دل­کندن از وسایل مورد علاقه­مان همیشه کار سختی است، مخصوصا زمانی که پای لوازم آرایشی­ محبوب­مان در میان باشد و بدتر از همه اینکه بابت خرید آنها پول زیادی هم پرداخت کرده باشیم. اما باید بخاطر داشت که لوازم آرایشی نیز مانند همه محصولات دیگر تاریخ انقضا دارند و استفاده از لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته آسیب­های زیادی به پوست صورت، چشم­ها، لب­ها و... می­رساند که درمان این قبیل آسیب­ها می­تواند چندبرابر پولی که صرف خرید لوازم آرایشی­مان کرده­ایم برایمان هزینه بتراشد. در این مقاله به تاریخ انقضای محصولات مختلف آرایشی و نشانه­های تشخیص لوازم آرایشی فاسد می­پردازیم. در پایان نیز توصیه­هایی برای افزایش طول عمر لوازم آرایشی­تان خواهیم داشت.

هر کمپانی موظف است تاریخ انقضای محصولاتش را روی بسته­بندی محصول درج کند. این عدد به معنی مدت زمانی است که محصول فرم و بافت خودش را حفظ کرده، برای استفاده ایمن است و عملکردی را که از آن انتظار داریم ارائه می­دهد. با این حال قابل کتمان نیست که ماهیت محصول، نحوه نگهداری و روش استفاده از آن در طول عمر محصولات آرایشی بسیار موثر خواهد بود.

بطور کلی تاریخ انقضای محصولات آرایشی به ویژه محصولات خارجی در دو حالت بررسی می­گردد:

قبل از باز شدن بسته­بندی محصول.

بعد از باز شدن بسته­بندی محصول.

روی همه محصولات آرایشی یک برچسب چسبیده که اطلاعاتی مانند بارکد محصول، تاریخ تولید و انقضا و سریال کالا را نشان می دهد. عددی مانند 20211010 روی یک برچسب نشان می­دهد که این محصول در تاریخ 10 اکتبر 2021 تولید شده است. در پایین این عدد احتمالا عبارت EXP 10/2023 به چشم خواهد خورد. این عبارت به این معنی است که در اکتبر 2023 تاریخ انقضای این محصول به پایان می­رسد. بنابراین با دقت برروی برچسب­های اطلاعاتی الصاق شده به یک محصول آرایشی خارجی به راحتی می­توانید تاریخ تولید و انقضای محصول را پیدا کنید.

01

اما مسئله اصلی اینجاست که این تاریخ انقضای درج شده روی محصول نشان دهنده عمر مفید محصول در شرایطی است که باز نشده باشد. در صورتی­که محصول باز شده یا برچسب روی محصول مخدوش شده باشد چطور باید تاریخ انقضای محصول را پیدا کنیم؟ کمپانی سازنده این مشکل را با یک تصویر کوچک روی بدنه محصول حل کرده است. تصویر یک قوطی کوچک درباز که روی آن عبارتی مانند 6M درج شده است. عبارت 6M به این معناست که تاریخ انقضای محصول بعد از باز شدن درب آن، تنها 6 ماه است و مصرف محصول بعد از آن توصیه نمی­شود.

02

تاریخ انقضای محصول بعد از باز شدن درب آن

اگر اعداد مندرج روی محصول پاک شده بود یا به بسته­بندی اصلی محصول دسترسی نداشتید نگران نباشید. درباره بهترین زمان مصرف محصولات آرایشی توصیه­هایی کلی وجود دارد که به شما کمک می­کند بتوانید تاریخ انقضای لوازم آرایشی­تان را تخمین بزنید.

 

رژگونه، پنکک، سایه چشم، پودر فیکس، برنزر

محصولات آرایشی خشک و پودری بالاترین تاریخ انقضا را در میان همه محصولات آرایشی دارند اما این بدین معنی نیست که می­توانید سالها از آنها استفاده کنید. بهترین زمان مصرف این محصولات بطور متوسط بین 24 تا 36 ماه است. چنانچه هرگونه تغییری در بافت پودری محصول مشاهده کردید یا بوی آن عوض شده بود، احتمالا لوازم آرایشی­تان دارد به پایان عمر مفید خودش نزدیک می­شود. یادآوری می­گردد که سایه چشم احتیاج به مراقبت بیشتری دارد زیرا مستقیما با عضو حساسی مانند چشم در تماس است.

 

مداد چشم، مداد ابرو، مداد لب

مدادهای آرایشی با اعضای حساسی مانند چشم و لب در تماس هستند بنابراین توجه به عمر مفید این محصولات ضروری است. بهترین زمان مصرف مدادهای آرایشی 18 تا 24 ماه است که در این میان مدادهای ابرو می­توانند طول عمری بیشتری داشته باشند. توصیه می­شود قبل از هربار استفاده از این مدادها، آنها را بتراشید تا لایه خارجی آنها که ممکن است آلوده باشد از بین برود.

 

● خط چشم، ریمل

این دو محصول به دلیل ارتباط مستقیم­شان با چشم، کوتاه­ترین تاریخ انقضا را در میان همه محصولات آرایشی دارند. توصیه می­شود خط چشم و ریملتان را بین 3 تا 6 ماه بعد از شروع استفاده تعویض کنید. هربار که از ریملتان استفاده می­کنید حجم زیادی از باکتری­ها را همراه برس ریمل وارد محفظه ریمل می­کنید. خط چشم و ریمل فاسد بویی نامطبوع از خود متصاعد می­کنند و استفاده از این محصولات می­تواند خطراتی مانند عفونت­های چشمی و در موارد شدیدتر حتی نابینایی را به همراه داشته باشد.

 

کرم پودر، کانسیلر

محصولات مایع پمپی بسته به روش مصرف و نگهداری از آنها می­توانند بین 12 تا 18 ماه عمر مفید داشته باشند. این محصولات روی پوست حساس دور چشم و صورت استفاده می­شوند بنابراین اگر بافت کرمی­شان تغییر کرده یا بوی همیشگی­شان عوض شده بود اکیدا از مصرف آنها خودداری کنید. مصرف محصولات پوستی فاسد می­تواند منجر به ایجاد جوش، آکنه، کهیر و سایر آسیب­های پوستی شود که درمان آنها دشوار و هزینه­بر خواهد بود.

 

رژلب، بالم لب، برق لب

این محصولات معمولا تاریخ انقضای بالایی دارند ولی به دلیل روش استفاده از این محصولات است که توصیه می­شود بعد از گذشت 12 تا 18 ماه از شروع مصرف این محصولات، آنها را دور بیندازید. همچنین از آنجایی که این محصولات با لب و دهان برخورد زیادی دارند بهتر است بعد از ابتلا به بیماری سرماخوردگی، تبخال، عفونت دهان و... این محصولات را تعویض کنید. سفت شدن و پخش نشدن رژلب­های جامد، کشدار و چسبناک شدن رژلب­های مایع و متصاعد شدن بوی نامطبوع نشانه­هایی است که نشان می­دهد عمر مفید این محصولات آرایشی به پایان رسیده است.

 

● کرم مرطوب­کننده، کرم­های روز و شب، لایه­بردارها، کرم­های مراقبت پوستی

عمر مفید این محصولات بین 9 تا 12 ماه بعد از باز شدن محصول است. روش مصرف و شرایط نگهداری از این محصولات می­تواند عمر مفید آنها را بالاتر ببرد. بطور کلی کرم­های پوستیِ پمپی و تیوبی عمر طولانی­تری نسبت به کرم­های کاسه­ای دارند زیرا امکان آلوده شدن محصول در برخورد مستقیم با دست وجود دارد.

 

● لاک، عطر

معمولا تصور می­شود لاک­ها و عطرها تاریخ انقضای مشخصی ندارند به ویژه عطرها که جزو محصولات گران­قیمت آرایشی هستند و برای خریدن­شان هزینه زیادی می­کنیم؛ اما عمر مفید این محصولات بین 20 تا 24 ماه است. از نشانه های به پایان رسیدن عمر مفید این محصولات می­توان به دوفاز شدن یعنی جداشدن فاز مایع و روغن محصول، تیره­شدن رنگ عطرها و بوی نامطبوع در لاک­ها اشاره کرد.

 

03

توصیه­هایی برای افزایش طول عمر محصولات آرایشی

 

محصولاتی که در تماس مستقیم با دست­ها هستند مانند کرم­های کاسه­ای، نسبت به کرم­های تیوبی و پمپی بیشتر مستعد آلودگی و فساد هستند. همچنین محصولات مرطوب مانند ریمل­ها نیز محیط مناسبی برای تجمع باکتری­ها دارند. قلم­موهای آرایشی، پدهای اسفنجی، بیوتی بِلندرها و سایر اپلیکاتورهای مواد آرایشی و بهداشتی به راحتی می­توانند باکتری­ها و آلودگی­های محیطی را به داخل محصولات آرایشی منتقل کنند بنابراین بسیار مهم است که این ابزارها مرتب و بادقت کافی شسته شده و ضدعفونی گردند.

قارچ­ها و باکتری­ها عاشق رشد و تکثیر در محیط­های مرطوب هستند بنابراین نگهداری از محصولات آرایشی در محیط­هایی مانند حمام یا سرویس بهداشتی اصلا تصمیم خوبی نیست. محصولات آرایشی باید در محیط خشک، خنک و همچنین به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرند؛ شاید احتیاج باشد محصولات مراقبت پوستی­تان را داخل یخچال نگهداری کنید.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۷ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: