ترنس به افرادی اطلاق می گردد که دارای اختلال در هویت شخصی و جنسی خود هستند. بدین منظور که شخصی که هویت جنسی مردانه ای دارد، ممکن است اندام جنسی زنانه ای داشته باشد یا بر عکس، به این ترتیب این افراد اقدام به تغییر جنسیت می نمایند چرا که علاقه شدید جنسی به جنس خود دارند، در غیر این صورت اقدام به خودکشی می نمایند.

اصطلاح تراجنسی به تعبیری دیگر به افرادی اطلاق می گردد که اندام های جنسی فرد با جنسیتش در بدو تولد متفاوت می باشد. به همین منظور این قشر از افراد جامعه در راستای تغییر جنسیت و پیوستن به جرگه جنس مخالف اولیه خود، دست به هر اقدامی می زنند.

این تغییرات شامل:

هورمون درمانی، تغییر و تحول در نوع رفتار فرد در جامعه و حتی پوشش فرد و در نهایت تغییر جنسیت وی می باشد که در غیر این صورت اگر شرایط باب میل آنان نباشد و درمان تغیر جنسیت حاصل نیاید، خسارتهای جبران ناپذیری به روحیه فرد وارد می گردد که به وفور شاهد خودکشی این قشر از جامعه نیز بوده ایم که این امر بسیار ناراحت کننده است. البته خوشبختانه درصد خیلی کمی از افراد جامعه را شامل می شوند و فقط سه تا چهار نفر از هر صد هزار نفر به این معضل گرفتار می آیند که درصد بسیار ناچیزی است.

این اختلال گریبانگیر هر دو نوع جنس زن و مرد شده است به گونه ای که ما هم ترنس مرد داریم و هم ترنس زن که هر کدام تعاریفی دارند و هر فردی که اقدام به تغییر جنسیت می کند، اهدافی در ذهن خود دارد که درصدد به تحقق پیوستن آنان است.

یکی از مهم ترین و دشوارترین وظایف والدین حمایت از فرزندان، در عین ایجاد مرز و ساختار برای پرورش مسئولیت و موفقیت در فرد است. مطمئنا کودکان دوست دارند مرزهایی که والدین برای آنها تعیین کرده اند را تست کنند.

این والدین هستند که باید بین شیطنت های کودکانه و تلاش کودک برای اثبات هویت خود تمایز قائل شوند. هویت جنسی یکی از جنبه های مهم هویتی در فرد است که به دید فرد نسبت به خود و تعامل با جهان اطراف شکل می دهد.

این مسئله در خانواده های دارای فرزند تراجنسیتی مشکلات متعددی را به وجود می آورد. حمایت روانی خانواده از تراجنسیتی ها می تواند از بسیاری از این مشکلات پیشگیری کند.

تحقیقات نشان می دهند عدم حمایت روانی خانواده از تراجنسیتی ها:

موجب کشیده شدن ترنس به رفتارهایی می شود که او را در معرض خطر قرار می دهد.

ریسک افسردگی و مشکلات سلامت روان را در او افزایش می دهد.

و در بدترین موارد باعث بی خانمانی یا خودکشی فرد می شود.

حمایت روانی خانواده از تراجنسیتی ها می تواند مانعی برای تعصبات و آزارهای بیرون خانه باشد. پذیرش و دریافت حمایت روانی خانواده از تراجنسیتی ها باعث بهبود عزت نفس، حمایت اجتماعی و وضعیت سلامت فرد می شود.

این حمایت می تواند از فرد در برابر افسردگی، استفاده از مواد مخدر، فکر کردن به خودکشی و رفتارهای نابه هنجار محافظت کند، یعنی مسائلی که تراجنسیتی ها در معرض بالاترین خطر کشیده شدن به سمت آنها قرار دارند.

در واقع، در بسیاری از افراد، حمایت روانی خانواده از تراجنسیتی ها می تواند مسئله مرگ و زندگی باشد.

اصول جنسیت:

کودکان بدون درک از مسئله ای به نام دختر یا پسر به دنیا می آیند و این موضوع را از والدین، کودکان بزرگسال تر و دیگران در اطراف خود می آموزند. این یادگیری خیلی سریع شروع می شود.

به محض اینکه پزشک در زمان تولد اعلام می کند، «دختر است»، یا «پسر است»، دنیای اطراف کودک شروع به آموزش او می کند. این آموزش ها در لباس های صورتی و آبی و عروسک ها و ماشین ها ادامه می یابد و در دوره بلوغ و بزرگسالی با انتظار رفتار مردانه و دخترانه از هر دو جنس ادامه می یابد.

اما جنسیت فقط در این دو اصطلاح خلاصه نمی شود و یک طیف را تشکیل می دهد که هر کس در آن خود را با میزانی از هویت زنانگی یا مردانگی تعریف می کند. افراد تراجنسیتی نیز در این طیف قرار دارند، اما خود را متفاوت از جنسیتی که با آن تولد یافته اند می دانند.

روش های ساده برای حمایت روانی خانواده از تراجنسیتی ها:

او را طرد نکنید و برای تغییرش تلاش نکنید. اگر تراجنسیتی بودن فرزندتان به تایید مشاور رسیده است، تلاش های شما برای تغییر او به نتیجه ای نمی رسد. روح او در جسمی اسیر شده است که خود واقعی اش را نمایش نمی دهد.

با اجبار کردن او به پوشیدن لباس های مطابق جنسیت ظاهری و منع او از برخی رفتارهای وابسته به جنسیت نمی توانید این واقعیت را انکار کنید. با این کار، تنها او را به سمت فرار از خانه، بیماری های روانی و تنهایی سوق می دهید.

همیشه از ضمیر و اسم مورد علاقه فرزندتان استفاده کنید. اگر خود را یک آقا می داند، او را با القاب دخترانه خطاب نکنید.

تحقیقات نشان می دهد ریسک ابتلا به افسردگی، داشتن افکار خودکشی و استرس در تراجنسیتی هایی که از حمایت خانواده برخوردار هستند و خانواده به سبک لباس پوشیدن و رفتارهای آنها احترام می گذارند، کمتر است.

حامی فرزند خود باشید. زمانی که می بینید کسی نسبت به فرزندتان رفتار نامناسبی دارد، به او هشدار دهید و از او بخواهید به هویت فرزندتان احترام بگذارد. نگران نظر و افکار وابستگان و آشنایان خود نباشید. فرزندتان و سلامت او از هر چیز دیگری مهم است.

در مورد مسائل پیش روی تراجنسیتی ها اطلاعات لازم را کسب کنید. این شامل مسائل روانی، حقوقی، درمانی و زندگی روزمره می شود. با افزایش آگاهی های خود می توانید در مواقع بحرانی، اقدامات ضروری و صحیح را انجام دهید.

فرزند خود را به مستقل شدن و داشتن اعتماد به نفس بیشتر تشویق کنید.

به فرزندتان اطمینان دهید که حمایت و عشق بی قید و شرطی نسبت به او دارید.

اجازه ندهید دیگران در مورد روابط جنسی، شکل اندام های جنسی و رفتارهای شخصی فرزندتان سوالی بپرسند. فرزند شما نیز مانند هر کس دیگری حق دارد مسائل شخصی خود را پنهان نگه دارد.

درست همانطور که پرسیدن سوالات شخصی در مورد اندام های جنسی از دیگران کار صحیحی نیست، کنجکاوی در مورد امور جنسی تراجنسیتی ها نیز رفتار نادرستی است.

حمایت روانی خانواده از تراجنسیتی ها مسئله مهمی است، اما باید به روند درمان او نیز توجه کنید. روند درمان در این افراد بسیار پیچیده، زمان بر و دشوار است. کار با تشخیص و مشاوره های طولانی مدت شروع می شود و با هورمون درمانی و جراحی ادامه می یابد و در نهایت دوره های مشاوره برای کمک به سازگاری فرد با زندگی جدید برگزار می شود.

در تمام این مدت، فرد ممکن است دچار خستگی روحی و ناامیدی شود. مشکلات این راه به قدری زیاد است که بسیاری از افراد در میانه راه از پا می افتند. در کنار فرزندتان باشید و در طی کردن این مسیر به او کمک کنید.

نشانه های مشکلات روحی را بشناسید. حمایت شما از او تنها بخشی از زندگیش (شاید مهم ترین آن) را ساده تر می کند، اما فرزندتان هنوز هم از سوی جامعه تحت فشار قرار دارد. هر چند این افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری های روحی و روانی مانند افسردگی قرار دارند، اما این رفتار و واکنش جامعه است که آنها را بیمار می کند.

عضو گروه های حمایتی شوید.

شاید احساس می کنید فرزند شما تنها کسی است که این مشکل را دارد یا تراجنسیتی اختلالی جدید و مدرن است. این ذهنیت بیشتر در افرادی دیده می شود که تعریفی مطلق از جنسیت دارند. با ملاقات کردن دیگر والدینی که در این شرایط قرار دارند، درمی یابید که تنها نیستید.

زمانی که یک فرد تراجنسیتی را ببینید که دوره درمان را با موفقیت طی کرده، دارای شغل و زندگی عادی است، نگرانی های شما نسبت به آینده فرزندتان کمتر می شود.


 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: