کاشان، یکی از شهر های مرکزی ایران است که در جنوب کویر نمک قرار دارد. این شهر با تهران حدودا ۲۵۰ کیلومتر فاصله دارد. دلیل نامگذاری این شهر سکونت کاسویا و کاشیان بوده که بعد ها به کاشان تبدیل شده است. این شهر در قدیم با توجه به یافته های تاریخی تولید کننده پارچه های مخمل و گرانبها بوده است. در اصل شهر کاشان را می توان مالک پارچه های گرانبهایی معرفی کرد که در زمان قدیم با نام پارچه های هرمزی شهرت داشته است. سوابق دیگر شهر کاشان در زمینه تولید فرش است.

 قالی های ارزنده دوران صفوی که امروزه در موزه های بزرگ نگهداری می شوند متعلق به شهر کاشان است. همچنین قالی های ابریشمی و زر بافت معروف به شاه عباسی از سوابق درخشان کاشان است. شهر کاشان در دوره ای با کاهش رونق فرش و قالی بافی مواجه شده که این دوره به تهاجم اقوام مغول و افغان مربوط می شود.

 شهر کاشان توانسته با تولیدات خود در زمینه فرش و قالی در حیات هنری ایران و تجدید آن نقش مهمی ایفا کند. شهر کاشان در زمینه های فرش دستباف و همچنین فرش ماشینی شهرت یافته است.

تولیدات فرش ماشینی در کاشان بیشترین تنوع را در میان شهر های ایران و حتی جهان دارد فرش 500 شانه ارزان قیمت فرش 1200 شانه و 1500 شانه بیشترین تنوع را در میان فرش های ماشینی دارد .

فرش 1200 شانه

فرش 1200 شانه در میان شانه های فرش ماشینی بیشترین تنوع را دارد بهمین خاطر میتوان پرفروشترین فرش ماشینی را 1200 شانه دانست که علاوه بر تنوع در نقشه تنوع بالای در رنگ های فرش ماشینی نیز دارد

فرش 1200 شانه رنگ کرم را میتوان پرچم دار تنوع و فروش دانست در میان متراژ های فرش 1200 شانه بیشترین فروش در میان متراژ ها فرش 9متری هست قیمت فرش 9متری 1200 شانه نسبت به متراژ 12 متری 20% ارزان تر هست و در تمام منازل قابل استفاده میباشد .

فرش 1500 شانه

فرش 1500 شانه  ریز بافت ترین فرش ماشینی در جهان میباشد که میتوان رغیب سرسخت فرش دستبافت دانست به همین خاطر است که قیمت بالای نسبت به فرش های ماشینی دیگر دارد . فرش 1500 شانه کاشان به دلیل توانای طراحی فرش های تبریز و 60 رج بیشتر در نقشه های ریز بافت طراحی میشود .

عععععععععععع

فرش 1500 شانه کاشان با تراکم 4500 ریزبافت ترین فرش ماشینی جهان

این فرش ماشینی رقیب بزرگ و سر سخت فرش دستبافت تبریز که با دستگاه های فوق پیشرفته بافت میشود جدیدا وارد کشور عزیزمان شده و اقدام به تولید انبوه در کشور شده است

فرش ماشینی 1500شانه از جمله دسته بندی فرش های ماشینی می باشد که قدمت به مراتب کمتری نسبت به فرش های ماشینی 700شانه با تراکم2550, 1000شانه با تراکم3000, فرش 1200شانه با تراکم3600 دارد و به جرأت می توان گفت فرش ماشینی 1500 شانه فرشی نوظهور است بهترین فرش 1500 شانه را میتوان گرانترین فرش ماشینی دانست قیمت فرش ماشینی 12 متری 1500 شانه بیشترین قیمت را در میان فرش ماشینی دارد.

 این شهر در سال ۱۳۶۵ پیشرفت و تحولات چشمگیر خود را در زمینه تولیدات صنعتی فرش آغاز کرده است. این امر باعث دایر شدن حدود ۶۰۰ واحد تولیدی مختلف فرش در کاشان شده که این واحد ها امروزه رقابت تنگاتنگی دارند. فرش کاشان بنا به دلایلی مانند سرعت بالای بافت و متریال اولیه در تولیدات، نسبت به فرش دستباف قیمت مناسب تری دارند. بیشتر پشم هایی که در بافت قالی کاشان استفاده می کنند تهیه شده از گله های شهر خراسان، کرمانشاه و آذربایجان است. مقدار پرزهایی که در قالی ها موجود است بسته به مناطق مختلف کاشان متفاوت است.

ضضضضضضضضضضضضضض

تار و پود فرش کاشان

تاریخچه فرش کاشان

 به عنوان مثال؛ مقدار پرز به کار رفته شده در قالی های پشمی کاشان متوسط بوده و در قالی های روستا های اطراف کاشان بسیار بیشتر بوده است. تار و پود فرش کاشان از نخ های پنبه ای بوده و عمدتا در بافت فرش کاشان از این نخ استفاده می شود. اما در بافت قالی های ظریف تر از نخ ابریشم استفاده می شود. در ساختار قالی های ظریفتر کاشان، پود های ضخیم تر برای زیر فرش ها نسبت به روی فرش استفاده می شود. برای این کار از دو نوع نخ مختلف استفاده می شود.

 این نخ های مختلف از لحاظ ضخامت باهم متفاوت اند و تفاوت آن ها در ۱۰ تا ۱۲ لایه پود است. یکی از مشخصات اصلی فرش کاشان که آن را نسبت به بقیه قالی ها متمایز می کند بافت بسیار ظریف آن است. بافت فرش کاشان به گونه ای است که تمام جزئیات نقش و نگار فرش به طور واضح نمایان است و علاوه بر آن سطح مخملی آن به دلیل استفاده از پشم مرغوب بسیار عالی است.

در واقع اساس فرش کاشان بر پایه پشم استرالیایی که توسط یک شهروند کاشانی وارد شد نهانیده شده و باعث تولیدات متفاوت دیگری از فرش ها شده است. ویژگی های فرش کاشان در واقع ظرافت به کار رفته در آن است و این ظرافت باعث می شود تا نقش و نگار های آن شکل برجسته تری داشته باشند و جلوه ظاهری بهتری از خود نشان دهند. یکی دیگر از ویژگی های عمومی فرش کاشان زمینه لاکی با حاشیه های سرمه ای است. فرش کاشان با رج شمار نسبتا پایین و از ۳۰ تا ۴۵ رج است.

در زمان قدیم اندازه قالی کاشان مانند یک سجاده بوده است. فرش کاشان امروزه در اندازه های مختلف تولید می شود اما با این حال شهرت فرش کاشان به اندازه آن است. یکی دیگر از ویژگی های ظاهری قالی کاشان، اسلیمی های سفید رنگ و حاشیه های آن است. امروزه قالی کاشان به صورت ماشینی بافته می شود که شانه و تراکم جز ویژگی های مهم هر تخته از فرش ماشینی می باشد.

غغغغغغغغغغ

 

 ویژگی های فرش کاشان

 

فرش کاشان چه ویژگی هایی دارد؟

 می‌توان گفت که نقش و نگار های فرش کاشان به طرح و نقشه های شهر اصفهان مشابهت دارد. در واقع بیشتر طراحی های فرش کاشان متاثر از شهر اصفهان بوده است. اما تفاوت هایی در آن دیده می‌شود که این تفاوت ها در دقت و ظرافت بین آنهاست و از لحاظ رنگ بندی نسبت به طرح های اصفهان کمتر است. به عبارت دیگر طرح های به کار برده شده در قالی کاشان به گونه ای برگرفته از طرح اصفهان است. بافت فرش کاشان در گذشته بیشتر دارای نقش های مرغ و پرنده در داخل ترنج و حاشیه های آن بوده است.

در واقع طرح های امروزی قالی کاشان بسیار متفاوت تر است و در این طرح ها بیشتر از طرح گل های معروف به شاه عباسی استفاده می شود. البته که این طرح و نقش های گل زیبا و ظریف هستند و علاوه بر آن بسیار چشم‌نواز بوده و توجه افراد را به خود جلب می کند. مشخص است که فرهنگ قومی و شرایط هر منطقه در طرح های فرش و قالی آن منطقه موثر است. این قاعده برای شهر کاشان نیز شامل می شود.

  ااااااااااااا                                            
فرش کاشان را از کجا بخریم؟

قالی های ظریف کاشان

فرش کاشان دارای نقش های معروف است. این نقش های معروف شامل؛ ترنج، محراب، محتشم کاشان، فرش سجاده ای کاشان، شکارگاه و گلدانی و درختی کاشان می شود. فرش کاشان در گذشته از لحاظ استفاده از رنگ بندی در آن، با تضاد بالایی مواجه می شده که امروزه در بافت این فرش از رنگ بندی های ملایم تری استفاده می گردد. یکی از صنایع دستی قالی بافی که به کاشان مرتبط است رنگرزی است. این صنعت قدمتی به اندازه نساجی دارد که شیوه سنتی آن متوقف شده است.

 همانطور که گفته شد نقشه های قالی و فرش های ایران به محل بافت آن معروف است و همینطور طرح های آن به نسبت شرایط همان منطقه مربوط می شود. قالی کاشان با نقش ها و طرح های متعددی که دارد در جایگاه برجسته ای از هنر ایران قرار گرفته است. در بافت فرش ماشینی کاشان از رنگ کمتری استفاده شده و بافت ریزی دارد. از دیگر طرح های قالی کاشان می توان به طرح های تصویری و طرح محتشم، طرح های واگیره ای، طرح افشان و طرح لچک ترنج اشاره کرد.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: