شهر رویان نام جدید علمده یکی از شهرهای استان مازندران ایران است

و در غرب این استان و در کنارهٔ دریای خزر واقع شده است و بین شهرهای نور و نوشهر قرار دارد.

شهر رویان از سمت شرق به شهرستان نور و از غرب به شهرستان نوشهر، از شمال در مجاورت دریای خزر از جنوب به کوههای البرز منتهی می‌شود. فاصله آن با مرکز استان مازندران شهر ساری حدوداً ۱۱۸ کیلومتر است. رویان از نظر موقعیت جغرافیایی در ۳۶ درجه و ۳۴ دقیقه عرض شمالی و ۵۱ درجه و ۵۷ دقیقه طول شرقی واقع شده است ودر سال ۱۳۹۰ دارای جمعیت ۷۲۰۰نفر بوده است. رویان در گذشته نام منطقه وسیعی از مرکز مازندران بوده است .به دلیل نسبت تاریخی و تنگاتنگ شهر المده با منطقه رویان، شهر مذکور به شهر رویان تغییر نام یافت. ضمناً در سال ۱۳۳۳ دارای شهرداری شد.

تاریخچه شهر رویان

محدوده رویان قدیم بسیار پهناورتر از حدود کنونی آن بوده است .

در مورد حدود رویان باستان می توان گفت :

اگر طبرستان قدیم را با کشیدن خطی از دریا تا حدود ری در حوالی رود هراز به دو بخش تقسیم کنیم بخش غربی خاک رویان است .این منطقه وسیع مشتمل بود بر کوه و دشت شامل شهرهای ناتل – چالوس –کلار – سعید آباد-کجه (حاکم نشین رویان =کجور )- شهررویان –گیلان باد – پای دشت – بهرامه ده- قراطادان و لاشجرد و به نامهای روینج و وروذان نیز خوانده می شده است .حد نهائی آن کو ههای سامان غربی از چالوس و کلار آباد و سامان شرقی از ناتل رستاق در شهرستان نور بود .بنابراین خاک رویان از غرب به رودخانه چالوس و کرج رود واز شرق به رودخانه هراز و حدود دماوند و از جنوب کوههای توچال که شمال ری قدیم است و از شمال به حاشیه دریا محدود می شد.

نقشه توریستی شهر رویان

8

 

تاریخچه تقسیمات کشوری در ناحیه

رویان یکی از هشت بخش طبرستان بود و به این ترتیب نظر به استقلال رویان قدیم است .نظر دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که معتقد است رویان از روزگار باستانی بخش دیلم بود و هر دو یک بخش را تشکیل می دادند در المعجم البلدان آمده است که رویان ولایت مستقلی و یک سلسله جبال و آبرا احاطه کرده است . بزرگترین شهر رویان باستان بلده کجور یا شهر رویان بود در معجو البلدان آمده است که در دشت طبرستان بزرگتر از آمل و در کوهستان آن در عظمت و اهمیت نظیر بلده رویان (کجور) شهر دیگر ی نیست .رویان یک شهر بزرگ و دارای توابع بسیار است و املاک بسیار و باغهای وسیع و عمارات بلند در اطراف آن بهم پیوسته است در قدیم از ممالک مهم محسوب می شد و در ولایت رویان شهری است که کجه نام دارد که محل اقامت والی آن دیار است .

اوایل قرن هفتم هجری لغت کهنسال رویان کم کم رو به فراموشی نهاد و کلمه رستمدار بر این ناحیه قدیمی اطلاق گردید.بنابراین رویان و رستمدار نام یک سرزمین یا یک بخش جغرافیایی است که دومی به دنبال اولی به ناحیه ای با این حدود اطلاق شده است با خلاصه کردن اطلاعات کتاب تاریخ رویان اولیاء الله آملی که در تاریخ ۷۴۶ ه ق پایان یافت به نتیجه می رسیم که حدود خاک رستمدار کاملاً قابل انطباق با حدود خاک رویان است فقط خاک رستمدار در دشت و دشتهای هموار جلگه تا رودخانه نمک آبرود پیش رفته است در صورتیکه حدود خاک رویان به خاک چالوس ختم می شد . خاک رویان در این دوره به دو بلوک تقسیم بلوک نور در شرق و بلوک کجور در غرب قرار داشت .

و کجور و رستمدار دو شهر قدیمی به شمار می رفتند .این دو شهر با تمدنی درخشان تا سال ۸۵۷ هجری دارای یک حکمران بودند اما بعد از مرگ کیو مرث پسر بیستون (۸۵۷-۸۱۷ )این دو شهر از هم جدا شدند بخش نور جزء قلمرو ملک کاووس بن کیومرث شد و بخش کجور به قلمرو ملک اسکندر بن کیومرث درآمد . چنانچه از سفرنامه های دکتر ستوده – رابینز مکنزی – بهلرو ….. مشخص است این تقسیم بندی در قرن اخیر نیز چنان پا برجا بوده است مرز بین این دو بلوک به احتمال زیاد رودخانه رودخانه بره بوده که اکنون مرز بین شهر رویان و شهر نور میباشد بوده است .

در زمان کریم خان زند حاکم کجور شخصی بنام مهدی خان بود که توسط کریم خان به حکومت کجور و کلارستاق رسیده بود . ملگونف روسی نیز این منطقه را به بلوکات کجور و نور تقسیم می کند و در مورد بلوک کجور می گوید : این بلوک را بلوک کوهستان نیز می گویند شرق آن رود سولده (نور)و در غرب آن رود چالوس است دهات آن پنجک رستاق –زاندر رستاق –کوهپر –لاشک – شهر کجور-انگاز (انگاس )-فیروز کلا- کران – خیرود کنار – چلندر – نارنج بن – کجرستاق مکنزی در سال ۱۸۸۵ میلادی به منطقه سفر کرده است رودخانه رویان (بره )را مرز بین نور و کجور اعلام می دارد و می گوید :رودخانه علمرود (رویان ) که از جنوب به شمال شرقی جریان دارد – حد حکومت حبیب الله خان (نوه مهدی خان و حاکم نور )و ایالت نور از آنجا شروع می گردد. ناصرالدین شاه قاجار نیز که در سال ۱۲۹۲ هجری قمری به منطقه سفر کرده است رویان کنونی را مرز بین کجور و نور معرفی کرده است و می نویسد از اعلم ده (شهر رویان کنونی ) که آخر خاک قشلاقی کجور است گذشته وارد سولده (نور)که اول خاک قشلاقی نور است شدیم .

بهر حال از مدارک و اسناد تاریخی مشخص است شهر رویان کنونی از زمانهای بسیار قدیم در نقش یک شهر بندری برای منطقه وسیع رویان قدیم بود که در آن زمان بنام الهم خوانده میشد .این شهر در زمان قدیم مرکز بخش قشلاقی بلوک کجور بوده است و این قدمت مرکزیت ناحیه ای این شهر را می رساند همچنین آمده است این شهر را می توان از روی کتیبه ای در بقعه ای در این شهر تخمین زده این بقعه به دستور کیومرث بن ملک بیستون محرم سال ۸۵۱ قمری ساخته است .

9

آب و هوای رویان

اطلاعات هواشناسی ده ساله ۷۴-۶۵ شهر رویان از مرکز هواشناسی شمال “قائمشهر” تهیه گردیده است. بر اساس این اطلاعات میزان بارندگی سالیانه ۱۰۸/۶ میلی متر بوده که ریزش آن در بیشتر فصل پاییز صورت گرفته است. متوسط بیشترین میزان بارندگی ۱۷۷/۹ میلی متر در مهر ماه و متوسط کمترین آن ۳۲/۹ میلی متر در اردیبهشت ماه گزارش شده است. متوسط حداقل درجه حرارت ۶/۶ درجه سانتیگراد در دی ماه و متوسط حداکثر آن ۲۵ درجه سانتیگراد در تیر و مرداد می باشد.

متوسط حداقل رطوبت ۸۲ درصد در اردیبهشت ماه و متوسط حداکثر رطوبت ۸۶ درصد در مهر ماه گزارش شده است. جنوب شهر رویان به رشته کوه های البرز منتهی می شود قله سوردار با ارتفاع حدود ۲۰۰۰ متر از سطح دریا از جمله قله های این رشته کوه در این شهر واقع شده است.

سخن آخر

شهر رویان یک شهر تفریحی  توریستی در حاشیه دریای خزر قرار دارد با توجه به تغییرات و امکاناتی که این شهر همچ.ن بازارهای خاص فروش انواع مایحتاج و احاطه شدن این شهر با شهرک ها بزرگ و برند و شهرک ها و مجتمع های آپارتمانی و ساحلی در این شهر و اطراف و با توجه به اینکه شهر رویان خود شاهراه برای رسیدن به غرب استان مازندران می باشد.

خرید ویلا در رویان یک امر طبیعی و سنجیده می باشد و یا حتی سرمایه گذاری برای خرید زمین ساحلی و یا خرید زمین در رویان در این منطقه یه موضوع و مهم در امر سرمایه گذاری در مستغلات در شمال می باشد.

 

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: