ثبت شرکت در ترکیه و ایران متفاوت است اما این تفاوت قابل توجه نیست و اصول اولیه تقریبا در هر دو کشور یکسان است. ثبت شرکت در ایران محدودیت هایی برای مبلغ دارد، مثلا اگر مبلغ به بیش از 10000 دلار برسد محدودیت اعمال می شود. چرا؟ زیرا ایران روابط تجاری محدودی با سایر کشورها دارد.

مراحل ثبت شرکت در ایران

       به اداره مالیات مراجعه کنید و شماره مالیات و کد اقتصادی را از وزارت بازرگانی دریافت کنید

       واریز سرمایه اولیه به حساب شرکت جهت راه اندازی شرکت

       تشکیل اظهارنامه مالیات بر درآمد (پایان سال)

       به این نکته نیز توجه کنید که در ایران نیاز یا الزامی برای داشتن مشاور مالی وجود ندارد.

ثبت شرکت در ترکیه

ترکیه در سال 1974 به انجمن بین المللی پیوست. از آن زمان قوانین ثبت شرکت در ترکیه تغییر کرده است. برای ثبت شرکت در ترکیه ابتدا باید به اداره مالیات مراجعه کنید و قدم بعدی مراجعه به اداره بازرگانی است. در ترکیه نامه های مالیاتی هر سه ماه یکبار ارائه می شود. نکته مهم این است که دولت ترکیه در زمینه مالیات دقت بیشتری دارد و در این زمینه بسیار حساس است. نشان دادن این حساسیت از تورم جلوگیری می کند. تفاوت دیگر ایران و ترکیه این است که پرداخت مالیات در ترکیه اجباری است اما در ایران هنوز اجباری نیست.

راه های مهاجرت به ترکیه

یکی از راه های مهاجرت به ترکیه ثبت کسب و کار در این کشور می باشد. از سال 2002 قوانین ثبت شرکت در ترکیه تغییر کرده است. با توجه به این تغییرات، ثبت شرکت برای فعالیت در ترکیه و تجارت در این کشور ضروری است. یک شرکت خارجی می تواند با مالکیت 100% خارجی ثبت شود و تحت نام شرکت در آن کشور فعالیت کند.

شرکت های خارجی ثبت شده در ترکیه حق فعالیت در محدوده اهداف مشخص شده در اساسنامه و سودآوری را خواهند داشت. مدت زمان لازم برای ثبت شرکت در ترکیه برای شرکت های LLC 2-3 روز کاری است و این زمان برای شرکت های دولتی متفاوت است و بستگی به تایید وزارت صنعت و بازرگانی ترکیه و ارسال بار از ترکیه به ایران دارد.

ثبت شرکت و مراحل آن

تعیین آدرس دفتر مرکزی شرکت و تنظیم اجاره نامه: ارائه اجاره نامه محل شرکت در مرحله اول ثبت الزامی است، بنابراین یا شرکا باید قبل از هر اقدامی دفتر شرکت را در ترکیه پیدا و اجاره کنند. یا با توافق طرفین، مجری اجاره نامه. شرکت را برای اقدام تعیین کنید.

تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت، ارجاع به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا، تایید اساسنامه در دفتر مرکزی، ارجاع به اتاق بازرگانی جهت ثبت شرکت شرکت با اخذ شماره شناسایی مالیاتی شرکت، چاپ روزنامه رسمی، تایید مدل امضا و وکالت نامه در دفتر تشکیل فرم واحد مالی و استرداد و تحویل مدارک مربوطه به واحد مذکور. جهت تایید مدارک و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی اخذ کارت بازرگانی تایید دفاتر حسابداری افتتاح حساب بانکی شرکت، معرفی حسابدار که تمامی این مراحل توسط وکلای مجرب شرکت شایان انجام می شود.

مراحل ثبت شرکت ترکیه

 

       تنظیم اساسنامه

       به اداره مالی مراجعه کنید و شماره مالیات شرکا را بگیرید

       اخذ شماره مالیات شرکت

       انتشار مجله رسمی

       تائید نمونه امضا و وکالت نامه به دفتر تاسیس فرم اداره مالی و عودت و تحویل مدارک مربوطه به قسمت فوق جهت تایید مدارک و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت. توسط بازرسان آن

       بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره مالیه

       اخذ کارت بازرگانی

       تایید دفاتر حسابداری

       افتتاح حساب بانکی تجاری

       ارائه حسابدار

       تصویب اساسنامه در مقر رسمی

       جهت ثبت شرکت به اتاق بازرگانی مراجعه نمایید

ویزای کار ترکیه

برای دریافت ویزای کار ترکیه یا باید قبل از ورود به ترکیه از سفارت ترکیه در ایران درخواست ویزای کار بدهید و یا با اقامت توریستی و حداقل شش ماه اعتبار می توانید برای اجازه کار در ترکیه اقدام کنید. فرم ممکن است:

1. یک شرکت شما را استخدام می کند و مجوز کار شما را به عنوان کارفرما پردازش می کند.

2. شما می توانید از طریق شرکت خودتان اقدام کنید که نیاز به استخدام 5 کارمند ترک دارد. نکته اول: در ترکیه برای خارجی هایی که قصد گرفتن مجوز کار را دارند باید بدانند که شرکت شما یا شرکتی است که در آن کار می کنید، به ازای هر خارجی 5 نفر ترک باید در این شرکت کار کنند. نکته دوم: برای درخواست ویزای کار در سفارت ترکیه در ایران یا باید شرکت داشته باشید یا در شرکتی مشغول به کار باشید.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

 

       اخذ اقامت ترکیه برای مدیرعامل و خانواده وی

       با اخذ مجوز کار، پس از پنج سال می توان شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کرد.

       حساب بانکی ترکیه باز کنید و از مزایای آن بهره مند شوید

       کارت ویزیت ترکیه را دریافت کنید

       کسب و کار خود را از راه کاملا قانونی راه اندازی کنید

       ثبت شرکت بدون نیاز به شریک

       امکان سفر به بیش از 10 کشور بدون نیاز به ویزا

       پرداخت مالیات بر اساس درآمد کسب و کار

مالیات شرکت در ترکیه

پس از ثبت شرکت، دوره پرداخت مالیات باید تعیین شود، دوره پرداخت مالیات می تواند یک ماه یا سه ماه باشد. نحوه پرداخت مالیات به این صورت است که حسابرس هر شرکت باید صورت حساب ها را از نظر هزینه و درآمد بررسی کند و سود خالص شرکت را مشخص کند. او باید 18 درصد مالیات بر درآمد بپردازد.

لزوماً مجبور نیستید برای مبالغی که به حساب تجاری می رود مالیات بپردازید، اما مشاور مالی شما بر اساس فاکتورها میزان مالیات را تعیین می کند.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

در ترکیه شرایط کار به گونه ای است که در صورت استخدام رسمی در یک شرکت ترکیه ای می توانید مجوز کار یا کارت آبی یا چالیشما ازین دریافت کنید.

شرایط این است که شرکتی که شما را استخدام می کند باید به ازای هر خارجی 5 ترک استخدام کند و حق بیمه آنها را بپردازد و حداقل سرمایه 100000 لیر داشته باشد. همچنین می توانید به عنوان پرستار مجوز کار بگیرید که شرایط آن بسیار راحت تر است و نیازی به ثبت شرکت در ترکیه و انجام کار دیگری نیست.

راه دیگر برای دریافت مجوز کار ثبت کسب و کار شخصی است. برای ثبت شرکت ترکیه ای باید حداقل 100000 لیر به عنوان مدیرعامل شرکت داشته باشید و 5 نفر ترک را به صورت رسمی یا غیر رسمی استخدام کنید. سپس برای مجوز کار اقدام کنید. در هر صورت، اگر با هر یک از این موارد برای اقامت اقدام کنید، پس از 5 سال می توانید شهروند ترکیه شوید.

(البته بدون تجربه بد در ترکیه و رعایت قانون ورود و خروج که قبلا 180 روز در 5 سال بود و امروز این قانون تغییر کرده و در عرض 5 سال به 360 روز رسیده است)

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: