آیا ریزش مو قابل برگشت است؟

اینکه آیا می‌توان از ریزش مو جلوگیری کرد و یا موهای از دست رفته قابل برگشت هستند، به علت ریزش مو بستگی دارد. به منظور تشخیص علت ریزش مو، متخصص پوست و مو در درجه اول پوست سر را بررسی کرده و سپس با بررسی سابقه درمانی و معاینه بالینی مشکلات زمینه‌ای را جستجو می‌کند. در ادامه ممکن است جهت تشخیص دقیق‌تر، آزمایش برای ریزش مو و بررسی تغییرات هورمونی و کمبودهای تغذیه‌ای تجویز گردد. گاهی ریزش مو موقتی است و پس از مدتی موها دوباره رشد می‌کنند، از جمله:

* ریزش مو به دلیل مصرف برخی داروها

* ریزش مو در دوره بارداری به دلیل کاهش سطح استروژن

* ریزش مو به دلیل بیماری خودایمنی آلوپسی آره آتا

* ریزش موی ناشی از شیمی درمانی یا پرتودرمانی

* ریزش مو پس از جراحی یا پس از ابتلا به یک بیماری

* پیروی از رژیم غذایی سخت و کاهش وزن ناگهانی

چگونه می‌توان از ریزش مو جلوگیری کرد؟

در این بخش از مقاله به چندین راهکار مختلف برای جلوگیری از ریزش مو با استناد به مقالات معتبر پزشکی اشاره شده است.

اصلاح رژیم غذایی

اصلاح رژیم غذایی می‌تواند بر رشد و سلامت مو تأثیرگذار باشد. نکات مهم رژیم غذایی به صورت زیر است:

مصرف پروتئین بیشتر: یک مطالعه در سال 2017 نشان داد افرادی که ریزش مو بیشتری دارند در برنامه غذایی خود پروتئین کمتری مصرف کرده‌اند. محققان بر این باورند که کمبود پروتئین و متعاقب آن فقر اسیدآمینه در بدن یکی از دلایل مهم ریزش مو به حساب می‌آید.

پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای: برخی از مطالعات بالینی نشان داده‌اند که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای و مصرف بیشتر میوه و سبزیجات خطر ابتلا به آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی الگوی مردانه را کاهش می‌دهد.

پرهیز از رژیم‌های سخت: رژیم‌های بسیار کم کالری بدن را از کسب مواد مغذی ضروری از جمله پروتئین‌ها، اسیدهای چرب و ویتامین‌ها محروم می‌کنند. خالی شدن بدن از این ریزمغذی‌ها ممکن است پیامدهای مخربی همچون ریزش مو را به دنبال داشته باشد.

مصرف مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌ها

مطالعات چندین ساله نشان می‌دهد که ویتامین‌ها به جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کنند. در مطالعات منتشر شده در سال 2019 نقش ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف در جلوگیری از ریزش مو مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج این تحقیقات نشان داده است که کمبود برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی ممکن است باعث ریزش مو شوند از جمله:

* سلنیوم

* ویتامین B

* فلز روی

* ویتامین D

* آهن

* ویتامین A

* ویتامین C

* ویتامین E

اگر قصد مصرف مکمل و یا مولتی ویتامین دارید باید پیش از استفاده با پزشک مشورت کنید. گاهی لازم است قبل از مصرف هرگونه مولتی ویتامین آزمایش خون به منظور بررسی کمبودهای تغذیه‌ای انجام گردد.

انجام آزمایشات تشخیصی

یکی از راه‌های تشخیص دقیق علت ریزش مو و جلوگیری از آن، انجام آزمایش ریزش مو است که در صورت نیاز از سوی پزشک متخصص پوست و مو تجویز می‌شود. گاهی به دلایل مختلفی تنظیم هورمونی بدن دچار اختلال می‌شود و ریزش موی شدید را در پی دارد. در تست ریزش مو هورمون‌های تیروئید، پرولاکتین، تستوسترون، DHEA، هورمون لوتئین و هورمون محرک فولیکولی ارزیابی می‌شوند. از سوی دیگر، در آزمایش ریزش مو می‌توان کمبودهای تغذیه‌ای مانند فقر آهن و کم خونی را نیز تشخیص داد.

17

مصرف داروهای جلوگیری از ریزش مو

چندین دارو برای جلوگیری از ریزش مو از جمله محلول ماینوکسیدیل در دسترس است. محلول ماینوکسیدیل که به صورت موضعی استفاده می‌شود یکی از پرکاربردترین محصولات برای آلوپسی آندروژنتیک در مردان و زنان است. گاهی پزشکان از ماینوکسیدیل برای درمان سایر دلایل ریزش مو مانند تاثیرات شیمی درمانی استفاده می‌کنند. داروی تجویزی فیناستراید نیز از دیگر داروهای ریزش مو است که هم نوع خوراکی و هم نوع موضعی آن در دسترس است. در یک کارآزمایی بالینی در سال 2021 مشخص شد که محلول موضعی فیناستراید به طور قابل توجهی رشد موهای مردان مبتلا به طاسی را بهبود می‌بخشد.

ماساژ دادن پوست سر

در یک مطالعه کوچک در سال 2016 مشخص شد که ماساژ روزانه پوست سر به مدت 4 دقیقه سبب تحریک رشد مو می‌شود. ماساژ پوست سر موجب افزایش گردش خون و متعاقب آن تقویت فولیکول‌های مو می‌شود.

استفاده از روغن‌های طبیعی

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که روغن نارگیل تاثیر مفیدی در جلوگیری از ریزش مو دارد. استفاده از روغن نارگیل روی پوست سر می‌تواند مو را تقویت کرده و از ریزش مو جلوگیری کند. علاوه‌بر این، استفاده موضعی از روغن تخم کدو تنبل به مدت سه ماه بر روی پوست سر، به طور قابل توجهی رشد مجدد مو را در افراد مبتلا به طاسی زنانه افزایش می‌دهد. روغن رزماری نیز از مواد موثره گیاهی است که تاثیر مطلوبی بر تقویت فولیکول‌های مو دارد. تحقیقات نشان می‌دهد روغن رزماری اگر به درستی استفاده شود حتی به اندازه ماینوکسیدیل موثر خواهد بود. از سایر ترکیبات گیاهی که تاثیر مثبت آنها بر تقویت مو و جلوگیری از ریزش مو تایید شده می‌توان موارد زیر را نام برد:

* روغن جوجوبا

* روغن اسطخدوس

* روغن نعناع

* روغن درخت چای

استفاده از محصولات حاوی کافئین

بر اساس یک بررسی در سال 2020، کافئین موجود در فرمولاسیون‌های موضعی مانند شامپوها و نرم کننده‌ها ممکن است به اندازه مونوکسیدیل از ریزش مو جلوگیری کنند. کافئین متابولیسم و ​​تکثیر سلول‌ها را تحریک می‌کند.

استفاده از آنتی اکسیدان‌ها برای پوست سر

استفاده از شامپو یا سایر محصولات بهداشتی حاوی آنتی اکسیدان تا حدودی ریزش مو را کاهش داده و سلامت پوست سر را بهبود می‌دهد. بر اساس یک کارآزمایی بالینی در سال 2021، زنانی که از شامپو حاوی آنتی اکسیدان برای یک دوره 8 هفته‌ای استفاده کردند نسبت به زنانی که از محصولات فاقد آنتی اکسیدان استفاده کرده‌اند، از رشد موی بیشتر و شرایط پوست بهتری برخوردار شدند.

محافظت از مو در زمان خواب

استفاده از روبالشی مناسب مو مانند روبالشی ابریشمی یا ساتن می‌تواند به جلوگیری از شکستگی مو ناشی از اصطکاک، گره خوردن و کشیده شدن کمک کند. خوابیدن با موهای خیس ممکن است تارهای مو را تضعیف کرده و باعث شکستگی شود.

18

مراقبت از مو و پوست سر

رعایت نکات مراقبت از مو و پوست سر به جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کند از جمله:

* تمیز نگه داشتن پوست سر از ریزش مو جلوگیری می‌کند

* در زمان استحمام شامپو را به آرامی و با نوک انگشتان بر روی پوست سر ماساژ دهید

* استفاده از نرم کننده بعد از شامپو زدن مفید است

* از مدل‌های مو مانند دم اسبی که باعث فشار بر موهای سر می‌شود، خودداری کنید

* استفاده از سشوار، اتو مو و رنگ‌های سر را محدود کنید

 

انجام آزمایش ریزش مو در منزل با هومکا

اگر احساس می‌کنید که ریزش موهایتان نسبت به قبل بیشتر شده و یا احساس می‌کنید که موهای سرتان نازک و کم پشت شده‌، بهتر است در همین ابتدای راه به دنبال یافتن علت و کنترل آن باشید. انجام آزمایش برای ریزش مو یکی از بهترین راه‌های تشخیص علت زمینه‌ای و کلید دست یافتن به درمان متناسب با ریزش مو است. برای انجام سریع و دقیق این آزمایشات و همچنین آگاهی از هزینه آزمایش ریزش مو می‌توانید از خدمات آزمایش در منزل هومکا بهره ببرید. از مزایای بزرگ آزمایش در منزل هومکا، استفاده از خدمات بیمه و عدم نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه است. برای ثبت آزمایش ریزش مو در منزل به وبسایت هومکا به آدرس www.homeca.ir مراجعه نمائید و سپس آزمایش مورد نظرتان را انتخاب کنید. همچنین به منظور ثبت درخواست می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس حاصل نمایید.

 

 

 

 

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: