آشنایی و انجام بررسی های لازم منهول

پیش از همه چیز بیایید در مورد خود محصول توضیحاتی را بخوانیم که برای شروع مطلب بررسی و نگهداری آدمرو، با میزان اطلاعات مناسب پیش برویم. منهول چیست؟ منهول برای متصل کردن چند شبکه و خط راه رو به هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلاً در سیستم فاضلاب برای آنکه چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کنند و به یک مسیر هدایت نمایند از منهول استفاده می‌ کنند منهول‌هایی که در خطوط انتقال فاضلاب نصب می‌شوند برای دسترسی و لایروبی خطوط فاضلاب  استفاده می شود و نمی‌توان منهول فاضلاب  را از سیستم انتقال فاضلاب حذف نمود و یا در خط دیگری با کاربری متفاوت به کار برد.

انواع آدم رو فاضلاب عبارت است از:

 • بتنی
 • آجری
 • پلی اتیلنی

و مهمترین تغییر در منهول‌های فاضلابی ساخت آنها از مواد پلیمری مخصوصا پلی اتیلن بوده است که به دلیل آب بندی کامل شبکه و عدم نفوذ فاضلاب و آب‌های زیر زمینی بوده است و استفاده منهول فاضلاب از جنس پلی اتیلن امروزه افزایش یافته به طوری که منهول پلی اتیلن در میان پیمانکاران بزرگ به یک محصول اشنا تبدیل شده است اما در این میان بایدها و نباید هایی وجود دارد که همه مشتریان باید از آنها آگاه باشند. ولی پیش از این، بیایید مزایای این محصول را نیز بررسی کنیم:

 • دسترسی آسان به کانال های فاضلاب و لایروبی آنها
 • قابلیت یکی سازی فاضلاب چند واحد آپارتمانی در یک مسیر خروجی
 • اتاق منهول در فواصل مناسب در امتداد خطوط فاضلاب برای دسترسی و انجام بازرسی، تمیز کردن و از بین بردن انسداد در خط فاضلاب استفاده می شود
 • امکان بازدید راحت از آن به دلیل وجود دریچه بازدید و درب منهول و تخلیه و دفع کانال های فاضلاب می باشد.
 • کاهش هزینه ها بدلیل بکارگیری اتصالات کمتر
 • وجود انواع و سایزهای مختلف با کاربری های متفاوت
 • سرعت بخشیدن به عملیات نصب

البته منهول‌ های بتنی و منهول آجری نیز استفاده می‌شود که در دنیای امروز و با توجه به رشد تکنولوژی دیگر محبوبیت خود را از دست داده‌اند و پیمانکاران و مجریان خطوط فاضلاب به سمت استفاده بیشتر از منهول‌ های پلی اتیلن روی آورده‌اند.

منهول (آدم رو) فاضلاب خطوط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کرده و نقش مهمی در هدایت سیالات در مسیر دارد و نمی‌توان منهول را از سیستم انتقال فاضلاب حذف نمود و با پیشرفت‌های چشمگیری که در جهت تولید مواد صورت گرفته است منهول پلی اتیلنی فاضلابی در نحوه ساخت و نصب پیشرفت‌هایی قابل توجه نموده‌اند که نمیتوان از آنها چشم پوشید. مهمترین تغییر در منهول‌های فاضلابی ساخت آنها از مواد پلیمری مخصوصا پلی اتیلن بوده است که به دلیل آب بندی کامل شبکه و عدم نفوذ فاضلاب و آب‌های زیر زمینی و بالعکس در انواع پروژه‌های فاضلابی با اطمینان قابل استفاده است.

 • هزینه بسیار پائین در ساخت و راه‌اندازی نسبت به متد سنتی
 • زمان بسیار کمتر در اجرای نسبت به روش سنتی
 • مقاومت در برابر لیستی از مواد شیمیائی مختلف از خواص منحصر بفرد
 • نیازی به ماشین آلات سنگین برای اجرا و جابجایی ندارد.
 • می‌‌‌تواند در محیط‌های شیمیائی و یا بسیار مرطوب براحتی دوام بیاورد .
 • نیازی به تعمیر ندارد و در صورت نیاز به تغییرات در سایز براحتی و به آسانی انجام می‌شود.
 • براحتی در خطوط انتقال فاضلاب قابل نصب می‌باشد و هزینه‌های اجرائی پروژه‌های بزرگ را بطور چشمگیری کاهش می‌دهد.

4

انواع قطر مختلف:

منهول ‌فاضلاب را باید با توجه به محل کاربردآن به دو دسته منهول فاضلاب با قطر کم و منهول فاضلاب با قطرهای بالا تقسیم می کنند.

منهول های باقطر بالا در موارد زیر کاربرد دارد:

 • در خطوط اصلی و خطوط انتقال
 • قطر لوله‌ها زیاد است
 • دبی جریان بالا است
 • تعداد لوله های وارده به منهول پلی اتیلن زیاد باشد

منهول های با قطر کم :این نوع  منهولهای فاضلاب در خطوط فرعی شبکه به دلایل زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • کم بودن قطر لوله ها
 • کم بودن دبی جریان
 • تعداد لوله های وارده کم

ولی در کنار تمام این توضیحات اغلب اوقات مشتریان از ما می پرسند "چه زمانی مهم است که بازرسی منهول را انجام دهیم؟" بازرسی منهول باید در هوای مرطوب یا زمانی که سطح آب زیرزمینی در اوج است انجام شود. در حالت ایده آل، از ماه نوامبر تا می بهترین زمان برای انجام بازرسی منهول برای تشخیص جریان ورودی و بررسی میزان نفوذ است. زیرا با ذوب برف و یخ در فوریه و مارس همراه با باران‌های شدید، شهرها و شهرک‌ها متوجه افزایش جریان در ایستگاه‌های زیزمینی و تأسیسات تصفیه فاضلاب خواهند شد. بنابراین پنج تا از مهم ترین مواردی که باید در طول بازرسی منهول به آنها توجه کرد تا به کاهش صدمات و حذف پشتیبان های احتمالی کمک کرد عبارتند از:

 1. مجرای ورود و خروج گازها در هنگام باران شدید

یکی از مهم ترین اجزای منهول که در بازرسی منهول باید رعایت شود، دودکش منهول است. منهول ها اغلب از بتن پیش ساخته، فایبرگلاس، پلی اتیلن، آجر، فلز و مواد اولیه دیگر ساخته می شوند و دارای محل ورود و خروج هوا را بعنوان تبادل گازها با هوای بیرون را شامل می شوند، به استثنای منهولی که از آجر ساخته شده است که در این موارد باید از یک دریچه منهول متناسب استفاده کرد که در حالت کلی پیشنهاد شرکت ناب زیست استفاده از منهول پلی اتیلن است. در طول هوای خشک، کارکرد دودکش ممکن است در وضعیت خوبی به نظر برسد. اما وقتی آب‌های زیرزمینی بالا می‌آیند یا باران‌های شدید رخ می‌دهد، ممکن است داستان کاملاً متفاوتی را شاهد باشیم که در این وضعیت تمامی نقاط ورود و خروج گازها بسته شده اند. پس دقت به این نکته در طراحی و نصب منهول، حرف اول است.

 1. تحمل ضربه در طول درجه بندی نهایی

داشتن یک بازرس ساختمانی در محل در هنگام نصب منهول همیشه ایده خوبی است. بعلاوه، یک بازرس ساخت و ساز آموزش دیده باید یک بازرسی نهایی را تکمیل کرده و قبل از اینکه شهرداری یا شرکت برق مسئولیت سیستم فاضلاب را بر عهده بگیرد، تمامی نکات مورد بررسی را چک کند. پس از ساخت، معمولاً یک پیوند نگهداری و بازرسی سه ساله وجود دارد که باید انجام شود، اما اغلب اوقات فراموش می شود و این بازررسی به طور کل از بین می رود. من بارها دیده‌ام که قاب و روکش‌ها به دلیل ضربه خوردن در حین درجه‌بندی نهایی، یا در نتیجه عدم علامت‌گذاری مناسب در زمین‌هایی که توسط ماشین‌آلات مزرعه به کار برده می‌شوند، دچار شکستگی می گردند. اگر این منهول ها در مناطقی که ارتفاع خاک و یا سطح اطراف پایین تر از منهول است واقع شوند، اتفاقاتی که قرار است رخ دهد به عبارتی فاجعه بار هستند. دلیل آن نیز این است که منهول ها به راحتی می توانند دچار شکستگی شوند، فلذا دهانه آن ها نباید بالاتر از سطح زمین باشد. در نتیجه در زمان نصب از یک متخصص کمک بگیرید.

5

 1. آیا به درستی نصب شده است؟

خیلی اوقات، من با منهول های فاضلاب بهداشتی مواجه می شوم که در طول ساخت و ساز به درستی کنار هم قرار نگرفته اند. اکثر شرکت‌ها و شهرداری‌ها مجموعه‌ای از طرح‌ها، مشخصات و جزئیاتی دارند که پیمانکاران باید در طول ساخت و ساز از آنها پیروی کنند. پیمانکاران باید نقشه های مسیر نصب خطوط زیرزمینی شهرداری و یا پروژه را تهیه کنند تا نشان دهند چه محصولی را در چه نقطه ای نصب می کنند. در بسیاری از موارد، به هر دلیلی جزئیات و/یا مشخصات رعایت نمی شود که منجر به کارایی نهایی ضعیف می شود و شخص صاحب پروژه باید علاوه بر هزینه حذف منهول فعلی نصب شده و معیوب باید بار دیر اقدام به نموده و دوباره هزینه های نصب را متحمل شود.

در این میان می بینیم که قیمت پلاستیک روزبه روز در حال افزایش بوده که نتیجه آن افزایش قیمت منهول پلی اتیلن نیز هست. البته برای پیشگیری از چنین مواردی از سنگ و غیره برای تنظیم ارتفاع دریچه، به جای حلقه تنظیم بتن مناسب نیز استفاده می کنند که زیاد اصولی نیست. همچنین بهتر است از واشر یا O-Ring برای کمک به حفظ آب بند محکم در محل اتصال طراحی طراحی و نصب شود زیرا در صورت عدم وجود، این کمبودها می تواند منجر به ایجاد یک نفوذ به سیستم بهداشتی شود.

 

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: