دانستن مناسب‌ترین زمان برای باروری هم برای کسانی مهم است که قصد فرزندآوری دارند و هم برای کسانی که قصد دارند از روشهای طبیعی جلوگیری استفاده کنند. تخمین این زمان با توجه به تخمک گذاری در زنان می‌تواند صورت گیرد.

قطعا تمام روزهای قاعدگی بانوان شانس یکسانی در باروری ندارد و برخی روزها بیشترین احتمال را دارد و برخی کمترین احتمال. شناخت دقیق این روزها کمک می‌کند تا بتوان روابط منظم‌تری را برقرار کرد.

بارداری

 

تخمک‌گذاری چیست؟

آقایان تقریبا محدودیتی زمانی در زمینه باروری ندارند و با تقریب خوبی می‌توان گفت که عملکرد جنسی آنها در زمان‌های مختلف یکسان است. پس کلید باروری در شناخت چرخه تخمک‌گذاری بانوان است.

تخمک گذاری به بخشی از چرخه قاعدگی بانوان اشاره دارد که در آن تخمک از تخمدان آزاد می‌شود. اگر تخمک بعد از آزاد شدن با اسپرم ترکیب شود و به رحم برود، یعنی بارور شده است، در غیر این صورت تخمک متلاشی می‌شود و پوشش داخلی رحم در طی عادت ماهیانه ریزش می‌کند.

مدت زمان مناسب برای باروری بعد از تخمک‌گذاری

برای افزایش شانس بارداری، در روزهای نزدیک به تخمک‌گذاری و همچنین در روز تخمک‌گذاری، هر روز رابطه جنسی برقرار کنید. اگر با استفاده از کیت تخمک‌گذاری، زمان دقیق تخمک‌گذاری خود را می‌دانید، یک روش مناسب این است یک تا دو روز قبل از زمان تخمک‌گذاری یک ‌بار نزدیکی جنسی مناسبی داشته باشید و یک بار هم در روز تخمک‌گذاری اقدام کنید.

برای باردار شدن لازم است که تخمک آزاد شده باشد و حدود 12 تا 24 ساعت بعد از باروری صورت بگیرد. البته این به معنای لزوم وجود تخمک در لحظه نزدیکی نیست. مخاط گردن رحم کمک می کند که اسپرم گاه به مدت ۵ روز در بدن زن زنده باقی بماند و برای اسپرم فعال هم تقریبا ۶ ساعت طول می کشد تا به لوله های فالوپی برسد. اگر در زمانی که تخمک آزاد می‌شود، اسپرم در بدن وجود داشته باشد، فرد می تواند به سرعت بعد از تخمک گذاری، حامله شود.

چگونه از زمان تخمک گذاری خود آگاه شویم؟

بازه‌های زمانی مختلفی برای تخمک‌گذاری ذکر شده است که بیشتر به خاطر سطح احتمال بالا و پایین در این بازه‌ها است.  اما یک بازه 6 روزه را به عنوان پنجره باروری در نظر می‌گیرند که انجام فعالیت‌های زناشویی در این بازه زمانی بسیار مؤثر خواهد بود. برای شناخت دقیق این بازه 6 روزه می‌بایست زمان تخمک‌گذاری را بشناسیم.

به طور کلی، تخمک گذاری معمولا حدود روز 14 یک دوره 28 روزه صورت می‌گیرد. برای یک زن با یک سیکل 28 روزه، پنجره باروری بین روزهای 11 تا 16م در نظر گرفته می‌شود.

شناخت این زمان هم به صورت حدودی و با توجه به چرخه قاعدگی ممکن است و هم با دقت بیشتر و با استفاده از کیت های تست. با توجه به این که قیمت کیت تخمک گذاری معمولا پایین است پیشنهاد می‌کنیم که خانواده‌هایی که تصمیم جدی برای فرزند آوری دارند حتما از این نوع کیت‌ها استفاده کنند.

بارداری

کیت تست تخمک‌گذاری چیست؟

بسیاری از بانوان تجربه خرید بی بی چک را داشته اند، اما شاید ندانند که یک کیت تشخیصی دیگر هم با ظاهری بسیار مشابه بی بی چک وجود دارد که می‌تواند زمان تخمک‌گذاری را با دقت مناسبی به فرد اطلاع دهد.

حتی روش استفاده از این کیت‌ها هم شبیه بی بی چک است و کافی است چند قطره از ادرار روی نوار تست داده شده بریزد تا مشخص شود که دوره تخمک‌گذاری نزدیک است یا خیر؟

این کیت ها حدود 5 نوار تست دارند و از این رو می‌توان در چندین روز مختلف از آنها استفاده کرد.

نکته آخر

در صورتی که بانوان به بیماری‌های مختلف زنانه دچار باشند، مانند تنبلی تخمدان و موارد مشابه، چرخه تخمک گذاری دچار اختلال می‌شود. در این شرایط کیت تخمک گذاری به تنهایی کمکی به شما نخواهد کرد و حتما باید پس از مراجعه به پزشک زنان و منظم شدن چرخه تخمک گذاری، از این کیت تشخیصی استفاده شود.

موضوع دیگری که ممکن است فرایند تخمک گذاری را مختل کند، رژیم غذایی و یا استرس و نگرانی و شرایط نامناسب روحی و روانی است. در صورتی که قصد بچه دار شدن دارید، لازم است در ابتدا این موارد اصلاح شود.

در این مقاله تلاش کردیم مهمترین نکات را در مورد زمان مناسب باروری و نسبت آن با زمان تخمک‌گذاری را تشریح کنیم. امیدواریم که مقاله حاضر مورد استفاده قرار گرفته و مفید واقع شود. در صورتی که مایل به دانستن اطلاعات بیشتری در این خصوص هستید، به فروشگاه تجهیزات پزشکی کرومارکت مراجعه کنید.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: