جوش صورت مشکلی است که همه ما با آن روبرو شده ایم. هیچ ایده ای نداریم که چه زمانی اتفاق می افتد و معمولا برنامه ای هم برای رفع آن نداریم بجز فشار دادن و خالی کردن جوش که معمولا کار را بدتر می کند. در این مقاله ما به شما درمان جوش صورت را یاد می دهیم که چگونه جوش های مزاحم را از خود دور کنید یا آن ها را با روش های ساده درمان کنید و بعد به شما داروی گیاهی برای جوش صورت معرفی می کنیم و به شما می گوییم که برای درمان جوش صورت چه بخوریم؟ پس با ما همراه باشید.

چگونه در خانه با جوش ها مقابله کنیم

درمان جوش در خانه

روش های درمان جوش صورت از راه خانگی ساده ترین و در دسترس ترین روش ها برای درمان جوش صورت هستند. در این روش ها از مواد طبیعی استفاده می شود که اکثر آنها معمولا در خانه های ما موجود هستند. طریقه استفاده ساده است و بعد از مصرف ضرری به بدن ما نمی رسانند. با اکثر این مواد هر روز سر و کار داریم ولی فکر نمی کردیم که درمان جوش صورت را با این مواد می توان انجام داد. در ادامه برخی از بهترین و کارساز ترین روش های خانگی درمان جوش صورت را به شما آموزش می دهیم.

1. ماسک عسل اولین راه حل

عسل برای جوش

عسل به دلیل داشتن خاصیت ضد میکروبی و عفونی از قدیم در درمان بیماری ها استفاده می شده که در درمان جوش صورت نیز بسیار موثر است که روش استفاده از آن به این صورت است که یک لایه از عسل را روی پوست خود قرار می دهیم. می توان از پنبه یا پارچه هایی هم برای قرار دادن عسل روی پوست صورت استفاده کرد. میزان عسل روی پوست به اندازه دلخواه است و مدت زمانش نیز بهتر است از 30 دقیقه کمتر نباشد. روش دیگر استفاده از عسل همراه با دیگر مواد است که باز هم خاصیت بیشتری برای درمان جوش صورت دارد. در ادامه تعدادی ماسک عسل را معرفی می کنیم.

2. از عسل و دارچین استفاده کنید

یکی از محبوب ترین روش های درمان جوش های بزرگ صورت و آکنه ها ترکیب دارچین و عسل است که روش استفاده ان بسیار ساده است. کافی است ترکیبی از دو ماده بدست اورید،آن را روی کل صورت خود بمالید و بگزارید چند ساعتی روی صورت شما بماند و پس از آن با آب گرم صورت خود را شستشو دهید این رویه را برای چند هفته انجام دهید هم برای پیشگیری کاربرد دارد هم برای درمان جوش صورت بسیار موثر است.

3. ترکیب آلوئه ورا و عسل شگفتی می کند

آلوئه ورا پوست را مرطوب و نرم می کند و ترکیب آن با عسل درمان جوش صورت را بسیار ساده می کند. روش استفاده از آن بسیار ساده است کافی است یک قاشق اب یا پالپ آلوئه ورا را با یک قاشق عسل ترکیب کنید و بگذارید ده دقیقه بماند و سپس آن را روی نواحی آکنه دار و جوش ها بمالید. بهتر است آلوئه ورای مصرفی شما تازه باشد تا از حداکثر تاثیر آلوئه ورا برای درمان جوش صورت استفاده کنید. این ترکیب عوارضی ندارد ولی بهتر است افرادی که به عسل آلرژی دارند از آن استفاده نکنند.

4. آبلیمو و عسل و ماست ترکیبی عجیب اما کارامد

محتویات این ماسک همگی از مواد خوراکی روزانه ما تشکیل شده است. دو قاشق شیر تازه یک قاشق ماست و دو قاشق عسل و آب ولرم را به میزان کافی با یکدیگر ترکیب کنید و آنقدر هم بزنید تا شکل بگیرد. روش استفاده آن بصورت لایه لایه است ابتدا یک لایه روی کل صورت خود می مالید بعد از خشک شدن آن یک لایه دیگر روی قبلی می گذارید این کار را تا اتمام کل مواد انجام دهید. این ترکیب را بصورت روزانه می توانید استفاده کنید. فقط قبل از مصرف مطمعن شوید که به این مواد الرژی ندارید تا بتوانید برای درمان جوش های صورت از آن استفاده کنید.

5. ترکیب عسل و سیب دو ماده برای سلامت بدن

سیب یکی از میوه هایی است که برای سلامت بدن همیشه توصیه به مصرف آن وجود دارد. از این میوه در ساخت ماسک نیز میتوان استفاده کرد. برای ساخت ماسک سیب و عسل فقط کافی است که یک عدد سیب متوسط را پوست کنده و هسته هایش را نیز پرت کرده و خود سیب را با قاشق یا گوشت کوب یا مخلوط کن کاملا له کنید و سپس چهار یا پنج قاشق غذا خوری عسل را به آن اصافه کنید و سپس به هم بزنید تا ماده ماسک شما بدست آید. یک لایه از آن را روی صورت خود بمالید و سپس 10 الی 20 دقیقه منتظر بمانید سپس صورت خود را با اب ولرم بشویید. میبینید که پس از چند روز درمان جوش صورت با موفقیت انجام شده است.

6. سیب با سرکه نیز ترکیب موثری است

شما ابتدا باید صورت خود را شسته و آن را کاملا خشک کنید. سپس آب سیب را گرفته و به ازای هر قاشق سرکه سه قاشق آب سیب مخلوط کنید و سپس با یک تکه پنبه یا دستمال که آغشته به محلول است را روی نقاط جوش و آکنه بمالید. بعد از 10 الی 15 دقیقه صورت خود را شسته و این پروسه را دو الی سه بار در روز انجام دهید. این روش نیز یکی روش های موثر در درمان جوش صورت به صورت خانگی است.

7. درخت چای ضد میکروب ها

روغن درخت چای خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابی دارد. تورم جوش ها و قرمزی آنها را از بین می برد و به صورت کرم و اسانس و ژل در فروشگاه ها در دسترس است که شما می توانید آن را خریداری کرده و استفاده کنید. کافی است آن را روی پوست خود بمالید و این کار را روزانه انجام دهید و پس از چند روز نتیجه را ببینید.

8. یخ،ساده اما سریع

روش درمان جوش صورت با یخ در دقایق اولیه کارامد است هنگامی که جوش زیاد عفونی نشده است. شما مقداری یخ را در پارچه یا کیسه ای قرار می دهید و آنها روی محل جوش قرار می دهید پس چند دقیقه کمی به جوش استراحت بدهید و سپس دوباره یخ را روی آن بگذارید. تعداد دفعات انجام دادن آن دلخواه است پس 1 الی 2 روز بهبود جوش صورت با موفقیت انجام شده است. اگر به دنبال درمان جوش صورت در 5 دقیقه هستید حتما از این روش استفاده کنید، البته منظور ما این است که 5 دقیقه آن را بر روی صورت خود بگذارید نه اینکه در 5 دقیقه جوش صورت خود را از بین ببرید!

9. خمیر دندان

خمیر دندان نیز همانند یخ برای جوش هایی کاربرد دارد که هنوز به صورت کامل عفونی نشده اند. مقداری خمیر دندان عادی را روی پوست خود مخصوصا نواحی جوش دار قرار دهید و اجازه دهید تمام شب روی آن بماند سپس صبح صورت خود را با آب سرد بشویید. توجه داشته باشید خاصیت این روش بسیار بیشتر می شود اگر بعد از قرار دادن یخ روی پوست خود انجامش دهید. اگر در طول روز این حرکت را چند بار تکرار کنید درمان جوش صورت به خوبی پیش میرود.

10. آبلیمو به تنهایی نیز موثر است

آبلیمو یک ضد میکروب طبیعی است که عملکرد بسیار خوبی در مقابله با جوش های صورت دارد. کافی است مقداری پنبه را به آن آغشته کنید و روی محل جوش قرار دهید و بگذارید تمام شب روی آن بماند. ممکن است دچار کمی سوزش شوید به خاطر جوش های سر باز یا ملتهب ولی درمان جوش صورت شما به خوبی به نتیجه می رسد. این روش بهترین ترفند درمان جوش های قرمز رنگ صورت است.

11. گلاب همراه با آبلیمو

درمان جوش صورت با گلاب چگونه است؟ گلاب توانایی خنثی کردن خاصیت اسیدی آبلیمو را دارا است و به عنوان یک ضد باکتری نیز شناخته می شود. برای استفاده از این روش ابتدا صورت خود را شسته و آن را خشک نمایید. هر یک قاشق آبلیمو را با یک قاشق گلاب مخلوط کنید سپس با یک پنبه محلول را روی نواحی جوش و آکنه خوب به مالید و پس از 20 دقیقه آن را آب سرد بشویید و با حوله خشک کنید. این رویه را چند بار در روز انجام دهید. توجه داشته باشید که هر بار محلول را تازه درست کنید تا ببیشترین عملکرد را در درمان جوش صورت داشته باشد.

12. یکی دیگر از خواص گوجه فرنگی

گوجه فرنگی در درمان التهاب های پوستی نیز عملکرد قابل قبولی دارد. می توانید به دو روش از گوجه فرنگی برای درمان جوش صورت استفاده کنید. در روش اول گوجه فرنگی را رنده کرده و پوست خود را با گوجه رنده شده پوشش دهید و سپس پوست خود را تمیز و خشک کنید. در روش دوم می توانید گوجه فرنگی را به صورت ورقه ای ای در اورده و روی پوست خود قرار دهیم. در هر دو روش گوجه فرنگی به پوست شما کمک شایانی می کند.

13. از نشاسته و سیب زمینی استفاده کنید

نشاسته زیاد دشمن اصلی جوش ها و لکه ها است. و سیب زمینی هم منبع نشاسته است پس یکی از راه های درمان جوش صورت است. روش استفاده از سیب زمینی به دو صورت است. روش اول اب سیب زمینی را گرفته و نواحی جوش ها و آکنه ها را با آن می مالیم و می گذاریم به مدت 30 دقیقه بماند. در روش دوم یک ورقه سیب زمینی را به مدت 20 دقیقه روی پوست خود می مالیم و ماساژ می دهیم سپس پوست خود را بشویید و نتیجه را ببینید.

14. سیر و خاصیت های فراوان آن

سیر به عنوان یکی از موادی که در درمان بیماری ها بسیار نقش دارد ثابت شده است و دارای خاصیت های ضد میکروبی است. روش استفاده به این صورت است که یک حبه سیر را از وسط نصف می کنیم و روی جوش ها می مالیم پس از ده دقیقه صورت خود را شسته و این کار را چند بار در روز انجام دهید و سپس نتیجه را ببینید.

15. خیار نیز دارای خواصی برای پوست است

یکی از خواص خیار تسکین دهندگی آن به پوست است و همچنین دارای ویتامین هایی نظیر A و C است. روش کار بسیار ساده است خیار ها را خرد می کنیم و درون آب قرار می دهیم پس از یک ساعت که آب خواص خیار را جذب کرد با آب حاصل صورت خود را شسته و سپس با حوله نرم صورت خود را خشک می کنیم. این کار را چند بار در روز انجام دهید و مطمعن باشید که در درمان جوش صورت بسیار موثر است.

16. درمانی از دل طبیعت،نارون کوهی

نارون کوهی یک ضد باکتری طبیعی است که عملکرد بسیار خوبی برای از بین بردن جای جوش و التهاب و قرمزی جوش دارد. اگر نارون کوهی را به صورت طبیعی در اختیار دارید فقط کافی است به مقدار یک قاشق پوست نارون کوهی را در یک لیون آب به مدت زمان 30 دقیقه خیس کنید و سپس آن را روی حرارت گذاشته و تا جوش آمدن ترکیب صبر کنید. هنگامی که جوش آمد آن را از روی حرارت برداشته و 10 دقیقه به آن استراحت بدهید و آن را درون یک ظرف در دار نگه داری کنید. از این ترکیب 1یا 2 بار در روز استفاده کنید و پس از چند روز درمان جوش صورت شما به اتمام رسیده است.

برای دیدن ادامه مطلب درمان جوش صورت اینجا کلیک کنید

https://darmanejoosh.ir

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: