بازی‌های فکری از سری سرگرم کننده‌ترین تفریحات حال حاضر نوجوانان هستند که برای ساعاتی هم که شده آن‌ها را از فضای مجازی، رایانه و تلفن‌های هوشمند دور می‌کنند. بازی‌های فکری علاوه بر آنکه جنبۀ سرگرمی دارند، آموزشی نیز هستند و مهارت‌های زندگی و توانمندی نوجوانان را در حوزه‌های مختلف پرورش می‌دهند. کارگروهی، مشارکت، رقابت سالم، برقراری ارتباط دوستانه از جمله مهارت‌هایی هستند که طی بازی‌های فکری حاصل می‌شوند، ضمن آنکه هوش هیجانی و تعاملات اجتماعی، قدرت تمرکز و حافظه نوجوانان در این مدل از بازی‌ها به چالش کشیده می‌شوند. بازی های فکری انواع مختلفی دارند که معمولا به صورت گروهی انجام می شوند، در ادامه این مطلب قصد داریم به معرفی برخی از بازی های فکری که نوجوانان می توانند در خانه همراه با خانواده  و دوستان آن ها را انجام دهند، می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

بازی فکری نوجوانان

1. بازی فکری اسم فامیل

بازی اسم فامیل یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های فکری می‌باشد که هیچ‌وقت جذابیت خود را از دست نمی‌دهد و همواره یکی از محبوب‌ترین بازی‌ها بین نوجوانان می‌باشد. تجربه ثابت کرده قدرت حافظه و سرعت عمل حرف اول را در این بازی می‌زنند، البته بماند که بعضی از بازیکنان با تقلب کردن فضای بازی را چالش برانگیز می‌کنند.اسم، فامیل، میوه، غذا، حیوان، رنگ، شهر، کشور، اشیاء، شغل، گل، اعضای بدن از جمله ستون‌های تشکیل دهنده بازی اسم و فامیل هستند.

تعداد ستون‌های بازی اسم و فامیل کاملا سلیقه‌ای می‌باشد و بازیکنان طبق توافقی که می‌کنند، تعدا ستون‌ها را مشخص میکنند. مواردی همچون بازیگر، بازیکن، فیلم، کتاب و ... از جمله مواردی هستند که برای جذابیت بیشتر بازی می‌توان به ستون‌های بازی اضافه کنید.

2. جرات یا حقیقت

جرات یا حقیقت یکی از چالشی‌ترین بازی‌های دوستانه می‌باشد. در این بازی مهیج بازیکنان به صورت دایره کنار یکدیگر می‌نشینند، بعد از آنکه با چرخاندن بطری قرعه به یکی از بازیکنان افتاد، بازیکن مذکور باید بین جرات و حقیقت یک گزینه را انتخاب کند. در صورت انتخاب حقیقت باید در جواب سوالی که از او پرسیده می‌شود حقیقت را گوید و در صورت انتخاب گزینه جرات باید درخواستی را که از او دارند (که معمولا انجام یک چالش یا کار عجیب می‌باشد) را انجام دهد.

 

3. بازی فکری زیر خاکی

زیرخاکی یکی از پرطرفدارترین بازی‌های فکری می‌باشد. در این بازی هر یک از افراد به دنبال بدست آوردن بیشترین گنج و اشیا قیمتی هستند. در این بازی بیشتر شانس افراد است که تعیین کننده‌ی ادامه‌ی مسیر بازی می‌باشد. این بازی مهیج برای ردۀ سنی نوجوان و بزرگسال و برای تعداد ۲ تا ۴ نفر بازیکن طراحی شده است.

جالب است بدانید بزرگترین فروشگاه‌های بازی فکری، این بازی را به عنوان یک بازی فکری جدید برای بزرگسالان معرفی کرده‌اند.روند انجام بازی زیر خاکی بسیار ساده است. این بازی فکری جذاب تقریبا هیچ قانون سخت و پیچیده‌ای ندارد. در این بازی وقتی نوبت هر یک از بازیکنان فرا می‌رسد باید از روی دستۀ کارت‌های زیر خاکی یک کارت را بردارد و به سمت رو، بر روی زمین قرار دهد. هر بازیکن می‌تواند تا هر زمان که مایل بود به این کار ادامه دهد. اگر کارتی رو شود که نمونه‌اش روی زمین قرار داده شده است؛ فرصت بازیکن تمام می‌شود و تمام کارت‌های رو شده نیز می‌سوزد و نصیب او نمی‌شود.

اگر بازیکن در نوبت خود پیش از آنکه کارت تکراری رو شود روند رو کردن کارت‌های تازه را متوقف کند، کارت‌های رو شده تا آن لحظه را جمع می‌کند. برای جذابیت بیشتر بازی، بعضی از کارت‌های زیر خاکی دارای قابلیت‌های خاصی هستند که به محض آن که در بازی رو می‌شوند باید اجرا شوند.

 

بازی فکری نوجوانان در خانه

4. بازی مافیا

از دیگر بازی‌های جذاب برای نوجوانان که در حال حاضر بسیار ترند شده است، می‌توان به بازی مافیا اشاره کرد. بازی مافیا یک بازی دورهمی به شدت مذاکره‌ای می‌باشد، در این بازی جذاب هوش هیجانی، تعامل اجتماعی، برقراری ارتباط، پیش بینی و ذهن خوانی بازیکنان به چالش کشیده می‌شود.در این بازی بازیکنان در قالب دو گروه شهروند و مافیا در مقابل یکدیگر به رقابت می‌پردازند به گونه‌ای که سعی در پنهان نگه داشتن نقش خود دارند. در این بازی هدف مافیا حذف شهروندان و هدف شهروندان حذف مافیا می‌باشد.عنصر اصلی این بازی جذاب و مهیج، نقش مخفی، رای‌گیری برای حذف اعضا، استدلال و مذاکره می‌باشد.

تعداد نقش‌های بازی مافیا متفاوت هستند که با توجه به تعداد بازیکنان و سبک بازی آن‌ها نقش اعضای گروه می‌تواند متفاوت باشد. از جملۀ اعضای گروه مافیا می‌توان به این موارد اشاره کرد: شهروند، مافیا، رئیس مافیا، پزشک، کارآگاه، جان سخت، شهردار، تک تیرانداز، کشیش، تکاور، تفنگدار و ...

 

5. شعر یادت نره

از دیگر سرگرمی‌های جذاب بین نوجوانان بازی شعر یادت نره می‌باشد. در این بازی جذاب یک ترانه یا موسیقی پخش و در میانۀ آن متوقف می‌شود، در این حین بازیکنان باید ادامه شعر یا ترانه مورد نظر را حفظ باشند و بخوانند.

 

6. بازی اسپای (جاسوس)

اسپای یکی دیگر از بازی‌های جذاب می‌باشد که محبوبیت بسیاری بین نوجوانان دارد. اساس این بازی همانند بازی مافیا مخفی نگه داشتن هویت می‌باشد. به طور معمول این بازی با استفاده از اپلیکیشن اسپای انجام می‌شود. در این اپلیکیشن تعدادی نام مکان وجود دارد که در ابتدای بازی تمامی مکان‌ها معرفی می‌شوند، سپس به صورت رندوم گوشی بین بازیکنان دست به دست می‌شود تا به نقش خود پی ببرند. جاسوس بازی از نام مکان مورد نظر اطلاعی ندارد و باید با سوالاتی که سایر بازیکنان درباره مکان می‌پرسند به مکان مورد نظر برسد.

این نکته لازم ذکر است که جاسوس باید هویت خود را پنهان کند و سوالات هوشمندانه بپرسد و سنجیده پاسخ دهد. سوالات در این بازی باید به گونه‌ای باشند که اشاره مستقیم به مکان مورد نظر نکنند.

 

7. ادا بازی (پانتومیم)

یکی دیگر از بازی‌هایی که نوجوانان می‌توانند آن را انجام دهند بازی پانتومیم یا به زبان خودمانی ادا بازی می‌باشد. بازی پانتومیم را می‌توان در گروه‌های دو تا چند نفره بازی کرد، به گونه‌ای که دو گروه در مقابل یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

موضوعات ادا بازی می‌توانند متفاوت باشند، برای پیدا کردن موضوع میتوانید از اپلیکیشن‌های پانتومیم استفاده کنید و یا کارت‌هایی را از قبل طراحی کنید که شامل موضوعات جذاب، عجیب و متنوع باشند. از ایده اجرای نقاشی و ضرب المثل یا پانتومیم سرعتی نیز می‌توانید برای هیجان انگیزتر شدن بازی خود استفاده کنید.

 

بازی فکری نوجوانان در خانه

 

 

8. مشاعره

شعرخوانی و مشاعره یک سرگرمی لذت‌بخش برای نوجوانان علاقه‌مند به شعر و ادبیات می‌باشد که می‌توانند در خانه به آن بپردازند. پیش زمینه بازی مشاعره آشنایی با اشعار و داشتن حافظه قوی می‌باشد. هر چند بسیاری از نوجوان علاوه بر اشعار از ترانه‌ها نیز در مشاعره بهره می‌گیرند.

9. نقاش نابینا

در این بازی جالب بازیکنان به گروه‌های دونفره تقسیم می‌شوند و اعضای هر گروه پشت به هم می‌نشینند. یک تصویر در اختیار نفر اول هر گروه قرار می‌گیرد که باید بدون اشاره مستقیم، محتوای تصویر را برای هم گروهی خود شرح دهد و نفر دوم هر آنچه را از گفته‌های نفر اول برداشت می‌کند، روی کاغذ نقاشی بکشد. در پایان، گروهی که نقاشی‌اش بیشترین شباهت را به تصویر دارد، برنده خواهد شد

در این مطلب سعی بر آن شد، به معرفی برخی از بازی های محبوب و پرطرفدار بین نوجوانان بپردازیم. بازی های فکری نام برده از سری بازی های جذاب و مهیج برای دورهمی های خانوادگی و دوستانه هستند، که لحظات مهیجی را برای نوجوانان فراهم می آورند.

 

منبع: تابناک جوان

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: