بلوبری و یا همان زغال اخته آبی میوه‌ای است که همه افراد می توانند از آن استفاده کنند. بلوبری سرشار از آنتی اکسیدان است. از بلوبری به عنوان یک داروی گیاهی در درمان بیماری ها مطرح است. بلوبری منبع باورنکردنی مواد مغذی است.

 

در یک فنجان زغال اخته ،

کالری: ۸۵

فیبر: ۳.۶ گرم ، فیبر باعث بهبود سلامت روده ، کاهش کلسترول و کنترل سطح قند خون می شود.

پتاسیم: ۱۱۶ میلی گرم، پتاسیم ضربان قلب شما را تنظیم می کند ، کربوهیدرات ها را متابولیزه می کند و عملکرد مناسب عضلات را حفظ می کند.

ویتامین K: 29 میکروگرم ، ویتامین K پروتئین های مورد نیاز برای لخته شدن خون را ایجاد می کند.

ویتامین C: 4.6 میلی گرم ، ویتامین C نوعی آنتی اکسیدان است که به بدن در جذب آهن کمک می کند

فولات: ۹ میکروگرم ، فولات گلبول های قرمز خون را تشکیل می دهد ، که به بدن در دریافت اکسیژن و آزاد سازی دی اکسید کربن کمک می کند.

بلوبری سرشار از آنتی اکسیدان است

آنتی اکسیدان ها در به حداقل رساندن التهاب کمک می کنند که به نوبه خود آسیب سلول ها را کاهش می دهد.

برخی از التهاب ها طبیعی است ، اما افزایش سطح مزمن در طول زمان منجر به بیماری می شود. بلوبری در آنتی اکسیدان آنتوسیانین قوی است ، که به کاهش خطر ابتلا به سرطان و بیماری های مزمن کمک می کند.

در یک بررسی ۲۰۱۳ ، محققان دریافتند که پتروستیلبن – آنتی اکسیدان دیگری در بلوبری – ممکن است به مهار سرطان سینه کمک کند و از بیماری قلبی محافظت کند.

بلوبری سطح کلسترول را بهبود می بخشد

بلوبری همچنین می تواند سطح کلسترول LDL را کاهش دهد – شکل بد کلسترول که می تواند عروق را مسدود کند.

بلوبری حاوی فیتواسترول است ، ترکیبی که می تواند سطح LDL را کاهش دهد.

بلوبری فشار خون را پایین می آورد

وقتی به طور مداوم خورده می شود ، بلوبری به کاهش فشار خون کمک می کند. در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۹ ، مصرف یک نوشیدنی حاوی ۲۰۰ گرم بلوبری به مدت یک ماه فشار خون شرکت کنندگان را ۵ میلی متر جیوه کاهش داد.

علاوه بر این ، در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۵ ، زنان یائسه با فشار خون بالا که روزانه ۲۲ گرم پودر بلوبری خشک شده را به مدت ۸ هفته هضم می کردند ، کاهش قابل توجهی در فشار خون نسبت به گروه کنترل داشتند.

بلوبری حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد

بلوبری ممکن است به کسانی که مقاومت به انسولین دارند مانند افرادی که دیابت نوع ۲ دارند ، کمک کند. مقاومت به انسولین هنگامی ایجاد می شود که لوزالمعده انسولین زیادی تولید کند و سلول ها دیگر به درستی به هورمون پاسخ نمی دهند.

بلوبری توانایی بهبود حساسیت به انسولین را دارد. آنتوسیانین موجود در بلوبری آنچه در بهبود حساسیت به انسولین کمک می کند.

در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۰ بر روی افراد چاق ، غیر دیابتی اما مقاوم به انسولین ، ۶۷٪ از شرکت کنندگان که بلوبری مصرف کرده اند حداقل ۱۰٪ بهبود حساسیت به انسولین مشاهده کرده اند . بلوبری می تواند یک انتخاب عالی برای افراد دیابتی باشد زیرا ممکن است در بهبود حساسیت به انسولین نقش داشته باشد ، اما مهم است که از مقدار توصیه شده کربوهیدرات در هر وعده غذایی بیشتر نشود.

این بدان دلیل است که بدن کربوهیدرات ها را به قند تجزیه می کند. افراد دیابتی باید ۴۵٪ کالری روزانه خود را از کربوهیدرات دریافت کنند. یک فنجان بلوبری ۲۱.۷ گرم کربوهیدرات دارد.

بلوبری ممکن است عملکرد شناختی را بهبود بخشد

عملکرد شناختی به فعالیتهای ذهنی ، مانند تفکر ، یادگیری و به خاطر سپردن اشاره دارد.

در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۱ ، افراد مسن با کاهش حافظه زودهنگام به مدت ۱۲ هفته روزانه آب بلوبری مصرف کردند در حالی که گروه دیگر یک نوشیدنی دارونما توت مصرف کردند. بعد از ۱۲ هفته ، کسانی که

مصرف آب بلوبری باعث بهبود عملکرد حافظه و همچنین کاهش علائم افسردگی شد.

بلوبری یک پروبیوتیک است

بلوبری حاوی پروبیوتیک است. مصرف پری بیوتیک ها ، نوعی فیبر غذایی ، می تواند سلامت روده را تقویت کند.

پرو بیوتیک ها کربوهیدرات های هضم ناپذیری هستند که باکتری های سالم ساکن روده را تغذیه می کنند. مهم است که باکتری های سالم شکوفا شوند و باکتری های مضر وارد دستگاه گوارش را از بین ببرند. بدون مقدار کافی باکتری خوب، باکتری های بد افزایش می یابد و باعث التهاب می شود که می تواند بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد.

 

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: