دیابت بیماری مزمنی است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از آن رنج می‌برند و همواره ناچار به نظارت مداوم بر سطح گلوکز خون خود و تزریق انسولین در طول روز هستند؛ دیابت زمانی رخ می‌دهد که لوزالمعده انسولین کافی تولید نکرده یا بدن به طور موثر از انسولین تولید شده استفاده نمی‌کند.

با گذشت زمان، دیابت به قلب، عروق خونی، چشم، کلیه و اعصاب آسیب می‌رساند؛ همچنین خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد، در این حالت با کاهش جریان خون و آسیب‌های عصبی در پا، احتمال زخم پای دیابتی، عفونت و نیاز احتمالی برای قطع اندام افزایش‌ پیدا خواهد کرد.

دیابت؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش/قند خون بالا چه بلایی سر اعضای مختلف بدن می‌آورد؟

علی ارغوانی متخصص داخلی، اظهار کرد: هایپرگلیسمی‌ یا افزایش قند خون شایع‌ترین علامت دیابت کنترل نشده است و در طول زمان، منجر به آسیب‌ رساندن به بسیاری از دستگاه‌های بدن به ویژه اعصاب و عروق خونی می‌شود.

این متخصص داخلی بیان کرد: سال ۲۰۱۴ در سراسر جهان  حدود ۹ درصد از افراد ۱۸ سال و بالاتر دیابت داشتند؛ سال ۲۰۱۲ دیابت علت مستقیم مرگ ۵/ ۱ میلیون نفر بود، بیش از هشت درصد از مرگ‌ها در کشور‌های با درآمد کم و متوسط به دلیل دیابت  رخ می‌دهد.

دیابت به چند دسته تقسیم می‌شود؟

وی با اشاره به دسته‌بندی دیابت به ۲ نوع، گفت: دیابت نوع یک، وابسته به انسولین یا دیابت دوران کودکی است که با تولید انسولین ناکافی در بدن مشخص می‌شود و کنترل آن با تزریق روزانه انسولین امکان پذیر است؛ علت این نوع دیابت شناخته شده نیست و در حال حاضر نمی‌توان از آن پیشگیری کرد.

دیابت؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش/قند خون بالا چه بلایی سر اعضای مختلف بدن می‌آورد؟

این متخصص داخلی درباه علائم دیابت نوع یک گفت: علائم این بیماری شامل دفع بیش از حد ادرار، پرادراری (تشنگی)، پرنوشی (گرسنگی دائمی)، پرخوری،کاهش وزن، تغییرات بینایی و خستگی است؛ این علائم به طور ناگهانی رخ می‌دهند.

ویژگی‌های دیابت نوع ۲

ارغوانی درباره دیابت نوع ۲، بیان کرد: دیابت نوع ۲ غیر وابسته به انسولین است و به نام دیابت بزرگسال شناخته می‌شود و حاصل  استفاده غیرموثر بدن از انسولین است؛ دیابت نوع ۲ شامل ۹۰ درصد از مبتلایان به دیابت در سراسر جهان می‌شود و تا حد زیادی نتیجه اضافه وزن، چاقی و نداشتن فعالیت بدنی است.

دیابت؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش/قند خون بالا چه بلایی سر اعضای مختلف بدن می‌آورد؟

وی ادامه داد: دیابت نوع ۲، علائمی شبیه به دیابت نوع یک دارد، اما اغلب خفیف‌تر و کم رنگ‌تر است و به همین دلیل این بیماری چند سال پس از شروع تشخیص داده می‌شود؛ در گذشته، این نوع دیابت تنها در بزرگسالان دیده می‌شد، اما در حال حاضر در کودکان هم اتفاق می‌افتد.

دیابت در دوران بارداری چگونه است؟

حمید محسن زاده متخصص غدد و متابولیسم درباره دیابت زنان باردار اظهار کرد: زنان مبتلا به دیابت حاملگی در معرض خطر عوارض دوران بارداری و زایمان هستند و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در سال‌های آتی آنها را تهدید می‌کند؛ تشخیص دیابت حاملگی معمولا از طریق غربالگری دوران بارداری امکان پذیر است.

دیابت؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش/قند خون بالا چه بلایی سر اعضای مختلف بدن می‌آورد؟

عواقب شایع دیابت چه هستند؟

این متخصص غدد و متابولیسم بیان کرد: با گذشت زمان، دیابت می‌تواند به قلب، عروق خونی، چشم، کلیه و اعصاب آسیب برساند؛ دیابت خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد و در درجه اول بیماری قلبی و سکته همراه با کاهش جریان خون، آسیب‌های عصبی در پا، احتمال زخم پای دیابتی، عفونت و نیاز احتمالی برای قطع اندام است.

وی با اشاره به اینکه یکی از عوارض دیابت کوری چشم است، اظهار کرد: کوری به دلیل آسیب طولانی مدت به عروق خونی کوچک در شبکیه چشم رخ می‌دهد و یک درصد از کوری جهان را می‌توان به دیابت نسبت داد، دیابت را می‌توان علت اصلی نارسایی کلیه دانست، خطر کلی مرگ در میان افراد مبتلا به دیابت حداقل دو برابر خطر ابتلا به همسالان بدون دیابت است.

چگونه می‌توانید بار بیماری دیابت را کاهش دهید؟

محسن زاده با تاکید بر اینکه برای کاهش بار دیابت باید در مرحله اول سعی در پیشگیری این بیماری کرد، گفت: ثابت شده است که تغییرات ساده در سبک زندگی سبب جلوگیری یا به تأخیر انداختن دیابت نوع ۲می‌شود؛ برای کمک به جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ و عوارض آن، مردم باید مواردی را رعایت کنند.

دیابت؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش/قند خون بالا چه بلایی سر اعضای مختلف بدن می‌آورد؟

وی با اشاره به اینکه دستیابی به وزن ایده‌آل بدن  و افزایش میزان فعالیت بدنی در پیشگیری از دیابت موثر است، گفت:  حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در پنج روز از هفته باید انجام شود؛ به عبارت دیگر ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط  برای کنترل وزن لازم است.

این متخصص غدد و متابولیسم بیان کرد: پیروی از یک رژیم غذایی سالم شامل سه تا پنج وعده میوه و سبزی‌ها در روز، کاهش مصرف قند و چربی‌های اشباع، اجتناب از مصرف دخانیات و سیگار خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد.

آیا دیابت قابل درمان است؟

محسن زاده با اشاره به اینکه با تشخیص زود هنگام می‌توان دیابت را کنترل کرد، ادامه داد: تشخیص زود هنگام می‌تواند از طریق آزمایش خون که نسبتا ارزان است، انجام شود؛ درمان دیابت شامل پایین آوردن قند خون و کنترل عوامل خطر شناخته شده که به عروق خونی آسیب می‌رسانند است؛ ترک مصرف دخانیات هم برای جلوگیری از عوارض مهم است.

دیابت؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش/قند خون بالا چه بلایی سر اعضای مختلف بدن می‌آورد؟

وی یادآوری کرد: مداخلات امکان پذیری که باعث صرفه جویی در هزینه‌های افراد دیابتی می‌شود عبارتند از کنترل قند خون، کنترل فشار خون، مراقبت از پا، کنترل چربی خون (برای تنظیم سطح کلسترول) غربالگری برای نشانه‌های اولیه، بیماری‌های کلیوی مرتبط با دیابت و مجموع این اقدامات باید توسط یک رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم، حفظ وزن طبیعی بدن و اجتناب از مصرف دخانیات پشتیبانی و حمایت شود.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: