اگر درباره بازار فارکس چیزی شنیده‌اید، بهتر است بدانید که تمام این بازار، از مسیر کارگزار یا همان بروکر فارکس عبور می‌کند. اگر قصد دارید که از بازار لذت برده و بدون دردسر و نگرانی، درآمد خود را کسب کنید، حتما بروکر خوب و مطمئنی را انتخاب کنید. در طول سال‌های گذشته، چندین بروکر وارد بازار ایران و حتی خاورمیانه شدند و بعد از مدتی، ناپدید شده و سرمایه‌ی تریدرها را بالا کشیدند. همواره حواستان را جمع کنید که فریب بروکرهای کلاهبردار فارکس را نخورده و مطمئن شوید که برای انتخاب کارگزار، مسیر را درست رفته‌اید. با یک جستجوی ساده، داستان‌های متعددی را در خصوص عملکرد بروکرهای کلاهبردار خواهید شنید. اما نگران نباشید، شناخت بروکرهای معتبر، کار چندان دشواری نبوده و ما در این مقاله نه تنها به شما یاد خواهیم داد، بلکه دو مورد از بهترین بروکرهای خوشنام جهانی که به ایرانیان خدمات می‌دهند را به شما معرفی خواهیم کرد.

ملاک انتخاب بروکر چیست؟

بروکر نه تنها دسترسی شما به دارایی‌های قابل معامله را ایجاد کرده، بلکه خدماتی را نیز به شما می‌دهد. نوع خدمات هیچ دو بروکری شبیه به یکدیگر نبوده و هر کدام مزایا و محدودیت‌های مخصوص به خود را دارند. اما پیش از بررسی خدمات، باید ابتدا مطمئن شویم که بروکر کلاهبردار نیست. اما چگونه؟!

بررسی اعتبار بروکر

بروکرها نیز همانند تمامی نهادهای مالی دنیا باید تحت نظارت سازمان‌های نظارتی و مالی باشند. همانطور که بانک‌ها در کشورهای مختلف باید مجوزی را از مقامات دولتی و حکومتی دریافت کنند، بروکرها نیز باید مجوز فعالیت و یا به نوعی پروانه کسب داشته باشند. نهادهای مالی نظارتی پس از بررسی کیفیت هر بروکر، مجوزی را تحت نام رگولاتوری به آن اعطا می‌کنند. برای مثال، بروکرهایی که قصد دارند در ایالات متحده آمریکا فعالیت کنند، باید مجوز یا همان رگولاتوری NFA یا CFTC را دریافت کنند. در انگلستان، رگولاتوری اصلی با نام FCA ارائه شده و در کنار آن، PRA هم رگولاتوری کاملا معتبری است.

در استرالیا این رگولاتوری با نام ASIC عرضه شده، در سوییس با نام SFBC، در آلمان با نام BaFIN، در فرانسه با نام AMF و در کانادا نیز با نام IIROC. علاوه بر آن، رگولاتوری قبرس که اجازه‌ی فعالیت در کل اروپا را می‌دهد، با نام CySec عرضه شده است. پس در اولین قدم، باید بررسی کرد که بروکری که انتخاب می‌کنید، کدامیک از رگولاتوری‌های فوق را دارد. اگر نام هر کدام از رگولاتوری‌های فوق را دیدید، به اعتبار آن شک نکرده و مطمئن باشید که جزو بروکرهای معتبر است.

بررسی اعتبار بروکر در ایران

نکته‌ی ناراحت کننده اینجاست که اگر بروکری، هر کدام از رگولاتوری‌های قبلی را داشته باشد، اجازه‌ی فعالیت در بازار ایران را نخواهد داشت! چرا که ایران و ایرانیان در لیست تحریم‌های بین‌المللی بوده و ارائه‌ی خدمات به کاربران ایرانی، امکان پذیر نیست. از طرف دیگر، بازار ایران به دلیل گستردگی و وجود نقدینگی، برای اکثر بروکرها جذاب است و جزو نقاطی به حساب می‌آید که تمامی بروکرها مایل به ورود به آن هستند. بنابراین، برای حل مشکل فوق، آن‌ها مجبور می‌شوند تا یک دفتر جدید در نقاط آزاد دنیا تاسیس کرده (مثلا جزایر سیشل، پاناما، ویرجین آیلند و ...) و برای این دفتر جدید و مستقل، رگولاتوری دیگری را دریافت کنند.

برای مطمئن شدن از اعتبار بروکرهایی که در ایران فعالیت می‌کنند، ابتدا باید نگاه کرد که شرکت اصلی، کدام رگولاتوری را داشته و شرکت زیرمجموعه (خدمات دهنده به ایران) هم رگولاتوری دیگری که با نام آفشور شناخته می‌شود را داشته باشد. رگولاتوری‌های آفشور، اعتبار کمتری نسبت به رگولاتوری‌هایی قبلی دارند، اما بهترین چیزی است که ایرانیان می‌توانند به آن استناد کنند. از جمله رگولاتوری‌های آفشور که بروکرهای معتبر برای ارائه‌ی خدمات به ایرانیان از آن استفاده می‌کنند، می‌توان به FSA و IFSC اشاره کرد. بنابراین، اگر بروکری رگولاتوری آفشور داشته باشد، می‌توان به اعتبار آن مطمئن بود.

کارمزد کم

بروکرها محض رضای خدا خدمات نداده و در ازای این خدمات، حق الزحمه یا همان کارمزد دریافت می‌کنند. روش‌های رایج برای دریافت کارمزد شامل تفاوت قیمت خرید و فروش دارایی (یا همان اسپرد)، کمیسیون انجام معامله (چند دلار در هر لات معاملاتی) و نرخ بهره (برای معاملاتی که بیشتر از یک روز باز باشند) هست. این سه روش، تنها روش‌های کسب درآمد توسط بروکر است. بنابراین، پیش از انتخاب بروکر، حتما هر سه نرخ را به دقت بررسی کرده و مطمئن شوید که مجموع این سه روش دریافت کارمزد، عدد منطقی‌ای باشد. بسیاری از بروکرها، حساب اسلامی ارائه کرده که در آن، نرخ بهره را به صفر رسانیده‌اند، اما باز هم مطمئن شوید که میزان اسپرد و کمیسیون در بازه‌ی خوب و رقابتی باشد.

تنوع دارایی ها

در بازار فارکس، بیش از 400 آیتم معاملاتی وجود داشته و بروکرها عموما 200 دارایی مختلف را در سبد معاملاتی خود ارائه کرده‌اند. چیزی که این روزها بیشتر از قبل مهم شده، خرید و فروش رمزارزها بوده و به همین جهت باید مطمئن شد که تنوع رمزارزها (در کنار سایر دارایی‌ها رایج) در حد معقولی باشد. نوسانات بالا در قیمت رمزارزها، همیشه تریدرها را وسوسه کرده تا سود بیشتری در معاملات روزمره خود کسب کنند. اما حواستان باشد که بالا بردن میزان اهرم (خصوصا در رمزارزها) ممکن است باعث از بین رفتن سرمایه شود.

پشتیبانی فارسی زبان

ایران، افغانستان و تاجیکستان، هر سه به زبان فارسی صحبت کرده و بنابراین، بروکر معتبری که قصد ورود به خاورمیانه را داشته باشد، حتما باید در کنار زبان عربی، زبان پارسی را نیز پشتیبانی کند. اگرچه از بروکر انتظار نمی‌رود که وبسایت خود را به زبان پارسی هم عرضه کند (البته اکثرا وبسایت پارسی زبان دارند)، اما داشتن تیم پشتیبانی 24 ساعته به زبان پارسی، قطعا پارامتر بسیار مهمی است که به هیچ وجه نمی‌توان آن را نادیده گرفت. عموما تیم پشتیبانی بروکرها در روزهای تعطیلی (زمانیکه بازار فارکس تعطیل است)، با سرعت کمتری پاسخ داده، اما در سایر روزها باید در حداقل زمان ممکن، به سوالات تریدرها پاسخ دهند.

تنوع پلتفرم های معاملاتی

کسانیکه ترید را از سال‌ها قبل شروع کرده‌اند، هنوز هم معتقدند که بهترین پلتفرم معاملاتی همان متاتریدر 4 است که سال‌ها قبل معرفی شده. اما تریدرهایی که در یک دهه گذشته وارد بازار شدند، نیاز به ابزارها و امکانات متاتریدر 5 دارند. از بروکر معتبر انتظار می‌رود که نه تنها هر دو پلتفرم را ارائه کند، بلکه نسخه‌های مختلف آن را برای موبایل (اندروید و آی او اس) و ویندوز و نسخه‌ی مربوط به مک را ارائه کرده تا به سلیقه‌ی همه‌ی تریدرها احترام بگذارد.

علاوه بر آن، از آنجاییکه بروکر باید برای استفاده و یا در حقیقت ارائه‌ی رایگان متاتریدرها به مشتریان خود هزینه پرداخت کند، ممکن است بعضی از آن‌ها از نسخه‌های ارزان‌تر (حذف بعضی از اندیکاتورهای کاربردی) استفاده کرده که این کار، نشان از ضعف بروکر دارد. در حال حاضر، قوی‌ترین و پر امکانات ترین متاتریدر، توسط بروکر قدرتمند و قدیمی بازار با نام آلپاری ارائه شده است.

آلپاری

واریز و برداشت آنی

بروکرهای معتبر، هرگز در انجام واریز و خصوصا برداشت تاخیر ایجاد نمی‌کنند. اگرچه هیچ کدام از بروکرها نمی‌توانند به روش مستقیم (از طریق حساب بانکی داخل ایران)، تراکنش‌های مالی را پشتیبانی کنند، اما همه‌ی آن‌ها با معرفی کردن صرافی‌های فارکس به عنوان شرکای تجاری، مسیر واریز و برداشت ریالی را هموار کرده‌اند. هر چقدر بروکر معتبر باشد، تراکنش‌های مالی (چه واریز و چه برداشت) یا همان شارژ حساب بروکر با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. در طول فعالیت در بازار فارکس، احتمالا چند باری حساب خود را در نزدیکی کال مارجین مشاهده خواهید کرد و تنها راه خلاصی از آن، واریز سریع پول به حساب بوده تا با گذر از نوسان‌ها، معاملات دوباره وارد محدوده‌ی سودآور شوند. در آن زمان، اهمیت واریز آنی به حساب بروکر بیش از پیش برای شما مشخص خواهد شد.

فکر می‌کنم تمامی پارامترهای مهم در انتخاب بروکر را مطرح کردیم. حال نوبت به آن رسیده که دو بروکر اصلی بازار فارکس ایران را معرفی کنیم.

بروکر آمارکتس

تا سال گذشته، تقریبا بهترین بروکر فعال در ایران، هاتفارکس بود. اما بعد از بروز مشکلات خارجی، این کارگزاری تصمیم به تسویه حساب با تمامی مشتریان خود گرفت و در کمتر از دو ماه، با بازار ایران خداحافظی کرد. در همان زمان بود که بروکر آمارکتس تصمیم گرفت که خلا ناشی از حضور هاتفارکس را با خدمات طلایی خود جبران کند. آمارکتس از سال 2007 میلادی در سرتاسر جهان فعالیت داشته، اما کمتر از یکسال و در سال 2021 میلاد وارد بازار ایران شد. اما برای ورود، کاملا آماده شد و تمامی پارامترهایی که پیشتر مطرح کردیم را رعایت کرد و بعد از آن، شروعی قدرتمند را در بازار ایران داشت.

همانطور که پیشتر گفتیم، بروکر معتبر برای فعالیت در بازار ایران باید رگولاتوری آفشور داشته باشد. آمارکتس دفتری را در سنت وینست تاسیس کرد و رگولاتوری FSA را دریافت کرد. اما آمارکتس به همین رگولاتوری بسنده نکرد و برای اینکه مشتریان خود را همه جوره مطمئن کند، حساب تریدرها را به کمک سازمانی با نام کمیسیون مالی، بیمه کرد. این بیمه به عنوان یک نهاد مستقل، وظیفه‌ی رصد کردن عملکرد بروکر را داشته تا در زمانیکه مشکلی (از سمت کارگزار) پیش آید، خسارات ناشی از آن را تا سقف 20 هزار یورو، به تریدر بپردازد. به غیر از دفتر سنت وینسنت، Amarkets شعبی را در کشورهای مختلف جهان از جمله بریتانیا، روسیه، آفریقای جنوبی، ارمنستان، تایلند، قبرس، ترکیه و ... داشته و تقریبا در اقصی نقاط دنیا، حضور فیزیکی دارد. برای بررسی بهتر کیفیت بروکر آمارکتس این مقاله را مطالعه کنید.

دارایی های قابل معامله در بروکر ای مارکتس

بروکر ای مارکتس Amarkets هر دو پلتفرم متاتریرد 4 و متاتریدر 5 را به مشتریان خود ارائه کرده و با کمک از سرورهای قدرتمند، تمامی معاملات را در کمترین زمان ممکن انجام می‌دهد. در این کارگزاری، بیش از 220 آیتم معاملاتی شامل 40 جفت ارز فارکس و بیش از 180 قرارداد CFD برای سهام، شاخص بورس، فلزات، کامودیتی‌ها و رمزارزها ارائه شده است. بنابراین، سبد معاملاتی این کارگزاری، همانطور که انتظار می‌رفت، یک سبد خوب و متنوع از آیتم‌های مختلف است. برای بررسی سبد دارایی‌های قابل معامله در آمارکتس، برروی لینک قبلی کلیک کنید.

روبو فارکس

دومین بروکر محبوب و معتبری که توانسته ایرانیان را به خود جذب کند، RboForex است. این کارگزاری نه تنها اعتبار داشته و خدمات خوبی دارد، بلکه طرح‌های تشویقی متعددی از جمله بونوس 30 دلاری خوش‌آمدگویی را ارائه کرده که توانست در مدت زمان بسیار کوتاه، مشتریان بی‌شماری را به خود جذب کند. روبو فارکس در سال 2009 میلادی تاسیس شده و مدت‌هاست که در بازار ایران فعال است. این کارگزاری رگولاتوری قدرتمند CySec را برای تریدرها در اروپا و رگولاتوری آفشور IFSC را برای ارائه‌ی خدمات به مشتریان ایرانی، دریافت کرده است. بنابراین، از اعتبار آن می‌توان مطمئن بود.

روبو فارکس نه تنها پلتفرم‌های معاملاتی متاتریدر 4 و متاتریدر 5 را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، بلکه پلتفرم‌های دیگری با نام‌های سی تریدر، وب تریدر و موبایل تریدر را نیز به مشتریان خود ارائه کرده‌است. کمترین مبلغ برای شارژ حساب و ورود به بازار فارکس در این کارگزاری، تنها 10 دلار بوده و به معنای آن است که هر فردی با هر بودجه‌ای می‌تواند به سادگی یک حساب معاملاتی واقعی ساخته و وارد دنیای ترید کردن شود. در این کارگزاری نیز بیش از 200 آیتم معاملاتی ارائه شده و روش‌های واریز و برداشت ریالی درکنار روش‌هایی همانند پرفکت مانی، وب مانی، بیت کوین، اتریوم و AdvCash به کار گرفته شده‌اند.

بونوس 30 دلاری روبو؟!

روبوفارکس یکی از معدود بروکرهایی است که طرح‌های تشویقی را برای خوش آمدگویی و واریز به حساب اجرا می‌کند. در این طرح، هنگامیکه حساب معاملاتی خود را باز کردید و حساب خود را تایید نموده و مبلغ اولیه را واریز کنید، روبو فارکس مبلغ 30 دلار را به حساب شما و با نام بونوس اختصاص می‌دهد. البته فکر نکنید که می‌توانید درخواست داده و پول خود و این 30 دلار را پس بگیرید! بلکه این بونوس، برای انجام معاملات بوده و هر سودی که از آن کسب کنید، برای خودتان است. اما اصل پول، به عنوان مارجین در حساب شما باقی مانده که خود این امر هم برای تریدرهای حرفه‌ای فارکس، بسیار مهم است.

برای اینکه بدانید چگونه باید بونوس 30 دلاری روبو فارکس را دریافت کنید این مقاله را مطالعه کنید. در نظر داشته باشید که تمامی بروکرهای معتبر، از طریق طرحی با نام ریبیت، بخش قابل توجهی از کارمزدهای پرداختی را به خود شما باز می‌گردانند. برای اطلاع از این طرح می‌توانید به وبسایت ترید اریا مراجعه کنید.

hgjw8z5xUI6D

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: