دکتر صدیق جدیدالاسلامی با بیان اینکه سلامت از جمله مولفه‌های زندگی انسان و در روایات دینی به نعمت تعبیر شده است، اظهار کرد: همپای پیشرفت در ابعاد مختلف جوامع معاصر، رویکرد حوزه درمان به عنوان یکی از ارکان مهم سلامت، گسترش دامنه خدمات و  تخصصی شدن است.

وی با اشاره به اینکه همواره  بیمارستان و مؤسسات پزشکی و پیرا پزشکی ،پاراکلینیک و توانبخشی، مطب و دفاتر کار با حضور کادر فنی از جمله پزشکان فوق تخصص ، متخصص و عمومی ، داندانپزشک و دارو ساز و پیرا پزشکان پاسخگوی دغدغه های درمانی بیماران بوده اند، افزود: سود جوئی عده ای از افراد فاقد تخصص و مجوز از یک طرف و بی اطلاعی همشهریان از سوی دیگر موجب سوء استفاده و ایجاد آسیب های جسمی و روانی گاه غیر قابل جبران شده است.

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان، این افراد با استفاده از ظرفیت فضای مجازی،  تبلیغات واهی و تمرکز بر مواردی چون زیبایی، درمان بیماری‌های صعب العلاج، تناسب اندام با قیمت پایین، آشفته بازاری را برای کلاه برداری از آحاد جامعه پدید آورده اند.

دکتر جدیدالاسلامی تصریح کرد: با توجه به اینکه در کنار نظارت و کنترل شبانه روزی مدیران و کارشناسان معاونت درمان، آگاهی و افزایش حساسیت مراجعان می تواند در ریشه کنی این سارقان سلامت نقش مؤثری را ایفا نماید لذا درصدد هستیم اطلاعات لازم جهت شناسایی و مواجهه با این افراد و مراکز را در اختیار همشهریان قرار دهیم.

وی با اشاره به معرفی افراد فاقد صلاحیت علمی و مجوز ادامه داد: شیادانی که بدون هیچ گونه تحصیلات دانشگاهی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، و سایر رشته های پیرا پزشکی و توانبخشی به صورت غیر قانونی در سطح شهر یا روستاها فعالیت دارند از جمله این سودجویان هستند.

وی یادآورشد: این افراد در کلینیک های زیبایی، مراکز تخصصی پوست و مو ، ماساژ درمانی، کلینیک چاقی، کلینیک زالو درمانی، مرکز حجامت و گیاه درمانی برای جلب مراجعان و سوء استفاده بهره می گیرند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: تزریق ژل و بوتاکس، لیزر، ماساژ و جا انداختن دیسک، چاقی و لاغری بدون رژیم و ورزش، حجامت زالو درمانی، معاینه و تشخیص مزاج و تجویز گیاه و معجون، طب سوزنی، میکرونیدلینگ، هیافو، طراحی لبخند، دندان سازی، عینک طبی، سقط جنین، مزوتراپی، کرایوتراپی، پیلینگ، لیفت از جمله فعالیت‌های افراد سودجو به صورت غیر علمی و غیر قانونی است.

دکتر جدیدالاسلام به اهمیت تشخیص محل‌های غیر قانونی از مراکز مجاز گریزی زد و ادامه داد: عمدتاً فعالیت این مراکز بدون تابلو و در پشت درهای بسته انجام می شود یا تابلو با عناوین غیر مجاز (مندرج در بند پ) بدون نام و مشخصات پزشک یا دندانپزشک یا پیراپزشک نصب می‌کنند. 

وی عدم نصب پروانه طبابت صادره از نظام پزشکی شهر مربوط و یا عدم نصب پروانه بهره برداری و مسئول فنی به نام پزشک، دنداپزشک، پیراپزشک جهت شهر مربوط صادره از دانشگاه علوم پزشکی کردستان و عدم استفاده از سر نسخه و یا مهر منبطق با مشخصات فرد درمانگر (شامل نام و نام خانوادگی پزشک، دندانپزشک، دارو ساز و شماره نظام پزشکی را از دیگر مشخصات مراکز درمانی بدون مجوز در استان عنوان کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان تأکید کرد: فعالیت به صورت مخفیانه در محل‌هایی چون منزل و آپارتمان و در زمان‌های نامتعارف مانند شب و تعطیلات، اصرار بر ارائه کار در محل سکونت فرد مراجعه کننده، انجام تبلیغ در فضای مجازی بدون مجوز از سازمان نظام پزشکی و عدم اعلام آدرس نام پزشک و دندانپزشک و ادعاهایی چون اولین و تنها دستگاه، تحت نظارت پزشک بدون ذکر نام و آدرس مطب از دیگر مشخصات افراد سودجوی بدون مجوز است.

دکتر جدیدالاسلامی در ادامه علت گرایش به چنین مکان‌هایی را  هزینه دریافتی کمتر این مراکز به نسبت تعرفه های مصوب مراکز قانونی، خلا اطلاع رسانی در این مورد از طریق صدا و سیما و سایر رسانه های مکتوب، مجازی و عدم امکان تشخیص مراکز مجاز از  غیر مجاز  در برخی از موارد را بیان کرد.

وی با اشاره به راهکارهای پیشگیری از فعالیت افراد فاقد مجوز گفت: آموزش و فرهنگ سازی به منظور افزایش آگاهی عموم مردم، بازنگری در قوانین و مقررات قضایی جهت افزایش بعد بازدارندگی احکام مراجع قضایی از جمله این اقدامات است.

وی خطاب به شهروندان نسبت به هوشیاری کامل و دقت در بررسی هرگونه تبلیغات و پیشنهاد درمانی و حصول اطمینان از مجوز دار بودن محل و فرد ارائه کننده خدمات درمانی، روئیت پروانه مطب و پروانه بهره برداری هشدار داد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان تأکید کرد: نداشتن علم و مهارت لازم باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری می‌شود که اکثراً درمان این ضایعات علاوه بر زمان نیازمند هزینه های بسیار است، لذا فریب تبلیغات هزینه کم یا ادعای گزاف درمان بیماری لاعلاج و سایر موارد را نخورید.

دکتر جدیدالاسلامی با بیان اینکه اطلاع و هوشیاری همشهریان گرامی ضامن سلامت و قطع دست شیادان سلامت خواهد بود، تصریح کرد: متاسفانه گاهی علیرغم پلمپ محل و مجازات‌های قانونی سودجویان شاهد ادامه فعالیت آنان به علت مراجعه مجدد مردم به آنان هستیم.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: