آزمون CBT چیست و چرا اهمیت دارد؟ مهاجرت کادر درمان به انگلیس، چه ارتباطی به آزمون CBT دارد؟ در این مقاله قصد داریم به صورت جامع به معرفی آزمون CBT بپردازیم. اگر به عنوان کادر درمان، قصد مهاجرت به انگلیس را دارید، باید در آزمون CBT شرکت کنید. به بیان بهتر، مسیر اصلی مهاجرت به انگلیس به عنوان کادر درمان و اشتغال در مراکز سلامت و پزشکی و بیمارستان‌های انگلستان، شرکت در این آزمون است. اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی درباره آزمون CBT به دست بیاورید، با ما در این مقاله همراه باشید. اما پیش از آن، لازم به ذکر است که موسسه مهاجرتی رسا آماده است که در تمام مراحل مهاجرت کادر درمان به انگلستان، در کنارشان باشد.

 

آنچه در این مقاله بررسی می‌گردد:

 • چرا مهاجرت به انگلستان؟
 • مهاجرت کادر درمان به انگلستان
 • معرفی آزمون CBT
 • محتوای سوالات و مدت زمان آزمون CBT
 • ثبت نام در آزمون CBT
 • دریافت نتایج آزمون
 • اگر در آزمون CBT رد شدیم چه کنیم؟
 • مزایای قبولی در آزمون CBT
 • سخن پایانی

 

چرا مهاجرت به انگلستان؟

انگلیس (انگلستان) کشوری است که بخشی از پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است. انگلستان از شمال با اسکاتلند و از غرب با ولز دارای مرز مشترک است. انگلستان وسیع ترین، پرجمعیت ‌ترین و پراهمیت ‌ترین کشور تشکیل‌دهنده بریتانیا و پایتخت آن شهر لندن است.

در مورد کشور انگلیس، شاید نیازی به توضیح واضحات نباشد! همه از قدرت اقتصادی و سیاسی این کشور آگاهیم. در مورد کیفیت زندگی در انگلستان نیز لازم نیست توضیح خاصی داده شود. تنها کافی است به حافظه‌تان رجوع کنید تا به یاد بیاورید از کودکی‌تان تا همین امروز، چندین نفر آرزوی مهاجرت به انگلستان و زندگی در این کشور را در سر داشتند!

در مورد کیفیت نظام پزشکی و سلامت این کشور نیز همین بس که به خاطر بیاوریم در طول عمرمان چند بار با این خبر مواجه شده‌ایم که «فلانی برای درمان رفته انگلیس!»

بله! بر خلاف سایر مقالات وبسایت رسا، این بار هیچ نیازی به معرفی مقصد مهاجرتی نداریم. برای آنکه مزایای زندگی در انگلیس را بدانیم، کافی است به حافظه خودمان رجوع کنیم! با توجه به شاخص‌های اقتصادی فوق‌العاده، کیفیت زندگی، قدرت پاسپورت و نیز ارزش پول ملی انگلیس (پوند) جای شکی باقی نمی‌ماند که مهاجرت و اقامت در این کشور، نه تنها ایده‌آل، که رویایی خواهد بود.

آزمون CBT

ساعت بیگ بن- انگلستان

مهاجرت کادر درمان به انگلستان

بیمارستان‌های انگلستان جزئی از سیستم بزرگ و گسترده «سیستم سلامت عمومی انگستان» یا به اختصار  NHS هستند. NHS مخفف National Health System است که بزرگترین سازمان تامین‌کننده خدمات درمانی در انگلستان و یکی از بزرگترین سیستم‌های درمانی یکپارچه در سطح جهان محسوب می‌شود و در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد.

مسئولیت قانونگذاری و تعیین سیاست های کلی در سیستم بهداشت و درمان انگلستان بر عهده پارلمان و وزارت بهداشت می باشد. براساس قانون مصوب نظام سلامت در سال ۲۰۰۶ وزیر بهداشت مسئولیت قانونی دارد در جهت تشویق و گسترش خدمات درمانی همه جانبه و فراگیر اقدام نماید. این خدمات باید رایگان ارائه شوند و تنها هزینه های از پیش تعیین شده از بیمار دریافت گردد. حقوق واجدین شرایط دریافت خدمات ملی سلامت در اساسنامه سازمان خدمات ملی سلامت انگلستان تصریح شده، و مواردی همچون دسترسی عادلانه و بدون تبعیض به خدمات درمانی در چارچوب زمانی خاص برای برخی خدمات، مانند اورژانس و مراقبت های بیمارستانی برنامه‌ریزی شده را شامل می‌شود.

نظام سلامت انگلستان، نه تنها برای بیماران و درمان‌جویان رویایی است، بلکه برای اشتغال به عنوان کادر درمان نیز یک انتخاب ایده‌آل و دور از دسترس به نظر می‌رسد. اما چنین نیست! اگر شما نیز از اهالی زحمتکش کادر درمان هستید و قصد مهاجرت دارید، بدانید موسسه مهاجرتی رسا در کنار شماست تا آزمون CBT را با موفقیت پشت سر بگذارید و مجوز کار و اقامت در انگلستان را به دست بیاورید. اما آزمون CBT چیست؟

معرفی آزمون CBT

از سال ۲۰۱۴ میلادی، پرستاران و ماماهایی که در خارج از اتحادیه اروپا آموزش دیده‌اند و به دنبال ثبت نام و اشتغال به کار در کادر درمان انگلستان هستند، باید آزمونِ صلاحیت NMC را بگذرانند. این آزمونِ صلاحیت از دو بخش نظری و عملی تشکیل شده‌است که آزمون CBT بخش نظری آن است.

CBT مخفف عبارت Computer-Based Test است که به معنی «آزمون مبتنی بر کامپیوتر» است. این آزمون، یک آزمون چند گزینه‌ای است و به طور مرتب در مراکز مختلفی در اکثر کشورهای جهان برگزار می‌گردد. هرچند همانطور که قابل حدس است، کشور ایران به دلیل شرایط تحریمی، از برگزاری این آزمون محروم است و متقاضیانی که از داخل ایران برای شرکت در آزمون اقدام می‌کنند، باید در یکی از کشورهای همسایه امتحان بدهند!

آزمون CBT یکی از اصلی‌ترین مراحل جهت تایید صلاحیت و عضویت در کادر درمان انگلستان است که متقاضیان باید برای سپری کردن آن خود را از نظر علمی و سطح زبان انگلیسی آماده کنند. چرا که پس از موفقیت در این آزمون، وارد مراحل جدی‌تر مهاجرت کادر درمان به بریتانیا می‌شوند.

مهاجرت کادر درمان به انگلستان

بیمارستان کودکان شفیلد- انگلستان

محتوای سوالات و مدت زمان آزمون CBT

آزمون CBT از ۱۲۰ سوال چند گزینه‌ای تشکیل شده‌است که توانایی و دانش شما را برای تمرین ایمن پرستاری و مامایی در انگلیس محک می‌زند.

در این آزمون پنجاه سوال مربوط به شایستگی‌های عمومی پرستاری و مامایی است که در تمام حوزه‌های کاری پرستاری و مامایی مشترک است.

پنجاه سوال مربوط به سوالات تخصصی گرایش شماست. برای مثال، سوالاتی در زمینه پرستاری بزرگسال، پرستاری کودک، نگهداری از معلولین ذهنی، مراقبت بهداشت روانی یا…

بیست سوال نیز صرفا بر شایستگی‌های خاص مورد نیاز برای شاخه تخصصی که شما برای آن درخواست می‌دهید، متمرکز است. شاخه‌هایی چون: CCU، ICU، NICU و Mental Health

در نهایت این آزمون، متقاضی را در زمینه‌های حیاتی و حساس زیر مورد سنجش قرار خواهد داد و در صورت تایید، واجد شرایط شناخته‌می‌شود:

 • ارزش‌های حرفه‌ای
 • مهارت‌های ارتباطی
 • قدرت تصمیم‌گیری
 • قدرت رهبری، مدیریت و کار گروهی

مدت زمان آزمون CBT برای پاسخگویی به سوالات حدود چهار ساعت است. شما در این مدت باید به نحوی برنامه ریزی کنید که بتوانید در چهار ساعت به تمام ۱۲۰ سوال مطرح شده پاسخ دهید.

مهاجرت کادر درمان به انگلستان

مهاجرت کادر درمان به انگلستان

ثبت نام در آزمون CBT

نکته‌ مهم پیرامون ثبت نام در آزمون CBT این است که پیش نیاز شرکت در آزمون، ارائه رزومه به NMC است. این ارگان پس از بررسی اولیه مدارک و شرایط متقاضی و در صورت تایید، به متقاضی اجازه خواهد داد تا برای شرکت در آزمون CBT ثبت نام نماید.

متقاضی پس از دریافت تاییدیه و اجازه شرکت در این آزمون، باید از طریق مجاری مجاز اقدام به ثبت نام نماید. در ابتدا متقاضی باید بداند که موسسه Pearson VUE که متولی برگزاری این آزمون است در کدام کشورها شعبه فعال دارد و همچنین آزمون را در نزدیک‌ترین زمان ممکن برگزار می‌کند.

موسسه مهاجرتی رسا به شما کمک می‌کند که به سادگی در این آزمون ثبت‌نام و شرکت کنید. برای شرکت در این آزمون، با ما تماس بگیرید.

دریافت نتایج آزمون

برای دریافت نتایج آزمون CBT متقاضی معمولا طی یکساعت پس از شرکت در آزمون، ایمیلی از NMC دریافت می‌کند که نتیجه آزمون (قبولی یا رد) به او اعلام می‌گردد. ضمنا متقاضی می‌تواند با ورود به حساب کاربری خود در سایت Pearson Vue که هنگام رزرو امتحان ایجاد کرده، نتیجه آزمون را دریافت کند.

اگر در آزمون CBT رد شدیم چه کنیم؟

نگران نباشید! اگر در آزمون CBT مردود شدید، NMC به شما اجازه می‌دهد با همان ثبت نام اولیه، حداکثر سه بار در آزمون CBT شرکت کنید. با این حال، باید حداقل ۱۰ روز بین هر جلسه امتحان صبر کنید.

البته اگر سه بار در این آزمون مردود شوید، برنامه اقدام شما بسته خواهد شد. در این صورت باید درخواست جدیدی ارسال کنید و حداقل به مدت شش ماه نمی‌توانید در آن شرکت کنید.

آزمون CBT در انگلستان

آزمون CBT در انگلستان

مزایای قبولی در آزمون CBT

در صورتی که شما موفق به قبولی در آزمون CBT بشوید، NMC  پذیرای شما در کشور انگلستان خواهد بود و می‌توانید برای اشتغال به عنوان کادر درمان در این کشور درخواست بدهید. اما قبولی در این آزمون چه مزایایی دارد؟

 1. دریافت تاییدیه  NMC
 2. امکان اشتغال به عنوان کادر درمان
 3. دریافت ویزای انگلستان
 4. دریافت بلیط پرواز به انگلستان
 5. دریافت مسکن اولیه
 6. آموزش  OSCE
 7. پشتیبانی توسط NHS

سخن پایانی

اگر عضوی از کادر درمان هستید و قصد مهاجرت دارید، به شما توصیه می‌کنیم مهاجرت به انگلستان را در اولویت قرار دهید. مطمئن باشید که کیفیت کار و زندگی در انگلستان، مهاجرت به این کشور را به نقطه عطف زندگی شما تبدیل خواهد کرد. موسسه مهاجرتی رسا در تمام مراحل مهاجرت کادر درمان به انگلستان و شرکت در آزمون CBT در کنار شما خواهد بود. منتظر تماس شما با کارشناسان مجرب رسا هستیم.

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: