آیا با انواع کلینیک ایرانی در عمان آشنایی دارید؟ از جمله کشورهای آسیایی که از لحاظ پزشکی به پیشرفت‌های بزرگی دست پیدا کرده، عمان است. این کشور به علت کمبود نیروهای پزشکی بومی، اقدام به جذب پزشکان خارجی می‌کند و پزشکان ایرانی زیادی را نیز جذب کرده‌است. جایگاه پزشکان ایرانی در عمان بسیار بالاست. به همین علت کادر درمان و پزشک‌های ایرانی به عمان مهاجرت می‌کنند. همچنین آن‌ها علاوه بر کار در بیمارستان‌ها، اقدام به افتتاح کلینیک ایرانی در عمان  می‌کنند. با تمام این اوصاف به دلیل اینکه پزشکان ایرانی تبحر زیادی دارند، میزان جذب آن‌ها در این کشور افزایش یافته‌است. از این رو سالیانه کادر درمان و پزشکان بسیار زیادی کلینیک ایرانی در عمان راه اندازی می‌کنند. البته برای اینکه کادر درمان ایرانی بتوانند در این کشور فعالیت خود را آغاز کنند و کلینیک ایرانی در عمان افتتاح کنند، باید مراحل خاصی را پشت سر بگذارند.

در این رابطه سوالات مهم و زیادی درباره نحوه افتتاح کلینیک و ثبت شرکت در عمان وجود دارد. برای اینکه به پاسخ سوالات خود برسید، ادامه مقاله را بخوانید.

 

آنچه در این مقاله بررسی می‌گردد:

 • افتتاح کلینیک ایرانی دندانپزشکی در عمان
 • مهم‌ترین مراحل و مدارک راه اندازی کلینیک ایرانی در عمان
 • چرا کلینیک ایرانی خود را در عمان افتتاح کنیم؟
 • مدارک پزشکی مورد نیاز برای راه اندازی مطب در عمان
 • مرحله اول | ترجمه مدارک پزشکی و دانشگاهی
 • مرحله دوم | دریافت گواهی نامه  OMSB
 • مرحله سوم | آزمون پرومتریک
 • تایید مدرک پزشک خارجی در عمان
 • سخن پایانی

 

افتتاح کلینیک ایرانی دندانپزشکی در عمان

کشور عمان یکی از کشورهای کوچک حاشیه خلیج فارس به حساب می‌آید که نزدیک به ۵ میلیون نفر جمعیت دارد. با وجود اینکه عمان بسیار کوچک است، اما امروزه با پیشرفت‌های چشمگیری که داشته‌است، کلینیک‌ها و دندانپزشکی‌های ایرانی زیادی در آن افتتاح و راه اندازی شده‌است. در سال ۱۳۹۷ تیمی به نام آریا مدتور در عمان حضور پیدا کرد و اقدام به راه اندازی یک کلینیک دندانپزشکی ایرانی نمود. البته این تیم فقط برای افتتاح حضور داشت و مابقی فعالیت‌های آن را پزشکان و متخصصان ایرانی دنبال کرده‌اند.

این کلینیک دندانپزشکی که توسط یک تیم ایرانی تاسیس شده، در تاریخ ۱۸ نوامبر و در یکی از معروف‌ترین خیابان‌های شهر مسقط راه اندازی گردید. این کلینیکی ایرانی دندانپزشکی بسیار مجهز و پیشرفته است و توسط پزشکان ایرانی اداره می‌گردد. گفته می‌شود که علت تاسیس و افتتاح کلینیک ایرانی در عمان این است که نیروی پزشکی و کادر درمان در این کشور بسیار کم است. به همین علت میزان جذب نیرو در عمان بالا رفته است.

کلینیک دندانپزشکی در عمان

کلینیک دندانپزشکی در عمان

مهم‌ترین مراحل و مدارک راه اندازی کلینیک ایرانی در عمان

برای هر فرد که قصد فعالیت پزشکی در کشور عمان را داشته‌باشد یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است ایجاد شود مربوط به مراحل و مدارک مورد نیاز برای انجام این کار است. در حالت کلی مهم‌ترین قدم که پزشک و یا متخصص باید بردارد این است که با مراحل راه اندازی کلینیک ایرانی در عمان آشنا شود. از مهم‌ترین مدارکی که باید برای این کار ارائه کرد، ترجمه مدارک پزشکی است.

از دیگر مدارک مورد نیاز برای این کار می‌توان به کپی گذرنامه و ۲ قطعه عکس اشاره‌کرد. همچنین پزشک متخصصی که قصد راه اندازی کلینیک ایرانی در عمان را دارد، باید گواهی نامه آزمون پرومتریک و گواهی نامه OMSB  را نیز ارائه کند. البته برای اینکه یک فرد بتواند به راحتی یک کلینیک تأسیس کند باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارد که در ادامه آورده‌شده‌است.

 • درخواست مجوز
 • ارائه یک نسخه ثبت تجاری از مرکز درمانی
 • پرداخت هزینه
 • نامگذاری کلینیک
 • آماده‌سازی و درخواست معاینه فنی

مرکز درمانی رویان در مسقط

مرکز درمانی رویان در مسقط

چرا کلینیک ایرانی خود را در عمان افتتاح کنیم؟

همان طور که می‌دانید امروزه کشور عمان به یکی از پیشرفته‌ترین کشورها از نظر پزشکی تبدیل شده‌است. با افزایش نرخ رسمی و غیر رسمی دلار فرصت‌های کاری مناسبی برای پزشکان ایرانی در کشورهای دیگر فراهم شده‌است. انجام خدمات پزشکی در کشورهای منطقه و دریافت دستمزد به صورت ارزی، مسیر مناسبی برای کسب درآمد بیشتر و ورود ارز به کشور است.

با این اوصاف دو راهکار پیش روی پزشکان و جراحان قرار گرفته است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

یک. با بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مراکز درمانی در کشور مقصد به صورت تمام‌وقت یا پاره‌وقت همکاری کنند.

دو. به صورت شخصی و یا با کمک دیگر سرمایه‌گذاران، یک مطب یا کلینیک راه اندازی کنند.

در این شرایط است که افتتاح کلینیک ایرانی در عمان را پیشنهاد می‌کنیم. افتتاح کلینیک ایرانی در عمان به یکی از فرصت‌های مناسب برای پزشکان ایرانی تبدیل شده‌است.

طبق آخرین آماری که از سوی دولت عمان منتشر شده‌است، حدود ۱۰ هزار ایرانی در این کشور مشغول به زندگی هستند. یعنی ۰.۲ درصد از جمعیت این کشور را افراد ایرانی تشکیل می‌دهند. از سوی دیگر بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سوی مرکز ملی سلامت عمان، این کشور تا سال ۲۰۴۰ به ۱۳ هزار پزشک و ۲ هزار داروساز احتیاج خواهد داشت.

همچنین اینطور پیش‌بینی می‌شود که حدود ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری با جذب این مقدار پزشک، نیاز باشد. لازم به ذکر است که این پیش بینی توسط دفتر رسمی مرکز ملی آمار و اطلاعات (NCSI) به انتشار رسیده‌است و بخشی از طرح چشم انداز ۲۰۴۰ عمان را بیان می‌کند. به این شکل می‌توان تصور کرد که در سال‌های آینده روند افزایش پزشکان ایرانی در عمان افزایش پیدا کند. در واقع حتما راه اندازی مطب در عمان، یکی از گزینه‌های قابل قبول برای افزایش درآمد پزشکان خواهد بود.

 

مدارک پزشکی مورد نیاز برای راه اندازی مطب در عمان

یک پزشک خارجی پیش از اینکه در کشور عمان مشغول به کار شود باید مراحل خاصی را طی کند. این مراحل می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

۱. آزمون پرومتریک

۲٫ فرآیند دیتا فلو

۳٫ آزمون ویوا

نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که برای هر دسته یعنی پزشک عمومی، پزشک متخصص و یا پرستار، معیارها کاملا متفاوت است. در حالت کلی در عمان، پزشکان یا به صورت دولتی برای وزارت بهداشت و وزارت دفاع و یا برای یک بیمارستان یا مرکز درمانی خصوصی کار می‌کنند. در این قسمت می‌توانید مهم‌ترین مراحل را جهت راه اندازی کلینیک ایرانی در عمان مشاهده کنید.

آزمون پرومتریک پزشکان در عمان

آزمون پرومتریک کادر درمان در عمان

مرحله اول | ترجمه مدارک پزشکی و دانشگاهی

برای اینکه بتوانید پروانه طبابت را دریافت کنید باید مدارک پزشکی و دانشگاهی خود را ترجمه کنید.

مرحله دوم | دریافت گواهی نامه  OMSB

وزارت بهداشت عمان به طور سالانه یک یا دو بار، امتحاناتی را به صورت کتبی و شفاهی در شهر مسقط برگزار می‌کند. شما نیاز به قبولی در این امتحانات دارید. لازم به ذکر است که این امتحانات در نمایندگی‌های برخی از کشورهای دیگر نیز برگزار می‌شود. زمانی که این امتحان را با موفقیت پشت سر بگذارید و گواهی نامه OMSB  را دریافت کنید، گرفتن ویزای کار پزشکی و درمانی نیز تسهیل می‌شود. در واقع باید بدانید که پشت سر گذاشتن این آزمون به معنی دریافت گواهینامه‌ای است که مورد تایید وزارت بهداشت عمان خواهد بود.

مرحله سوم | آزمون پرومتریک

از دیگر مراحلی که باید برای راه اندازی کلینیک ایرانی در عمان انجام بدهید، آزمون پرومتریک است. این آزمون بین المللی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود که برای استخدام شما در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های عمان مورد نیاز است. لازم به ذکر است که این امتحان مورد تایید وزارت بهداشت این کشور است و در شهر مسقط و یا برخی از دیگر کشورهای جهان نیز برگزار می‌شود. در نهایت گواهی پرومتریک در کشور عمان زیر نظر وزارت بهداشت این کشور صادر می‌شود.

 

تایید مدرک پزشک خارجی در عمان

یکی از مهم‌ترین مواردی که برای افتتاح و راه اندازی کلینیک ایرانی در عمان مورد نیاز است و شاید به آن توجه زیادی نداشته‌باشید این است که فرد فن بیان مناسبی داشته‌باشد. همچنین پزشک درخواست کننده بهتر است که مدرکCCT  خود و یا معادل آن را در حوزه تخصصی گرفته‌باشد. به طور معمول داشتن هر یک از مدارک زیر می‌تواند به سهولت دریافت مجوز شما کمک زیادی کند.

 • داشتن مدرک تخصصی از آلمان
 • گواهی انجمن DES فرانسه
 • بورسیه پزشکی کشور استرالیا یا نیوزلند
 • موارد خاص، مدارک معتبر از دانشگاه‌های کشور هند نیز مورد قبول است
 • ثبت نام در انجمن پزشکی یا جراحی آمریکایی یا کانادایی
 • متقاضیان باید حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط با فعالیت و تخصص خود را داشته‌باشند
 • ‌متقاضیان باید بنا به نیاز، در پست‌های مشاوره نیز شرکت داشته باشند
 • برخی کارفرمایان و مراکز درمانی، دانستن زبان عربی و یا تسلط به زبان انگلیسی را نیز اولویت استخدام قرار داده‌اند
 • برای برخی تخصص‌ها مانند زنان و زایمان، انتخاب پزشکان زن در اولویت قرار دارد

کلینیک ایرانی در عمان

کلینیک ایرانی در عمان

سخن پایانی

بدون شک، راه اندازی یک کلینیک درمانی در هر کجای جهان بسیار سودآور است. اما با توجه به اینکه پزشکان ایرانی در عمان بسیار خوشنام و پر طرفدار هستند، و نیز از حیث تفاوت ارزش پولی ما با ریال عمان، می‌توان گفت که راه اندازی یک کلینیک ایرانی در عمان، هرچند کوچک، می‌تواند سود بی‌نظیری را در پی داشته باشد.

اگر به عنوان یک پزشک یا متخصص، ترغیب به چنین سرمایه‌گذاری در عمان شده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم موسسه مهاجرتی رسا را به عنوان مشاور و همراه خود انتخاب کنید. کارشناسان مجرب رسا با تجربه طولانی در حوزه عمان، بسیار به شما کمک خواهند کرد. همچنین موسسه رسا می‌تواند در صورت درخواست شما، مترجم مسلط به زبان عربی به استخدام شما درآورد تا دغدغه زبان عربی را نیز نداشته‌باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت رسمی وزارت بهداشت عمان مراجعه کنید. منتظر تماستان هستیم.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: