عضو سابق شورای عالی بورس با بیان اینکه وجود آرامش در عملکرد دولت فعلی زمینه‌ساز ایجاد روند منطقی در معاملات بازار بود، گفت: به نظر می‌رسد دیگر در بازار شاهد هیجانات کاذب که منجر به نوسانات شدید می‌شود، نباشیم که همین امر باعث کسب بازدهی معقول سرمایه‌گذاران از بازار سرمایه خواهد شد.

"شاهین چراغی"  به تداوم رشد شاخص بورس در چند روز اخیر و عوامل تاثیرگذار بر آن اشاره کرد و افزود: علت بازگشت روند ثبات و روند مثبت به معاملات بورس، گزارش‌های مثبت مالی شرکت‌ها و نیز چشم‌انداز آتی ایجاد شده برای این بازار است که منجر به ایجاد تغییر در مسیر بازار و نیز صعود دوباره شاخص بورس شد.

وی معتقد است که معاملات بورس توانسته خود را  با نتیجه مذاکرات برجام وفق دهد و روزهای امیدوارکننده‌ای را پیش‌روی سرمایه‌گذاران در این بازار قرار دهد.

چراغی خاطرنشان کرد: اکنون در دولت شاهد وجود هماهنگی در تصمیمات اتخاذشده تیم اقتصادی هستیم که این امر سبب ایجاد آرامش در انجام فعالیت‌های مدنظر مسوولان حاضر در این دولت شده است.

عضو سابق شورای عالی بورس با بیان اینکه اکنون هیچ‌گونه صدای مختلفی در فعالیت تیم اقتصادی دولت جدید شنیده نمی‌شود، گفت: این امر نشان از آن دارد که دولت با آرامش تمام در حال انجام فعالیت‌های خود است که این اتفاق در ایجاد آرامش به سهامداران بی تاثیر نبوده و منجر به ایجاد اعتماد مردم در تصمیمات جدید دولت سیزدهم شد.

وی اظهار داشت: وجود چنین مسایل و نیز وجود آرامش در عملکرد دولت فعلی زمینه‌ساز ایجاد روند منطقی در معاملات بازار بود و به نظر می‌رسد دیگر شاهد هیجانات کاذب که منجر به نوسانات شدید می‌شود، نباشیم که همین امر باعث کسب بازدهی معقول سرمایه‌گذاران از بازار سرمایه خواهد شد.

چراغی تاکید کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده، بازار روند مثبتی را به خود گرفته و دیگر خبری از تنش‌های ٢ سال گذشته بازار وجود ندارد که تحت تاثیر چنین اتفاقی بازار روند طبیعی و شاخص سازی را به خود گرفته است.

تداوم روند فعلی معاملات بازار سهام

این کارشناس ارشد با تاکید بر اینکه روند فعلی معاملات بازار سهام ادامه‌دار خواهد بود، افزود: مصوباتی که در رابطه با تراکنش‌های مالیاتی برای سپرده‌های بانکی و نیز در خصوص صندوق‌ها در نظر گرفته؛ نشان‌دهنده آن است که نگاه دولت به سمت بهبود اوضاع و احوال معاملات بورس و نیز تقویت این بازار بوده است.

به گفته چراغی، اعمال مالیات بر سپرده‌ها تاثیر مثبتی را بر معاملات بورس خواهد گذاشت، اما به شرط آنکه سهامداران درگیر رفتارهای هیجانی در این بازار نشوند.

وی اظهار داشت: امیدوارم منابع مالی کمک‌کننده به توسعه بازار اولیه باشند و دیگر سهامداران تحت تاثیر افزایش کاذب شاخص بورس گرفتار این تله نشوند.

سال ۱۴۰۱ سال‌ خوبی در حوزه بازار سرمایه خواهد بود

چراغی با تاکید بر اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده به نظر می‌رسد که سال ۱۴۰۱ سال‌ خوبی در حوزه بازار سرمایه باشد، گفت: سهامداران باید این موضوع را موردتوجه قرار دهند که منظور از سال خوب در بازار سرمایه، رشد غافلگیرکننده شاخص بورس نیست بلکه منظور این است که معاملات کامودیتی‌ها در دنیا مثبت است و به‌مراتب تاثیر خوبی را در معاملات بازار سرمایه خواهد گذاشت.

عضو سابق شورای عالی بورس اظهار داشت: اتفاقات رخ‌داده در روسیه و اوکراین فرصت‌های خوبی را برای ایران در حوزه سرمایه‌گذاری ایجاد کرده است که این امر زمینه سودآوری را برای شرکت‌ها به همراه خواهد داشت.

وی اعلام کرد: اکنون به نظر می‌رسد که رفتار هجومی برخی از کشورهای منطقه نسبت به ایران کاهش‌یافته که این اتفاق باعث بی‌اثر شدن تحریم‌ها در ایران شده است.

چراغی معتقد است که حتی اگر برجام هم به امضا نرسد زیرساخت‌های دور زدن تحریم‌ها در ایران فراهم است.

عملکرد اشتباه دولت قبل؛ زمینه‌ساز ریزش بورس/ دولت روحانی اقتصاد را به حال خود رها کرده بود

عضو سابق شورای عالی بورس به عملکرد اشتباه دولت قبل در حوزه بازار سرمایه تاکید کرد و افزود: اشتباهات زیادی از سوی دولت قبل انجام و منجر به ایجاد ریزش شاخص بورس در بازار شد و حتی به جرأت می‌توان اعلام کرد که دولت روحانی عملاً اقتصاد کشور را به حال خود رها کرده بود.

وی با بیان اینکه اکنون صحبت‌های رییس کل بانک مرکزی اتفاقات رخ‌داده در دولت قبل را برملا می‌کند و اقتصاد کشور را به سمت نابودی کشانده بودند، گفت: گزارش‌های منتشرشده از سوی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که چه بر سر اقتصاد کشور آورده شده است و مردم تاوان چه عملکردی را در دولت روحانی پس داده‌اند.

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: