۵۰۰ هزار و ۴۷ نفر دیروز و امروز در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش شرکت کردند و قرار است ۳۴هزار و ۸۱۳نفر از این تعداد در مهر امسال به عنوان معلم، فعالیت خود را در مدارس سراسر کشور آغاز کنند.

آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش در قالب نهمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی کشور، امروز و دیروز در ۲۲۳ شهرستان و ۳۴۶ حوزه امتحانی در سراسر کشور برگزار شد.

 ۵۰۰ هزار و ۴۷ نفر شامل ۳۶۳ هزار و ۸۰۷ نفر زن و ۱۳۶ هزار و ۲۴۰ نفر مرد متقاضی شرکت در آزمون رشته‌های شغلی آموزش و پرورش هستند که از این تعداد قرار است ۳۴ هزار و ۸۱۳ نفر پذیرفته شوند.

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در این آزمون بیشترین استخدام، معلمان در مقطع ابتدایی است، اظهار کرد: بر اساس قوانین مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، جذب معلمان مطابق با بومی گزینی در جنس، رشته و منطقه جغرافیایی مورد نیاز صورت می‌گیرد.

وی افزود: استخدام معلمان با توجه به روند سیر جمعیت دانش‌آموزان و سیر بازنشستگی معلمان متوازن نیست چرا که امسال ۷۱ هزار نفر از معلمان بازنشسته شدند و ۳۴ هزار و ۸۱۳ نفر استخدام می‌شوند.

نوری با بیان اینکه ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان کافی نیست، ادامه داد: در سال‌های گذشته ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی به ۵ هزار نفر کاهش یافته بود اما امسال ۲۵ هزار نفر دانشجو از دانشگاه فرهنگیان فارغ‌التحصیل شدند که ۲۵ هزار نفر معلم جذب شد اما طبق سند تحول بنیادین دانشگاه فرهنگیان که تأکید بر جذب معلم از طریق دانشگاه دارد نشست‌هایی با وزارت علوم و دانشگاه پیام نور برگزار شد که در سال جدید از ظرفیت خالی دانشگاه‌ها برای جذب معلمان مورد نیاز آموزش و پرورش بهره‌مند شویم.

حسن مروتی سرپرست معاونت امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور نیز گفت: از سال ۱۳۹۴ تاکنون، ۹ دوره آزمون استخدامی برگزار شده که ۸ دوره از این آزمون‌ها توسط سازمان سنجش برگزار شده است همچنین ۳ دوره از آزمون استخدامی آموزش و پرورش در سال‌های ۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و ۱۴۰۱ به صورت اختصاصی برگزار شد.

آزمون استخدامی آموزش و پرورش در حالی برگزار شد که تعدادی از داوطلبان درخواست داشتند که زمان این آزمون به تعویق بیفتد تا آنها فرصت بیشتری برای مطالعه داشته باشند اما مسؤولان آموزش و پرورش نپذیرفتند چرا که معتقد بودند زمان برای انجام مراحل بعدی مصاحبه و گزینش و دوره آموزش پذیرفته شدگان نخواهند داشت.

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: