یک منبع آگاه از تصمیم در وزارت جهاد کشاورزی برای ۲ برابر شدن نرخ شیرخام خبر داد که در پی آن افزایش بیش از ۲ برابری نرخ محصولات لبنی قطعی خواهد بود.

شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی در جلسه مورخ ۱۴ تیر ۱۴۰۰ به استناد مفاد قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی در راستای حمایت از دامداران و پایداری تولید نرخ هر کیلوگرم شیرخام را با ۳.۲ درصد چربی و بار میکروبی زیر ۱۰۰ هزار، از رقم ۴،۵۰۰ تومان در سال ۱۳۹۹ به بیش از ۶،۴۰۰ تومان افزایش داد. همچنین به ازای هر ۰.۱ درصد افزایش یا کاهش درصد چربی مبلغ ۸۰۰ ریال متناسب با افزایش و یا کاهش درصد چربی به نرخ شیرخام اضافه یا کسر خواهد شد.

یک منبع آگاه خبر داد که، بار دیگر افزایش نرخ شیرخام و در پی آن لبنیات در پیش رو است.

به گفته این منبع آگاه، وزارت جهاد کشاورزی با افزایش دو برابری نرخ خرید شیرخام از دامداران درب دامداری موافقت کرده است.

این منبع آگاه تصریح کرد: افزایش دو برابری نرخ شیر خام منجر به افزایش بیش از دو برابری محصولات لبنی خواهد شد.

بر این اساس، نرخ خرید هر کیلوگرم شیرخام از دامداران دست کم ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان خواهد بود.

به نظر می‌رسد، افزایش نرخ جهانی نهاده‌های وارداتی (ذرت، جو و کنجاله) و همچنین افزایش هزینه‌های پرسنلی، کرایه حمل نهاده‌ها و سایر اقلام هزینه‌های در سال جدید به همراه بروز خشکسالی بی‌سابقه در کشور و تورم سطح عمومی قیمت‌ها و افزایش قابل توجه نرخ مواد علوفه‌ای نسبت به سال قبل، دلایل وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش نرخ خرید هر کیلوگرم شیرخام از دامداران باشد.

گفتنی است، دولت تصمیم دارد برای کاهش فشار افزایش نرخ کالاهای اساسی بر اقشار کم درآمد کوپن الکترونیکی صادر کند و آنگونه که دیروز رئیس مجلس عنوان کرد یکی از اقلامی که توسط این کوپن به مردم عرضه خواهد شد پنیر است.

 

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: