دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بر اساس اطلاعات و گزارش ها، ممکن است افراد دارای نقص سیستم ایمنی، کودکان و زنان باردار بیشتر در معرض آبله میمونی باشند و علائم این بیماری هم خفیف گزارش شده که جای نگرانی نیست. از سوی دیگر سرعت انتقال آبله میمونی بالا نیست.

دکتر حمیدرضا جماعتی اظهار داشت: امروز آخرین وضعیت کرونا در جهان و ایران در جلسه کمیته علمی بررسی و مشخص شد که در حال حاضر در آسیا و اروپا، موارد ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن، ثابت و رو به کاهش است در حالیکه در برخی کشورهای آفریقایی و آمریکایی، شاهد افزایش ابتلا به زیرسویه های اُمیکرون مانند BA4 و BA5 هستیم. وی افزود: میزان مرگ و میر در سویه اُمیکرون و زیرسویه های آن، نسبت به واریانت های قبلی، بیشتر نبوده است بلکه قدرت انتقال اُمیکرون، بالا رفته است.

باتوجه به افزایش اخیر کرونا در برخی کشورها، باید این وضعیت را تا یکی دو هفته آینده رصد کنیم. دکتر جماعتی با بیان اینکه در ایران زیرسویه BA2، غالب است، افزود: زیرسویه های دیگر اُمیکرون مانند BA4 و BA5 و BA.X که در آمریکا و کشورهای آفریقایی غالب است، در کشور ما شیوع پیدا نکرده است.

وی خاطرنشان کرد: مطالعات مختلف نشان داده اند که اثربخشی انواع واکسن ها در مقابله با اُمیکرون نسبت به سایر واریانت های قبلی، مقداری کاهش یافته اگرچه بیشترین اثر واکسیناسیون در کاهش مرگ و میر و بستری بیماران در بیمارستانها بوده و هدف ما نیز همین بوده است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: در مطالعات مختلف مشخص شده که در سه ماهه اول بعد از تزریق دو نوبت واکسن، ۷۰ درصد و بعد از شش ماه، حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد اثربخشی علیه اُمیکرون و زیرسویه های آن وجود دارد بنابراین تاکید ما بر تکمیل واکسیناسیون است.

دکتر جماعتی تاکید کرد: واکسیناسیون علاوه بر کاهش ابتلا، بستری و فوت ناشی از کرونا می تواند در کاهش عوارض پساکرونا که حتی ممکن است تا یکسال بعد از ابتلا نیز مشاهده شود، موثر باشد.

کمیته علمی تکمیل واکسیناسیون کودکان و بزرگسالان را توصیه می کند و نوبت چهارم نیز برای افراد پرخطر و دارای سیستم ایمنی ضعیف بر اساس تصمیمات کمیته ملی واکسن کووید۱۹، قابل تزریق و مورد توصیه کمیته علمی کشوری کرونا است.

دکتر جماعتی با اشاره به گزارش مواردی از آبله میمونی در چندین کشور دنیا، گفت: تا کنون حدود ۲۲۰ مورد از آبله میمونی در چندین کشور شناسایی شده اما در ایران هنوز هیچ مورد تایید نشده ای از این بیماری، گزارش نشده که البته منتظر گزارش های بیشتر از سایر کشورها و پروتکل و روش های تشخیصی سازمان جهانی بهداشت هستیم.

وی با بیان اینکه بنظر نمی رسد که آبله میمونی، مشکل و مساله ای جدی باشد، گفت: معاونت های بهداشت و درمان وزارت بهداشت برای بروز احتمالی آبله میمونی در کشور، آمادگی کامل دارند از سوی دیگر، بر اساس اطلاعات موجود، هیچ موردی از مبتلایان آبله میمونی، جان خود را از دست نداده اند و اکثر این بیماران بهبود یافته و نیازی به مداخله درمانی ویژه ای نداشته اند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: بر اساس اطلاعات و گزارش ها، ممکن است افراد دارای نقص سیستم ایمنی، کودکان و زنان باردار بیشتر در معرض آبله میمونی باشند و علائم این بیماری هم خفیف گزارش شده که جای نگرانی نیست. از سوی دیگر سرعت انتقال آبله میمونی بالا نیست.

دکتر جماعتی تاکید کرد: باتوجه به اینکه هنوز اطلاعات کافی از آبله میمونی در دنیا وجود ندارد، منتظریم که از سوی سازمان جهانی بهداشت و سازمان های علمی سایر کشورها، اطلاعات بیشتری در این زمینه حاصل شود

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: