سازمان هواشناسی با اشاره به بارش باران و رعدوبرق طی امروز تا چهارشنبه در برخی مناطق کشور برای ۲ استان هشدار وقوع گردوخاک صادر کرد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز با گذر امواج کم‌دامنه‌تر از میانی جو از شمال غرب کشور در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان و ارتفاعات البرز در استان‌های گیلان و مازندران ابرناکی، رگبار پراکنده،‌ رعدوبرق و وزش باد به‌ویژه در ساعات بعدازظهر پیش‌بینی می‌شود. در سایر مناطق کشور جو پایدار همراه با افزایش نسبی دما پیش‌بینی شده است.

روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و ارتفاعات البرز در استان مازندران بارش پراکنده روی می‌دهد. پنجشنبه در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، ارتفاعات البرز در گیلان و مازندران و جمعه در ارتفاعات واقع در شمال غرب و ارتفاعات البرز مرکزی رگبار پراکنده روی می‌دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روزهای پنجشنبه و جمعه در خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک ادامه خواهد داشت. مناطق مرکزی خلیج‌فارس طی امروز و شرق دریای عمان طی 2 روز آینده مواج خواهد بود.

*توصیف سامانه: باد و گردوخاک

زمان شروع: دوشنبه 1401/03/09

زمان پایان: سه‌شنبه 1401/03/10

نوع مخاطره: وزش باد شدید و گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/03/09: خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان.

سه‌شنبه 1401/03/10: خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: کاهش کیفیت هوا، کاهش دید افقی، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال آسیب به سازه‌های موقت،اختلال در ترددهای جاده‌ای و پرواز بالگرد و احتمال تاخیر در پروازها.

توصیه: اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز، به‌ویژه گروه‌های حساس، استحکام سازه‌های موقت، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره. 

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: