کارشناس هواشناسی کشاورزی گفت: با توجه به پیش‌بینی وزش باد و گرم شدن تدریجی هوا، کشاورزان و پرورش‌دهندگان ماهی توصیه‌های هواشناسی را جدی بگیرند.

خانم پروین رفیعی گفت: با توجه به بارش های رگباری، کشاورزان در آبیاری و سم پاشی مزارع و باغات احتیاط کنند.

به گفته او، با گرم شدن تدریجی هوا و مرحله رشد نخیلات، به کشاورران مبارزه با کنه و اقدام به نظم آبیاری نخل ها توصیه می شود.

رفیعی می گوید: پرورش دهندگان ماهی در هنگان وقوع باد شدید نسبت به پاکسازی شکوفه های جلبکی استخرهای پرورش ماهی اقدام کنند.

این کارشناس کشاورزی گفت: دامداران به منظور کاهش تنش گرمایی نسبت به استفاده از آب آشامیدنی خنک و مرطوب کردن محیط در واحدها اقدام‌ کنند.

براساس اعلام‌ مرکز پایش هواشناسی کشاورزی، مجموع بارش های کشور از ابتدای سال زراعی تا روز گذشته ۱۶۳ میلی متر، در مدت مشابه سال قبل ۱۳۳.۴ میلی متر و در دوره بلندمدت ۲۴۴ میلی متر است که این امر افزایش ۲۰.۲ درصدی نسبت به سال قبل و کاهش ۲۸.۴ درصدی دوره نرمال را نشان می دهد.

بنابر نقشه های هواشناسی، طی روزهای جمعه تا یکشنبه در نواحی شرق بویژه منطقه زابل وزش باد و وقوع طوفان همراه با کاهش کیفیت هوا و دید افقی دور از انتظار نیست، همچنین طی روزهای شنبه و یکشنبه افزایش دما  و استقرار هوای گرم در اکثر مناطق بویژه غرب و جنوب غرب پیش بینی می شود.

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: