مدیرعامل اتحادیه تعاونی عشایر دامداران متحرک گفت: با مردمی سازی یارانه به هر خانوار عشایر ۲۰ میلیون تومان تسهیلات در قالب دامدار کارت پرداخت می شود.

آقای فضل خرم گفت: با اصلاح نظام یارانه و افزایش قیمت نهاده های دامی، دامدار کارت با نرخ ۱۰ درصد تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان در اختیار جامعه عشایر قرار می گیرد.

به گفته او، به هر خانوار عشایر به طور متوسط ۲۰ میلیون تومان تسهیلات در قالب دامدار کارت پرداخت می شود که حداکثر جوابگوی ۱۵ روز خوراک دام است.

آقای خرم می‌گوید: قیمت کنونی خرید هر کیلو دام از عشایر ۶۷ تا ۷۵ هزار تومان است که به دلیل عرضه کمتر از هزینه تمام شده تولید، عشایر قادر به ادامه تولید نخواهند بود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی عشایر دامداران متحرک گفت: گرچه افزایش ۲۰ درصدی سالانه تولید گوشت یکی از برنامه های عشایر بوده، اما در شرایط کنونی به دلیل افزایش هزینه های تولید و عرضه کمتر از نرخ مصوب نمی‌توان برآوردی در این خصوص داشت.

با توجه به افزایش قیمت تمام شده تولید و نبود بازار مصرف، تولیدکنندگان با زیان هنگفتی رو به رو هستند که صادرات دام جهت کاهش زیان تولید باید در دستور کار قرار گیرد.

با مردمی سازی یارانه دیگر شاهد قاچاق دام به آن سوی مرزها نیستیم، در حالی که قبل از حذف ارز به سبب اختلاف معنادار با کشورهای همسایه شاهد خروج غیرقانونی دام بودیم که با اصلاح نظام یارانه از ۲۲ اردیبهشت، دولت برای حمایت از تولید و مصرف سیاست هایی در دستور کار خود قرار داده است.

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: