وام بانکی مجموعه ای از وام ها مختلف را شامل می شود . شرایط دریافت وام بانکی در بانک های مختلف متفاوت است . وام بانکی انواع مختلفی دارد .انواع وام بانکی شامل وام ازدواج، وام تسهیلات مسکن، وام اجاره مسکن، وام تعمیرات، وام هایی برای راه اندازی کسب کارهای متفاوت است .وام بانکی  بسته به نوع وام می تواند سود های متفاوتی داشته باشد . 

بانک کشاورزی وام ۲۰۰ میلیون تومانی دامدار کارت را با نرخ ۱۰ تا ۱۲ درصد به متقاضیان واجد شرایط می‌پردازد. براساس اطلاعات موجود، نرخ سود این تسهیلات خرید نهاده‌های دامی برای واحدهای کوچک ۱۰ درصد است.  سال گذشته اعلام شد که این تسهیلات در قالب اقدامات کوتاه مدت است و مدت زمان بازپرداخت آن حداکثر یکسال خواهد بود. افراد واجد شرایط با مراجعه به بانک کشاورزی می‌توانند از ضمانت‌های این طرح آگاه شوند.  با توجه به مبلغ وام، نرخ سود ۱۰ درصد و مدت زمان بازپرداخت معین شده، هر قسط ۱۷ میلیون و ۵۸۳ هزار و ۱۷۷ تومان است. کل سود این وام ۱۰ میلیون و ۹۹۸ هزار و ۱۲۹ تومان خواهد بود.

وام بانکی

کارت یارانه و سهام عدالت یکی از ضمانت‌های وامی است؛ اما تنها چند بانک و برای تعداد محدودی وام این تضمین را قبول می‌کنند. به گفته یک اپراتور بانکی تضامین کارت یارانه و سهام عدالت کاربرد چندانی برای پرداخت وام ندارند.  طلا یکی از معتبرترین تضامین بانکی برای دریافت وام به حساب می‌آید. مبلغ وام حداکثر معادل ۷۰ درصد وزن طلای ضمانتی است. یعنی اگر ملبغ وام ۷۰ میلیون تومان باشد، ارزش وزن طلای ضمانت نیز باید ۱۰۰ میلیون تومان باشد.  ضامن کارمند و کاسب؛ اگر وام‌گیرنده بخواهد یک کارمند را به عنوان ضامن به بانک معرفی کند. باید توجه داشته باشد که مبلغ دریافتی ثبت شده در فیش حقوقی ضامن چهار برابر میزان مبلغ قسط ماهانه باشد.  در واقع اگر اقساط یک وام بانکی ماهانه ۱٫۵ میلیون تومان باشد،ضامن کارمندی که وام‌گیرنده به بانک معرفی می‌کند باید ماهانه شش میلیون تومان حقوق دریافت کند، در غیر این صورت باید چهار ضامن یا بیشتر معرفی نماید. همچنین ضامن باید دارای چک از حساب حقوقی خود باشد.  ضامن کاسب نیز باید برای بانک شناخته شده و مورد تایید باشد. اعتبار، پروانه یا جواز کسب نیز جز شرایط ضروری است. همچنین فرد نباید هیچ گونه چک برگشتی و بدهی معوقه داشته باشد.  سند خانه از دیگر تضامین بانکی برای دریافت وام به حساب می‌آید. به گفته یک اپراتور بانکی سند خانه باید ارزشی بیش از یک میلیارد تومان داشته باشد.  سفته و چک نیز جز ضمانت‌ بانکی برای دریافت وام به حساب می‌آیند. البته تا سال گذشته امکان دریافت وام بانکی از طریق واگذاری سهام وجود داشت اما با ریزش بورس این تضامین بانکی حذف شد.

وام بانکی  بدون سپرده چیست؟

قبل از هر چیز، لازم است که شما را با اصطلاح وام بدون سپرده یا همان وام فوری آشنا کنیم و از چگونگی اجرای آن برایتان بگوییم. این نوع وام، همان‌طور که از نامش پیداست، به سپرده‌گذاری نیازی ندارد و متقاضی تنها با داشتن یک حساب، در صورت داشتن شرایط و مدارک معتبر، می‌تواند درخواست وام خود را به بانک ارائه دهد. در این طرح بانک از مشتری خود نباید پول قابل توجهی برای سپرده‌گذاری دریافت کند و تنها مبلغی از وام در حساب مشتری به صورت غیرقابل برداشت باقی می‌ماند. مبلغ و شرایط دریافت وام بدون سپرده در هر بانک متفاوت است.

شرایط کلی گرفتن وام بانکی

  1. کل پولی که باید به بانک پرداخت کنید را به درستی محاسبه کنید.
  2. قبل از اقدام به گرفتن وام فوری، از شرایط ویژه آن به طور کامل اطلاع کسب کنید.
  3. از اینکه چند درصد سود واقعی بهره وام است، اطلاع یابید.
  4. مطلع شوید که بازپرداخت وام چند ماهه و با چه مبلغی است.

بانک از چه منابعی بودجه وام را تامین می‌کند؟ بودجه وام‌های مختلف از روش‌های مختلفی تأمین می‌گردد. اما در حالت کلی و در اکثریت مواقع این پول‌های نقد مردم هستند که اشخاص برنامه مشخصی برای آن‌ها ندارند و بانک‌ها با جمع‌کردن این نقدینگی بخشی از آنها را برای اعطای وام به متقاضیان استفاده می‌کنند. علاوه بر این بودجه دولتی، سودهای بانک‌ها و مؤسسات از تجارت‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی که دارند، سودهای وام‌های دیگر، سپرده‌گذاری‌های بلندمدت افراد برای دریافت سود از  بانک و هر روشی که منجر به کسب درآمد برای بانک‌ها شود، از جمله منابع تامین بودجه وام می‌باشند.  بانک‌ها علاوه بر کارهای روتینی که ما شاهد آنها هستیم، در پروژه‌های عمرانی و سایر روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری در ایران سرمایه‌گذاری کرده و سود حاصل از این سرمایه‌گذاری‌ها را به چرخه کاری خود انتقال می‌دهند. در برخی موارد هم خود دولت برای تأمین برخی نیازهای واحدهای بزرگ و کسب‌وکارهای مختلف بودجه‌ای برای اعطای وام به آنها در نظر می‌گیرد که از صندوق ذخایر ارزی دولت برداشت و بعد از بازپرداخت آن‌ها، دوباره به محل خود بازگردانده می‌شوند.

وام بانکی

خرید امتیاز وام بانکی از دیگران

واگذاری امتیاز وام به معنای انتقال حق پرداخت وام به شخص حقیقی یا حقوقی دیگری است، یعنی دارنده ی امتیاز وام با دریافت مبلغی از وام آن را به شخص دیگری واگذار می‌نماید؛مانند خرید وام ازدواج

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: