تغییرات و نوسان های قیمت طلا به عوامل مختلفی بستگی دارد. قیمت طلا در سال های اخیر نوسان های زیادی داشته است . به طور کلی 5 عامل مهم و بنیادی قیمت طلا را تغییر میدهند که یکی از آن ها تورم است. بدلیل افزایش تورم در سال های اخیر قیمت طلا نیز افزایش یافته است..در ادامه به بررسی قیمت طلا می پردازیم.

قیمت طلا غافلگیر شد

در روز چهارشنبه قیمت دلار تقریبا در محدوده 1760 دلار نوسان داشت. در حالی که تحلیل‌گران بازار سیگنال کاهش سرعت افزایش نرخ بهره را یکی از دلایل رشد طلا عنوان می کردند اما در روزی که گذشت سیگنال های متناقضی مخابره شد.  همین موضوع شبب شد تا هم شاخص دلار و هم نرخ سود اوراق قرضه در آمریکا مجددا به روند صعودی خود بازگردند و فشار نزولی بر قیمت طلا را بیشتر کنند.

قیمت طلا

برخی از مقامات فدرال رزرو یک هفته پس از جلسه ماه جولای این نهاد بر موضع تهاجمی انقباضی فدرال رزرو تاکید کردند. موضوعی که جریان ورود پول به بازار طلا را محدود کرد. با افزایش نرخ بهره، هزینه فرصت نگهداری طلا بیشتر و همین موضوع سبب کاهش تقاضا برای این فلز ارزشمند می شود.  البته برخی تحلیل گران بر این باورند که نگرانی های شدید رکود اقتصاد جهان می تواند روند صعودی طلا را حفظ کند.  روز چهارشنبه جیمز بولارد رییس فدرال رزرو سینت لوییز اعلام کرد که بانک مرکزی باید در افزایش نرخ بهره ثابت قدم باشد تا بتواند تورمی را که اکنون بر قله چهل ساله ایستاده است را به محدوده هدف بازگرداند. محدوده هدف نرخ بهره فدرال رزرو 2 درصد است، اما اکنون تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان از 9 درصد هم عبور کرده است.  روز گذشته سفر نانسی پلوسی به تایوان سبب رشد قابل توجه قیمت طلا شد. سفر رییس مجلس نمایندگان آمریکا به کشوری که چین آن را جزئی از خاک خود می داند، تنش های سیاسی بین دو قطب اقتصادی جهان را به بالاترین سطح خود در ماه های گذشته رساند. این موضوع یکی از فاکتورهای پیش بینی نشده ای بود که به صعود قیمت طلا کمک کرد.

جدید ترین قیمت طلا در بازار آزاد

قیمت طلا گرمی 18 عیار در بازار آزاد امروز چهارشنبه ۱۲ مرداد با 11,500 تومان کاهش، 1,355,000 معامله شد .  قیمت طلا مثقال 18 عیار در بازار آزاد امروز چهارشنبه ۱۲ مرداد با 48,000 تومان کاهش، 5,869,000 معامله شد.

61JhUfsKergi

چه عواملی بر قیمت طلا اثر گذارند؟

 عرضه و تقاضا در پایان سال 2015 کل طلای موجود در جهان 186700 تن بوده است. اگر کل این موجودی طلا را کنار هم بگذاریم مکعبی به طول هر ضلع 21 متر تشکیل می‌شود. چین با سهم 14 درصدی از تولید طلا در سال 2015، بزرگ‌ترین تولیدکننده طلا در جهان می‌باشد. قارۀ آسیا درمجموع 23 درصد، آمریکای جنوبی و مرکزی 17 درصد و آمریکای شمالی 16 درصد کل تولید سال 2016 را به خود اختصاص دادند. 19 درصد تولید به آفریقا و 14 درصد آن نیز به کشورهای متحد مشترک‌المنافع مربوط می‌شود. بازیافت طلا نیز در حدود یک‌سوم کل عرضه را شامل می‌شود. اما در طرف تقاضا، صنعت جواهرسازی همواره مهم‌ترین متقاضی طلا در طول تاریخ بوده است. طی دوره 5 ساله اخیر (2015- 2011) جواهرسازی بیش از 50 درصد کل تقاضای جهانی طلا را به خود اختصاص داده است. این نشان می‌دهد که طلا تنها یک صندوق سرمایه‌گذاری امن و پناهگاه سرمایه‌گذاران نبوده و در صنعت نیز مصارف مهمی دارد. دو کشور چین و هند به‌عنوان بزرگ‌ترین بازارهای جواهرات در جهان درمجموع بیش از نیمی از مصرف طلا را از آن خودکرده‌اند. بخش عمده‌ای از این اشتها به طلا به مسائل فرهنگی این کشورها بازمی‌گردد. در این دو کشور رسم است که در مراسم‌ها و جشن‌ها مردم طلا می‌خرند و به دلیل فقدان ابزارهای مالی مناسب، مردم طلا را اصلی‌ترین ابزار سرمایه‌گذاری تلقی می‌کنند. تمایل به خرید و حفظ جواهرات به‌صورت موروثی در چین و هند به نسل‌های بعدی نیز منتقل‌شده است. در برخی از نقاط هند طلا هنوز هم به‌عنوان واحد پولی در مبادلات به کار می‌رود. داشتن طلا نشان‌دهنده میزان ثروت فرد است و برخی معتقدند طلا نقش دفع بلا را دارد. در چین طلاهای سفید و زرد نمادهایی از ناز و نعمت‌اند و به این فلز احترام خاصی می‌گذارند. موضوع اساسی در خصوص تقاضای جواهرسازی طلا بحث رشد اقتصادی و افزایش ثروت می‌باشد. با افزایش رشد اقتصادی کشورها، سطح درآمد افراد نیز بالا می‌رود که این می‌تواند به افزایش تعداد خریداران طلا و جواهر منتج گردد. شواهد موجود نه‌تنها نشانه‌ای از فروکش کردن تقاضای جواهرسازی در دو کشور چین و هند را به دست نمی‌دهد بلکه با رشد اقتصادی فعلی این کشورها پیش‌بینی می‌شود در سال 2020 میلادی مجموعاً یک میلیارد مصرف‌کننده طلا در این دو کشور وجود داشته باشد که با سطح درآمدی احتمالی آن‌ها در آن سال، تقاضای جواهرات و طلا باقوت حفظ خواهد شد. در طرف تقاضا نباید از دارندگان بزرگ طلا ازجمله بانک‌های مرکزی، IMF و صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا غافل بود. هرکدام از این گروه‌ها می‌توانند تأثیر بسیار مهمی بر بازار طلا گذاشته و این تأثیرها بعضاً تقاضای سرمایه‌گذاری و همچنین صنایع جواهرسازی را نیز متأثر می‌کنند. این گروه از فعالان بازار می‌توانند چنان منبع تقاضای بزرگی شوند که حتی افزایش تولید شرکت‌های معدنی طلا را با خود همراه کند. به‌طورکلی سرمایه‌گذارانی که قصد ورود به بازار طلا رادارند باید بدانند قیمت این فلز متأثر از هزینه‌های تولیدی، عرضه پول، ثبات یا به‌هم‌ریختگی سیاسی و اقتصادی در جهان، تقاضای جواهرات و صنعت بوده و وابسته به تصمیم‌گیری‌های بانک‌های مرکزی و صندوق بین‌المللی پول می‌باشد. به‌بیان‌دیگر طلا منبع محدودی است که تحت تأثیر اوضاع اقتصادی جهان است. خوب است بدانیم قیمت طلا در بازه‌های بلندمدت از ثبات نسبی برخوردار است و نوسانات مهم آن بیشتر در کوتاه‌مدت اتفاق می‌افتد.

در ایران طلای ۱۸ عیار، در عربستان طلای ۲۱ عیار و در کشور‌های شبه‌قاره هند طلای ۲۴ عیار به عنوان استاندارد رسمیت دارد. زر یا طلا عنصری فلزی به شمار می‌آید که نشان شیمیایی آن Au  و عدد اتمی آن ۷۹ است. این فلز به‌صورت تکه‌ای یا دانه‌ای در بین سنگ‌ها پیدا می‌شود و اغلب کاملاً خالص است و در صنعت جواهرسازی جایگاه بسیار مهمی دارد. طلای ۲۴ عیار، بدون ناخالصی است و طلای ۱۸ عیار درصد خاصی از ناخالصی را داراست. در این مطلب به بررسی تفاوت طلای ۱۸ عیار و ۲۴ عیار می‌پردازیم.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۲۸ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: