نایب رئیس انجمن برنج گفت: با توجه به پیش‌بینی ۱۰ تا ۲۰ درصدی تولید و رکود بازار برآورد می‌شود که نرخ برنج در بازار کاهش یابد.

احمد اشراقی گفت: هم اکنون خرید و فروش برنج راکد است چرا که کشاورزان خواهان عرضه با نرخ بالاتری هستند و تاجران و کارخانه داران با این نرخ حاضر به خرید نیستند.

 به گفته او، هم اکنون کشاورزان خواستار عرضه برنج با نرخ ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان هستند که معامله با این‌ نرخ انجام نمی‌شود.

اشراقی می‌گوید: با افزایش عرضه محصول طی ۱۰ تا ۱۵ روز آینده پیش‌بینی بهتری می‌توان در خصوص نرخ برنج در بازار داشت، اما آنچه مسلم است نرخ هر کیلو برنج برای مصرف‌کننده به کمتر از ۱۲۰ هزار تومان می‌رسد.

نایب رئیس انجمن برنج گفت: با توجه به شرایط مناسب بارش پیش‌بینی می‌شود که تولید برنج نسبت به سال قبل ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یابد که همین امر بازار را به تعادل و ثبات می‌رساند، حال اینکه به کمتر از ۸۰ هزار تومان می‌رسد، الان نمی‌توان برآوردی داشت.

بررسی‌های میدانی از سطح بازار نشان می‌دهد که نرخ کنونی هر کیلو برنج طارم ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان، فجر ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان، شیرودی ۸۰ تا ۹۰ هزارتومان و نیم دانه ۵۰ تا ۷۰ هزارتومان است که اخیرا اخباری مبنی بر کاهش نرخ برنج به کمتر از ۸۰ هزار تومان در فضای مجازی منتشر شده است.

بنابر آمار سالانه ۳ میلیون تن برنج در کشور تولید می‌شود که با احتساب ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش تولید حداکثر ۸۰۰ هزار تن کسری نیاز کشور از طریق واردات باید تامین شود.

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: