قیمت دلار و نرخ ارز از جمله عوامل مهم و تاثیر گذار بر اقتصاد کشور است. قیمت دلار این روزها نوسانات بسیاری دارد. قیمت دلار به عوامل مختلفی بستگی دارد عوامل بنیادی از جمله عواملی است که بر قمیت دلار تاثیر دارد. قیمت دلار بر زندگی روزمره مردم هم تاثیرهای بسیاری دارد. قیمت دلار به شرایط روانی جامعه هم بستگی دارد و شرایط روانی جامعه را هم میتوان از عوامل موثر بر قیمت دلار دانست.

معاملات توافقی دلار در بازار ارز امروز (سه‌شنبه‌، ۱۵ شهریورماه) در کانال قیمتی ۲۸ هزار تومان کار خود را آغاز کرد.

اواخر خردادماه بود که بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز در تعامل با کانون صرافی‌ها، صرافی‌های معتبر و صادرکنندگان به این جمع‌بندی رسید که بازار توافقی عرضه و تقاضا راه‌اندازی شود. سپس امکان معاملات توافقی ارز در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی فراهم شد.

امروز (سه‌شنبه،‌ ۱۵ شهریورماه) در آغاز به کار فعالیت بازار توافقی ارز، دلار با قیمت ۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان و با حجم ۱۰ هزار دلار معامله شد.

معاملات توافقی دلار در روز کاری گذشته معاملاتی (دوشنبه، ۱۴ شهریورماه) کار خود را با ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان آغاز کرده بود و در پایان با نرخ ۲۸ هزار و ۷۴۹ تومان به کار خود پایان داد. حجم معاملات روز گذشته ۱۴ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۷۰۰ دلار بود.

معاملات توافقی دلار در بازار ارز امروز (یکشنبه‌، ۱۳ شهریورماه) در کانال قیمتی ۲۸ هزار تومان کار خود را آغاز کرد.

اواخر خردادماه بود که بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز در تعامل با کانون صرافی‌ها، صرافی‌های معتبر و صادرکنندگان به این جمع‌بندی رسید که بازار توافقی عرضه و تقاضا راه‌اندازی شود. سپس امکان معاملات توافقی ارز در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی فراهم شد.

امروز (یکشنبه،‌ ۱۳ شهریورماه) در آغاز به کار فعالیت بازار توافقی ارز، دلار با قیمت ۲۸ هزار و ۴۵۰ تومان و با حجم ۴۰ هزار دلار معامله شد. 

معاملات توافقی دلار در روز کاری گذشته معاملاتی (شنبه، ۱۲ شهریورماه) کار خود را با ۲۸ هزار و ۶۰۰ تومان آغاز کرده بود و در پایان با نرخ ۲۸ هزار و ۹۰۰ تومان به کار خود پایان داد. حجم معاملات روز گذشته ۱۴ میلیون و ۹۴۹ هزار بود. 

قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته آرایش صعودی به خود گرفت و به مرز حساس ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.

نرخ دلار دیروز برای سیزدهمین روز متوالی در کانال ۲۹ هزار تومانی معامله شد. قیمت دلار عصر دیروز کاهش ۸۰ تومانی را ثبت کرد. اسکناس آمریکایی در بازار ارز  روز دوشنبه با قیمت ۲۹ هزار و ۵۵۰ تومان  به فروش رسید.

سنگر محکم قیمت دلار

به عقیده بسیاری از فعالان بازار ارز با توجه به حمایت و مقاومت شدید مشاهده شده در مقابل خروج دلار از کانال قیمتی ۲۹ هزار تومانی، سطوح قیمتی این کانال را می‌توان به عنوان سنگر محکم شاخص ارزی در روز‌های کنونی دانست.

افزایش قیمت دلار در بازار شبانه

قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته آرایش صعودی به خود گرفت و به مرز حساس  ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. عده ای از بازیگران ارزی معتقدند بودند در صورتی که نرخ دلار در بازار ارز امروز بالای محدوده یاد شده تثبیت شود  احتمال رسیدن آن به ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان هم وجود دارد.

قیمت دلار در هرات بالا رفت

قیمت دلار در هرات هم دیشب نزدیک به ۱۰۰ تومان افزایش را ثبت کرد. این امر ممکن است بر انتظارات صعودی دلار در تهران بیفزاید .

قیمت دلارسلیمانیه بعد از ناآرامی های عراق

 قیمت دلار در سلیمانیه هم دیشب نسبت به روز دوشنبه تقریبا رنج بود . البته گفته می شود که به واسطه ناآرامی های عراق، تقاضا برای خرید ارز در منطقه سلیمانیه کمی بیشتر شده است.

پیش بینی قیمت دلار از مسیر نرخ حواله درهم

 عده ای از  معامله گران با اشاره به نوسان محدود نرخ حواله درهم در معاملات پشت خطی  می گفتند احتمالا قیمت دلار در بازار امروز روند ملایمی را دنبال کند .

قیمت دلار در صرافی ملی رقم ۲۸ هزار و ۱۴۰ تومان و قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی‌ ملی ۲۸ هزار و ۴۴۱ تومان اعلام شد.

امروز یکشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۱ قیمت دلار در صرافی ملی رقم ۲۸ هزار و ۱۴۰ تومان اعلام شد. نرخ خرید دلار در این صرافی نیز ۲۷ هزار و ۸۶۰ تومان تعیین شد.

قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی‌ ملی ۲۸ هزار و ۴۴۱ تومان اعلام شده؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی ۲۸ هزار و ۱۵۸ تومان قیمت خورده است.

بازارهای ایران در هفته‌های اخیر تحت تاثیر ابهامات ایجاد شده در مذاکرات احیای برجام قرار داشت.

قیمت دلار درهفته منتهی به۴ شهریور،رشد بسیار اندکی داشت و هردلار درکف کانال ٢٨ هزار تومان هفته را به پایان برد.در بازار آزاد نیز معامله‌ گران قیمت را بین ۲۹ هزار و ۲۰۰ تا ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کردند.

به نظر می‌رسد سیگنال‌های مذاکرات برجام منفی شده و بازارهای مالی میل به صعود پیدا کرده‌اند.

هر چند بازار قابل پیش‌بینی نیست ولی بعضی  معتقدند احیای برجام می‌تواند بازار ارز را با واکنش مثبت مواجه کند. تحلیلگران معتقدند در صورت احیای برجام، شاهد ریزش شدید قیمت دلار در بازار خواهیم بود.

از مذاکرات برجام چه خبر؟

این در شرایطی است که آخرین خبرها حاکی از ادامه روند مذاکرات است؛ تا جایی که معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: پیگیری مذاکرات برجام در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده است و به این مذاکرات ادامه خواهیم داد.

کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید عصر هم پنج‌شنبه هفته گذشته به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران ادعا کرد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا چنانچه توافق هسته‌ای در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده باشد، با آن موافقت خواهد کرد.

وی در تداوم سیاست‌های زیاده‌خواهانه واشنگتن مدعی شد به همراه همپیمانان خود آماده تمام سناریو ها هستیم؛ چه بازگشت متقابل به برجام فراهم شود یا نشود.

سخنگوی کاخ سفید بدون اشاره به اینکه آمریکا ناقض برجام بوده است، مدعی رویکرد اصولی واشنگتن در مذاکرات شد و ادعا کرد اگر ایران آماده انجام تعهدات خود ذیل توافق هسته ای ۲۰۱۵ باشد ما نیز این کار را انجام خواهیم داد.

این مقام کاخ سفید در پاسخ سوالی درباره محتوای پاسخ آمریکا با بیان اینکه ایالات متحده روز گذشته (چهارشنبه) پاسخ خود را به نظرات و درخواست های ایران درباره پیشنهادات اتحادیه اروپا ارائه کرد، گفت که بصورت علنی مذاکره نمی کنیم و با اتحادیه اروپا در ارتباط هستیم.

در این میان، شبکه «العربیه» به نقل از خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد رییس‌جمهور فرانسه جمعه (۲۶ اوت) گفت سرنوشت احیای توافق هسته‌ای به ایران بستگی دارد و توافق «مفید» خواهد بود حتی اگر همه چیز را حل و فصل نکند.

طبق این گزارش، مکرون در جریان سفر به الجزایر در پاسخ به سوالی درباره شانس موفقیت احیای برجام ادعا کرد که «اکنون توپ در زمین ایران است».

در مقابل، وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرده، در حال بررسی پاسخ آمریکا هستیم. اراده جدی و واقعی برای رسیدن به توافق قوی و پایدار داریم، اما از حقوق مردم در هیچ شرایطی کوتاه نخواهیم آمد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه پنجشنبه شب گذشته پس از گفت‌وگوی تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحددر صفحه اینستاگرامش نوشت: آقای گوترش در این گفت‌وگو روند توافق رفع تحریم‌ها را مثبت خواند و ابراز امیدواری کرد مذاکرات وین به نتیجه رضایت‌بخش منتهی شود، ضمن تشکر از تلاش‌های سازنده دبیر کل به ایشان گفتم آمریکا روز گذشته به پیشنهادات پاسخ داده است و اکنون ما در حال بررسی این پاسخ هستیم، در اینکه ما اراده جدی و واقعی برای رسیدن به توافق قوی و پایدار داریم شکی نیست، اما از حقوق مردم در هیچ شرایطی کوتاه نخواهیم آمد… امروز وقت آن است تمامی طرف‌ها اراده خودشان را در عمل اثبات کنند.

بازار دلار در هفته گذشته نوسانات قیمتی زیادی را تجربه کرد. قیمت دلار در هفته‌های گذشته بین دو کانال ۲۸ هزار و ۲۹ هزار تومان در نوسان بود. بازار دلار در هفته آینده چه روندی را طی می‌کند؟

قیمت دلار در روزهای گذشته با نوسانات زیادی همراه بود. در هفته گذشته دلار دوباره روند صعودی خود را آغاز کرد و یک روزه بیش از هزار تومان گران شد. به نظر می‌رسد سیگنال‌های مذاکرات برجام منفی شده و بازارهای مالی میل به صعود پیدا کرده‌اند.

روز گذشته صرافی ملی قیمت دلار را ۲۸ هزار و ۱۴۰ تومان اعلام کرد. اما دلار آزاد در برخی از کانال‌های تلگرامی همچنان نوسانی بود و تا ۲۹ هزار و ۶۸۰ تومان نیز پیش رفت.

مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: با فرض اینکه اخبار جدیدی از مذاکرات وین به دست نرسد و هفته آینده نیز به همین روند ادامه یابد، در هفته آینده قیمت دلار زیر ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود کف قیمت دلار نیز ۲۸ هزار تومان باشد.

او افزود: اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ دهد، احتمال افزایش قیمت دلار به بالای ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان وجود دارد.

اما دلار در صورت توافق برجام به چه سویی می‌رود؟

برخی از کارشناسان می‌گویند در صورت احیای برجام، قیمت دلار کاهشی می‌شود، اما بعید است که به کمتر از ۲۵ هزار تا ۲۶ هزار تومان برسد. برخی دیگر هم می‌‌گویند اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، قیمت دلار افزایشی است اما هنوز نمی‌توان برای آن سقفی را در نظر گرفت. در مجموع همچنان باید منتظر اخبار توافق بود و دید آمریکا چه زمانی و چه جوابی به ایران می‌دهد.

چندی پیش، علی‌اصغر سمیعی، رئیس اسبق کانون صرافان، به تجارت‌نیوز گفت: هیجانات و جوی که در روزهای گذشته بر اثر خوش‌بینی بیش از اندازه در مورد مذاکرات در بازار ایجاد شد، برخی معامله‌گران را به بروز رفتارهای هیجانی کشاند.

او افزود: قیمت‌های کنونی واقعی نیست و کمتر از ارزش ذاتی دلار است. اکنون نوعی خوش‌بینی غیرواقعی بر بازار حاکم است. در واقع معامله‌گران تصور می‌کنند که توافق هسته‌ای بدون شک امضا می‌شود، به صورت فوری به مرحله اجرا می‌رسد و بلافاصله نیز معجزه می‌کند. به زودی مشخص می‌شود که این تصورات تا چه حد غیرواقعی است.

سمیعی ادامه داد: متاسفانه بانک مرکزی که باید بازار را به درستی هدایت کند و با تزریق مثبت و منفی به موقع، مانع از شکل‌گیری اینگونه خوش‌بینی‌های اشتباه در میان معامله‌گران و در نتیجه ضرر و زیان آنها شود، برعکس عمل می‌کند. در واقع بانک مرکزی در مواردی که باید تزریق را کاهش دهد، حجم عرضه را افزایش می‌دهد.

قیمت دلار برای تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱ اعلام شد. قیمت خرید دلار در صرافی ملی ۲۷۰۱۴ تومان است.

جدیدترین قیمت دلار امروز ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱

به گزارش سرویس طلا و ارز اقتصاد آنلاین، امروز کانون صرافان قیمت دلار را ۲۸ هزار و ۲۳۲ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۵۶۸ تومان برای فروش قیمت گذاری کرده است. همچنین در صرافی ملی، قیمت دلار با قیمت ۲۷ هزار و ۱۴ تومان برای خرید و ۲۷ هزار و ۲۸۶ تومان برای فروش معامله می‌شود.
قیمت دلار در صرافی های رسمی
کانون صرافان نیز نرخ دلار را ۲۸ هزار و ۲۳۲ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۵۶۸ تومان برای فروش قیمت گذاری کرده است. این کانون روز گذشته، قیمت دلار را ۲۸ هزار و ۲۸۱ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۶۱۵ تومان برای فروش اعلام کرده بود.
ماه/روز کانون صرافان شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه
هفته اول شهریور قیمت خرید ۲۸۴۱۱ ۲۷۲۷۶ ۲۷۹۱۸ ۲۸۲۸۱ ۲۸۲۳۲ -
قیمت فروش ۲۸۷۲۹ ۲۷۶۷۱ ۲۸۲۴۸ ۲۸۶۱۵ ۲۸۵۶۸ -
قیمت دلار در صرافی ملی
همچنین در صرافی ملی، دلار با قیمت ۲۷ هزار و ۱۴ تومان برای خرید و ۲۷ هزار و ۲۸۶ تومان برای فروش معامله می‌شود. روز گذشته، دلار در این صرافی ۲۷ هزار و ۷۰۹ تومان برای خرید و ۲۷ هزار و ۹۸۷ تومان برای فروش قیمت خورده بود.
ماه/روز صرافی ملی شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه
هفته اول شهریور قیمت خرید ۲۷۸۰۰۱ ۲۷۷۴۱۶ ۲۷۰۲۶۱ ۲۷۷۰۹۴ ۲۷۰۱۴۵ -
قیمت فروش ۲۸۰۷۹۵ ۲۸۰۲۰۴ ۲۷۲۹۷۷ ۲۷۹۸۷۸ ۲۷۲۸۶۱ -
قیمت دلار در بازار متشکل ارزی
در بازار متشکل نیز امروز دلار ۲۷ هزار و ۱۵۰ تومان قیمت خورد.
ماه/روز شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه
هفته اول شهریور ۲۷۹۰۰ ۲۷۸۸۱ ۲۶۳۱۸ ۲۶۹۰۰ ۲۷۱۵۰

تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: کسانی که از دلار ۱۵ هزار تومان و ۱۸ هزار تومان بعد از احیای برجام سخن می گویند، مربوط به آثار کوتاه مدت توافق است چون بعد از آن دوباره قیمت افزایشی خواهد شد

هنوز توافق احیای برجام مراحل پایانی خود را طی نکرده بازار ارز نسبت به آن واکنش نشان می دهد، نوسانات کاهشی را در قیمت ها شاهد هستیم. حال این سئوال پیش می آید که اگر این توافق رسما نهایی و به مرحله اجرا برسد، با آزادسازی پول های بلوکه شده ایران در سایر کشورها و از سرگیری صادرات عادی نفت، چه اتفاقی برای قیمت ارز خواهد افتاد؟

آلبرت بغزیان درباره تأثیر توافق احیای برجام بر قیمت ارز گفت: هر کس امروز درباره قیمت ارز بعد از اجرای توافق پیش بینی انجام دهد، واقعی نخواهد بود یعنی نمی توان از الان اعلام کرد با اجرای توافق قیمت دلار ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان می شود.

وی عکس العمل بانک مرکزی به توافق را مهم خواند و ادامه داد: بانک مرکزی بودجه دولت را از محل تبدیل دلار به ریال تأمین می کند بنابراین وقتی دلار ارزان شود گرچه درآمد ارزی دولت بالا می رود اما مسئله اصلی آن خواهد بود که برای تبدیلش به ریال باید ضبدر چه رقمی شود؟ بنابراین دولت برای آنکه بودجه اش را تأمین کند ابتدا می بیند قیمت دلار چقدر باشد که این اتفاق بیفتد، بعد قیمت دلار مشخص می شود، حالا ممکن است آن موقع قیمت دلار ۱۸ هزار تومان باشد یا همان ۳۰ هزار تومان.

این استاد دانشگاه با اشاره به واکنش بازار به اخبار نتیجه مذاکرات اظهار کرد: هر وقت صحبت از توافق می شود نرخ دلار کاهشی و هر زمان نیز که مذاکرات به بن بست می خورد قیمت ارز افزایشی می شود، پس هیچ شکی وجود ندارد که توافق بهتر از عدم توافق است چون به هر حال درآمد برای کشور ایجاد و دست دولت برای تأمین نیازهای جامعه باز می شود.

وی افزود: موضوع بعدی قیمت اجناس و کالاهاست که به بهانه افزایش قیمت دلار بالا رفتند، آیا این قیمت ها بعد از اجرای توافق با ریزش قیمت دلار کاهش می یابند؟ آیا صنایع بورسی ما در حوزه صادرات از کاهش قیمت ارز استقبال می کنند؟ پس همه این مولفه ها می توانند در مقابل کاهش قیمت دلار هم بازدارنده باشند و هم پیش‌برنده. اگر مولفه ها نقش بازدارنده ایفا کنند قیمت شیر همان می ماند و قیمت مرغ همان.

کارشناس مسائل اقتصادی یادآور شد: کاهش نرخ ارز بعد اجرای توافق بدون شک کاهش خواهد یافت اما میزان این کاهش بستگی به اراده بانک مرکزی دارد. این تصور که دلار خانگی موجب کاهش نرخ ارز در بازار شود اشتباه است. مگر میزان دلار خانگی چقدر است؟ کسانی که از دلار ۱۵ هزار تومان و ۱۸ هزار تومان بعد از احیای برجام سخن می گویند، مربوط به آثار کوتاه مدت توافق است چون بعد از آن دوباره قیمت افزایشی خواهد شد چون آنهایی که منتفع شرایط تحریم هستند نمی گذارند به این سادگی قیمت ارز پایین بیاید.

قیمت دلار برای تاریخ ۲۶ مرداد ماه ۱۴۰۱ اعلام شد. قیمت خرید دلار در صرافی ملی ۲۷۷۹۳ تومان است.

امروز کانون صرافان قیمت دلار را ۲۸ هزار و ۷۴۳ تومان برای خرید و ۲۹ هزار و ۸۸ تومان برای فروش قیمت گذاری کرده است. همچنین در صرافی ملی، قیمت دلار با قیمت ۲۷ هزار و ۷۹۳ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۷۲ تومان برای فروش معامله می‌شود.
قیمت دلار در صرافی های رسمی
کانون صرافان نیز نرخ دلار را ۲۸ هزار و ۷۴۳ تومان برای خرید و ۲۹ هزار و ۸۸ تومان برای فروش قیمت گذاری کرده است. این کانون روز گذشته، قیمت دلار را ۲۸ هزار و ۹۵۲ تومان برای خرید و ۲۹ هزار و ۳۱۳ تومان برای فروش اعلام کرده بود.
ماه/روز کانون صرافان شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه
هفته دوم مرداد قیمت خرید - - ۲۹۱۳۵ ۲۹۶۵۰ ۲۹۴۳۰ ۳۰۱۸۱
قیمت فروش - - ۲۹۴۴۸ ۲۹۹۸۰ ۲۹۷۱۵ ۳۰۵۰۴
هفده سوم مرداد قیمت خرید ۳۰۰۶۱ - - ۳۰۲۷۷ ۳۰۲۱۶ ۲۹۸۸۲
قیمت فروش ۳۰۴۱۰ - - ۳۰۶۰۷ ۳۰۵۳۶ ۳۰۲۰۳
هفته چهارم مرداد قیمت خرید ۲۹۸۵۵ ۲۹۶۳۹ ۲۸۷۵۸ ۲۸۹۵۲ ۲۸۷۴۳ -
قیمت فروش ۳۰۲۳۵ ۲۹۹۶۵ ۲۹۰۹۱ ۲۹۳۱۳ ۲۹۰۸۸ -
قیمت دلار در صرافی ملی
همچنین در صرافی ملی، دلار با قیمت ۲۷ هزار و ۷۹۳ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۷۲ تومان برای فروش معامله می‌شود. روز گذشته، دلار در این صرافی ۲۷ هزار و ۷۹۱ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۷۰ تومان برای فروش قیمت خورده بود.
ماه/روز صرافی ملی شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه
هفته دوم مرداد قیمت خرید - - ۲۷۵۸۷۱ ۲۷۶۰۲۴ ۲۷۶۴۲۱ ۲۷۶۴۱۴
قیمت فروش - - ۲۷۸۶۴۳ ۲۷۸۷۹۸ ۲۷۹۱۹۹ ۲۷۹۱۹۲
هفده سوم مرداد قیمت خرید ۲۷۶۶۴۹ - - ۲۷۶۸۲۹ ۲۷۷۱۸۷ ۲۷۷۱۸۷
قیمت فروش ۲۷۹۴۲۹ - - ۲۷۹۶۱۱ ۲۷۹۹۷۳ ۲۷۹۹۷۳
هفته چهارم مرداد قیمت خرید ۲۷۷۷۲۴ ۲۷۷۷۲۴ ۲۷۸۲۱۲ ۲۷۷۹۱۳ ۲۷۷۹۳۳ -
قیمت فروش ۲۸۰۵۱۶ ۲۸۰۵۱۶ ۲۸۱۰۰۸ ۲۸۰۷۰۷ ۲۸۰۷۲۷ -
قیمت دلار در بازار متشکل ارزی
در بازار متشکل نیز امروز دلار ۲۷هزار و ۹۷۸ تومان قیمت خورد.
ماه/روز شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه
هفته دوم مرداد ۲۷۷,۲۹ ۲۷۷,۰۳ ۲۷۷۲۹ ۲۷۷۴۱ ۲۷۷۵۵ ۲۷۷۸۱
هفده سوم مرداد ۲۷۷۸۰ - - ۲۷۸۲۲ ۲۷۸۵۸ ۲۷۸۸۵
هفته چهارم مرداد ۲۷۹۱۲ ۲۷۹۰۶ ۲۷۹۶۱ ۲۷۹۶۴ ۲۷۹۷۸ -

قیمت دلار برای تاریخ ۲۵ مرداد ماه ۱۴۰۱ اعلام شد. قیمت خرید دلار در صرافی ملی ۲۸۹۵۲ تومان است.

امروز کانون صرافان قیمت دلار را ۲۸ هزار و ۹۵۲ تومان برای خرید و ۲۹ هزار و ۳۱۳ تومان برای فروش قیمت گذاری کرده است. همچنین در صرافی ملی، قیمت دلار با قیمت ۲۷ هزار و ۷۹۱ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۷۰ تومان برای فروش معامله می‌شود.
قیمت دلار در صرافی های رسمی
کانون صرافان نیز نرخ دلار را ۲۸ هزار و ۹۵۲ تومان برای خرید و ۲۹ هزار و ۳۱۳ تومان برای فروش قیمت گذاری کرده است. این کانون روز گذشته، قیمت دلار را ۲۸ هزار و ۷۵۸ تومان برای خرید و ۲۹ هزار و ۹۱ تومان برای فروش اعلام کرده بود.
ماه/روز کانون صرافان شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه
هفته دوم مرداد قیمت خرید - - ۲۹۱۳۵ ۲۹۶۵۰ ۲۹۴۳۰ ۳۰۱۸۱
قیمت فروش - - ۲۹۴۴۸ ۲۹۹۸۰ ۲۹۷۱۵ ۳۰۵۰۴
هفده سوم مرداد قیمت خرید ۳۰۰۶۱ - - ۳۰۲۷۷ ۳۰۲۱۶ ۲۹۸۸۲
قیمت فروش ۳۰۴۱۰ - - ۳۰۶۰۷ ۳۰۵۳۶ ۳۰۲۰۳
هفته چهارم مرداد قیمت خرید ۲۹۸۵۵ ۲۹۶۳۹ ۲۸۷۵۸ ۲۸۹۵۲ - -
قیمت فروش ۳۰۲۳۵ ۲۹۹۶۵ ۲۹۰۹۱ ۲۹۳۱۳ - -

قیمت دلار در صرافی ملی

همچنین در صرافی ملی، دلار با قیمت ۲۷ هزار و ۷,۹۱ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۷۰ تومان برای فروش معامله می‌شود. روز گذشته، دلار در این صرافی ۲۷ هزار و ۸۲۱ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۱۰۰ تومان برای فروش قیمت خورده بود.

 

ماه/روز صرافی ملی شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه
هفته دوم مرداد قیمت خرید - - ۲۷۵۸۷۱ ۲۷۶۰۲۴ ۲۷۶۴۲۱ ۲۷۶۴۱۴
قیمت فروش - - ۲۷۸۶۴۳ ۲۷۸۷۹۸ ۲۷۹۱۹۹ ۲۷۹۱۹۲
هفده سوم مرداد قیمت خرید ۲۷۶۶۴۹ - - ۲۷۶۸۲۹ ۲۷۷۱۸۷ ۲۷۷۱۸۷
قیمت فروش ۲۷۹۴۲۹ - - ۲۷۹۶۱۱ ۲۷۹۹۷۳ ۲۷۹۹۷۳
هفته چهارم مرداد قیمت خرید ۲۷۷۷۲۴ ۲۷۷۷۲۴ ۲۷۸۲۱۲ ۲۷۷۹۱۳ - -
قیمت فروش ۲۸۰۵۱۶ ۲۸۰۵۱۶ ۲۸۱۰۰۸ ۲۸۰۷۰۷ - -
قیمت دلار در بازار متشکل ارزی
در بازار متشکل نیز امروز دلار ۲۷هزار و ۹۶۴
ماه/روز شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه
هفته دوم مرداد ۲۷۷,۲۹ ۲۷۷,۰۳ ۲۷۷۲۹ ۲۷۷۴۱ ۲۷۷۵۵ ۲۷۷۸۱
هفده سوم مرداد ۲۷۷۸۰ - - ۲۷۸۲۲ ۲۷۸۵۸ ۲۷۸۸۵
هفته چهارم مرداد ۲۷۹۱۲ ۲۷۹۰۶ ۲۷۹۶۱ ۲۷۹۶۴ - -

صرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را ۲۸,۰۷۱ (بیست و هشت هزار و هفتاد و یک تومان) اعلام کرد.

بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا  ۲۷,۷۹۲(بیست وهفت هزار  وهفتصد و نود و دو تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا  ۲۸,۰۷۱ (بیست و هشت هزار و هفتاد و یک تومان) اعلام شد.

قیمت خرید یورو امروز  ۲۸,۶۷۹ (بیست و هشت هزار وششصد و هفتاد و نه تومان) و قیمت فروش یورو ۲۸,۹۶۸ (بیست و هشت هزار و نهصد و شصت و هشت تومان) است.

بازده هفتگی شاخص بورس در هفته ای که گذشت پس‌از ۶ هفته مثبت شد، هرچند شاخص سهام علیرغم شروع مثبت پایان منفی را ثبت کرد ولی بازدهی کل شاخص بورس در این هفته مثبت بود.

معامله گران درهم را نماد تقاضای واقعی بازار ارز می دانند و می گویند حباب ۴۰۰ تومانی درهم نشان می دهد که هنوز انتظارات افزایشی در بازار بالاست

بعضی از تحلیلگران انتظار دارند دلار تا کانال ۲۹ هزار تومانی کاهش یابد، ولی معامله گران افزایشی به خاطر حباب بالای درهم جو کاهشی بازار را باور نمی کنند، تعدادی از کارشناسان سهام معتقد هستند که به خاطر ارزندگی بازار و تزریق اخبار مثبت به بازارسرمایه، ممکن است روند نزولی بازار سرمایه متوقف شود، ولی چرا آخرین امیدها به سکه است؟

در بازار ارز فرضیه کاهش قیمت ها باورپذیر تر شده است، اخبار مثبت برجامی بیشتر مورد توجه بازار قرار می گیرد و اخبار منفی در هیجانات مثبت کمتر مورد توجه است، مسؤلین کشور هم فعلا واکنش منفی در برابر بسته پیشنهادی اروپا نشان نداده اند، همین مسئله نشان می دهد که فعلا بازار و روند پیش روی آن برای هفته آتی نمی تواند افزایشی باشد مگر آنکه جهت انتظارات تغییر قابل توجهی کند.

 بازارها فعلا اظهار نظر های منفی طرف های مذاکره را چانه زنی های دقیقه نودی برای گرفتن امتیاز بیشتر تلقی می کنند و به همین دلیل تا اظهار نظرهای رسمی تر معامله گران ریسک خرید در قیمت های بالاتر را قبول نمی کنند، در صورتی که توافق در کوتاه مدت انجام شود و هیجانات کاهشی بر بازار غلبه کند دلار می تواند تا کانال ۲۹ هزار تومان عقب نشینی کند، محدوده حمایت ۲۹ هزار تومانی از آن جهت مهم تلقی میشود که هدف قیمتی که پیش‌تر بانک مرکزی با سران قوا مشخص کرده بود نیز محدوده ۲۹ هزار تومان بوده است.

با این وجود معامله گران افزایشی به حباب حدود ۴۰۰ تومانی نرخ دلاری درهم اشاره میکنند، معامله گران درهم را نماد تقاضای واقعی بازار ارز می دانند و میگویند حباب ۴۰۰ تومانی درهم نشان می دهد که هنوز انتظارات افزایشی در بازار بالاست و جو‌کاهشی برای آن ها فقط با حباب منفی دلار باورپذیر می شود.

بازگشت امیدواری ها به بازار سرمایه

بازده هفتگی شاخص بورس در هفته ای که گذشت پس‌از ۶ هفته مثبت شد، هرچند شاخص سهام علیرغم شروع مثبت پایان منفی را ثبت کرد ولی بازدهی کل شاخص بورس در این هفته مثبت بود.

از نظر تکنیکالی در بازه روزانه، اندیکاتور آر اس آی شاخص کل در ناحیه اشباع فروش با افزایش تقاضا مواجه شده است غالبا نمودارها پس از قرارگیری در محدوده اشباع فروش مورد توجه قرار می گیرند و با استقبال خرید مواجه می شوند و این واکنش شاخص کل در بازه کوتاه مدت طبیعی است.

تحلیلگران تکنیکالی برای آنکه رفتار شاخص را بهتر پیش بینی کنند نمودار ها را در تایم فریم های مختلف مورد بررسی قرار می دهند در بررسی شاخص کل در تایم فریم هفتگی و ماهانه هنوز جای اصلاح وجود دارد ولی آنچه که امیدها را برای توقف روند نزولی شاخص کل در محدوده های فعلی تقویت می کند، کاهش میانگین نسبت قیمت سهام به سود آوری در بازار سرمایه است.

گزارشات سالانه شرکت ها منتشر شده و به خاطر رشد سودآوری و کاهش قیمت سهام در بازار سرمایه میانگین نسبت قیمت به سودآوری در بازار سهام به کمتر از هفت رسیده است،از طرفی دولت در شرایطی که بازار ارزنده است اخبار مثبت را به بازار سرمایه تزریق میکند، به همین دلیل بعضی از تحلیلگران اعلام میکنند که ممکن است شاخص کل از محدوده های فعلی بازگردد ولی برای تایید این فرضیه باید رفتار بازار را گام به گام بررسی کرد و جلو رفت.

 باهوش بازار چه می کند؟

  در بازار طلا شرایط کمی متفاوت است حباب سکه امامی در هفته پیش کف دو ماه و نیمه را تجربه کرد، کاهش حباب سکه به لطف افزایش ارزش اونس جهانی طلا اتفاق افتاد. سکه امامی در هفته اخیر در مقابل فشار های کاهش مقاومت کرده و حمایت ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی را از دست نداده است. مقاومت سکه در جبهه قیمتی ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی هنوز آخرین امید ها را در میان معامله گران افزایشی زنده نگه داشته است. معامله گران بازار سکه و طلای آب شده به معامله گران باهوش بازار شهرت دارند و مقاومت باهوش بازار در مقابل فشارهای کاهشی هنوز بعضی را نسبت به آینده افزایشی بازار امیدوار نگه داشته است.

سلطانی زاده؛ عضو شورای عالی کانون صرافان گفت: با توجه به پیش‌بینی‌ها از اثرات مثبت برجام بر بازار ارز، شاهد روند آرام در بازار هستیم. در شرایط فعلی فروشندگان نسبت به خریداران ارز پیشی گرفته‌اند. عرضه در بازار به جهت نگرانی از نتیجه برجام و کاهش احتمالی قیمت کاهش بیشتری داشت.

چندین سال که بازار ارز ایران منتظر کوچک‌ترین سیگنال از مذاکرات برجامی است. اگر چه برخی از مهره‌های اصلی مذاکرات وین نسبت به توافق هسته‌ای خوش‌بین هستند اما اختلاف بر سر نتیجه نهایی بازار دلار را سر درگم کرد. دیپلمات‌های اتحادیه اروپا مدعی هستند که متن نهایی توافق هسته‌ای آماده است اما سیاست مردان ایرانی با رد این موضوع معتقدند که این متن همچنان نیازمند بررسی ایران است. در خصوص وضعیت بازار ارز کشور و سرنوشت قیمت دلار در روزهای آینده گفتگویی با یکی از اعضای شورای عالی کانون صرافان داشتیم. در ادامه همراه ما باشید.

فروشندگان بازار ارز فعال شدند

کامران سلطانی زاده؛ عضو شورای عالی کانون صرافان در گفتگو با گسترش نیوز گفت: با توجه به پیش‌بینی‌ها از اثرات مثبت برجام بر بازار ارز، شاهد روند آرام در بازار هستیم. در شرایط فعلی فروشندگان نسبت به خریداران ارز پیشی گرفته‌اند. عرضه در بازار به جهت نگرانی از نتیجه برجام و کاهش احتمالی قیمت کاهش بیشتری داشت.

سلطانی زاده اظهار کرد: در ماه‌های اخیر تلاطم افزایشی بیشتر بود و بازار نسبت به اخبار منفی، سیگنال مثبت نشان داده است. روند کاهش قیمت چشم‌گیر نبوده است. اگر نسبت بگیریم، حدود یک چهارم افزایش، کاهش قیمت را تجربه کرده‌ایم. اگر به میزان افزایش، کاهش قیمت داشتیم؛ قیمت دلار در کانال‌های پایین‌تر قرار می‌گرفت. اثر افزایش تلاطم‌ها بیش‌تر در بازار خودنمایی می‌کند.

وی ضمن اشاره به تأثیر کشورهای همسایه بر بازار ارز ایران گفت: ایران صادرات گسترده‌ای به عراق و افغانستان دارد و بازگشت ارز از این کشورها به صورت اسکناس است. می‌توانیم از کشورهای همسایه برای تأمین ارز حاصل از صادرات استفاده کنیم. در نتیجه کشورهای همسایه برای بازار ارز ایران اهمیت زیادی دارند. صرافی‌های ما در عراق و افغانستان بسیار پویا و فعال هستند. در نتیجه تأثیرات منفی را با جایگزینی راهکارهای مؤثر کنترل می‌کنند.

عضو شورای عالی کانون صرافان پیرامون استفاده از رمز ارزها در تجارت خاطرنشان کرد: متولی و مجری مباحث ارز در کشور بانک مرکزی است و اخبار رسمی پیرامون ارز دیجیتال باید از سمت بانک مرکزی مخابره شود. قانون نقش بانک مرکزی را مشخص کرده؛ مرجع تشخیص استفاده از هر نوع ارزی، بانک مرکزی است. مطمئناً در تصمیم  جدید ثبت سفارش با رمز ارز، بانک مرکزی به ‌عنوان متولی اصلی مباحث ارزی نظارت  داشته است.

وضعیت دلار در بازار ارز ایران

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده، قیمت‌ دلار، در بازار آزاد افزایش داشت. از  ۳۱۶۰۰ شروع شد و به ۳۱۳۵۰ رسید. قیمت دلار نیمایی امروز با ۰،۰۴ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، به قیمت ۲۶۴۴۸ تومان رسیده است. قیمت دلار در سامانه متشکل ارزی نیز با ۰،۱۰ افزایش ۲۷۸۳۴ تومان شد. همچنین در بازارهای همسایه نرخ دلار، محرکی برای صعود ارز امریکا در تهران شد. قیمت دلار در بازار بیش از ۴۰۰ تومان افزایش را تجربه کرد و به مرز مقاومتی جدید نزدیک شد. در بازار سلیمانیه نیز نرخ دلار صعودی بود. در معاملات نقدی سلیمانیه تقریباً ۳۰۰ تومان افزایش قیمت را شاهد بودیم

یخ قیمت دلار در بازار ارز با اعلام خبر شروع مجدد مذاکرات شکست و بازار سهام پس از شکست چندین حمایت متوالی با حمایت دولتی سبز شد.

 بازارهای معاملاتی در روز قبل هرکدام در یک جهت حرکت کردند، بازار سرمایه بعد از مدت ها به دست دولت لباس سبز بر تن کرد، معاملات بازار ارز کاهشی سپری شد و بازار سکه رنج ماند. بازار سهام پس از شکست چندین حمایت متوالی با حمایت دولتی سبز شد،وقتی دولت با انتشار اخبار مثبت در وضعیت منفی بازار تقاضا در بازار را تقویت کرد نوعی حمایت صورت گرفته است انتشار چندباره خبر فروش خودرو در بورس کالا و صحبت مقامات رسمی از بسته حمایتی دولت از بازار سهام موجب تقویت بازار سرمایه شد، یخ بازار دلار بعد از دو هفته آب شد و معامله گران سکه همچنان بی تفاوت نسبت به شرایط معامله می کنند

علامت احتیاط در بازار سرمایه

بازار سرمایه در روز قبل با افزایش تقاضا همراه شد و پس از مدت ها بیشتر نمادهای بازار جامه سبز به تن کردند. بهانه افزایش تقاضا در بازار روز قبل،  خبر عرضه خودرو توسط ایران‌خودرو ، سایپا و گروه بهمن در بورس کالا در هفته آخر مرداد شد که سهامداران را از بلاتکلیفی خارج کرد و باعث شد حداقل نوسانگیران برای یک نوسان رو به بالا وارد بازار شوند به همین دلیل سهام خودرویی با افزایش تقاضا و حجم معاملاتی همراه شد.  

ارزش معاملات بورس با وجود بهبود هنوز ضعیف است و هنوز نمی توان پایان اصلاح بازار را باور کرد. یک یا دو روز مثبت معاملاتی پس از چند روز اصلاح در کلیت بازار اتفاقی طبیعی است  و با توجه به از دست رفتن حمایت های مهم، کف سازی شاخص در یک محدوده میتواند هیجانات معامله گران را تعدیل کند. تحلیلگران با توجه به ارزش معاملات انتظار بازگشت به اصطلاح شلاقی از بازار ندارند و پیشنهاد میکنند افراد کم تجربه فعلا از خرید در قیمت های بالا و مثبت خودداری کنند.

یخ بازار ارز آب شد

یخ بازار ارز با اعلام خبر شروع مجدد مذاکرات شکست و بازار ارز که در دو هفته گذشته در بالای نیمه کانال ۳۱ هزار تومانی میخکوب شده بود در معاملات دیروز تکان خورد و به پایین نیمه کانال ۳۱ هزار تومانی سقوط کرد. روز قبل رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران و انریکه مورا معاون مسؤل سیاست خارجه اتحادیه اروپا عازم وین شدند  بازگشت خوش بینی ها نسبت به برجام ، معامله گران را نسبت به دلار بدبین کرد و قیمت ها کاهشی شدند ولی آن چیزی که نظرها را به خود جلب می‌کرد مقایسه میزان کاهش قیمت دلار پس از انتشار خبر این دور مذاکرات با مذاکرات دوحه بود، پس از انتشار خبر مذاکرات دوحه قیمت دلار در یک روز هزار و پانصد تومان کاهش یافت.

  کاهش  قیمت دلار در معاملات دیروز خیلی کمتر بود. معامله گران دلیل این اتفاق را افزایش کنترل دلار و سرکوب آن در ناحیه فوق میدانند که باعث شده عکس العمل دلار در مقابل این خبر کمتر شود. قیمت درهم در معاملات امروز حدود ۱۲۰ تومان کاهش یافت ولی فاصله نرخ دلاری درهم و دلار تهران در محدوده سقف دوهفته قبل باقی ماند که نشان میدهد معامله گران درهم حتی با انتشار خبر مذاکره هم دست برتر تقاضا را دارند و نسبت به نتیجه مذاکرات خیلی خوش بین نیستند.

بی تفاوتی سکه

اونس طلا در این هفته افزایش یافته بود خوش بینی درپایان هفته قبل نسبت به کاهش سرعت افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بالا رفت و شاخص دلار منفی شد  افزایش تنش ها میان آمریکا و چین در حاشیه سفر نانسی پلوسی به تایوان نیز در پیشنهادات قیمتی طلا موثر بود و اونس طلا که از تضعیف دلار و ناامنی سود می برد در یک هفته حدود ۱۰۰ دلار رشد کرد. ولی در روز چهارشنبه دلایل تقویت اونس تضعیف شد و نرخ اونس کاهش پیدا کرد.

کاهش قیمت اونس و کاهش قیمت دلار باعث کاهش ارزش ذاتی سکه نسبت به روز سه شنبه شد ولی سکه امامی در محدوده نوسانی قبل باقی ماند. سکه امامی و ربع سکه دیروز صد هزار تومان کاهش یافت ولی به خاطر کاهش بیشتر ارزش ذاتی طلا حباب سکه افزایشی شد. افزایش حباب سکه و بالا بودن حباب درهم با وجود از سرگیری مجدد مذاکرات و ارزش معاملات ضعیف بازار سرمایه نشان میدهد معامله گران جو کلی حاکم  بر هیچکدام از بازارها را جدی نگرفته اند.

دلار در بازار متشکل امروز با افزایش ۰.۰۹ درصدی، از ۲۷,۷۲۹ (بیست و هفت هزار و هفتصد و بیست و نه ) تومان به ۲۷,۷۵۶ (بیست و هفت هزار و هفتصد و پنجاه و شش ) تومان رسید.

براساس اعلام بانک مرکزی قیمت هر دلار آمریکا در صرافی ملی امروز _یکشنبه نهم مردادماه ۱۴۰۱_ ۲۷۸ هزار و ۲۵۴ ریال است؛ همچنین نرخ رسمی هر یورو ۴۲ هزار و ۹۴۶ ریال و نرخ آن در صرافی ملی ۲۸۷ هزار و ۷۱۱ ریال و نرخ رسمی هر پوند انگلیس به قیمت ۵۱ هزار و ۱۵۵ ریال و نرخ آن در بازار آزاد ۳۸۹ هزار و ۸۰ ریال است.

علاوه بر این هر فرانک سوئیس ۴۴ هزار و ۹۱ ریال، کرون سوئد چهار هزار و ۱۵۶ ریال، کرون نروژ چهار هزار و ۳۴۶ ریال، کرون دانمارک پنج هزار و ۷۶۸ ریال، روپیه هند ۵۳۰ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال، دینار کویت ۱۳۶ هزار و ۵۶۲ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۱۷ هزار و ۴۹۳ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۱ هزار و ۵۲۲ ریال، دلار هنگ‌کنگ پنج‌هزار و ۳۵۱ ریال و هر ریال عمان ۱۰۹ هزار و ۲۳۳ ریال و دلار کانادا ۳۲ هزار و ۸۱۱ ریال است.

از سوی دیگر دلار نیوزیلند ۲۶ هزار و ۳۸۴ ریال، راند آفریقای جنوبی دو هزار و ۵۳۲ ریال، لیر ترکیه دو هزار و ۳۴۵ ریال، روبل روسیه ۳۴۵ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۵۳۹ ریال، یکصد دینار عراق دو هزار و ۸۷۸ ریال، لیر سوریه ۱۷ ریال، دلار استرالیا ۲۹ هزار و ۳۵۵ ریال، ریال عربستان سعودی ۱۱ هزار و ۲۰۰ ریال، دینار بحرین ۱۱۱ هزار و ۷۰۲ ریال، دلار سنگاپور ۳۰ هزار و ۴۲۳ ریال، یکصد تاکای بنگلادش ۴۴ هزار و ۳۰۹ ریال، ده روپیه سریلانکا یک هزار و ۱۷۲ ریال، کیات میانمار (برمه) ۲۳ ریال، یکصد روپیه نپال ۳۳ هزار و ۷۳ ریال قیمت خورد.

همچنین نرخ یکصد درام ارمنستان ۱۰ هزار و ۳۳۶ ریال، دینار لیبی هشت هزار و ۶۴۹ ریال، یوان چین شش هزار و ۲۲۸ ریال، یکصد بات تایلند ۱۱۵ هزار و ۶۶۴ هزار ریال، رینگیت مالزی ۹ هزار و ۴۳۸ ریال، یک‌هزار وون کره‌جنوبی ۳۲ هزار و ۲۲۰ ریال، دینار اردن ۵۹ هزار و ۲۳۸ ریال، یکصد تنگه قزاقستان هشت هزار و ۸۰۶ ریال، لاری گرجستان ۱۵ هزار و ۲۱۹ ریال، یک‌هزار روپیه اندونزی دو هزار و ۸۱۰ ریال، افغانی افغانستان ۴۶۸ ریال، روبل جدید بلاروس ۱۲ هزار و ۶۳۴ ریال، منات آذربایجان ۲۴ هزار و ۷۰۶ ریال، یکصد پزوی فیلیپین ۷۵ هزار و ۸۵۷ ریال، سومونی تاجیکستان چهار هزار و ۱۲۳ ریال و منات جدید ترکمنستان ۱۲ هزار و هفت ریال قیمت‌گذاری شد.

قیمت دلار در بازار آزاد امروز

قیمت دلار در بازار آزاد، امروز به ۳۱,۹۲۰ (سی و یک هزار و نهصد و بیست ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، بدون تغییر است.

قیمت دلار در بازار متشکل امروز

دلار در بازار متشکل، امروز به ۲۷,۷۰۳ (بیست و هفت هزار و هفتصد و سه ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۰.۰۵ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار در بازار متشکل

قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۲۷,۷۰۳     ۱۶ ۰.۰۵ ۱۱:۲۶
۲۷,۶۸۷     ۲۷ ۰.۰۹ روز قبل
۲۷,۶۶۰     -۱۳.۰۰ -۰.۰۵ ۳ روز پیش

آخرین نرخ یورو در صرافی ملی

همچنین یورو در صرافی ملی با افزایش ۰.۰۹ درصدی نسبت به روز قبل ، ۲۸,۷۷۱ (بیست و هشت هزار و هفتصد و هفتاد و یک ) تومان معامله شد
حذف دلار توسط برخی کشور ها اتفاقی نیست که به تازگی افتاده باشد. در چند سال اخیر برخی از کشور ها به دلیل مشکلات اقتصادی و تجارت بین الملل به حذف دلار از مبادلات خود اقدام کرده اند. از آنجایی که در سال های اخیر آمریکا بدهکاری های زیادی را به کشور ها از جمله کشورهایی مانند چین و ژاپن داشته است، بسیاری از کشور ها برای جلوگیری از خسارت مالی تصمیم به این کار گرفته اند. البته برخی کارشناسان نظری مخالف این موضوع دارند و آن ها عقیده دارند که دلار نباید از عرصه تجارت بین الملل حذف شود زیرا در این صورت به اقتصاد جهانی ضرر بزرگی وارد خواهد شد. مقامات کشور ها نتوانستند ارزی مناسب به عنوان جایگزین برای دلار انتخاب کنند. بنابراین هر کشور در مبادلات از ارز ملی خود استفاده می کند تا در این راستا به هیچ یک از دو طرف خسارت وارد نشود.

قیمت دلار

البته به دلایلی که پیش از این گفته شد برخی از کشور ها مانند چین، هند و روسیه دلار را از مبادلات خود حذف کردند. روسیه و چین مبادلات خود را با ارز ملی خود یعنی روبل روسیه و یوآن چین آغاز کردند. در این راستا موافقت نامه ای دو جانبه تنظیم شد. استفاده از ارز های ملی در مبادله های تجاری نیز مشکلات خود را دارد. به عنوان مثال ارز های ملی نوسانات بسیار زیادی دارند در حالی که دلار به عنوان شناخته شده ترین ارز بین المللی کمترین میزان نوسان را دارا است و جز ارز های بسیار با ثبات است. البته استفاده از ارز ملی یکی از روش های دور زدن تحریم های آمریکا علیه کشور ها است. مثلا پاکستان نیز به دلیل بالا رفتن قیمت دلار و پایین آمدن ارزش پولی کشور تصمیم گرفته است مبادلات خود با کشور های چینی را به وسیله یوان انجام دهد.

 

 

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: