قیمت مرغ امروز در خرده فروشی‌ها بیش از 42هزار تومان شد. قیمت مرغ باعث هرج و مرج بسیاری در بازار شده است. قیمت مرغ در چند وقت اخیر با روند صعودی مواجه بوده است. قیمت مرغ گویا با هیچ کنترلی مواجه نیست. قیمت مرغ در روزهای آینده در انتظار نظارت بر توزیع مناسب است.

کاهش قیمت مرغ به پایین تر از نرخ مصوب اگرچه رضایت مصرف کننده را به دنبال داشته اما با هشدار تولیدکنندگان مواجه شده است، دلیل این افت قیمت چیست و وزارت جهاد برای تعادل بازار چه برنامه ای دارد؟

این روزها قیمت مرغ در بازار به حدی کاهش یافته که از نرخ مصوب دولتی ۱۱ هزار تومان کمتر شده است. بررسی میدانی از بازار تهران نشان می دهد که در برخی مناطق این شهر، مرغ هم اکنون کیلویی ۵۲ هزار تومان است. این در حالی است که قیمت مصوب مرغ پس از حذف ارز ترجیحی کیلویی ۵۹ هزار و ۵۰۰ و پس از آن با انتقاد تولیدکنندگان ۶۳ هزار تومان تعیین شد. با این اوصاف بدیهی است اگر چه کاهش نرخ مرغ در بازار موجب رضایتمندی مصرف کنندگان است، اما با توجه به کمتر بودن آن نسبت به قیمت اعلامی و تعادلی، به قیمت ضرر تولیدکنندگان تمام می شود. علت این موضوع و وعده وزارت جهاد برای رفع آن چیست؟

سقوط آزاد قیمت مرغ به ۱۱ هزار تومان زیر نرخ مصوب

اما سوال این جاست که چه اتفاقی موجب این وضعیت ناپایدار شده است؟ اسدا...نژاد مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران در این باره به ۳ دلیل عمده اشاره می کند:

عرضه زیاد مرغ منجمد: اولین موردی که وی اشاره می کند، مربوط به عرضه زیاد مرغ منجمد به بازار در عین وجود مازاد مرغ است. به گزارش مهر، وی توضیح داد: کشور به لحاظ تولید مرغ خودکفاست و حتی ظرفیت صادرات تا یک میلیون تن مرغ در سال فراهم است. با این حال متأسفانه بر اساس سیاست‌گذاری که به دلیل شرایط آبان سال گذشته انجام شد، مجوز واردات بیش از ۲۳۰ هزار تن مرغ منجمد به کشور صادر شد. اسدا...نژاد ادامه داد: یک ماه پس از این موضوع ضرورت آن از بین رفت و کشور گوشت مرغ مازاد داشت؛ بنابراین شرکت پشتیبانی امور دام ناگزیر به جمع‎ آوری آن ها از بازار شد. از این ‎رو درخواست شد تا واردات مرغ منجمد متوقف شود. هم اکنون نیز چالش، مربوط به عرضه مرغ‌هایی است که بدون عقبه کارشناسی، برنامه‎ ریزی و وارد شده و تاریخ مصرف آن ها رو پایان است.آن هم در شرایطی که قیمت از نرخ مصوب، پایین تر آمده است. بنابراین باید توزیع گوشت مرغ منجمد وارداتی به طور کامل متوقف شود.

نبود تناسب برنامه تولید با مصرف: مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران، دومین دلیل وجود مرغ مازاد را نبود تناسب میان برنامه تولید و مصرف بیان کرد و افزود: میزان جوجه ریزی در آبان ۱۲۰ میلیون قطعه بوده که این رقم بیش از مصرف کشور با ۱۰۵ میلیون قطعه است. در نتیجه وزارت جهاد باید اقدام لازم را برای ایجاد تعادل عرضه و تقاضا انجام دهد.

تمرکز صرف روی مرغ لاین آرین: سومین عامل برای وضعیت موجود از نظر وی، تمرکز وزارت جهاد کشاورزی روی نژاد مرغ آرین است. این مقام بخش خصوصی توضیح داد: فقط صادرات مرغ نژاد آرین به کشورهای همسایه انجام می شود یا این که مرغ نژاد آرین توسط شرکت پشتیبانی امور دام جمع آوری می شود. گفتنی است، وزارت جهاد برای حمایت از تولید نژاد مرغ لاین ایرانی آرین که سال ها فراموش شده بود، ایران را جزو معدود کشورهای صاحب این نوع مرغ در دنیا کرده و خرید آن را در اولویت قرارداده است. این در حالی است که برخی تولیدکنندگان به عملکرد این نژاد انتقاد دارند و می گویند باید اصلاحاتی در آن صورت بگیرد و به این دلیل تعداد مرغدارانی که از این نژاد استفاده می کنند، کمتر است.

۴ برنامه دولت برای ایجاد تعادل در بازار

در این حال، معاون امور دام و طیور وزارت جهاد کشاورزی، ۴ برنامه این وزارتخانه را برای ایجاد تعادل در بازار مرغ اعلام کرد. به گزارش ایسنا، حسین دماوندی نژاد ابتدا درباره واردات مرغ گفت: مجوز واردات هیچ نوع مرغی از سال گذشته صادر نشده است. سال گذشته هم چون شرایط عرضه مرغ بسیار نابسامان و دولت موظف بود که کمبود مرغ را با واردات تامین کند، مجوز سال گذشته صادر و البته عدد آن هم اصلاح شد.

تولیدکنندگان درباره تبعات کاهش قیمت و زیان تولیدکنندگان و در نتیجه کاهش جوجه ریزی، کمبود مرغ و افزایش قیمت در ماه های آینده هشدار داده اند.

اصلاح قیمت و میزان عرضه مرغ منجمد به بازار: معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص مرغ های منجمد در بازار اظهار کرد: فروشگاه های زنجیره ای طی ماه های پیش، مقادیری مرغ دریافت کردند که در سردخانه ها موجود است و به صورت محدود عرضه می شود. همچنین قیمت مرغ منجمد را اصلاح کردیم و به ۵۰ هزار تومان افزایش دادیم تا تقاضا به سوی مرغ گرم هدایت شود. گفتنی است، پیش از این شرکت پشتیبانی امور دام ۸ آبان، از توزیع روزانه هزار تن مرغ منجمد در بازار به قیمت هر کیلو ۴۵ هزار تومان خبر داده بود.

اصلاح میزان جوجه ریزی: وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به وضعیت تولید جوجه یک روزه نیز اشاره کرد و گفت: برای آبان کاهش میزان جوجه ریزی به ۱۰۹ میلیون قطعه انجام شده تا تعادل در بازار ایجاد شود.

پیگیری برای جمع آوری و مجوز صادرات برای دیگر نژادها: دماوندی‌نژاد با اشاره به این که دولت از سویه مرغ آرین حمایت می‌کند، گفت: برای دیگر سویه‌ها نیز وزارت جهاد پیگیری‌های لازم را انجام داده و به دنبال جمع آوری و گرفتن مجوز صادرات برای دیگر نژادهای غیر از آرین هستیم. در ستاد تنظیم بازار این موضوع مطرح شده و امیدواریم در دو سه روز آینده مصوبه لازم را دریافت کنیم.

ارائه مجوز ذخیره سازی به زنجیره های عرضه و تولیدکنندگان: وی بیان کرد: به تولیدکنندگان و زنجیره‌های بزرگ گوشت اجازه دادیم که گوشت مرغ تولیدی را ذخیره کنند، زیرا از ما درخواست کرده بودند که اجازه ذخیره‌سازی را به آن ها بدهیم تا در پایان سال بتوانند، آن را عرضه کنند.

قیمت مرغحاشیه‌های قیمت مرغ و تخم‌مرغ در بازار وارد سومین ماه خود شده است. طی دو ماه گذشته نوسان قیمت این دو ماده غذایی پرمصرف چشمگیر بوده و آنها هر روز از نرخ مصوب فاصله بیشتری گرفته‌اند.

به‌رغم کاهش تقاضا که بخش زیادی از آن ناشی از رشد قیمت تلقی می‌شود، مرغ‌داران دو ماه است که با ارائه مستندات رشد هزینه تولید و زیان‌های وارد شده از دولت می‌خواهند نرخ مصوب مرغ و تخم‌مرغ افزایش یابد. در همین حال معاون بازرگانی وزیر جهادکشاورزی روز شنبه اعلام کرد نرخ مصوب مرغ تغییری نداشته و نخواهد داشت. این در حالی است که دولت قرار بود روز ۳۱شهریور رقم جدیدی را برای نرخ مصوب مرغ و تخم‌مرغ اعلام کند.

معاون بازرگانی وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه کمبودی در عرضه مرغ و تخم‌مرغ نداریم، تأکید کرد: قیمت مرغ کماکان ۵۹.۸۰۰تومان است و افزایشی در قیمت مرغ و تخم‌مرغ نداریم.

محسن شیراوند افزود: سیاست وزارت جهادکشاورزی در حوزه مصرف‌کننده ثبات قیمت و در حوزه تولیدکننده کمک حداکثری به توسعه و رونق هرچه بیشتر تولید است، امیدواریم در هفته پیش رو با اتحادیه‌های این حوزه به توافقاتی برسیم و بتوانیم هزینه تمام‌شده تولید را در ابتدای زنجیره کاهش دهیم تا در انتهای زنجیره قیمت برای مصرف‌کننده ثابت بماند و افزایشی نداشته باشد.

به‌گفته معاون وزیر جهادکشاورزی هم‌اکنون کمبودی در زمینه تأمین نهاده‌های دامی جو، ذرت و کنجاله سویا وجود ندارد و نهایتا اوایل آبان ماه تمام تعهدات محقق می‌شود. این در حالی است که با وجود تامین نهاده‌ها آنچه باعث افزایش هزینه تولید طیور شده رشد شش برابری قیمت این اقلام بوده است.

براساس مشاهدات میدانی، کمترین رقم اعلامی برای هر کیلو مرغ در خرده‌فروشی‌های تهران ۶۵هزار تومان است البته در برخی مناطق تهران و بعضی فروشگاه‌ها این محصول حتی با قیمت ۸۰تا ۹۰هزار تومان هم در حال عرضه است.

هم‌زمان با افزایش قیمت مرغ در خرده‌فروشی‌ها از ابتدای شهریور، میادین میوه ‌و تره‌بار شهرداری تهران تنها مراکزی بودند که این کالا را با نرخ مصوب عرضه می‌کردند، اما در یک هفته گذشته بهای مرغ در این بازارها هم از نرخ مصوب فراتر رفته و هر کیلو مرغ تازه در بسته‌بندی‌های کیسه‌ای ۶۰هزار و ۶۰۰تومان قیمت خورده است.

دولت از یک‌ماه پیش با توزیع مرغ منجمد تلاش کرد قیمت را در بازار تنظیم کند. مرغ منجمد هم‌اکنون با قیمت مصوب ۴۳هزار و ۵۰۰تومان در حال توزیع است، اما نتوانسته قیمت مرغ گرم را کاهشی کند.

رقم‌های اعلامی برای هزینه تولید و قیمت مرغ در کشتارگاه نیز نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان ناچارند قیمت بالای ۷۰هزار تومان را برای مرغ بپذیرند. میانگین قیمت مرغ کشتار از خرداد ماه تا مهر افزایشی بوده و از رقم ۴۴هزار و ۳۰۰تومان به ۶۲هزار و۸۰۰تومان رسیده است. براساس داده‌های شبکه خبری صنعت مرغ‌داری و دامپروری کشور میانگین قیمت مرغ کشتار نخستین روز آبان نیز روی عدد ۶۲هزار و ۵۰۰تومان ایستاده که نشان می‌دهد مرغ‌ عرضه شده در خرده‌فروشی‌ها حتی بدون سود نمی‌تواند با نرخ مصوب ۵۹.هزار و ۸۰۰تومان عرضه شود. در چنین شرایطی دولت با چه سیاستی می‌تواند قیمت مرغ را دوباره به نرخ مصوب بازگرداند؟

کاهش تقاضا برای مرغ هم‌زمان با افزایش قیمت این محصول از خرداد، باعث شد تولیدکنندگان با کاهش جوجه‌ریزی از تیرماه تلاش کنند تا حدودی زیان ناشی از رشد هزینه تولید و افت تقاضا را جبران کنند که این امر به افزایش قیمت مرغ از ابتدای شهریور ماه منجر شد.

نهاده‌های دامی و جوجه یک‌روزه، عمده هزینه تولیدکنندگان مرغ و تخم‌مرغ را تشکیل می‌دهد. قیمت مصوب نهاده‌ها به‌عنوان نخستین حلقه از زنجیره تولید دام و طیور، از اردیبهشت امسال با حذف ارز ترجیحی ۶برابر شده و هزینه تولید را برای مرغ‌داران به‌شدت افزایش داده است. قیمت جوجه یک‌روزه هم در ۳ماه گذشته ۷برابر شده است.

وعده اصلاح قیمت مرغ از سوی دولت

صدیق‌پور به وعده دولت مبنی بر اصلاح قیمت مرغ تا پایان شهریور اشاره کرد و افزود: معاون اول رئیس‌ جمهوری اعلام کردند که اصلاح قیمت صورت خواهد گرفت. بر همین اساس نیز جلسات متعددی در دستگاه‌های مختلف برگزار شد تا یک تعادل قیمتی بین مصرف‌کننده و تولیدکننده برقرار شود.

وی بیان کرد با تعیین ۴۹ هزار تومان برای مرغ زنده، یک سود مکفی نصیب تولیدکنندگان خواهد شد. در غیر این صورت انگیزه‌ای برای تولیدکنندگان به وجود نخواهد آمد و امکان کاهش تولید محتمل خواهد بود.

صدیق‌پور تاکید کرد که دولت با توجه به نیم دوم سال جاری و امکان افزایش مصرف باید دقت‌نظر بیشتری درباره برنامه‌ریزی تولید داشته باشد.

او وضعیت فعلی تولید را مناسب ارزیابی کرد و گفت: در ماه جاری تولید خوبی داشته‌ایم. برای مهرماه بالغ‌بر ۱۱۳ میلیون جوجه داریم که این میزان حتی نسبت به مهرماه سال گذشته که نهاده ترجیحی دست تولیدکنندگان می‌رسید بیشتر است.

در حال حاضر قیمت هر کیلو مرغ تازه بین ۶۰ هزار تا ۷۰ هزار تومان، سینه مرغ ۱۱۱ هزار تومان، قیمت فیله مرغ ۱۲۳ هزار تومان، ران مرغ با پوست ۵۲ هزار تومان در حال عرضه است.

با توجه به وعده دولت به تولیدکنندگان برای اصلاح قیمت مرغ تا پایان شهریور، خبرها حاکی از آن است که قیمت مصوب مرغ از ۵۹ هزار و ۸۰۰ با افزایش حدود ۱۰ هزار تومانی به ۷۰ هزار تومان خواهد رسید؛ گرانی که قبل از تعیین رسمی آن از چند هفته قبل آغاز شد.

قیمت مرغ در چند روز گذشته در برخی استان‌ها حتی به ۸۰ هزار تومان هم رسید. چند هفته‌ای است که مرغ از نرخ مصوب ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان فراتر رفته و تولیدکنندگان به دلایل مختلف اقدام به افزایش قیمت کردند.

فعالان بخش تولید عنوان می‌کنند که علاوه بر هزینه‌های تمام‌شده تولید، نهاده‌ها را با ارز نیمایی و آزاد می‌خرند. از آن جایی‌ که دست تولیدکنندگان خالی از نقدینگی است، تولید دیگر برایشان به‌صرفه نیست. از همین رو درخواست اصلاح قیمت را داشتند.

تولیدکنندگان می‌گویند به‌رغم شرایط اقتصادی، امکان ادامه تولید با قیمت‌های فعلی وجود ندارد. چراکه بنگاه‌های تولیدی خیریه نیستند که دولت بخواهد یارانه‌ مصرف‌کنندگان را از جیب تولیدکنندگان بپردازد.

گرچه هنوز قیمت جدید مرغ تعیین نشده است، اما گفته می‌شود که قیمت مرغ گرم در محدوده ۷۰ هزار تومان در هر کیلو تثبیت خواهد شد.

دولت نیز برای کنترل بازار اقدام به واردات مرغ منجمد کرد. اما قیمت‌ها را نتوانست به نرخ مصوب ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان برساند. در حال حاضر قیمت مرغ منجمد ۴۵ هزار تومان است.

قیمت مرغدرخواست تولیدکنندگان برای افزایش قیمت مرغ

محمدرضا صدیق‌پور، دبیر انجمن جوجه یک‌روزه، در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره دلایل افزایش قیمت مرغ عنوان کرد: قیمت نهاده از ۲۱ اردیبهشت ماه سال جاری حدود شش برابر شد. طوری که قیمت ذرت از ۱۹۰۰ تومان به ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت سویا از ۳۰۰۰ تومان به ۱۷ هزار تومان رسید.

او ادامه داد: اگر دولت می‌خواست متناسب با قیمت نهاده اقدام به قیمت‌گذاری کند باید قیمت مرغ زنده حدود ۴۹ هزار تومان و قیمت مرغ گرم حدود ۷۰ هزار تومان به‌دست مردم می‌رسید. اما نرخ مصوب آن ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شد.

صدیق‌پور درباره تامین نهاده عنوان کرد: در حال حاضر تولیدکنندگان مشکلی در تامین نهاده ندارند و نهاده به‌وفور در سامانه بازارگاه موجود است.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: