یارانه معیشتی به عنوان کمک هزینه به مردم پرداخت می شود. هر دولتی بودجه ای را به عنوان یارانه معیشتی برای  جلوگیری از افزایش بالای قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز مردم اختصاص می‌دهد. یارانه معیشتی هرماه در یک تاریخ مشخص به مردم پرداخت می شود.  بیش از 90 درصد مردم یارانه معیشتی دریافت می کنند. در ادامه به خبر جدید درباره یارانه معیشتی می پردازیم.​

اعضای کابینه پس از پایان جلسه روز چهارشنبه هیأت دولت در جمع خبرنگاران حاضر شدند و پاسخگوی سؤالات آنان بودند. در خلال این پرسش و پاسخ‌ها، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص کالابرگ به 11 قلم کالا خبر داد و انتخاب بین آن و دریافت پول نقد را بر عهده مردم گذاشت، وزیر نفت حامل خبر خوشی بود و از بستانکار شدن مشتریان کم مصرف از شرکت ملی گاز گفت، وزیر صمت در واکنش به افزایش قیمت خودرو، خود را منتقد خودروسازان دانست و وعده رسیدگی به تخلفات را داد، رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد که دولت هیچ انگیزه‌ای برای افزایش قیمت دلار ندارد، وزیر ارتباطات از وضعیت اینترنت گفت و سخنگوی دولت هم از آخرین وضعیت اجرای طرح نهضت ملی مسکن خبر داد.

مرتضوی: تخصیص کالابرگ برای 11 قلم کالا

«سید صولت مرتضوی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از خدمات ویژه ارائه شده همچون بیمه تکمیلی به بازنشستگان تأمین اجتماعی و کشوری در ماه گذشته گفت. او در مورد فرصت‌های شغلی ایجاد شده از سوی دستگاه های اجرایی هم گفت: حسب رصد سامانه معاونت اشتغال وزارتخانه، دستگاه‌های اجرایی نسبت به ایفای نقش خود جلوتر از زمان هستند و فرصت‌های شغلی را که در دستور کار داشتند، ایجاد کردند.

وی همچنین درباره برنامه‌های دولت برای پرداخت کالابرگ توضیح داد: در گذشته به دلیل عدم پیش‌بینی لازم، سامانه کالابرگ الکترونیکی در نظر گرفته نشد اما امروز این سامانه با همکاری چند دستگاه طراحی شده و در یک استان در حال آزمایش است و پس از این مرحله، در صورت تمایل مردم کالابرگ‌ها به افراد عرضه می‌شود اما اگر کسی تمایل به دریافت وجه نقد داشته باشد، این امکان هم وجود دارد. به گفته مرتضوی ۱۱ قلم کالا برای تخصیص این کالابرگ‌ها انتخاب شده که انتخاب آن به عهده خود مردم است. آن دسته از افرادی که در هر شرایطی یارانه دریافت نکرده‌ یا ثبت‌نام نکرده‌اند، می‌توانند به سامانه هدفمندی یارانه‌ها مراجعه کنند و پس از بررسی‌های لازم، یارانه تخصیص می‌یابد.

اوجی: مشترکان کم مصرف گاز، بستانکار می‌شوند

«جواد اوجی» وزیر نفت خبر خوشی برای مشترکان کم مصرف گاز داشت. او گفت: آن‌دسته از مشترکان گاز که نسبت به سال گذشته و ماه مشابه سقف الگوی مصرف را رعایت کرده یا حتی کاهش مصرف داشته‌اند، به همان میزان از شرکت ملی گاز بستانکار می‌شوند. وی توضیح داد: پیش از این اعلام کردیم در صورتی که مشترکین نسبت به گذشته درصدی کاهش داشته باشند، ۳ درصد تخفیف به آنها می‌دهیم و بستانکار شرکت ملی گاز می‌شوند. وزیر نفت گفت: بنابراین هر مشترک، چه خانگی باشد یا در حوزه صنایع، مشمول این مصوبه می‌شود که با رعایت سقف الگوی مصرف یا کمتر از آن بستانکار شرکت ملی گاز محسوب می‌شود و ما موظف می‌شویم به آنها پرداخت کنیم.

صالح‌آبادی: تکذیب برنامه دولت برای افزایش نرخ دلار

علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به افزایش نرخ دلار گفت: درآمد دولت از محل عرضه دلار در سامانه نیماست و سامانه نیما هم ثبات دارد و هم عرضه‌ و هم درآمد دولت خوب است؛ بنابراین هیچ انگیزه‌ای برای افزایش قیمت دلار ندارد. وی تأکید کرد: وجود هرگونه برنامه برای افزایش قیمت دلار قطعاً تکذیب می‌شود.

بهادری جهرمی: اصلاح اساسنامه صندوق ملی مسکن

علی بهـــــــادری جهرمی سخنگوی دولت دربــــــــاره مصوبـــــــــــــــه روز چهارشنبه هیأت دولت توضیح داد: دولت با اصلاح اساسنامه صندوق ملی مسکن موافقت کرد تا بتوانیم هرچه‌سریع‌تر نهضت ملی مسکن را با قوت ادامه دهیم. بهادری جهرمی تصریح کرد: همچنین دولت با افزایش سرمایه بانک مرکزی از محل اندوخته احتیاطی این بانک موافقت کرد تا بتواند کمک‌کار بانک مرکزی جهت پیشبرد امور جاری کشور باشد.

دهقانی: ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به عرصه عمومی اقتصاد

«روح‌الله دهقانی فیروزآبادی» معاون علمی و فنـــــــــــــــــاوری رئیس‌جمهور گفت: همه تلاش دولت بر این است تا شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند وارد عرصه عمومی اقتصاد کشور شوند. وی درباره کارگروه «بار اول» گفت: این کارگروه فرصت مناسبی است تا شرکت‌های دانش‌بنیان و مجموعه‌های فناور که دستاوردهای بومی کشور دارند بتوانند دستاوردهای خود را به دستگاه‌های اجرایی ارائه کنند و بزرگ‌ترین مزیت شکل‌گیری و فعالیت این کارگروه این است که از تشریفات و بوروکراسی اداری موجود در مناقصات جلوگیری می‌شود. معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور ابراز امیدواری کرد که با همت وزارت نفت، شاهد امضای موافقتنامه کلان ۲ میلیارد دلاری در خصوص ۱۵ قلم تجهیزات کاربردی و گلوگاهی باشیم.

زارع پور: مجموع درآمد اپراتورها افزایش یافته است

«عیسی زارع‌پور» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با استقبال از اینترنت‌های ماهواره‌ای گفت: هر کسی می‌خواهد براساس قوانین بین‌المللی هر اپراتور ماهواره‌ای را در قلمرو سرزمینی کشوری خدمات ارائه کنند، باید قواعد سرزمین‌های آن کشور را بپذیرد که ما آن را اعلام کردیم. اکنون هم ۲ تا ۳ اپراتور هستند که از اینترنت ماهواره‌ای برای فعال شدن اینترنت در روستاها خدمات می‌دهند. وی خاطر نشان کرد: سه هزار روستا هنوز به اینترنت متصل نیستند که با این اقدام می‌توان آنها را به اینترنت متصل کرد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این نکته را هم متذکر شد: در مدت اخیر ترافیک بین‌المللی اپراتورها کاهش یافته اما محل درآمد اینها فقط ترافیک بین‌المللی نیست، بلکه مجموع درآمد آنها افزایش یافته است.

یارانه معیشتیوی همچنین از جذب 67 هزار نفر از اعضای خانواده شهدا و ایثارگران در دستگاه‌های دولتی و حکومتی طی یک‌سال اخیر خبر داد و گفت: همچنین یکی از برنامه‌های مهم ما اجرای قانون تبدیل وضعیت شغلی و استخدامی ایثارگران بود که با اجرای این قانون در 36 ماه گذشته 100 هزار نفر از ایثارگران کارمند دولت تبدیل وضعیت شدند.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به روند پرداخت هزینه‌های درمانی جامعه ایثارگری اضافه کرد: در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل ما این است که این هزینه‌ها با 2 ماه تأخیر پرداخت می‌شود و بنابراین به‌روزرسانی این پرداخت‌ها در صدر برنامه‌های ما قرار دارد. اما برای حمایت از ایثارگرانی که داروی خاص مصرف می‌کنند و هزینه‌های آنها به موقع تأمین و پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: در ضمن واردات داروها و وسایل درمانی و توان‌بخشی که مشابه آنها در داخل کشور تولید می‌شود، ممنوع شده که یکی از آنها ویلچر برقی خارجی است و به همین خاطر امروز مجاز نیستیم که ویلچر خارجی برای جانبازان قطع نخاع تهیه کنیم.

معاون رئیس‌جمهور همچنین از اختصاص 5 درصد واحدهای طرح نهضت ملی مسکن به خانواده‌های شهدا و ایثارگران خبر داد و گفت: در استان قزوین روند تأمین زمین برای ساخت مسکن ملی ایثارگران کند پیش می‌رود که باید با کمک مسئولان عمرانی و شهرداری‌های استان قزوین این مشکل در کمترین زمان مرتفع شود.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: تخصیص زمین جزو مسئولیت‌های سازمان ملی زمین و مسکن است که در استان‌ها از طریق ادارات‌کل راه و شهرسازی صورت می‌گیرد و بنیاد شهید هیچ زمینی در اختیار ندارد تا آن را به ساخت مسکن ایثارگری اختصاص دهد. با این حال از وزیر راه و شهرسازی درخواست کرده‌ایم که در این حوزه نگاه ویژه‌ای به جامعه ایثارگری حاکم شود.

این ماه باید هشتمین مرحله از یارانه نقدی دولت رئیسی به حساب سرپرستان خانوار واریز شود. اما دو سوال مهم درباره این یارانه وجود دارد؛اول اینکه یارانه آذر چه زمان واریز می‌شود و دوم اینکه آیا یارانه نقدی است؟

در هفت ماه گذشته یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی در فاصله 20 تا 22 هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است. برای همین انتظار می‌رود یارانه نقدی آذرماه هم مانند ماه‌های گذشته در تاریخ بیستم آذرماه واریز شود.

روز گذشته بود که وزیر اقتصاد، خبر داد زیرساخت‌های پرداخت کالابرگ فراهم شده و به زودی توزیع کالابرگ آغاز می‌شود. وزیر اقتصاد گفته بود: مسئله طرح کالابرگ الکترونیکی مشکلی در تامین‌ مالی ندارد و دولت باید از زیرساخت فنی اطمینان حاصل می‌کرد. پیش‌بینی این است که دوره آزمایشی اجرای طرح کوپن الکترونیک، یک ماه به طول بیانجامد و بعد از یک‌ماه برای سایر استان‌ها هم انجام شود.

بر اساس گفته خاندوزی، یارانه آذرماه در کل کشور به صورت نقدی پرداخت می‌شود و تنها یک استان به جای یارانه 300 و 400 هزار تومانی، کوپن الکترونیک می‌گیرند و بعد از یک‌ماه برای سایر استان‌ها هم انجام شود.

آنگونه که خاندوزی اعلام کرده است یارانه آذرماه در همه استان ها به صورت نقدی واریز می‌شود جز یک استان.

این ماه قرار است مردم استان هرمزگان به جای دریافت یارانه نقدی کالابرگ الکترونیک دریافت کنند و این شیوه بررسی پایلوت طرح توزیع یارانه‌ها و پرداخت کوپن الکترونیک است.

این خبری است که عضو هیئت‌رئیسه مجلس در توئیتی اعلام کرد و از تکمیل زیرساخت‌ها و لوازم فنی طرح کالابرگ الکترونیکی در پی پیگیری رئیس و هیئت‌رئیسه مجلس خبر داد.

محسن دهنوی در توئیتی با اشاره به «طرح کالابرگ الکترونیکی» نوشت؛ ماه‌ها است که مجلس، اجرای طرح کالا برگ را به دولت تکلیف کرده و با پیگیری قالیباف رئیس‌مجلس، امروز جلسه‌ای برای بررسی فنی زیرساخت ‌این طرح در سازمان برنامه‌وبودجه برگزار کردیم. اکنون دیگر تمامی کارشناسان و تیم‌های فنی اذعان دارند که زیرساخت‌ها و لوازم فنی طرح تکمیل شده است. این طرح، هفته‌های آینده در استان هرمزگان به‌صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

برای ما در مجلس مهم است که یارانه اعطایی به مردم در طول زمان و بر اثر تورم، ناچیز نشود، البته حق هر شخص است که بین دریافت نقدی یا کالایی یارانه‌ها انتخاب کند.

بر این اساس باید گفت یارانه نقدی آذرماه هم نقدی است و احتمالا این آخرین یارانه نقدی است که دولت رئیسی واریز می‌کند و بعد از آن شیوه پرداخت یارانه‌ها تغییر می‌کند.

یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت این اجازه را دارد که سیاست‌های حمایتی خود را، نظیر پرداخت یارانه، از کسانی که توانایی مالی این را دارند که ۲۰۰۰ دلار به وسیله کارت ملی ارز خریداری کنند، سلب کند.

میثم مهرپور، ضمن اشاره به مسئله فاصله قیمت ارز توافقی و قیمت ارز بازار آزاد (غیررسمی) و پرداخت ۲۰۰۰ دلار به هر کد ملی در سال، اظهار داشت‌: مسأ‌له پرداخت ارز به نرخ بازار توافقی برای هر کد ملی از اساس کار اشتباه است و متاسفانه از گذشته وجود داشته و تا امروز نیز ادامه دارد.

این کارشناس اقتصادی در تشریح ریشه زمانی این کار گفت: اصل این کار در دولت هاشمی رفسنجانی وجود داشت و در آن زمان به جای ۲۰۰۰ دلار به ۵۰۰۰ دلار رسیده بود اما هیچ دلیل علمی و منطقی برای این کار وجود نداشت.

او  افزود: در آن زمان توجیه این کار این بود که دولت یا نرخ ارز در بازار آزاد را به رسمیت می‌شناسد یا نمی‌شناسد، حال وقتی نرخ ارز آزاد از سوی دولت رسمیت ندارد، پس دولت باید ارز را به یک نرخی به متقاضیان واگذار کند.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: