ماهیچه یکی از غذاهای خوشمزه و لاکچری ایرانی است که تقریبا در تمام رستوران های معتبر از غذاهای اصلی محسوب می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه ماهیچه ساده در ادامه با ما همراه باشید.

ماهیچه

مواد لازم برای ماهیچه ۲ نفره

ماهیچه گوسفندی ۲ عدد

پیاز ۴ عدد بزرگ

زعفران دم کرده ۱ فنجان

چوب دارچین ۲ تکه

سیر ۵ حبه

کره ۵۰ گرم

نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی

زردچوبه و روغن به مقدار کافی

ماهیچه

طرز تهیه ماهیچه ساده

مرحله اول

برای تهیه ماهیچه خوشمزه ابتدا پیازها را به صورت خلالی یکدست و درشت خرد می کنیم،سپس یک قابلمه مناسب روی حرارت قرار داده و مقداری روغن اضافه می کنیم. در ادامه پیاز را به قابلمه می افزاییم و به خوبی تفت می دهیم.

مرحله دوم

پیاز را باید در حدی تفت دهیم که نرم و سبک شود و نیازی نیست آنرا خشک کنیم. در ادامه تکه های ماهیچه را به قابلمه اضافه می کنیم و هر دو سمت ماهیچه ها را به خوبی تفت می دهیم تا کاملا سرخ شوند.

ماهیچه

مرحله سوم

پس از اینکه ماهیچه ها را سرخ کردیم، مقداری زردچوبه و فلفل سیاه به قابلمه اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم تا ادویه ها به خورد ماهیچه بروند. در ادامه چوب دارچین را به همراه سیر و زعفران دم کرده اضافه می کنیم.

مرحله چهارم

حالا مواد را کمی تفت می دهیم تا یکدست شوند، سپس به اندازه ای آب جوش اضافه می کنیم که سطح آب، یک بند انگشت بالاتر از سطح ماهیچه ها باشد. در ادامه حرارت زیر قابلمه را زیاد می کنیم تا آب شروع به حباب زدن کند.

ماهیچه

مرحله پنجم

پس از اینکه آب شروع به جوشیدن کرد، کف های روی سطح آب را با قاشق جمع می کنیم و دور می ریزیم. گرفتن کف های سفید رنگ روی آب باعث می شود که در پایان پخت، ماهیچه ی ما هیچ طعم و بوی بدی نداشته باشد.

مرحله ششم

پس از گرفتن کف ها، درب قابلمه را می گذاریم و اجازه می دهیم که ماهیچه ها به مدت ۴ تا ۵ ساعت با حرارت بسیار ملایم بپزند. توجه داشته باشید که در پایان پخت، باید در حد یک کاسه کوچک آب درون قابلمه باقی بماند.

ماهیچه

مرحله هفتم

پس از گذشت ۴ ساعت، نمک ماهیچه را اندازه می کنیم و اجازه می دهیم به مدت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت دیگر با حرارت ملایم بپزد. در پایان ماهیچه ها را از قابلمه خارج می کنیم و در ظرف مورد نظرمان قرار می دهیم.

ماهیچه

مرحله هشتم

در این مرحله آب ماهیچه را ضاف می کنیم و درون یک کاسه کوچک می ریزیم،سپس به همراه پیازهای کاراملی کنار ماهیچه ها قرار می دهیم. در پایان ماهیچه مجلسی را به همراه برنج زعفرانی سرو می کنیم.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: