نهضت ملی مسکن طرحی برای اقشار با درآمد پایین است. نهضت ملی مسکن برای کسانی است که شرایط خاصی را همچون بیوگی، اعتیاد و ... داشته باشند. نهضت ملی مسکن می تواند برای خارجیان مقیم در کشور مانند افغان ها که شرایط زندگی در کشور را ندارند نیز مناسب باشد. نهضت ملی مسکن از طرح هایی است که دولت آن را به صورت پروژه در برخی اراضی اجرا می کند. افراد زیادی در جامعه برای ثبت نام نهضت ملی مسکن اقدام کرده اند.

پیش‌بینی شده است تا پایان سال جاری ۴۸ هزار واحد از واحدهای طرح نهضت ملی مسکن تحویل متقاضیان شود.

طرح نهضت ملی مسکن را دولت سیزدهم با هدف خانه‌دار کردن مردم کلید زد. در قالب این طرح، دولت وعده داد که تا پایان کار دوره ۴ ساله‌اش در ۱۴۰۴، ۴ میلیون واحد مسکونی تحویل متقاضیان بدهد. اخیرا نیز رئیس‌جمهور در مراسم آغاز عملیات اجرایی مسکن‌های ویلایی در یزد گفت که به رغم تاخیر در پیشرفت ساخت یک میلیون مسکن در هر سال، دولت مصمم است که تا پایان دوره چهارساله ۴ میلیون مسکن را به متقاضیان تحویل بدهد.

در حال حاضر میزان تسهیلات پرداختی در طرح نهضت ملی در روستاها ۲۵۰ میلیون تومان؛ مناطق شهری ۳۰۰ میلیون تومان؛ مراکز استان‌ها ۳۵۰ میلیون تومان؛ کلانشهرهای بیش از یک‌میلیون نفر ۴۰۰ میلیون تومان؛ و در تهران ۴۵۰ میلیون تومان است. اخیرا مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد که انتظار می‌رود سقف وام از ۳۵۰ میلیون تومان تا ۵۰۰ میلیون اضافه و زمان بازپرداخت نیز اضافه شود.

همچنین طبق وعده وزیر، در قالب طرح مسکن ملی در شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر، زمین ۲۵۰ متری و در روستاها زمین ۵۰۰ متری به متقاضیان داده می‌شود.

مطابق صحبت‌های اکبر نیکزاد، رئیس بنیاد مسکن در مجموع ۳۱۲ هزار و ۶۹۳ واحد مسکن توسط بنیاد مسکن در نقاط مختلف شهری و روستایی در حال ساخت است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری ۴۸ هزار واحد از واحدهای طرح نهضت ملی مسکن تحویل متقاضیان شود.

مسکن مهرمدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: از طریق برنامه‌هایی مثل افزایش مقیاس تولید مسکن درصددیم تا هزینه‌های پروژه نهضت ملی مسکن را کاهش دهیم و تا کنون هیچ یک از متقاضیان را از این طرح کنار نگذاشته‌ایم.

علیرضا جعفری اظهار کرد: هنوز وارد این مرحله نشده‌ایم که افرادی را از طرح نهضت ملی مسکن حذف و کسانی دیگر را جایگزین کنیم. امیدواریم هیچگاه هم وارد این مرحله نشویم؛ چرا که امیدواریم هزینه ساخت را مدیریت کنیم و حتی‌الامکان کاهش دهیم.

وی افزود: ما به شرایط اقتصادی متقاضیانی که در دهک‌های مختلف جامعه هستند اشراف کامل داریم. لذا نباید انتظار بیش از توانشان از آنها داشته باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: برای کاهش هزینه‌های ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن به دنبال طرح‌های مکمل هستیم. بدین صورت که بتوانیم با استفاده از اقداماتی در بخش‌های مدیریت منابع، مصالح ساختمانی و ایجاد ظرفیت درخصوص مقیاس تولید انبوه مسکن هزینه را کاهش دهیم و حتی‌الامکان فشار واریزی آورده متقاضیان را کاهش دهیم.

جعفری با بیان اینکه بسته ۱۰۰ هزار واحدی گام اول بر اساس منابع و بودجه متقاضیان شکل گرفته است گفت: تحلیلی که از وضعیت گام اول داشتیم بر مبنای آورده بود که به دلیل توان نه چندان زیاد متقاضیان در برخی استان‌ها، مانعی در تولید مسکن محسوب می‌شد. بنابراین امیواریم در طرح‌های مکمل بتوانیم نیاز هموطنان به مسکن را پاسخگو باشیم.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید تصریح کرد: تا آخر سال جاری باید عرضه قابل توجه مسکن را در کشور داشته باشیم. در نشستی که با وزیر راه و شهرسازی داشتیم وعده دادیم که علاوه بر طرحهای مسکن مهر و اقدام ملی، به منظور اثبات توانایی و اراده انقلابی ۱۰۰۰ واحد نیز از پروژه‌های نهضت ملی مسکن که در سال جاری کلنگ اجرای آنها زده شده را تا پایان امسال تحویل دهیم.

گام دوم نهضت ملی مسکن برای ۱۰۰هزار واحد در شهرهای جدید عملیاتی می‌شود.

مسکن ملیگام دوم نهضت ملی مسکن چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۱ آغاز می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: به‌دنبال اجرای ۱۰۰هزار واحد نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید که در خردادماه شروع شد، چهارشنبه هفته جاری عملیات ۱۰۰هزار واحد گام دوم نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید را با دستور رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی آغاز می‌کنیم.

علیرضا جعفری افزود: با توجه به اینکه طرح نهضت ملی مسکن، متقاضی محور است در این مرحله پروژه‌ها را در شهرهایی که متقاضیان واجد شرایط ثبت‌نام کرده و به مرحله افتتاح حساب رسیده‌اند کلنگ‌زنی می‌کنیم.

جعفری تصریح کرد: درخصوص ۱۰۰هزار واحد مرحله‌ی اول در بحث آماده‌سازی زمین به پیشرفت بیش از ۶۰درصد رسیده‌ایم و در حوزه ساخت مسکن هم به بالای ۱۰درصد پیشرفت فیزیکی دست یافته‌ایم.

وی با اشاره به سیاست جدید وزارت راه و شهرسازی به‌منظور احداث مسکن با تراکم پایین گفت: با توجه به این موضوع امیدواریم دوره ساخت را کاهش دهیم که در کاهش هزینه تمام شده مسکن تاثیرگذار خواهد بود. همچنین هرچه سریع‌تر واحدها به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان "در اجرای طرح نهضت ملی مسکن، اوقاف می‌تواند کمک کند" گفت: مالکیت زمین اوقافی با مالکیت خصوصی متفاوت است.

فرزانه صادق‌مالواجرد با اشاره به تفاهمنامه وزارت راه  شهرسازی با سازمان اوقاف، اظهار کرد: بر اساس این تفاهمنامه، زمین‌های اوقافی قبل از الحاق ارزش‌گذاری شود.

وی ادامه داد: استان‌ها باید در اجرای تفاهمنامه وزارت راه و اوقاف همکاری کنند. در اجرای طرح نهضت ملی مسکن، اوقاف می تواند کمک کند و باید به این نکته توجه داشت که مالکیت زمین اوقافی با مالکیت خصوصی متفاوت است.

وی همچنین با اشاره به نوسازی بافت فرسوده، افزود: بسته‌های تشویقی شهرسازی در بافت‌های فرسوده منجر به رونق ساخت و ساز در بافت فرسوده می‌شود. این مهم موردتوجه وزارت راه و شهرسازی بوده و دراین راستا گام‌هایی برداشته شد.

وی با تأکید بر این‌که ضوابط ساخت‌وساز در بافت فرسوده باید با ضوابط ساخت وساز در سایر بافت‌ها متفاوت باشد، اضافه کرد: زیرساخت‌های موجود در بافت فرسوده شرایطی را ایجاد کرده است که تولید مسکن در این بافت‌ها بسیار ساده‌تر باشد.

آیت‌اللهی کارشناس مسکن گفت: هدف اصلی نهضت ملی مسکن، تأمین مالی برای افراد است. اصولاً دولت وظایفی را بر گردن بانک‌ها می‌گذارد که توان پرداخت این تسهیلات را کم می‌کند اما تسهیلاتی در نظر گرفته‌اند که حتما پرداخت خواهد شد.

یکی از وعده‌های دولت سیزدهم برای تأمین مسکن خانوارها، ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال دوره ریاست جمهوری است. سال گذشته بود که دولت طرح نهضت ملی مسکن را تحویل وزارت راه و شهرسازی داد. طرحی که هدف دولت از انجام آن تأمین ۴ میلیون مسکن ملی برای خانوارهای ایرانی بود. به گفته وزیر راه و شهرسازی ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال کار دشواری است و امور زیربنایی آن مانند تسهیلات و تأمین زمین در حال انجام است. تاکنون نیز برای ۳ میلیون واحد، تأمین زمین صورت گرفته اما تأمین اراضی یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد باقی مانده است. در این طرح اقساط نهضت ملی مسکن در مناطق محروم و برای اقشار کم‌ درآمد در مناطق مختلف کشور، ماهانه یک میلیون و هشتصد هزار تومان تا سه میلیون و دویست هزار تومان است. البته این مبلغ برای گروه‌های متوسط بین ۲ میلیون و سیصد هزار تومان تا ۴ میلیون دویست هزار تومان برآورد شده است.

گسترش نیوز برای بررسی جزئیات این طرح و تشابه آن با خانه‌های مسکن مهر با یک کارشناس مسکن به گفت‌وگو پرداخته است.

مشکلات تخصصی نهضت ملی مسکن

عطاءالله آیت‌اللهی، کارشناس مسکن در رابطه با تسهیلات نهضت ملی مسکن گفت: اصل کلی و مهم نهضت ملی مسکن، پرداخت مالی برای افراد است. اصولاً دولت وظایفی را بر گردن بانک‌ها می‌گذارد که توان پرداخت این تسهیلات را کم می‌کند. تسهیلاتی در نظر گرفته شده است که حتماً پرداخت خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار گسترش نیوز که مردم اخذ وام مسکن برای پرداخت رهن و اجازه را بهتر از تسهیلات نهضت ملی می‌دانند، خاطر نشان کرد: رهن و اجاره نیاز ملموس مردم است. نگرانی دولت از عدم توانایی افراد از پرداخت ودیعه مسکن و اجاره‌ها است. از طرفی هم بانک‌ها وام‌های این‌چنینی را راحت‌تر به مردم پرداخت می‌کند. به دلیل اینکه بازپرداخت کوتاه‌تری دارد و بازگشت پول به بانک با توجه به تضمین‌هایی که گرفته می‌شود، راحت‌تر انجام خواهد شد اما نهضت ملی مسکن طرح سرمایه‌گذاری برای مردم لحاظ می‌شود و تسهیلات آن به صورت طولانی‌تر با بهره کمتر است.

آیت‌اللهی ضمن اشاره به چالش‌های طرح نهضت ملی مسکن گفت: چند عامل اصلی به عنوان چالش این طرح وجود دارد که یکی از این موضوعات، چالش مدیریتی است. نگاه مجریان به این طرح باید نگاه علمی و مطالعاتی بر پایه مهندسی باشد. این طرح باید از هر جهتی بررسی جامع شود؛ نباید فقط به زمین و تأمین اعتبار بسنده کرد. مسکن مجموعه مشخصی دارد که باید در مطالعات علمی و مهندسی دیده شود.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: