قیمت خودرو طی سالیان گذشته ثبات نداشته است و همواره با تغییر همراه بوده است . تغییرات قیمت خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد . قیمت خودرو و محاسبه ی آن بسیار پیچیده و بی شباهت به یک معادله ی چند مجهولی نیست. قیمت خودرو در بازار امروز نوسان ها و حاشیه های بسیاری دارد . در ادامه به بررسی قیمت خودرو در بازار آزاد می پردازیم.

قیمت ساینا S دنده ای‌ با افزایش ۶۰ میلیونی طی یک هفته به ۴۰۰ میلیون تومان رسید.

روند صعودی قیمت خودروهای پرفروش داخلی همچنان ادامه دارد. بررسی نمودار تغییر قیمت‌ها نشان می‌دهد محصولات ایران خودرو افزایش ۱۳۰ میلیونی طی ۷ روز هم به ثبت رساندند. در این میان دنا اتوماتیک به ۹۳۰ میلیون تومان رسیده است و درصورت تداوم روند رشد قیمت این خودرو تا پایان اسفندماه یک میلیارد را هم رد خواهد کرد. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که اواسط آذرماه امسال حوالی ۴۵۰ میلیون قیمت داشت امروز به ۶۰۰ میلیون رسیده است.

همچنین ساینا S دنده ای‌ که از پرفروش ترین محصولات سایپا است امروز ۴۰۰ میلیونی شده است.

روز گذشته استیضاح وزیر صمت مجدداً در مجلس مطرح شد. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که بار دیگر رضا فاطمی‌امین را به استیضاح نزدیک کرده به شرایط بازار خودرو بازمی‌گردد. با توجه به اینکه از اوایل امسال خودرو چندباری پای وزیر صمت را به مجلس بازکرده است به نظر نمی رسد، استیضاح هم دردی از بازار خودرو دوا کند. همچنین فردا قرار است طرح عرضه خودروهای وارداتی به اجرا درآید، شاید افزایش عرضه خودروها بتواند مقداری از التهاب بازار بکاهد که البته پیش شرط آن آرامش بازار ارز است.

در ادامه قیمت روز محصولات ایران خودرو و سایپا و تغییرات آنها نسبت به روز و سه شنبه هفته گذشته (۳ الی ۱۰ اسفندماه ۱۴۰۱) را می‌خوانید؛

قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به ۶۰۰میلیون رسیده است و نسبت به روز گذشته ۲۵ میلیون گران شده است. این خودرو نسبت به چهارشنبه هفته گذشته ۸۰ میلیون گران شده است.

قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵  به ۶۳۵ میلیون رسید که طی روز گذشته ۲۰ میلیون گران شده است و نسبت به هفته  گذشته ۴۵میلیون گران است.

قیمت پژو ۲۰۷ دستی پانوراما ۸۴۰ میلیونی شد که به معنای افزایش ۲۰ میلیونی طی یک روز است. این خودرو چهارشنبه هفته گذشته ۱۰۰میلیون ارزان تر بود.

قیمت سمند EF۷ حوالی ۵۶۰ میلیون تومان است که  ۵میلیون گران شده است و طی یک هفته ۶۵ میلیون گران شده است.

قیمت تارا دنده ای حوالی ۷۸۰ میلیون تومان شده است که به ۴۰میلیونی طی یک روز گران شده است. این خودرو هفته گذشته ۱۲۰میلیون ارزان تر بود.

قیمت دنا اتوماتیک توربو پلاس با افزایش ۲۰ میلیونی به حوالی ۹۳۰ میلیون تومان رسیده است و نسبت به هفته گذشته ۱۳۰میلیون گران شده است.

قیمت رانا پانوراما پلاس به ۶۵۰ میلیون تومان رسید که به معنای افزایش ۳۰ میلیونی است است با این حال رانا هم طی یک هفته افزایش ۱۲۰میلیونی را به ثبت رسانده است.

قیمت سمند سورن پلاس بنزینی هم ۶۳۰ میلیونی شده است.

قیمت وانت آریسان هم به ۴۳۰ میلیون تومان رسیده است.

قیمت پراید ۱۵۱ پلاس به ۳۱۵ میلیون تومان رسید که به معنای افزایش ۱۰ میلیونی طی روز گذشته است.  این خودرو چهارشنبه هفته گذشته ۴۵ میلیون ارزان تر بود.

قیمت پراید ۱۵۱ SE هم با افزایش ۱۰ میلیونی طی یک روز ۳۱۰ میلیون تومانی شد. طبق بررسی نمودار تغییر قیمت ها این خودرو چهارشنبه هفته گذشته ۴۵ میلیون ارزان تر بود.

قیمت تیبا صندوق دار SX بنزینی ۳۸۰ میلیون است که به معنای  افزاشی۱۵ میلیونی است. گفتنی است این خودرو  طی یک هفته گذشته ۶۵میلیون گران شده است.

قیمت تیبا هاچ بک پلاس هم به ۳۸۵ میلیون رسیده است که نسبت به هفته گذشته گران شده است.

قیمت ساینا S دنده ای‌ حوالی ۴۰۰میلیون تومان شده است که نسبت به روز گذشته  ۵ میلیون گران شده است. این خودرو دوشنبه هفته گذشته  ۶۰میلیون ارزان تر بود.

قیمت کوییک دنده ای R حوالی ۴۰۰میلیون رسید که نسبت روز گذشته ۱۰ میلیون گران شده است. با این حال کوییک طی یک هفته ۶۰میلیون افزایش را به ثبت رسانده است.

قیمت کوییک دنده ای S هم ۴۱۰ میلیونی شده است.

قیمت کوییک R پلاس اتوماتیک هم به ۵۰۰ میلیون تومان رسید.

قیمت شاهین سایپا ۶۷۰ میلیون است که نسبت به روز گذشته ۲۰ میلیون و هفته گذشته ۸۰ میلیون افزایش را به ثبت رسانده است.

قیمت خودروایران خودرو در اقدامی ناگهانی پژو ۲۰۶ را از سبد محصولات خود حذف و با آن خداحافظی کرد. به نظر می‌رسد این مساله، حتی به صورت کوتاه‌مدت نیز بر قیمت پژو ۲۰۶ یا حتی پژو ۲۰۷ نیز تاثیر می‌گذارد.

قیمت خودروبررسی نوسانات قیمتی در بازار خودرو حاکی از کاهش قیمت خودروها در بازار در اولین روز بازگشایی است؛ در بین خودروهای پراید موجود در بازار پراید ۱۵۱ مدل ۱۴۰۰ از ۱۷۱ میلیون تومان در روز چهارشنبه امروز به ۱۷۰ میلیون تومان رسیده است و مدل ۱۴۰۱ این خودرو نیز در این مدت ۲ میلیون تومان ارزان شده است و ۱۷۵ میلیون تومان قیمت خورده است.

در بین خودروهای پژو موجود در بازار نیز این کاهش قیمت‌ها به چشم می‌خورد به طوری که پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۳۹۹ از ۲۸۰ میلیون تومان در روز چهارشنبه امروز به ۲۷۹ میلیون تومان رسیده است و مدل ۱۴۰۰ این خودرو نیز در این مدت یک میلیون تومان ارزان شده است و ۲۸۹ میلیون تومان قیمت خورده است.

در بین خودروهای دنا نیز دنا معمولی مدل ۱۴۰۰ از ۳۸۲ میلیون تومان در روز چهارشنبه امروز به ۳۸۱ میلیون تومان رسیده است و مدل ۱۳۹۹ این خودرو نیز در این مدت یک میلیون تومان ارزان شده است و ۳۶۶ میلیون تومان قیمت خورده است و دنا پلاس دنده‌ای مدل ۱۴۰۰ نیز از ۴۱۱ میلیون تومان در روز چهارشنبه امروز به ۴۱۰ میلیون تومان رسیده است.

کوییک اتوماتیک پلاس مدل ۱۳۹۹ نیز از چهارشنبه گذشته تا امروز یک میلیون تومان ارزان شده است و ۲۸۳ میلیون تومان قیمت خورده است و مدل ۱۴۰۱ این خودرو نیز در این مدت یک میلیون تومان ارزان شده است و ۳۰۵ میلیون تومان قیمت خورده است.

بازار خودروی کشور همچنان در وضعیت رکودی به سر می‌برد. وضعیت بازار نسبت به یک ماه گذشته تغییری نکرده است. خودروهایی که در این یک ماه با کاهش جزئی همراه بودند، مجدد با جهش قیمت همراه شدند.

قیمت خودرواو ادامه داد: اما قیمت برخی از خودروها، مانند کوییک و شاهین که فروش آنها از فرایند قرعه‌کشی خارج شده است، حدود شش درصد کاهش داشت. این موضوع، تاثیر کمی بر قیمت خودروهای داخلی گذاشته است.

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران توضیح داد: تا زمانی که تکلیف واردات خودرو به کشور مشخص نشود، به نظر می‌رسد این روال در بازار خودروی کشور ادامه داشته باشد. زیرا تولید خودروهای داخلی به اندازه‌ای نیست که جوابگوی تقاضای بازار باشد.

پیش از این نیز، امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو گفت: با توجه به اینکه از ابتدای سال بازار خودرو در رکود به سر می‌برد، اگر نتیجه مذاکرات مثبت شود، قیمت دلار به صورت موقتی کاهش پیدا می‌کند. این کاهش قیمت می‌تواند باعث افت ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت خودروهای خارجی شود. قیمت خودروهای داخلی نیز اندکی کاهشی می‌شود، اما این کاهش خیلی جدی نخواهد بود.

دو ماه است که در بازار خودرو کشور ثبات قیمتی حاکم شده. خودروهایی که عرضه آنها نسبت به گذشته افزایش یافته است، با کاهش قیمت همراه شدند.

قیمت خودرو صفر داخلی در روز چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ با توجه به آمار و قیمت روزانه سایت دیوار با تغییراتی همراه شد.

قیمت خودرو صفر داخلی امروز چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ در بازار ایران به شرح زیر است:

پراید ۱۱۱ با قیمت ۲۰۴ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

پراید ۱۳۱ نیز با قیمت ۱۷۹ میلیون تومان عرضه می‌شود. دنا معمولی مدل ۱۴۰۱ نیز به ۴۰۹ میلیون تومان رسید.

البته پژو ۲۰۷ اتومات با پنج میلیون کاهش قیمت نسبت به روز گذشته، در قیمت ۶۱۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

تیبا هاچ‌بک پلاس هم‌اکنون با نرخ ۲۱۰ میلیون تومان معامله می‌شود.

پژو ۲۰۶ تیپ دو  مدل ۱۴۰۱ به ۳۰۰ میلیون تومان رسید. ۲۰۶ تیپ پنج نیز  دو میلیون تومان کاهش داشت و اکنون در بازار کشور تا نرخ ۳۵۷ میلیون تومان پیش رفت.

تارا اتوماتیک نیز امروز دو میلیون تومان کاهش قیمت داشت و در قیمت ۵۹۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: حدود دو ماه است که در بازار خودروی کشور ثبات قیمتی حاکم است. خودروهایی که عرضه آنها نسبت به گذشته افزایش یافته، با کاهش قیمت همراه شدند و می‌توان گفت ثبات در قیمت‌ها حفظ شده است. به نظر می‌رسد در روزهای آینده نیز این ثبات قیمتی ادامه داشته باشد.

چندی پیش نیز، بابک صدرایی، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: نه تنها در بازار خودرو، بلکه سایر بازارها نیز در کشور متاثر از مذاکرات وین هستند. به دلیل مشخص نبودن نتیجه مذاکرات نیز، بازارها دست نگه داشته‌اند و جهشی ندارند. هرچند اخبار ضد و نقیضی که از این مذاکرات منتشر می‌شود، یک تاثیر جزئی دارد.

او افزود: بازار خودروی کشور در حال حاضر در رکود قرار دارد. اما امیدواری بازار به نتیجه مثبت مذاکرات، قیمت‌ها را به صورت جزئی کاهش داده است. البته به نظر می‌رسد این رکود ادامه داشته باشد تا نتیجه قطعی از مذاکرات مشخص شود.

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه توضیح داد: گویا بانک مرکزی با واردات خودرو به کشور مخالفت کرده و بحث واردات نیز همچنان با ابهاماتی همراه است. اما با به نتیجه رسیدن مذاکرات و وارد شدن ارز به کشور، مشکلات تامین ارز نیز برطرف می‌شود و در بازار و قیمت‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

بازار خودروی کشور در رکود قرار دارد. اما امیدواری بازار به نتیجه مثبت مذاکرات، قیمت‌ها را به صورت جزئی کاهش داده است.

بابک صدرایی، کارشناس صنعت خودرو گفت: نه تنها در بازار خودرو، بلکه سایر بازارها نیز در کشور متاثر از مذاکرات وین هستند. به دلیل مشخص نبودن نتیجه مذاکرات نیز، بازارها دست نگه داشته‌اند و جهشی ندارند. هرچند اخبار ضد و نقیضی که از این مذاکرات منتشر می‌شود، یک تاثیر جزئی دارد.

او افزود: بازار خودروی کشور در حال حاضر در رکود قرار دارد. اما امیدواری بازار به نتیجه مثبت مذاکرات، قیمت‌ها را به صورت جزئی کاهش داده است. البته به نظر می‌رسد این رکود ادامه داشته باشد تا نتیجه قطعی از مذاکرات مشخص شود.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: