قیمت خودرو طی سالیان گذشته ثبات نداشته است و همواره با تغییر همراه بوده است . تغییرات قیمت خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد . قیمت خودرو و محاسبه ی آن بسیار پیچیده و بی شباهت به یک معادله ی چند مجهولی نیست. قیمت خودرو در بازار امروز نوسان ها و حاشیه های بسیاری دارد . در ادامه به بررسی قیمت خودرو در بازار آزاد می پردازیم.

نمودار قیمت خودروهای داخلی در آخرین روز معاملاتی سال ۱۴۰۱ صعودی شد.

قیمت خودرو همزمان با ریزش دلار کاهشی شد اما در روزهای آخر سال ۱۴۰۱ دوباره به روند صعودی بازگشت و حتی ریزش چندروز گذشته را بی اثر کرد که به گفته کارشناسان یکی از دلایل آن  اعلام افزایش قیمت خودرو در سال آینده از سوی شورای رقابت است.

مسئولان شورای رقابت در این رابطه گفته اند: برای سال آینده قیمت کارخانه‌ای برخی خودروهای داخلی افزایش می‌یابد، اما ممکن است در مورد برخی خودروها این افزایش قیمت کمتر و در برخی دیگر این افزایش قیمت بیشتر باشد.

 بر اساس جلساتی که تشکیل شده این نتیجه حاصل شده که خودروها ۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش قیمت داشته باشند، اما در بعضی خودروها این عدد می‌تواند کمتر از ۳۰ درصد و در برخی از خودروها نیز می‌تواند بیشتر از ۷۰ درصد باشد.

البته گفتنی است هیچ عددی را شورای رقابت درباره افزایش قیمت خودرو تایید نمی‌کند در حقیقت باید همه فرمول‌ها و داده‌ها بررسی شود و با در نظر گرفتن بقیه جوانب افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها اعلام شود.

در ادامه قیمت روز محصولات ایران خودرو و سایپا و تغییرات آنها نسبت به روز گذشته را می‌خوانید؛ دنا اتوماتیک توربو پلاس با افزایش ۴۰ میلیونی، شاهین سایپا با افزایش ۵۰ میلیونی طی یک روز رکورد زدند. دنا معمولی هم یک روزه ۵۰ میلیون گران شد.

قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۴۰۰ به ۴۸۵ میلیون رسیده است و نسبت به روز گذشته ۱۰ میلیون گران شد. این خودرو طی ۸ روز گذشته ۲۵ میلیون ارزان شده است. قیمت مدل ۱۴۰۱ این خودرو ۵۱۰ میلیون است که طی روز گذشته ۱۵ میلیون گران شده است. گفتنی است این خودرو نسبت به ۸ روز گذشته  ۵۵ میلیون ارزان شده است.

قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵  به ۵۸۵ میلیون رسید که طی روز گذشته ۲۰ میلیون افزایش را به ثبت رسانده است. البته این خودرو نسبت به هشت روز گذشته ۱۵ میلیون ارزان شده است.

قیمت پژو ۲۰۷ دستی فرمان برقی۶۴۰ میلیونی شد که به معنای افزایش ۲۰ میلیونی نسبت به روز گذشته است.

البته این خودرو کاهش ۴۰میلیونی نسبت به هشت روزگذشته را ثبت کرده است.

قیمت پژو ۲۰۷ دنده ای پانوراما امروز ۶۹۰ میلیون است که طی روز گذشته ۲۰ میلیون ارزان شده است. با این حال نسبت به هشت روز گذشته ۲۰ میلیون ارزان شده است.

قیمت تارا دنده ای  بدون تغییر نسبت به روز گذشته با افزایش ۲۰میلیونی مواجه شده است. این خودرو ۷۳۰ میلیون تومان است. گفتنی است این خودرو ۱۰ گذشته ۳۰میلیون ارزان تر بود.

قیمت دنا اتوماتیک توربو پلاس به حوالی ۸۷۵ میلیون تومان رسیده است که نسبت به روز گذشته ۴۰ میلیون گران شده است. گفتنی است دنا نسبت به دو هفته گذشته ۵۵میلیون گران شده است.

قیمت دنا معمولی ۱۴۰۱ هم به ۶۸۰ میلیون تومان رسیده است که نسبت به سه روز گذشته ۵۰ میلیون گران شده است.

قیمت رانا پانوراما پلاس به ۵۹۰ میلیون تومان رسید که به معنای افزایش ۲۰ میلیونی طی یک روز است. این خودرو ریزش  ۲۵ میلیونی طی هفت روز گذشته را به ثبت رسانده است.

قیمت رانا پلاس ۱۴۰۱ هم به ۵۴۰ میلیون تومان رسیده است که نسبت به روز گذشته ۲۰ میلیون گران شده است.

قیمت سمند EF۷ حوالی ۵۳۰ میلیون تومان است که ۱۰میلیون گران شده است. با این حال سمند طی دو هفته ۱۵میلیون گران شده است.

قیمت سمند سورن پلاس بنزینی هم ۵۹۰میلیونی شده است که نسبت به روز گذشته ۱۰ میلیون گران شده است.

قیمت وانت آریسان هم به ۳۸۰ میلیون تومان رسیده است  که نسبت به روز گذشته ثابت مانده است با این حال این خودرو طی پنج روز گذشته ۲۰ میلیون ارزان شده است.

قیمت پراید ۱۵۱ پلاس به ۲۹۰ میلیون تومان رسید که به معنای کاهش ثبات طی روز گذشته است.  این خودرو ۱۶روز گذشته ۱۵ میلیون ارزان تر بود.

قیمت پراید ۱۵۱ SE  با افزاش ۵میلیونی به ۲۷۵ میلیون تومان رسیده است. طبق بررسی نمودار تغییر قیمت ها این خودرو ۱۶ روز گذشته ۵ میلیون ارزان تر بود.

قیمت ارزان ترین مدل پراید یعنی پراید ۱۵۱ SE مدل ۹۹ هم به ۲۵۵ میلیون تومان رسیده است که طی یک روز ۵ میلیون گران شده است.

قیمت تیبا صندوق دار SX بنزینی ۳۳۵ میلیون است که به معنای افزایش ۱۵ میلیون تومانی طی روز گذشته است. 

قیمت تیبا هاچ بک پلاس هم به ۳۴۰ میلیون رسیده است که نسبت به هفته روز گذشته ۲۵ میلیون گران شده است.

قیمت تیبا EX هاچ بک امروز ۳۳۵ میلیون تومان اعلام شده است که ۵ میلیون طی یک روز گران شده است.

قیمت ساینا S دنده ای‌ حوالی ۳۶۰میلیون تومان شده است که نسبت به روز گذشته ۱۰ میلیون گران شده است. این خودرو دو هفته گذشته نیز همین قیمت بود.

قیمت ساینا پلاس دنده ای هم به ۳۶۰ میلیون تومان رسیده است  که نسبت به روز گذشته ۱۰میلیون گران شده است.

قیمت کوییک دنده ای R حوالی ۳۵۵میلیون رسید که نسبت روز گذشته ۱۰میلیون گران شده است. 

قیمت کوییک دنده ای S هم ۱۰ میلیون طی روز گذشته گران شد و به ۳۶۵ میلیون رسید. 

قیمت کوییک R پلاس اتوماتیک هم به ۴۶۵میلیون تومان رسید که نسبت به روز گذشته ۱۰ میلیون افزایش داشته اشت.

قیمت شاهین سایپا ۶۲۰ میلیون است که نسبت به روز گذشته ۵۰ میلیون گران شده است. این خودرو طی هفت روز گذشته ۱۵ میلیون ارزان شده است.

قیمت خودروایران خودرو در اقدامی ناگهانی پژو ۲۰۶ را از سبد محصولات خود حذف و با آن خداحافظی کرد. به نظر می‌رسد این مساله، حتی به صورت کوتاه‌مدت نیز بر قیمت پژو ۲۰۶ یا حتی پژو ۲۰۷ نیز تاثیر می‌گذارد.

قیمت خودروبررسی نوسانات قیمتی در بازار خودرو حاکی از کاهش قیمت خودروها در بازار در اولین روز بازگشایی است؛ در بین خودروهای پراید موجود در بازار پراید ۱۵۱ مدل ۱۴۰۰ از ۱۷۱ میلیون تومان در روز چهارشنبه امروز به ۱۷۰ میلیون تومان رسیده است و مدل ۱۴۰۱ این خودرو نیز در این مدت ۲ میلیون تومان ارزان شده است و ۱۷۵ میلیون تومان قیمت خورده است.

در بین خودروهای پژو موجود در بازار نیز این کاهش قیمت‌ها به چشم می‌خورد به طوری که پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۳۹۹ از ۲۸۰ میلیون تومان در روز چهارشنبه امروز به ۲۷۹ میلیون تومان رسیده است و مدل ۱۴۰۰ این خودرو نیز در این مدت یک میلیون تومان ارزان شده است و ۲۸۹ میلیون تومان قیمت خورده است.

در بین خودروهای دنا نیز دنا معمولی مدل ۱۴۰۰ از ۳۸۲ میلیون تومان در روز چهارشنبه امروز به ۳۸۱ میلیون تومان رسیده است و مدل ۱۳۹۹ این خودرو نیز در این مدت یک میلیون تومان ارزان شده است و ۳۶۶ میلیون تومان قیمت خورده است و دنا پلاس دنده‌ای مدل ۱۴۰۰ نیز از ۴۱۱ میلیون تومان در روز چهارشنبه امروز به ۴۱۰ میلیون تومان رسیده است.

کوییک اتوماتیک پلاس مدل ۱۳۹۹ نیز از چهارشنبه گذشته تا امروز یک میلیون تومان ارزان شده است و ۲۸۳ میلیون تومان قیمت خورده است و مدل ۱۴۰۱ این خودرو نیز در این مدت یک میلیون تومان ارزان شده است و ۳۰۵ میلیون تومان قیمت خورده است.

بازار خودروی کشور همچنان در وضعیت رکودی به سر می‌برد. وضعیت بازار نسبت به یک ماه گذشته تغییری نکرده است. خودروهایی که در این یک ماه با کاهش جزئی همراه بودند، مجدد با جهش قیمت همراه شدند.

قیمت خودرواو ادامه داد: اما قیمت برخی از خودروها، مانند کوییک و شاهین که فروش آنها از فرایند قرعه‌کشی خارج شده است، حدود شش درصد کاهش داشت. این موضوع، تاثیر کمی بر قیمت خودروهای داخلی گذاشته است.

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران توضیح داد: تا زمانی که تکلیف واردات خودرو به کشور مشخص نشود، به نظر می‌رسد این روال در بازار خودروی کشور ادامه داشته باشد. زیرا تولید خودروهای داخلی به اندازه‌ای نیست که جوابگوی تقاضای بازار باشد.

پیش از این نیز، امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو گفت: با توجه به اینکه از ابتدای سال بازار خودرو در رکود به سر می‌برد، اگر نتیجه مذاکرات مثبت شود، قیمت دلار به صورت موقتی کاهش پیدا می‌کند. این کاهش قیمت می‌تواند باعث افت ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت خودروهای خارجی شود. قیمت خودروهای داخلی نیز اندکی کاهشی می‌شود، اما این کاهش خیلی جدی نخواهد بود.

دو ماه است که در بازار خودرو کشور ثبات قیمتی حاکم شده. خودروهایی که عرضه آنها نسبت به گذشته افزایش یافته است، با کاهش قیمت همراه شدند.

قیمت خودرو صفر داخلی در روز چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ با توجه به آمار و قیمت روزانه سایت دیوار با تغییراتی همراه شد.

قیمت خودرو صفر داخلی امروز چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ در بازار ایران به شرح زیر است:

پراید ۱۱۱ با قیمت ۲۰۴ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

پراید ۱۳۱ نیز با قیمت ۱۷۹ میلیون تومان عرضه می‌شود. دنا معمولی مدل ۱۴۰۱ نیز به ۴۰۹ میلیون تومان رسید.

البته پژو ۲۰۷ اتومات با پنج میلیون کاهش قیمت نسبت به روز گذشته، در قیمت ۶۱۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

تیبا هاچ‌بک پلاس هم‌اکنون با نرخ ۲۱۰ میلیون تومان معامله می‌شود.

پژو ۲۰۶ تیپ دو  مدل ۱۴۰۱ به ۳۰۰ میلیون تومان رسید. ۲۰۶ تیپ پنج نیز  دو میلیون تومان کاهش داشت و اکنون در بازار کشور تا نرخ ۳۵۷ میلیون تومان پیش رفت.

تارا اتوماتیک نیز امروز دو میلیون تومان کاهش قیمت داشت و در قیمت ۵۹۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: حدود دو ماه است که در بازار خودروی کشور ثبات قیمتی حاکم است. خودروهایی که عرضه آنها نسبت به گذشته افزایش یافته، با کاهش قیمت همراه شدند و می‌توان گفت ثبات در قیمت‌ها حفظ شده است. به نظر می‌رسد در روزهای آینده نیز این ثبات قیمتی ادامه داشته باشد.

چندی پیش نیز، بابک صدرایی، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: نه تنها در بازار خودرو، بلکه سایر بازارها نیز در کشور متاثر از مذاکرات وین هستند. به دلیل مشخص نبودن نتیجه مذاکرات نیز، بازارها دست نگه داشته‌اند و جهشی ندارند. هرچند اخبار ضد و نقیضی که از این مذاکرات منتشر می‌شود، یک تاثیر جزئی دارد.

او افزود: بازار خودروی کشور در حال حاضر در رکود قرار دارد. اما امیدواری بازار به نتیجه مثبت مذاکرات، قیمت‌ها را به صورت جزئی کاهش داده است. البته به نظر می‌رسد این رکود ادامه داشته باشد تا نتیجه قطعی از مذاکرات مشخص شود.

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه توضیح داد: گویا بانک مرکزی با واردات خودرو به کشور مخالفت کرده و بحث واردات نیز همچنان با ابهاماتی همراه است. اما با به نتیجه رسیدن مذاکرات و وارد شدن ارز به کشور، مشکلات تامین ارز نیز برطرف می‌شود و در بازار و قیمت‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

بازار خودروی کشور در رکود قرار دارد. اما امیدواری بازار به نتیجه مثبت مذاکرات، قیمت‌ها را به صورت جزئی کاهش داده است.

بابک صدرایی، کارشناس صنعت خودرو گفت: نه تنها در بازار خودرو، بلکه سایر بازارها نیز در کشور متاثر از مذاکرات وین هستند. به دلیل مشخص نبودن نتیجه مذاکرات نیز، بازارها دست نگه داشته‌اند و جهشی ندارند. هرچند اخبار ضد و نقیضی که از این مذاکرات منتشر می‌شود، یک تاثیر جزئی دارد.

او افزود: بازار خودروی کشور در حال حاضر در رکود قرار دارد. اما امیدواری بازار به نتیجه مثبت مذاکرات، قیمت‌ها را به صورت جزئی کاهش داده است. البته به نظر می‌رسد این رکود ادامه داشته باشد تا نتیجه قطعی از مذاکرات مشخص شود.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: