قیمت مرغ امروز در خرده فروشی‌ها بیش از 42هزار تومان شد. قیمت مرغ باعث هرج و مرج بسیاری در بازار شده است. قیمت مرغ در چند وقت اخیر با روند صعودی مواجه بوده است. قیمت مرغ گویا با هیچ در میادین میوه و تره بار بر اساس نرخنامه جدید، مرغ گرم ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان کمتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود.

بازارِ اغلب متلاطم مرغ، در ماه‌های گذشته وضعیت آرامی را سپری کرد تا آنکه با توقف ترخیص نهاده های دامی، از اسفند ماه میزان جوجه ریزی کاهش یافت و اکنون نیز برآورد می‌شود جوجه ریزی در فروردین ماه با ۲۷ درصد کاهش به ۹۵ میلیون قطعه برسد.

مرغ منبع اصلی پروتیئنی در کشورمان است و نرخ آن برای مصرف کنندگان مهم است اما با توجه به تغییرات قیمت مواد اولیه، برنامه‌ریزی و اقدامات مناسب تولید و تصمیم گیری و تصمیم سازی مسئولان دولتی و عوامل بیرونی به شدت بر روی وضعیت تولید و قیمت آن تاثیر گذار است.

قیمت مرغ در کشورمان در مقایسه با دیگر کشور ها نوسانات شدیدتری دارد و به صورت الاکلنگی عمل می‌کند؛ در یک مقطع تولید کننده به دلیل ارزانی بیش از اندازه این محصول ناراضی است و در مرحله ای نیز به دلیل گرانی مصرف کننده نقره داغ می‌شود.

این روزها شاهد رکوردشکنی قیمت مرغ به اعداد بالای ۸۰ هزار تومان در بازار های مرغ فروشی هستیم که البته قیمت خرده فروشی در برخی فروشگاه های لوکس به بالای ۱۰۰ هزار تومان هم می رسد.

در سال جاری محرک‌های زیاد و سیستماتیکی برای افزایش نرخ مرغ در کشورمان وجود داشت که برای روشن شدن دلایل مرور این تغییرات خالی از لطف نیست.

نرخ مصوب هر کیلوگرم مرغ در سال ۱۴۰۰، ۳۱ هزار تومان بود و در بازار مصرف نیز در کانال ۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسید اما در ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ با مردمی سازی یارانه ها و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات کالاهای اساسی، قیمت رسمی این محصول به ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان و بعد از مدت کوتاهی ۶۳ هزار تومان افزایش یافت.

بعد از تغییرات شدید قیمت مرغ ناشی از مردمی سازی یارانه و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قابل پیش بینی بود که تقاضا برای خرید مرغ در کشور کاهش یابد به همین دلیل طی سال گذشته قیمت این محصول به نرخ های مصوب (۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان و ۶۳ هزار تومان) خود نرسید و در محدوده ۵۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شد.

در شرایطی که قیمت مرغ در بازار ۵۰ هزار تومان و زیر قیمت مصوب به فروش می‌رسید و حتی در مقطعی نرخ ۴۵ هزار تومان را نیز دید ، مرغداران در فروش محصولات خود ضرر و زیان دیدند و حتی اخباری از جوجه کُشی نیز شنیده شد.

حبیب اسدالله‌نژاد مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران در این ارتباط می‌گوید: «به دلیل متناسب نبودن قیمت تمام شده و قیمت فروش، واحدهای مرغداری روزانه بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان و ماهانه بیش از ۳ هزار میلیارد تومان متحمل زیان می‌شوند.»

برهم خوردن آرامش چند ماه بازار مرغ

بازار مرغ در ماه های اخیر روند نسبتا کم نوسانی را در حل طی کردن بود به طوری که این محصول به طور متوسط با قیمت های هر کیلوگرم ۵۸ هزار تومان تا ۶۵ هزار تومان به فروش می‌رسید.

ولی این آرامش طولی نکشید که تبدیل به طوفان شد؛ از اوخرسال گذشته هشدار مشکلات تامین نهاده های دامی و کاهش جوجه ریزی به طور مرتب در رسانه ها توسط مسئولان بخش خصوصی داده شد که با مشکل کاهش عرضه و گرانی این محصل مواجه خواهیم شد، به طوری که اکنون قیمت مرغ در سطح شهر و برخی از فروشگاه ها هر کیلوگرم ۸۰ هزار تومان را نیز رد کرده است.

قیمت مرغ در میادین میوه و تره بار شهرداری تهران اما با قیمت های مصوب به فروش می‌رسد اما باید توجه داشت که کل نیاز بازار را با میادین میوه و تره بار نمی‌توان تامین کرد و وقتی اختلاف قیمت بازار با میادین میوه زیاد باشد، تقاضای زیادی به سمت آنجا روانه می‌شود و توزیع در این امکان نیز دیگر پاسخگوی بازار نیست.

کاهش ۲۷ درصدی جوجه ریزی فروردین در مقایسه با قبل از مردمی سازی یارانه‌ها

بنابراین گزارش میزان جوجه ریزی مرغ قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و مردمی سازی یارانه ها ماهانه حدود ۱۳۰ میلیون قطعه بود اما از دی ماه سال گذشته برای جبران کاهش میزان تقاضا در بازار این رقم به ۱۱۰ میلیون قطعه کاهش یافت و در واقع ۲۰ میلیون قطعه افت کرد.

این کاهش جوجه ریزی باعث تنظیم قیمت مرغ در بازار و رسیدن قیمت مرغ به نرخ مصوب خود شد به طوری که قیمت مرغ از حدود ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان به ۶۰ تا ۶۳ هزار تومان رسید.

اما کاهش واردات نهاده‌های دامی که در ماه های پایانی سال قبل صورت گرفت باعث شده که بر اساس جدید ترین برآورد صورت گرفته میزان جوجه ریزی در فروردین ماه سال جاری به ۹۵ میلیون قطعه کاهش یافته، یعنی نه تنها نتوانسته است همان ۱۱۰ میلیون قطعه را تامین کند بلکه در مقایسه با ارقام قبل از مردمی سازی یارانه‌ها، میزان جوجه ریزی ۳۵ میلیون قطعه در ماه کاهش یافته است.

این اعداد نشان می دهد که میزان جوجه ریزی در فرودین ماه سال جاری در مقایسه با ۱۳۰ میلیون قطعه در ماه قبل از مردمی سازی یارانه ها حدود ۲۷ درصد کاهش یافته است.

با وجود افزایش قیمت مرغ در بازار و کاهش جوجه ریزی به نظر نمی‌رسد که این گرانی طولانی مدت باشد و دولت برای تعادل در عرضه اقدام خواهد کرد و اجازه نمی‌دهد روند مشکلات تامین نهاده های طیور ادامه دار باشد.

بر این اساس به تازگی اجازه واردات مرغ گرم داده شده است و از قبل نیز مرغ منجمد برای عرضه در این شرایط وجود دارد؛ همچنین انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی نیز به تازگی اعلام کرده است که مشکل تامین نهاده های دامی رفع شده است.

کمالی مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی اعلام کرد: مشکل تامین نهاده مرغداران به تازگی حل شد.

وی همچنین گفته است: بخشی از افزایش قیمت گوشت مرغ به دلیل گران فروشی و بخشی مرتبط به هزینه‌های تمام شده تولید است.

کاهش قیمت‌ گوشت مرغ در روزهای آینده

محمدرضا صدیق پور دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یکروزه نیز که دقیق ترین آمار را در ارتباط با وضعیت جوجه ریزی و در نتیجه تولید مرغ دارد گفت: علت افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار، وقفه یک هفته‌ای تولید جوجه یکروزه در اسفندماه سال ۱۴۰۱، حذف برخی گله‌های مرغ مادر مولد و کمبود نهاده‌های دامی است.

وی افزود: به طور قطع افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار مقطعی است و به‌زودی به روال عادی باز می‌گردد، زیرا اکنون میزان جوجه ریزی بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلیون قطعه انجام می‌شود. با توجه به حل مشکل نهاده‌های طیور و روال عادی روند تولید در فروردین ماه به‌زودی بازار این محصول به شرایط عادی باز می‌گردد.

شهیاد آبنار، مدیر کل دفتر بازرگانی کالاهای کشاورزی هم با بیان اینکه محموله‌های گوشت مرغ گرم وارداتی برای تنظیم بازار و تأمین بخشی از نیاز کشور در راه است، گفت: تاکنون شرکت پشتیبانی امور دام دو یا سه محموله گوشت مرغ گرم وارد کرده و بخشی از آن هفته گذشته با قیمت مناسب در استان تهران توزیع شده است.

اگرچه به نظر می رسد، افزایش قیمت مرغ در شرایط فعلی موقت باشد اما می توانستیم از بروز این مشکلات جلوگیری کنیم و با تامین به موقع نهاده های دامی تولید و رفع نگرانی های تولید کنندگان، تولید پایدار را رقم بزنیم.

قیمت مرغرضا ترکاشوند افزود: مجموعه‌های فعال در این صنعت ضررده بوده، اما به‌دلیل اینکه همچنان با نرخ خرید مواد اولیه قبلی در حال ادامه کار هستند در بازار حضور دارند، اما در صورت تداوم چنین روندی هیچ صرفه اقتصادی و توجیهی برای ادامه کار ندارند.

ترکاشوند درباره دلیل افزایش بیش از حد قیمت تخم‌مرغ گفت: با توجه به افزایش قیمت اقلام مختلف در کشور، قیمت تخم‌مرغ از زمان حذف ارز ترجیحی و در مجموع اِعمال افزایش قیمت‌ها در سطوح مختلف، افزایش چندانی نداشته است و به‌نظر می‌رسد که افزایش قیمت تخم‌مرغ بیش از حد نصاب و معقول صورت گرفته است در حالی که حتی کمتر از آنچه که باید رشد قیمت داشته باشد شاهد افزایش قیمت این محصول بوده‌ایم.

وی ضمن اشاره به کاهش نسبی قیمت مرغ اضافه کرد: افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ در ماه‌های آینده حتمی خواهد بود البته ممانعت از رشد انفجارگونه این دو محصول در گروه کنترل قیمت جوجه یک‌روزه توسط دولت و عوامل تاثیرگذار بر این امر است. هر چند فعالان در این صنعت نیز ناچار از این امر هستند در صورتی که در بسیاری از موارد به عرضه مرغ زنده و تخم‌مرغ کمتر از نرخ بازار پرداخته‌اند تا بتواند تعادلی در میزان عرضه و تقاضا ایجاد کنند.

این فعال صنف مرغداری توضیح داد: توزیع کالابرگ الکترونیکی و گنجانده شدن این دو محصول در این طرح از جمله وعده‌هایی بود که به‌منظور حمایت از مردم جهت قرار دادن مرغ و تخم‌مرغ بر سر سفره‌های مردم داده شد، اما هیچ اقدام عملیاتی در این زمینه صورت نگرفت و خرید مرغ و تخم‌مرغ برای بسیاری از مردم خارج از توان و قدرت خریدشان است.

رضا ترکاشوند بیان کرد: از آنجا که سیکل تولید مرغ و تخم‌مرغ در کشور بالاست تقریبا همواره وضعیت باثباتی در بازار در این زمینه وجود دارد و اگر جوجه‌ریزی‌های کمی و کیفی خوبی در دوره جدید صورت گیرد قیمت این دو محصول نیز در بازار کنترل خواهد شد. در غیر این صورت از افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ گریزی نیست هر چند فعالان در زمینه صنعت مرغداری و تولید تخم‌مرغ طی جلساتی که با مسئولان داشته‌اند امیدوار هستند تا روند تولید با حمایت‌های آن تقویت شود تا طی 2 تا 3 ماه آینده ناچار به افزایش قیمت نباشیم.

ترکاشوند بیان کرد: در شرایط فعلی هزینه‌های تولید تخم‌مرغ با قیمت عرضه آن متناسب نیست و ادامه این روند منجر می‌شود تولیدکنندگان از چرخه تولید خارج شوند به‌طوری که برخی از تولیدکنندگان به‌دنبال حذف گله‌های خود هستند و سیستم قیمت‌گذاری تخم‌مرغ واقع‌بینانه نیست اگر تولید کنندگان بیش از 50 درصد نهاده‌های موردنیاز خود را قرار باشد از بازار با ارز آزاد تامین کنند باید هر کیلوگرم تخم‌مرغ در واحد‌های مرغداری با قیمت معقول به فروش برسد تا برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی داشته باشد.

علت عجیب افزایش قیمت مرغ منجمد!

معاون امور دام و طیور وزارت جهادکشاورزی در این باره گفت: مجوز واردات هیچ مرغی از سال گذشته صادر نشده است. دلیل آن هم این بود که شرایط عرضه مرغ بسیار نابسامان بود و به هر حال در جهت تنظیم بازار دولت موظف بود که مقادیر کمبود مرغ را با واردات تامین کند. این مجوز سال گذشته صادر و البته عدد آن هم اصلاح شد و رویکرد ما تولیدات داخلی بود. برهمین مبنا هم مجوز صادرات توسط وزارت جهادکشاورزی داده نشد یا مجوزهایی که داده شد کنسل شد.

حسین دماوندی‌نژاد درخصوص مرغ‌های منجمد در بازار نیز گفت: فروشگاه‌های زنجیره‌ای ماه‌های پیش مقادیری مرغ دریافت کردند و در سردخانه‌ها موجود است و به‌صورت محدود عرضه می‌شود. همچنین قیمت مرغ منجمد را اصلاح کردیم و افزایش دادیم که تقاضا به مرغ گرم هدایت شود. بنابراین هم عرضه این مرغ را محدود کردیم.

قیمت مرغحاشیه‌های قیمت مرغ و تخم‌مرغ در بازار وارد سومین ماه خود شده است. طی دو ماه گذشته نوسان قیمت این دو ماده غذایی پرمصرف چشمگیر بوده و آنها هر روز از نرخ مصوب فاصله بیشتری گرفته‌اند.

به‌رغم کاهش تقاضا که بخش زیادی از آن ناشی از رشد قیمت تلقی می‌شود، مرغ‌داران دو ماه است که با ارائه مستندات رشد هزینه تولید و زیان‌های وارد شده از دولت می‌خواهند نرخ مصوب مرغ و تخم‌مرغ افزایش یابد. در همین حال معاون بازرگانی وزیر جهادکشاورزی روز شنبه اعلام کرد نرخ مصوب مرغ تغییری نداشته و نخواهد داشت. این در حالی است که دولت قرار بود روز ۳۱شهریور رقم جدیدی را برای نرخ مصوب مرغ و تخم‌مرغ اعلام کند.

معاون بازرگانی وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه کمبودی در عرضه مرغ و تخم‌مرغ نداریم، تأکید کرد: قیمت مرغ کماکان ۵۹.۸۰۰تومان است و افزایشی در قیمت مرغ و تخم‌مرغ نداریم.

محسن شیراوند افزود: سیاست وزارت جهادکشاورزی در حوزه مصرف‌کننده ثبات قیمت و در حوزه تولیدکننده کمک حداکثری به توسعه و رونق هرچه بیشتر تولید است، امیدواریم در هفته پیش رو با اتحادیه‌های این حوزه به توافقاتی برسیم و بتوانیم هزینه تمام‌شده تولید را در ابتدای زنجیره کاهش دهیم تا در انتهای زنجیره قیمت برای مصرف‌کننده ثابت بماند و افزایشی نداشته باشد.

وعده اصلاح قیمت مرغ از سوی دولت

صدیق‌پور به وعده دولت مبنی بر اصلاح قیمت مرغ تا پایان شهریور اشاره کرد و افزود: معاون اول رئیس‌ جمهوری اعلام کردند که اصلاح قیمت صورت خواهد گرفت. بر همین اساس نیز جلسات متعددی در دستگاه‌های مختلف برگزار شد تا یک تعادل قیمتی بین مصرف‌کننده و تولیدکننده برقرار شود.

قیمت مرغدرخواست تولیدکنندگان برای افزایش قیمت مرغ

محمدرضا صدیق‌پور، دبیر انجمن جوجه یک‌روزه، در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره دلایل افزایش قیمت مرغ عنوان کرد: قیمت نهاده از ۲۱ اردیبهشت ماه سال جاری حدود شش برابر شد. طوری که قیمت ذرت از ۱۹۰۰ تومان به ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت سویا از ۳۰۰۰ تومان به ۱۷ هزار تومان رسید.

او ادامه داد: اگر دولت می‌خواست متناسب با قیمت نهاده اقدام به قیمت‌گذاری کند باید قیمت مرغ زنده حدود ۴۹ هزار تومان و قیمت مرغ گرم حدود ۷۰ هزار تومان به‌دست مردم می‌رسید. اما نرخ مصوب آن ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شد.

صدیق‌پور درباره تامین نهاده عنوان کرد: در حال حاضر تولیدکنندگان مشکلی در تامین نهاده ندارند و نهاده به‌وفور در سامانه بازارگاه موجود است.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: