براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (۱۹ اردیبهشت‌ماه) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «ناسالم برای گروه‌های حساس» قرار دارد.

پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران حاکی از آن است که در صبح امروز (۱۹ اردیبهشت‌ماه) کاهش نسبی تندی باد هم‌زمان با افزایش ترافیک صبحگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در مناطق پرتردد خواهد شد.

تقویت ناپایداری جوی همراه با افزایش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل می‌کند، هرچند با وزش باد نسبتاً شدید احتمال گسیل گردوخاک و کاهش کیفیت هوا در مناطق مستعد وجود خواهد داشت.

این شرایط جوی تا اواخر وقت سه‌شنبه ادامه خواهد داشت و کاهش غلظت آلاینده‌ها و برقراری وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

وزش باد مؤثر تا صبح فردا (۲۰ اردیبهشت) از تجمع آلاینده‌ها جلوگیری می‌کند و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق را به‌دنبال خواهد داشت، هرچند با افزایش ترافیک صبحگاهی افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

در طول روز با تقویت ناپایداری جوی و احتمال رگبار پراکنده به‌تدریج بر تندی باد افزوده می‌شود و شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها را فراهم خواهد کرد. 

با وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی چهارشنبه از میزان غلظت ذرات معلق کاسته می‌شود و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل‌قبول قرار خواهد گرفت.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم اکنون میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۰۱ و در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۷۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: