در ادامه با آموزش یک غذای شمالی خوشمزه و راحت با ما همراه باشید.شامی کباب با رب انار یکی از انواع غذاهای اصیل و خوشمزه ایرانی است که با دستورهای متنوعی پخته می شود. این غذای خوشمزه یکی از غذاهای سنتی استان های شمالی کشورمان است و طعم فوق العاده خوشمزه ای دارد. این غذا تقریبا همان شامی کباب معمولی است که با سسی از رب انار سرو می شود و به کسانی که عاشق غذاهایی با طعم ترش و ملس هستند توصیه می کنیم حتما این غذای خوشمزه را درست کنند، چون واقعا طعم بسیار خوبی دارد. در صورتی هم که طعم غذاهای ترش را نمی پسندید می توانید از رب انار شیرین به همراه مقدار پوره گوجه فرنگی برای سس شامی کباب استفاده کنید، برای مشاهده این آموزش آشپزی شمالی در ادامه با ما همراه باشید.

shami-kabab-rob-anar

مواد لازم شامی کباب برای 4 نفر

گوشت چرخ کرده 500 گرم

پیاز 2 عدد متوسط

سیب زمینی 3 عدد متوسط

رب انار 2 قاشق غذاخوری

 رب گوجه فرنگی 1 قاشق غذاخوری

پاپریکا 1 قاشق چایخوری

مغز گردو (اختیاری) 100 گرم

نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی

زردچوبه و روغن به مقدار کافی

shami-torsh

دستور پخت شامی کباب با رب انار

مرحله اول

برای تهیه شامی کباب خوشمزه با رب انار ابتدا یکی از پیازها و یکی از سیب زمینی ها را پوست می گیریم، سپس با رنده ریز رنده می کنیم. در ادامه آب اضافی پیاز  و سیب زمینی را با فشار دست به طور کامل می گیریم.

مرحله دوم

در این مرحله گوشت چرخ کرده را به همراه پیاز و سیب زمینی رنده شده داخل یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس پاپریکا را به همراه مقداری نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به کاسه اضافه می کنیم.

مرحله سوم

حالا مواد را با دست به خوبی ترکیب می کنیم تا کاملا یکدست شوند، سپس شروع به ورز دادن مایه شامی کباب می کنیم و آنرا به مدت 5 تا 10 دقیقه با دست ورز می دهیم تا کاملا منسجم  و یکدست شوند.

IMG_20190604_122339_633

مرحله چهارم

در این مرحله درب کاسه را با سلفون می پوشانیم و به مدت حداقل یک ساعت در یخچال قرار می دهیم تا مایه شامی کباب استراحت کند. پس از گذشت این زمان مایه شامی کباب را از یخچال خارج می کنیم.

مرحله پنجم

در این مرحله یک تابه مناسب روی حرارت قرار می دهیم و کمی روغن اضافه می کنیم. پس از اینکه روغن به خوبی داغ شد، به اندازه یک نارنگی از مایه شامی کباب بر می داریم و با دست به صورت گرد شکل می دهیم.

مرحله ششم

حالا شامی ها را به آرامی درون روغن قرار می دهیم تا سرخ شوند. پس از اینکه یک شمت شامی ها سرخ شد، آنها را بر می گردانیم تا سمت دیگرشان نیز سرخ شوند، سپس از تابه خارج کرده و کنار می گذاریم.

حنخگنج

مرحله هشتم

در این مرحله پیاز را تفت می دهیم تا سبک شود، سپس مقداری نمک، فلفل سیاه و زردچوبه اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا پیاز یکدست شوند. در ادامه گردوی آسیاب شده، رب گوجه فرنگی و رب انار را به تابه اضافه می کنیم.

مرحله نهم

حالا چند دقیقه مواد را تفت می دهیم تا رنگ رب گوجه فرنگی باز شود و گردو کمی تفت داده شود، سپس 1 فنجان آب به تابه اضافه می کنیم و با دیگر مواد ترکیب می کنیم تا با هم کاملا یکدست شوند، سپس اجازه می دهیم آب سس نصف شود.

مرحله دهم

در این مرحله شامی کباب های سرخ شده را درون سس می چینیم و اجازه می دهیم سس به طور کامل غلیظ شود و به خورد شامی کباب ها برود، سپس شامی کباب ها را به همراه برنج یا نان سرو می کنیم.

kotlet-abdar

مرحله یازدهم

سیب زمینی های باقیمانده را پوست می گیریم و به صورت خلالی خرد می کنیم، سپس با آب سرد می شوییم. در ادامه سیب زمینی ها را خشک کرده و در روغن سرخ می کنیم و در کنار شامی ها سرو می کنیم.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: