یکی از مشکلات ما با آمدن فصل بهار و تابستان وجود حشرات مزاحم مثل مگس و پشه است که در ساعات شبانه روز باعث آزار و اذیت ما میشوند.حال اینکه باید با چه روشی این موجودات مزاحم را از بین ببریم در ادامه با ما همراه باشید تا باهم این مشکل را حل کنیم .پیداکردن راه‌هایی برای از بین بردن پشه در منزل و فراری‌دادن مگس به‌ویژه در فصل گرما ضروری است. با رسیدن فصل گرما سر و کله‌ی پشه و مگس هم پیدا می‌شود و شب‌های دوست داشتنی این فصل را به کابوس تبدیل می‌کند. در روزگار قدیم که خانواده‌ها شب‌های تابستان در حیاط،‌ ایوان یا پشت‌بام می‌خوابیدند از پشه‌بند استفاده می‌کردند. این وسیله‌ی ساده در همه‌ی خانه‌ها پیدا می‌شد و آن‌ها را از گزش پشه در شب و حجوم مگس در صبح دور نگه می‌داشت. اما حالا که اغلب افراد در آپارتمان زندگی می‌کنند امکان استفاده از پشه‌بند نیست و برای از بین بردن پشه در منزل و رهایی از شر مگس دست به دامن قرص‌ها و اسپری‌های شیمیایی می‌شوند.

Mosquitoes

این مواد شیمیایی حشرات را می‌کشند و به انسان هم آسیب می‌رسانند. اگر در خانه گلدان داشته باشید می‌دانید که استفاده از اسپری‌های حشره‌کش گیاهان را هم از بین می‌برد. باید بدانید که استفاده از این مواد، مخصوصا اسپری‌ها، تأثیر منفی روی اکوسیستم و لایه‌ی اوزون می‌گذارد، پس بهتر است به دنبال یک جایگزین طبیعی و بی‌خطر باشیم. حالا به این سوال می‌رسیم که «چکار کنیم پشه سمت ما نیاید؟»

۱۰ روش برای از بین بردن پشه در منزل

برای دور کردن پشه راه‌های شیمیایی مختلفی وجود دارد، یکی از آشناترین روش‌ها استفاده از قرص پشه‌کش است. اما در این بخش قرار است ببینیم چطور می‌توانیم با مواد طبیعی پشه‌ها را از محل زندگی خود دور کنیم و با ساده‌ترین راه از بین بردن پشه و مگس آشنا شویم.

۱. کافور

شاید باور نکنید اما راحت‌ترین راه برای دور کردن پشه از خانه استفاده از کافور است. تمام در و پنجره‌ها را ببندید و یک ظرف کافور در خانه بگذارید. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه متوجه می‌شوید که هیچ پشه‌ای در خانه نیست. پشه‌ها از بوی کافور متنفرند.

۲. از ببین بردن پشه با سیر

یکی از هزاران خواص سیر فراری دادن پشه‌ است. چند حبه سیر را خرد کنید و در آب بجوشانید.

نگران بوی سیر نباشید، این بو مثل وقتی که سیر می‌خوریم ماندگار نیست.

آب را بعد از خنک شدن در بطری اسپری بریزید و به اطراف خانه یا هر محلی که پشه دارد بپاشید. بلافاصله پس از این کار پشه‌ها از محل فرار می‌کنند!

۳. تفاله‌ی قهوه

تقریبا در همه‌ی خانه‌ها تفاله‌ی قهوه پیدا می‌شود، مثلا اگر صبح با موکاپات قهوه درست کرده‌اید می‌توانید تفاله‌ی قهوه‌ی آن را برای فراری دادن پشه‌ها نگه‌دارید. آب راکد محل تجمع و تخم‌گذاری پشه‌ها است. اگر در اطراف خانه‌تان آب راکد وجود دارد کافیست کمی تفاله‌ی قهوه در آب بریزید. با این کار جلوی رسیدن اکسیژن به تخم‌های پشه‌ها را می‌گیرید، به همین دلیل آن‌ها به سطح آب آمده و از بین می‌روند.

۴. روغن اسطوخدوس

یکی دیگر از راه‌های از بین بردن پشه در منزل استفاده از روغن اسطوخدوس است. پشه‌ها از عطر روغن اسطوخدوس متنفرند و به محض پخش شدن این عطر از محل فرار می‌کنند. کمی روغن اسطوخدوس در خانه بپاشید تا از پشه‌ها در امان بمانید. می‌توانید این روغن را روی پوست خود بمالید یا حتی در عصاره سوز بریزید و اجازه دهید عطر آن در خانه پخش شود.

۵. دفع پشه با نعنا

نعنا هم به اندازه‌ی اسطوخدوس برای پشه‌ها منفور است. روغن نعنا یا نعنای تازه را در اطراف خانه قرار دهید تا پشه‌ها فرار کنند. اگر حیاط دارید یا آپارتمان‌تان تراس دارد و می‌توانید گلدان در آن قرار دهید، چند بوته نعنا بکارید تا پشه‌ها به خانه‌ی شما نزدیک نشوند.

۶. الکل

چگونه پشه را از خود دور کنیم؟ با الکل! بله الکل. خنده‌دار است اما پشه‌ها بوی الکل را هم دوست ندارند. یک لیوان محلول آب و الکل در اتاق قرار دهید تا پشه‌ها به سرعت از محل خارج شوند.

۷. یخ خشک

این روش نسبت به دیگر روش‌های از بین بردن پشه در منزل تأثیر بیشتری دارد اما کمی دردسر دارد. یخ خشک را در یک ظرف قرار دهید و در خانه بگذارید. پشه‌ها به سمت دی‌اکسید کربن منتشر شده از آن جذب می‌شوند و به دام می‌افتند و می‌میرند. یخ خشک سرمای خیلی زیادی دارد و اگر بدون محافظ آن را در دست بگیرید منجر به یخ‌زدگی پوست شما می‌شود. برای جابه‌جایی آن حتما از دستکش یا دستگیره‌ی فر استفاده کنید.

۸. روغن درخت چای

روغن درخت چای خواص ضدباکتریایی دارد و در درمان آسیب‌ها و بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود. جالب است بدانید که این روغن مانند اسطوخدوس پشه‌ها را فراری می‌دهد. چند قطره روغن درخت چای را با مقداری آب مخلوط کرده و در بطری اسپری بریزید. سپس محلول را به اطراف خانه اسپری کنید تا پشه‌ها بیرون بروند.

۹. برگ ریحان

پشه از چه چیزی بدش می‌آید؟ به طور کلی پشه از برگ خیلی از سبزی‌های معطر فراری است. یکی از این سبزی‌ها ریحان است. برگ ریحان به از بین بردن لارو پشه‌ها مشهور است. برای از بین بردن پشه در منزل یک گلدان ریحان در حیاط، ورودی خانه یا محیط داخلی خانه قرار دهید. اسپری کردن روغن ریحان به دیوارها و کنج‌های خانه هم می‌تواند همین خاصیت را داشته باشد.

۱۰. چوب پونیون

از این چوب برای شومینه استفاده می‌شود و با سوزاندن آن می‌توانید پشه‌ها را از خانه فراری دهید. پشه‌ها نمی‌توانند بوی سوختن این چوب را تحمل کنند و سریع از محل خارج می‌شوند.  

روش های جدید برای فراری دادن مگس‌ها

مگس علاوه بر انتقال ویروس کرونا می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های وبا، اشرشیا کلی، تب حصبه، اسهال خونی، سل و عفونت چشم شود.

مگس‌ها از مزاحم‌ترین حشرات اطراف ما هستند. این روزها که درگیر همه‌گیری کرونا هستیم اخباری مبنی بر امکان انتقال ویروس کرونا توسط مگس‌ها پخش شده و همین موضوع نگرانی افراد را بیشتر کرده است. علاوه بر این به دلیل اینکه مگس به زندگی در مناطق بسیار آلوده، مانند مدفوع حیوانات و زباله‌ها، علاقه‌مند است می‌تواند باکتری‌ها و آلودگی‌های مختلفی را هم منتقل کند. در این بخش با راه‌های طبیعی فراری دادن مگس‌ها و از بین بردن مگس ریز در خانه آشنا می‌شویم.

۱. گل و گیاه

ریحان، گل همیشه بهار، ‌اسطوخدوس، برگ بو و سنبل‌الطیب گیاهانی هستند که مگس از آن‌ها فراری است. با کاشتن این گیاهان در حیاط یا قرار دادن گلدان آن‌ها در تراس می‌توانید از ورود مگس به خانه جلوگیری کنید.

۲. سرکه و مایع ظرفشویی

مخلوط سرکه و مایع ظرفشویی می‌تواند مگس‌ها را به دام بیندازد. در یک لیوان کمی سرکه‌ی سیب ریخته و با چند قطره مایع ظرفشویی مخلوط کنید. روی لیوان را پلاستیک بکشید و سوراخ‌های کوچکی روی آن ایجاد کنید. مگس‌ها به سمت این محلول جذب می‌شوند، داخل لیوان می‌روند و یا در آن گیر می‌کنند یا در سرکه غرق می‌شوند.

۳. فلفل دلمه و آب

فلفل دلمه می‌تواند مگس‌ها را فراری دهد. آن را خرد کرده و با آب مخلوط کنید و سپس محلول را به اطراف خانه اسپری کنید. خیلی زود مگس‌ها از خانه فرار می‌کنند.

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: