انجام دادن همزمان چند کار برای خانم‌های خانه‌ دار، کاری معمولی به شمار می‌رود. مثلاً خانم‌های با تجربه، آشپزی کردن و تمیز کردن خانه را می‌توانند هم زمان انجام دهند. اما برخی از کارها توجه خانم خانه دار را می‌طلبد.

Prevent-food-spillage

جلوگیری از سر رفتن غذا یا شیر

برای مثال هنگام پخت شیر یا سوپ ممکن است حرارت بالا باعث سر رفتن آن شود. این اتفاق قابلمه و اجاق گاز را کثیف می‌کند و بسیار ناخوشایند است. در این صورت بعد از روشن کردن شعله گاز و قرار دادن آن در حالت ملایم، یک عدد قاشق چوبی بزرگ را بر روی قابلمه قرار دهید. اینکار باعث جلوگیری از سررفتن مواد درون قابلمه می‌شود.

پاک کردن بوی پیاز و سیر از لوازم آشپزخانه

یکی دیگر از ترفندهای خانه داری که اکثر خانم‌ها آن را انجام می‌دهند، استفاده از نمک برای از بین بردن بوی بد است. اکثر افراد استفاده از پیاز و سیر را به علت باقی ماندن بوی بد آن بر روی وسایل آشپزخانه، از لیست مواد اولیه خود حذف کرده‌اند. حقیقتاً بوی سیر یا پیاز بسیار ناخوشایند است و در صورت استفاده از لوازم آشپزخانه برای پوست کندن یا خرد کردن آن باقی می‌ماند. برای اینکه بوی پیاز یا سیر بر مزه اصلی مواد دیگر تاثیر نگذارد 2 راه وجود دارد:

استفاده از لوازم مخصوص برای پوست کندن یا خرد کردن پیاز و سیر. مانند غذاساز یا خردکن هفت کاره که با داشتن یک تیغه سیر پوست کن، این مشکل را برای همیشه برطرف کرده است.

استفاده از نمک برای شستشوی لوازم پوست کن و خردکن. در صورتی که ابزار شما بعد از استفاده از سیر و پیاز دچار بوی بد شده‌اند فقط کافی‌ست این لوازم را با مقداری نمک و آب ولرم شستشو نمایید.

پخت حبوبات در زمان کم

همه ما می‌دانیم که حبوبات زمان زیادی را برای پخت لازم دارند. گاهی ممکن از از روش‌های پر خطر مانند استفاده از زودپز یا حرارت بالا برای پخت حبوبات استفاده کنیم. روش‌های دیگری برای کاهش زمان پخت حبوبات وجود دارد که در لیست زیر بیان کردیم.

حبوبات را از شب قبل خیس کنید تا بافت سخت آن هنگام پختن زودتر از بین برود.

بعد از اینکه حبوبات را درون دیگ مخصوص برای پخت ریحته‌اید، یک قاشق چای خوری بیکینگ پودر درون قابلمه بریزید.

همیشه بخارپز کردن بهتر از آب پز کردن است.

Clean-the-pot

تمیز کردن لکه روغن

یکی دیگر از ترفندهای خانه داری تمیز کردن لکه روغن می‌باشد. در مواقعی که روغن بر روی لباس، فرش، مبل ریخته است، قبل از هر کاری مقداری نمک بر روی آن بپاشید تا چربی روغن جذب نمک شود و از خود لکه‌ای به جا نگذارد. سپس بعد از گذشت 10 دقیقه آن را با دستمال نمدار و محلول مخصوص تمیز کنید.

پاک کردن بید از لباس و رختخواب

وجود بید در خانه هیچ ارتباطی با بهداشت فردی و یا تمیز کردن محل زندگی ندارد. متاسفانه زمانی که یک بید ماده وارد خانه می‌شود تخم گذاری می‌کند و به مرور زمان تعداد آن‌ها افزایش می‌یابد. این حشره موزی بسیار جثه ریز دارد و از لباس‌های پشمی و الیاف تغذیه می‌کند. وجود سوراخ‌های کوچک در بعضی از لباس‌ها نشانه آلودگی بید می‌باشد. این اتفاق ممکن است سلامتی افراد خانواده را به خطر بیندازد. لذا پاک کردن خانه از حشرات موزی و بید بسیار حائز اهمیت است.

در ترفند های خانه داری روش‌های گوناگونی برای از بین بردن بید وجود دارد. در قسمت بعدی تمام این ترفندها را باهم بررسی می‌کنیم.

گلوله‌های نفتالین: گلوله‌های نفتالین را درون کیسه پنبه‌ای قرار دهید و آن را لابلای لباس و رختخواب خود بگذارید.

جارو برقی: جاروبرقی مانع تجمع بید بر روی فرش یا موکت می‌شود.

سشوار: بعد از مشاهده علائم بیدزدگی، سشوار را بر روی حرارت بالا تنظیم کنید و در همه جای خانه مخصوصاً کمد لباس و رختخواب بگیرید.

چوب سدر: یکی دیگر از دفع کننده‌های بید، برش‌های چوب سدر می‌باشد. برش‌ها را در بین لباس و رختخواب بگذارید.

کیسه میخک: میخک دارای عطر و بوی غیر قابل تحمل است و باعث از بین رفتن بید می‌شود. مقداری از آن را درون کیسه کوچکی ریخته و لابلای لباس و رختخواب قرار دهید.

روش‌های دیگری برای مهار بید زدگی وجود دارد و بهترین روش آن استفاده از اسپری سم مخصوص می‌باشد.

Cooking-beans-in-a-short-time

برطرف کردن شوری غذا؛ ترفند خانه داری و آشپزی

شور شدن غذا اتفاقی است که شاید برای شما نیز بیفتد. در چنین مواقعی برطرف کردن شوری غذا از ترفند های خانه داری مهم محسوب می‌شود و هر خانم خانه داری باید به آن مسلط باشد. با روش‌های زیر می‌توان شوری غذا را از بین برد.

حبه قند: با استفاده از یک قاشق حبه قند را درون دیگ غذا کنید و قبل از آب شدن کامل آن را از دیگ بیرون آوردید.

سیب زمینی: بهترین ترفند برای برطرف کردن شوری غذا، استفاده از چند برش سیب زمینی می‌باشد. بعد از پخت سیب زمینی آن را از دیگ خارج کنید.

میوه: در برخی غذاها به جای سیب زمینی، چند برش میوه را درون غذا بگذارید و پس از گذشت چند دقیقه خارج کنید.

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: