ویتامین D برای سلامت استخوان و تعدادی دیگر از اندام‌های بدن مانند ماهیچه‌ها، دندان‌ها و حتی تقویت سیستم ایمنی بدن، اهمیت بسیار زیادی دارد. اما مشکلی که وجود دارد این است که ویتامین دی به سختی از منابع غذایی معمولی به دست می‌آید و تامین اندازه مورد نیاز بدن، تنها از طریق مصرف منابع ویتامین D امکان پذیر نیست و باید از فرآورده‌هایی مثل شیر یا غلاتی که با این ویتامین غنی شده‌اند، استفاده نمود. اگر بدن شما این ویتامین را به مقدار کافی دریافت نکند، با طیف وسیعی از مشکلات سلامتی ناشی از کمبود ویتامین دی مواجه خواهد شد که برخی از آن‌ها را در این مقاله ذکر کرده‌ایم. پس با ما همراه باشید تا با عوارض کمبود ویتامین D و راه‌های درمان آن آشنا شوید.

Symptoms-of-vitamin-D-deficiency

1.ریزش مو یا نازک شدن تار مو ها

این ویتامین باعث پردازش کراتین می شود، پروتئینی که برای رشد مو و ناخن های ما لازم و ضروری هستند بنابراین زمانی که به میزان کافی از این ویتامین در بدن ما وجود نداشته باشد سطح کافی از کراتین در بدن تولید نمی شود و طبیعتا موهای ما دچار آسیب می شوند. طی تحقیقات و مطالعات متعددی که انجام شده است اغلب کمبود ویتامین D با آلوپسی و نازک شدن مو در مردان و زنان مرتبط می باشد.

2.عدم برخورداری از خواب با کیفیت

ویتامین D نقش بسیار مهمی در برخورداری از یک الگو خواب موفق دارد و مطالعات صورت گرفته نشان داده اند که کمبود این ویتامین می تواند منجر به بد خوابی، بی خوابی و برخی اختلال های دیگر در خواب شود، جالب است بدانید که کمبود ویتامین D حتا ممکن است منجر به آپنه خواب شود که یعنی تنفس فرد هنگام خواب بر هم می ریزد و در تمام طول شب او خواب مقطعی خواهد داشت.

چاقی

3.ابتلا به بیماری های متعدد

ویتامین D یکی از اصلی ترین سپر هایی است که می تواند به به بدن و سیستم ایمنی در مقابله با بیماری ها کمک کند به این ترتیب زمانی که بدن شما فاقد سطح مناسبی از این ویتامین می باشد ابتلا به ویروس ها و بیماری های مختلف محتمل می شود و احتمال ابتلا شما به سرماخوردگی، برونشیت و حتا ذات الریه افزایش پیدا می کند. به عبارت دیگر این ویتامین برای سیستم تنفسی شما و حفظ سلامت آن بسیار مهم می باشد.

4.احساس خستگی مداوم

احساس خستگی مداوم می تواند دلایل متعددی داشته باشد از جمله کمبود آهن، اضطراب، افسردگی و صد البته کمبود ویتامین D. این اتفاق از این رو رخ میدهد که کمبود ویتامین D باعث ضعیف شدن استخوان ها و ماهیچه ها می شود و ضعف آن ها نیز باعث ایجاد حس خستگی در سر تا سر بدن می گردد.

Vitamin-D-Deficiency

5.عدم ترمیم زخم ها

همان طور که می دانید افرادی که به دیابت مبتلا هستند معمولا با مشکل عدم ترمیم رخم های خود رو به رو می شوند اما اگر شما دیابت ندارید و همچنان زخم هایتان به راحتی ترمیم نیم شود شاید باید میزان ویتامین D بدن خود را بررسی کنید چرا که این ویتامین می تواند فاکتور های رشد بافت های جدید را تنظیم کند که باعث بهبود زخم ها می شود. پس اگر حتا زخم های جزئی شما زمان زیادی طول می کشد تا بهبود یابند شاید باید میزان ویتامین دریافتی خود را ارزیابی کنید.

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: