اکبر خرمدین که زندانی بود امروز در زندان فوت کرده است.

اکبر خرمدین که متهم به قتل پسر، دختر و دامادش بود به دلیل بیماری در زندان به کام مرگ رفت.

پدر بابک خرمدین در بیمارستان

صبح امروز برادر بابک خرمدین که ساکن شهرک اکباتان بوده، بر اثر استفاده بیش از حد نوشیدنی الکی احتمالا با هدف خودکشی، مصدوم شده و هم‌اکنون با حال نامساعد در بیمارستانی در تهران بستری است.

فخرالدین جعفرزاده در خصوص حکم پدر و مادر بابک خرمدین که به قتل پسرشان اعتراف کرده اند گفت: پدر و مادر اگر در قتل فرزندشان به شکل مشارکتی دخالت داشته باشند، ولی بودنشان باطل می‌شود. قتل از مبانی ارث است. اولیادم مقتول، طبق ماده ۳۵۱ قانون مجازات اسلامی، ولی دم همان ورثه مقتول می‌شوند. ورثه اولیای دم هستند، در این پرونده، چون اولیای دم خودشان درقتل نقش دارند، سمت اولیای دم بودنشان ضایع می‌شود و کنار می‌رود. مقتول فرزند و همسرندارد پس اولیای دم درجه یک ندارد. پدر قاتل مشمول قانون ۶۱۲ قصاص نمی‌شود و ۳ تا ۱۰ سال حبس دارد، مادر اگر معاون باشد مشمول ماده ۱۲۷ قانون مجازات اسلامی می‌شود و بیش از ۱۵ سال حبس خواهد داشت.

جعفرزاده در خصوص اینکه در این پرونده با اینکه مادر معاونت در ارتکاب قتل دارد، ولی بیشتر از قاتل حکم مجازات برایش تعیین می‌شود چنین گفت: بله مادر حکم بیشتری خواهد داشت.

وی تاکید داشت: ماده ۶۱۲ تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ است، و قانون ۱۲۷ مصوب سال ۱۳۹۲ است. قانون ۶۱۲ در حال اصلاح شدن است و مجازات مباشر قتل به ۲۰ سال حبس تغییر می‌یابد، ولی هنوز تصویب نشده است و در مجلس مطرح است واشکالات فعلا به این قانون وارد است. بر این اساس، با قوانین مصوب، اکنون حکم معاونت در قتل بیشتر از مباشرت در قتل در چنین پرونده‌هایی است.

فخرالدین جعفرزاده در ادامه در خصوص اینکه در این پرونده ورثه مقتول چه کسانی هستند با اشاره به اینکه بابک خرمدین یک برادر و دو خواهر دارد بیان داشت: با ارتکاب قتل توسط اولیای دم درجه یک، ورثه مقتول، اولیای دم درجه دو که خواهر و برادرهایش هستند می‌شوند. اولیای دم درجه دو در این پرونده با توجه به قوانین مجازاتی موجود، نمی‌توانند خواستار قصاص پدر شوند. می‌توانند اگر مادر قاتل باشد تقاضای قصاص مادر را داشته باشند، ولی اگر مادر معاونت در قتل داشته باشد که طبق قانون مجازات می‌شود واشد مجازات معاونت نیز مشخص است و طبق بند الف ماده ۱۲۷ مجازات می‌شود که بیش از ۱۵ سال حبس است.

فخرالدین جعفرزاده در پایان تاکید داشت: این پرونده در مراحل اولیه تحقیق است و صرف اعتراف متهمان نمی‌توان صحبت کرد و باید دقیق مشخص شود که والدین قاتل پسرشان هستند یا به جای دیگری اعتراف کرده اند. به فرض اگر حقیقت ماجرا همین اعترافات این مادر و پدر باشد، پدر قصاص نمی‌شود، مادر اگر معاون در ارتکاب قتل باشد بیش از ۱۵ سال حبس در انتظار خواهد بود.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: