شاید عجیب به نظر برسد، اما عادت ماهانه در مردان هم اتفاق می افتد که با شکل عادت ماهانه در خانم ها تفاوت های زیادی دارد. علت اصلی عادت ماهانه در مردان کاهش تستوسترون است. در این مقاله به بررسی عادت ماهانه در مردان می پردازیم

مردان چرخه های هورمونی را مثل زنان تجربه می‌کنند؛ به همین دلیل است که این چرخه ها به عنوان استراتژی مرد یا پریود مرد توصیف شده اند. تغییرات هورمونی زنان ناشی از چرخه باروری طبیعی او است.

مردان چرخه تولید تخمک را تجربه نمی کنند، و رحم ندارند که برای آماده سازی باروری بخواهند رحم را ضخیم کنند و اگر لقاح صورت نگیرد، آنها یک پوشش رحمی ندارند که از بدنشان خارج شود، و این چیزی است که به دوران قاعدگی یا پریودی اشاره دارد با این تعریف، مردان این نوع پریود را ندارند.

میزان تستوسترون مردان می تواند متفاوت باشد و برخی عوامل می توانند بر میزان تستوسترون تاثیر بگذارند از آنجا که این هورمون ها تغییر و نوسان می کنند، مردان ممکن است علائمی را تجربه کنند. علایم این نوسانات، که ممکن است برخی شباهت هایی را با علائم PMS داشته باشند، ممکن است نزدیک به پریودهای مردانه باشد که هر مردی آن را دارد.

IMS به طور فرضی ناشی از کاهش و نوسانات هورمونی است، به طور خاص تستوسترون. با این حال، هیچ مدرک پزشکی از IMS وجود ندارد.این درست است که تستوسترون نقش مهمی در سلامت جسمی و ذهنی انسان ایفا می کند و بدن انسان برای تنظیم آن کارهایی می کند اما عواملی که به IMS ارتباطی ندارند می تواند منجر به تغییر سطوح تستوسترون شود و این کار منجر به نشانه‌های غیرمعمولی می‌شود که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

عواملی که می توانند بر سطوح هورمونی تاثیر بگذارند، عبارتند از:

سن: کاهش تستسترون یک مرد از اوایل 30 سالگی شروع می شود.

استرس

تغییرات در رژیم غذایی یا وزن

بیماری ها

بی خوابی

اختلالاتی در خوردن

این عوامل همچنین می توانند بر سلامت روانی مرد تاثیر بگذارند.

علائم عادت ماهیانه مردان یا IMS چیست؟

علایم بیماری به اصطلاح IMS برخی از شباهت هایی با علائم را در طول PMS در زنان دارد.با این حال، IMS هر گونه الگوی فیزیولوژیکی را که دوره یک زن از چرخه تولید مثل آن پیروی می کند پیروی نمی کند، چون هیچ پایه هورمونی از IMS وجود ندارد.این بدان معنی است که این نشانه ها ممکن است به طور منظم رخ ندهد و هیچ الگویی برای آن ها وجود نخواهد داشت.

نشانه های IMS مبهم هستند و شامل این موارد می شوند:

خستگی

سردرگمی و آشفتگی ذهنی

افسردگی

عصبانیت

عزت نفس پایین

کاهش توانایی و میل جنسی

تنش

حساس شدن

اگر این علائم را دارید، احتمالاً چیز دیگری هم رخ می دهد. برخی از این نشانه ها ممکن است ناشی از کمبود تستوسترون باشند. سطح تستوسترون به طور طبیعی در نوسان است، اما اگر بیش از حد پایین باشد می تواند مشکلاتی را ایجاد کند، از جمله:

کاهش میل جنسی

مشکلاتی در رفتار و خلق و خویی

افسردگی

اگر این علائم ادامه داشته باشند، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

برای درمان عادت ماهیانه مردان چه راه حلی وجود دارد؟

این یک شرایط ناشناخته است و می‌تواند درمان شود به همین ترتیب، مردان میانسال نیز ممکن است علائمی را با میزان طبیعی تستوسترون خودشان تجربه کنند. این شرایط به اصطلاح کولوکویالی نامیده می شود و گاهی به عنوان یائسگی مردانه نیز شناخته می شود.

هنگامی که نوبت به آندروپوز می رسد، علایم به این موارد حرکت می کنند، خستگی، کاهش میل جنسی دارند و مردان میانسال را به دلیل سطوح پایین تستوسترون تحت تاثیر قرار می دهند در نهایت، اصطلاح پریود مردانه وجود دارد- اشاره به خون یافت شده در ادرار یا مدفوع استفاده می شود.

خون ریزی از اندام های جنسی مردانه اغلب ناشی از انگل یا عفونت است. مهم نیست که خونریزی در کجا واقع شده است، شما باید هر چه سریع تر پزشک خود را برای تشخیص و برنامه ریزی درمان ببینید.

تغییراتی در سبک زندگی ممکن است به شما کمک کند. IMS تشخیص پزشکی شناخته شده ای ندارد، بنابراین درمانش اینها است:

مدیریت نشانه ها

با احساسات و نوسانات روحی خود سازگار شوید

راه هایی برای تسکین استرس پیدا کنید

ورزش کردن، خوردن رژیم غذایی سالم، پیدا کردن راه هایی برای تسکین استرس و اجتناب از مصرف الکل و سیگار ممکن است به توقف این علائم کمک کنند. این تغییرات سبک زندگی می توانند به انواع علائم فیزیکی و ذهنی نیز کمک کنند با این حال، اگر شما باور دارید که علائم شما، ناشی از کم بودن تستوسترون است، به پزشک خود مراجعه کنید.

عادت ماهیانه در مردان به چه شکل است؟

جایگزینی تستوسترون ممکن است یک گزینه برای برخی افراد با سطح هورمون پایین باشد، اما اینکار با ریسک همراه است. اگر پزشک شما دلیل اساسی دیگری داشته باشد، آنها می توانند برای حل مشکلات دیگر، تست ها و روال های کاری را انجام دهند.

اگر فکر می کنید که شریک زندگی شما نشانه هایی از تغییرات هورمونی شدید و یا تستوسترون کم را نشان می دهد، یکی از بهترین روش ها برای کمک به او، صحبت کردن است. شما می توانید به او کمک کنید تا به دنبال کمک حرفه ای باشد و راه هایی برای مدیریت هر گونه نشانه ها بدون توجه به علت اصلی آنها پیدا کنید.

روزهای بد باعث می شود که رفتارهای بدی اتفاق بیفتد. علایم عاطفی یا فیزیکی مداوم کاملاً متفاوت هستند و با این نشانه ها باید پزشک خود را ببینید.

اگر این نشانه ها شما را اذیت می کنند، پس کاملا جدی هستند. 

اگر علائم بیماری شما را اذیت می کند به یک پزشک مراجعه کنید.

اگر می خواهید که به زندگی زناشویی و رابطه جنسی خود کمک کنید، به یک متخصص سلامت روانی و یک درمانگر جنسی مراجعه کنید.

همچنین، اگر اندام های جنسی تان خونریزی دارند، باید به پزشک مراجعه کنید. این مدلی از قاعدگی یا پریود مردانه نیست و به جای آن ممکن است نشانه ای از عفونت و یا مشکلات دیگر باشد.

اما چه چیزی باعث کاهش میزان تستوسترون بدن می‌شود؟

عوامل زیادی وجود دارند؛ از استرس تا تغییر رژیم غذایی، هر چیزی می‌تواند میزان تستوسترون بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه منجر به PMS مردانه می شود. به طور شگفت انگیزی، برخی از افراد علائم PMS متمایزی دارند، و این زمانی است که افراد احساس مشابهی را نسبت به زنان در زندگی خود تجربه می‌کنند که با احساسات روان شناختی و عاطفی مرتبط با PMS سروکار دارند.

کاهش هورمون بدن

زمانی که یک مرد عادت ماهیانه مردان IMS را تجربه می کند چه اتفاقی در او می افتد؟

این می تواند باعث شود که او عصبانی و مودی شود ؛ افرادی که IMS دارند نیز می توانند بسیار نگران، افسرده، و عزت نفس پایین داشته باشند.

چه کاری را باید در زمانی که مرد مبتلا به عادت ماهیانه مردان است، انجام داد؟

اگر شرایط خلق و خوی مودی و بد مردتان به مساله ای بد تبدیل شده، نگرانی‌های خود را با پزشک خود مطرح کنید و با مرد خود صحبت کنید. پزشک می‌تواند هر چیزی را از تغییر رژیم غذایی، توصیه تسکین استرس، کرم‌های هورمونی/دارو، و یا داروهای دیگر در صورت نیاز تجویز کند.اگر فکر می کنید که مردتان ممکن است در دوره پریودش باشد، با او کمی مدارا کنید. 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۹۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: