از دیابت چه می‌دانیم؟

دیابت نوعی بیماری است که در آن میزان قند خون به طور مداوم بالاتر از میزان طبیعی است. لذا جهت کنترل آن بایستی از داروهای خوراکی یا انسولین استفاده کرد. بالا بودن میزان قند خون به مرور و در طول زمان باعث وارد آمدن آسیب به قسمتهای مختلف بدن از جمله اعصاب، کلیه ها، قلب، عروق و چشم می شود.

نکات مهم درباره دیابت

تنها زمانی می توانید دیابت خود را به خوبی کنترل کنید که بپذیرید مسئول سلامت خود هستید و بقیه افراد نقش کمکی در بهبود شما دارند. چیزی به نام دیابت خفیف وجود ندارد. اگر قند خون کمی بالاتر از حد مجاز باشد دیابت است و باید کنترل شود . کنترل دیابت به راحتی امکان پذیر است ولی اگر کنترل نگردد خطرناک می باشد.

افت قند خون را جدی بگیرید. تکرار افت قند خون راحتما به پزشک معالج خود اطلاع دهید و به دنبال دلیل رخ دادن این موضوع باشید.

کلسترول موجود در خون به دوشکل کلسترول خوب و بد موجود می باشد.

کلسترول بد یا LDL موجب گرفتگی رگ ها شده که حملات قلبی را در پی خواهد داشت.

HDL یا کلسترول خوب موجب گرفتگی کمتر رگ ها می گردد.

درد قفسه سینه، تنگی نفس، تپش قلب و ورم اندام ها از نشانه های مهم این بیماری قلبی هستند. مراجعه به پزشک قلب هر 6 ماه یکبار علی رغم نداشتن هرگونه مشکل خاص توصیه می گردد.

دیابت

 مراقبت از کلیه ها

در صورت بالا بودن قند خون، کلیه ها بشدت آسیب می بینند که نتیجه این آسیب می تواند منجر به از کارافتادگی کلیه ها و نیاز به دیالیز و پیوند کلیه ها گردد. افراد دیابتی با کنترل قند و فشار خون می توانند از بروز این عارضه جلوگیری نمایند. آسیب های کلیوی اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند قابل درمان می باشند.

افراد دیابتی در صورت مبتلا نبودن به سایر بیماری ها بایستی مراقبتهای دوره ای زیر را بصورت منظم انجام دهند.

مراجعه سالانه به چشم پزشک

در صورت ابتلا به دیابت حتما بایستی حداقل به صورت سالیانه برای بررسی وضعیت بینایی خود به متخصص چشم مراجعه کنند. فراموش نکنید که در زمان مراجعه به چشم پزشک حتما اعلام کنید که دیابت دارید.

مراجعه سالانه به دندان پزشک

افراد دیابتی بیشتر در معرض ابتلا به عفونت لثه ها و پوسیدگی و لق شدن دندان ها هستند . لذا رعایت دقیق نکات بهداشتی دهان و دندان الزامی می باشد. حتی اگر دندان های سالمی دارید در صورت ابتلا به دیابت حتما بایستی سالی یک بار هم شده به دندان پزشک مراجعه کنید.

هر سه ماه یک بار بایستی برای بررسی روند درمان خود به پزشک فوق تخص غدد مراجعه کنید. البته با توجه به روند درمان و نظر پزشک بازه زمانی مراجعه شما به پزشک غدد می تواند تغییر کند.

 مراقبت از پاها

عدم کنترل قند خون و بی توجهی نسبت به مراقبت صحیح ا ز پاها موجب ایجاد زخم هایی در پاها می گردد. اعصاب حسی حرکتی اندامها مخصوصا پاها در اثر قند خون بالا دچار آسیب گشته و معمولا به صورت بی حسی یا گزگز کف پا بروز می کند. گزگز پاها علائم ابتدایی بروز پای دیابتی می باشد. این عارضه در صورت مراجعه به موقع به پزشک قابل درمان می باشد.

*هر روز پای خود را بویژه لابلای انگشتان را بررسی نمایید.

*از جوراب های نخی استفاده نمائید

*از پوشیدن کفش بدون جوراب خودداری نمائید.

*از پوشیدن کفش های باز و بدون محافظ و کفش هایی که بزرگتر یا کوچکتر از پاهای شما می باشد اجتناب نمائید.

*از راه رفتن بدون جوراب و دمپایی در منزل خودداری نمائید.

*از پوشیدن جوراب تنگ و انداختن پاها روی هم به مدت طولانی خودداری نمائید.

*ناخن های پای خود را بطور منظم و صاف کوتاه نمائید.

نکات مهمی در رابطه با حفظ سلامت قلب

*مقدار مناسب فشار خون در بیماران دیابتی 80/130 است.

*فشار خون بالا ضایعات شدیدی به قلب می رساند و احتمال حمله قلبی و نارسایی کلیوی را افزایش می دهد.

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۱۹ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: