قیمت دلار در ۱۸ آذر ماه ۱۴۰۰ در حالی اعلام شد که قیمت دلار نسبت به آخرین معاملات اندکی تغییر یافت. در روزهای گذشته شاهد بالا و پایین رفتن قیمت دلاربودیم،قیمت دلار در 2روز گذشته کاملا مشخص بود، ولی دوباره امروز قیمت دلار افزایش پیدا کرد.وباید دید در روزهای آینده قیمت دلار چگونه خواهد بود.

عده ای از کارشناسان بر این باورند که انقلاب صنعتی چهارم، بلاک چین است که به لکوموتیو اقتصاد دیجیتال در آینده تبدیل خواهد شد و این موضوع می‌تواند به عنوان یک فرصت برای ایران تلقی شود چراکه اقتصاد دیجیتال در حال حاضر، شش و نیم درصد از جی دی پی کشور را تشکیل داده که باید به ۱۵ درصد رسانده شود و از این جهت صنعت بلاک چین می‌تواند در این زمینه کاملا تاثیرگذار بوده و نتیجه بخش باشد.

حدود هشت سال است که ایران، وارد حوزه رمز ارزها و بلاک چین شده و بیش از ۴۰ سال است که کشورمان و کلا حوزه فناوری اطلاعات، تحریم است و این در حالی است که به اعتقاد رییس کمیسیون رمز ارز و بلاک چین سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور بلاک چین و رمز ارز در عصر امروز تنها راهی است که علیرغم تحریم‌ها، می توان با آنها بسیاری از مشکلات را حل کرده و به پیشرفتهای زیادی رسید.

 

افشین آشوری با بیان اینکه انقلاب صنعتی چهارم، بلاک چین است گفت: در جلسه‌ای که با قوه قضائیه داشتم به این موضوع تاکید کردم که دیگر با فناوری و تکنولوژی و به خصوص بلاک چین نمی شود مقابله کرد و باید هر چه سریعتر موانع موجود در این زمینه را برای فعالان برطرف کرد.

 

 وی با بیان اینکه لکوموتیو اقتصاد دیجیتال در آینده بلاک چین است، تصریح کرد: در این حوزه، قانون بدی وجود دارد و آن این است که به همه صنایع برق یارانه‌ای تعلق می گیرد ولی در این صنعت نه تنها هزینه برق بسیار گران است بلکه دپوزیت قبل از مصرف برق را میگیرند.

 

او که در همایش فناوری بلاکچین، پروتکل اعتماد صحبت می‌کرد، ادامه داد: در حوزه رمز ارز این قانون بد، فاجعه آفرین شده و این در حالی است که مسوولان باید بدانند که اگر رمز ارز نبود، قیمت دلار در حال حاضر ۷۰ هزار تومان می‌شد ولی رمز ارز جلوی افزایش زیاد قیمت دلار را گرفته است. کریپتوکارنسی یا همان ارزهای دیجیتال خیلی از ضررهای بورسی را جبران کرد.

 

وی تاکید کرد که امارات در حال جذب نخبگان و متخصصان در همه رشته‌هاست و برای ایران، تارگت ۱۰۰ هزار نفری را برای جذب نخبگان گذاشته است. همین جا هشدار می‌دهم که اگر مسئولان و تصمیم گیران، محدودیت‌ها و موانع را بیشتر کرده و برطرف نکنند، شاهد افزایش چشم گیر مهاجرت نخبگان خواهیم بود.

 

آشوری با تاکید بر اینکه بلاک چین، یک فرصت برای کشور است گفت: ما خسته کار نیستیم اما خسته بوروکراسی هستیم؛ جوانان این کشور، یک روز با اینماد و یک روز با طرح صیانت و یا مانع تراشی‌های دیگر اذیت می‌شوند.

 

وی یادآور شد: اقتصاد دیجیتال در حال حاضر ، شش و نیم درصد از جی دی پی کشور است که باید به ۱۵ درصد برسانیم و بلاک چین می‌تواند در این زمینه کاملا تاثیر گذار بوده و نتیجه بخش باشد.

 

همچنین علی پاک باخته‌گان زنجانی - رئیس کمیسیون رمز ارز و بلاک چین استان البرز - معتقد است: صنعت رمز ارز و بلاک چین جای رشد بسیاری در کشور دارد ولی متاسفانه ما مشکلات ساختار آموزشی در این صنعت داریم.

 

وی در توضیح این مطلب افزود: خیلی‌ها هنوز این صنعت را به خوبی نمی‌شناسند، هندوستان ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات نرم‌افزار دارد که این میزان در کشور ما ۳۰ میلیون دلار است و این در حالی است که ما سالیانه حداقل میتوانیم ۸ میلیارد دلار صادرات تکنولوژی و هوش مصنوعی داشته باشیم و متخصصان فعالی نیز در این زمینه داریم.

 

مدیر ارشد استراتژی خانه بلاکچین ایران در بخشی از سخنان خود با اشاره به تولید و رونمایی از اولین دستگاه کارت‌خوان (POS) ایرانی مبتنی بر ارز دیجیتال در سال گذشته گفت: این دستگاه را تولید کردیم و در نمایشگاه ترکیه نیز آن را به تمام جهانیان معرفی کردیم؛ درواقع با تولید این دستگاه، شاهد ظهور نسل سوم دستگاه‌های خودپرداز هستیم. دستگاهی که به راحتی خرید و فروش همه رمزارزها را ممکن می‌کند.

 

او در بخشی از سخنان خود تاکید کرد: متاسفانه برخی مسئولان ما علی رغم مخالفت‌هایی که با این صنعت دارند اما آشنایی نیز با این حوزه ندارند و دلیل مخالفتشان عدم آشنایی است؛ برخی مسئولان از نظر سواد بلاک چینی عقب هستند و این در حالی است که ضرورت دارد برای اتخاذ تصمیمات صحیح دانش لازم را داشته باشند. دوره‌های آموزشی برای این موضوع در حال برگزاری است و کمیسیون رمز استان البرز نیز در نظر دارد از ماه آینده کلاس‌های آموزشی را در این زمینه برگزار کند

 

عضو کمیسیون رمز ارز و بلاک چین نصر کشور با اشاره به اولین نشریه اختصاصی رمز ارز و بلاکچین توضیح داد: این نشریه اطلاعاتی در این حوزه به مخاطبان می دهد و در راستای تولید و انتشار محتوا با هدف آشنایی مخاطبین با فناوری بلاکچین و رمزارزها در کلیه سطوح و تمامی بخش های اقتصادی ایجاد شده است و به همه کسانی که در این مراسم حضور دارند ازین پس اشتراک رایگان می دهیم.

بازار ارز | دلار بر همان مدار قبلی

بازارساز در هفته ای که سپری شد چه در بازار متشکل ارزی و چه در بازار سنا نتوانست تغییر عمده ای در قیمت ها متاثر از عرضه دلار ایجاد کند.

در این میان بازار آزاد ارز هم فعلا تحت تاثیر تصمیمات بازارساز قرار نمی گیرد. دلار فعلا در همان کانال قبلی در نوسان است. با وجود سیگنال های مثبت از مذاکرات وین، دلاربازان چندان تمایل ندارند قیمت دلار را پایین بکشانند. این در حالی است که در روز شنبه به احتمال قوی بازار به نتیجه برخی از جلسات وین واکنش نشان دهد.

بازار سهام | سیگنال های مثبت به بورس

در بازار سهام، بورس بازان سیگنال های مثبت دریافت کردند و به باور برخی روز شنبه احتمالا بازار شاهد تکانه های مثبت در سمت تقاضا و اثرگذاری آن بر روند حرکت شاخص خواهد بود. معامله گران سهام با حساسیت بیشتری مذاکرات وین، ارسال لایحه بودجه 1401 را رصد میکنند و این در حالی است که سمت عرضه براساس شاخص های عملکردی بازار، همچنان پرزور هستند و با توجه به شکنندگی بازار، احتمالا این وضعیت ناپایدار دنبال میشود.

بازار خودرو | آغاز  پیش فروش ها از دوشنبه

بازار خودرو در هفته ای که سپری شد، متاثر از نوسانات دلار  شاهد حرکت الاکلنگی بود، هر چند که قیمت ها بیشتر متمایل به بالا بود. البته در بازار خودرو فعلا نه کسی خریدار است و نه کسی فروشنده است و در این وضعیت باید منتظر اثرگذاری هر خبری بر روند معاملات بود. اگر چه رفتار بازار با تردید معامله گران نسبت به نتایج مذاکرات وین هم مواجه است اما در مجموع بیشترین تاثیر را بازار خودرو از حرکت دلار می گیرد.

در تازه ترین رویدادها اما قرار است از دوشنبه پیش فروش خودروسازان شروع شود. براین اساس فاطمی امین، وزیر صمت در سفر به بروجرد در این خصوص در روز جمعه گفت: با برنامه‌ای که تنظیم شده از هفته آینده در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ایران خودرو و سایپا پیش فروش خواهند داشت و تا پایان امسال بیش از ۱۳۰ هزار خودرو تحویل خواهد شد و به همین میزان برای سال آینده پیش‌فروش می‌شود و اصلاحی که در قیمت خودرو اتفاق افتاد که پایین‌تر از تورم کشوری است. ▫️ ۲۶۰ هزار خودرویی که تا پایان سال عرضه و پیش فروش می‌شود بازار را متعادل کند.

بازار مسکن | تعیین زمین ها برای 4 میلیون مسکن

به استناد گزارشات رسمی در ماه گذشته، حجم معاملات مسکن در شهر تهران به بیش از ۷۳۰۰ واحد مسکونی رسید. این حجم از معاملات نسبت به ماه قبل ۳۳.۵ درصد و نسبت به آبان سال گذشته بالای ۶۳ درصد افزایش داشت. مقایسه تعداد معاملات از ابتدای امسال نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد، پس از ۶ ماه، «آبان» تنها ماهی است که معاملات مسکن در آن از ماه مشابه سال قبل، پیشی گرفت. بازار فعلا در یک وضعیت رکودی به سر می برد و به نظر می رسد همه چیز در انتظار برنامه های وزارت راه و شهرسازی برای تولید مسکن هستند. برخی تحرکات ماه آبان را مهم توصیف کرده و می گویند بازار از آن تاثیر می پذیرد اما در تازه ترین رویداد در خصوص برنامه مسکنی دولت، وزیر راه و شهرسازی در روز جمعه در سفر به لرستان گفت: همکاران ما شبانه‌روز در تلاش هستند برای اینکه تا پایان سال زمین ۴ میلیون مسکن را تعیین تکلیف کرده باشیم.

بازار ارز دیجیتال | یک پیش بینی برای بیت کوین

همچنین قیمت بیت کوین، که توسط جمعی از سرمایه گذاران به عنوان محافظی در برابر تورم دیده می شود، پس از گزارش CPI از اداره آمار کار وزارت کار ایالات متحده، 2 درصد افزایش یافت.

کتی وود، مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری "آرک اینوست" Ark Invest روز پنجشنبه در گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی در یک پیش بینی ادعا کرد: با وارد شدن سرمایه گذاران نهادی به فضای نسبتاً جدید ارزهای دیجیتال، قیمت بیت کوین می تواند به بیش از 500,000 دلار نیز افزایش یابد.

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: