با خرید خانه در ترکیه می توان اقامت گرفت.خرید خانه در ترکیه میان ایراتنی ها زیاد شده.مردم برای سرمایه گذاری به خرید خانه در ترکیه روی آورده اند.خرید خانه در ترکیه میان ایرانی ها باب شده.

با توجه به انتشار آگهی فروش خانه از سوی ایرانیان برای فروش املاک خود در ترکیه می‌توان تصور کرد خانه ایرانیان در ترکیه نسبت به خانه شهروندان این کشور به قیمت پایین‌تری خریداری می‌شود؟

رضا کامی، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه تاکید کرد: به دلیل تخلفات و کلاهبرداری‌هایی که در این راه صورت گرفته است، به تمام افرادی که قصد خرید خانه در ترکیه را دارند پیشنهاد می‌کنیم پیش از اقدام از تمام شرایط و روش‌های حقوقی خرید خانه در ترکیه اطلاعات کامل را به دست آورند.

خرید خانه در ترکیه به ارزش کمتر از ۲۵۰ هزار دلار

به گفته یک مشاور خرید ملک در ترکیه، بر اساس قوانین این کشور شهروندان ایرانی در صورت خرید خانه به ارزش کمتر از ۲۵۰ هزار دلار آمریکا اقامت یکساله این کشور به شرط تمدید را دریافت می‌کنند.

در این حالت اقامت خریدار خانه به شرط زندگی در ترکیه بصورت سالانه تمدید می‌شود و بعد از پنج سال فرد می‌تواند اقامت دائم، حق شهروندی و پاسپورت این کشور را دریافت کند. لازم به ذکر است در این پنج سال فرد نمی‌تواند خانه خود را بفروشد.

خرید خانه در ترکیه به ارزش بیشتر از ۲۵۰ هزار دلار

حالت دیگر این است که فردی خانه‌ای با ارزش بیش از ۲۵۰ هزار دلار آمریکا خریداری کند.

در این روش از همان ابتدا صاحب ملک پاسپورت و حق شهروندی را دریافت می‌کند اما باز هم تا سه‌ سال حق فروش خانه خود را ندارد زیرا در ازای خرید خانه حق شهروندی دریافت کرده است.

همچنین باید توجه داشت که بحران ارزی ترکیه، سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور را با ریسک‌های بالایی همراه کرده است. به عنوان مثال خریداران مسکن طی دو سال گذشته در ترکیه با توجه به کاهش ارزش لیر زیان قابل ملاحظه‌ای را متحمل شده‌اند.

بنابراین علاوه بر رعایت مسائل حقوقی خرید خانه در کشور ترکیه، به لحاظ اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در املاک این کشور، باید به تمام شرایط توجه کرد.

هیجان خرید ایرانی املاک ترکیه از کی شروع شد؟

ماجرا از این قرار است که برخی از مردم با توجه به وضعیت اقتصادی نامطلوب کشور، سرمایه‌های خود را برداشته و برای سرمایه‌گذاری به ترکیه برده‌اند و براساس آماری که ترکیه اعلام کرده امروز ایرانیان اولین خریداران املاک این کشور محسوب می‌شوند و گوی سبقت را از عراق ربوده‌اند.

بنابر گزارش مرکز آمار ترکیه، ایرانیان فقط در ماه آگوست (اوایل مرداد) با خرید ۹۱۱ ملک در ترکیه رکورددار خریداران خارجی املاک در این کشور شدند. البته تا همین چند سال پیش اصلا ایرانی‌ها علاقه‌ای به خرید ملک در ترکیه نداشتند، اما از سال ۲۰۱۸ رفته رفته با توجه به تبلیغات گسترده بنگاه‌های ساختمانی، ایرانی‌ها به سرمایه گذاری در بخش مسکن کشورهایی مثل ترکیه علاقه نشان دادند. بر اساس داده‌های مرکز آمار اقتصاد ترکیه از سال ۲۰۱۸ ایرانی‌ها هر سال از بزرگ‌ترین خریداران ملک در ترکیه بودند.

در سال ۲۰۱۸ ایرانی‌ها در این کشور ۳ هزار و ۶۵۲ ملک خریدند، سال ۲۰۱۹ این تعداد به ۵ هزار و ۴۲۳ ملک افزایش پیدا کرده است. اما در سال گذشته میلادی بیش از ۷ هزار ملک در ترکیه توسط مردم ایران خریداری شده است. در همین ۹ ماه اول سال ۲۰۲۱ هم نزدیک به ۶ هزار ملک توسط ایرانی‌ها در این کشور به عنوان سرمایه گذاری خریداری شده است.

سقوط لیر نسبت به پول کشورمان

ایرانیانی که در ترکیه، خانه می‌خرند نخستین هدف اصلی‌شان، «سرمایه‌گذاری به قصد کسب بازدهی مثبت» است و در این مسیر، اغلب با «نگاه به روند گذشته بازار ملک» و «تعقیب رفتار دیگران، بدون تحلیل نتیجه اقدام آن ها»، حرکت می‌کنند. با این حال، نگاهی به اقتصاد ترکیه و کاهش ارزش پول این کشور باعث شده افرادی که در این کشور در مسکن سرمایه گذاری کرده اند با ضرر هنگفتی مواجه شوند.

هم اکنون ارزش لیر در برابر دلار، به پایین‌ترین سطح سقوط کرده به‌طوری‌که نرخ برابری دلار در برابر لیر به ۷/ ۱۳ رسیده است. این نرخ برابری در مهر امسال ۲/۹ بود و ارزش لیر به دلار در یک سال گذشته بیش از ۴۳ درصد کاهش داشته که این روند، افزایش نرخ دلار در برابر لیر را به همراه داشته است. اکنون هر لیر ۲ هزار و ۲۷۰ تومان است در حالی که سال گذشته هر لیر ۳ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است و این یعنی در یک سال گذشته ارزش لیر نسبت به پول کشورمان هم کاهش ۳۵ درصدی داشته است.

یک محاسبه سرانگشتی

بررسی‌ها از داده‌های معتبر درباره متغیرهای اقتصادی بازار مسکن ترکیه و سایر متغیرهای اقتصادی کلیدی این کشور حاکی است: متوسط قیمت مسکن در ترکیه، در فاصله یک سال اخیر حدود ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است یعنی اگر یک خانه را سال گذشته به قیمت ۲ میلیون لیر خریده باشید حالا آن خانه ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار لیر قیمت دارد، اما هنگام فروش باید مالیات ۳۵ درصدی عایدی سرمایه هم پرداخت کنید که یعنی از فروش این ملک باید حدود ۹۰۰ هزار لیر به عنوان مالیات پرداخت کنید که می‌شود یک میلیون و ۷۰۰ هزار لیر.

با توجه به قیمت لیر در سال گذشته که ۳۵۰۰ تومان بوده خانه ۲ میلیون لیری می‌شود ۷ میلیارد تومان این در حالی است که با توجه به آن چه گفته شد این خانه با توجه به قیمت لیر که ۲۲۷۰ تومان است تنها ۳ میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان ارزش دارد و این یعنی ۴۵ درصد سرمایه در یک سال اخیر از بین رفته است این در حالی است که اگر با همین مبلغ در تهران خانه‌ای خریداری می‌شد با توجه به تورم ۱۷ درصدی ملک در تهران سرمایه این فرد بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون افزایش پیدا کرده بود.

ضرر هنگفت خریداران خانه در ترکیه

طبق آن چه گفته شد افرادی که ملک در ترکیه خریده اند به طور میانگین ۴۵ درصد ضرر کرده اند. به گزارش ایسنا طی سال‌های ۹۷ تا ۹۹ ایرانیان ۷ میلیارد دلار در بازار مسکن ترکیه سرمایه گذاری کرده اند که اگر در خوشبینانه‌ترین حالت میزان ضرر خریداران ملک در ترکیه را همان ۴۵ درصد در نظر بگیریم سرمایه ایرانی‌هایی که در سال‌های ۹۷ تا ۹۹ در این کشور خانه خریده اند هم اکنون به ۳ میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار رسیده که این یعنی ۳ میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار ایرانی‌ها در این مدت از سرمایه گذاری در ترکیه زیان دیده اند.

برای خرید خانه در ترکیه چه مدارکی لازم است؟

فرآیند خرید خانه برای خارجی ها ساده است و در طول سالیان متمادی تغییراتی داشته، که این پروسه را آسان نموده است. حتی اگر نیاز به تهیه اسناد و مدارک متفاوت و زیادی باشد، آژانس های متعددی هستند که در این حوزه فعالیت می نمایند و به شما در استعلام قیمت خانه در استانبول و خرید کمک می نمایند. در ادامه مدارکی که شما برای خرید ملک در ترکیه نیاز دارید، لیست شده اند:

راهنمای خرید ملک در ترکیه

۱- کلیه مدارک و مجوزهای ثبت نام آژانس املاک برای خرید و فروش املاک و مستغلات

۲- کلیه اسناد و اطلاعات مربوط به اقامت دائم یا موقت اتباع خارجی جهت خرید خانه در ترکیه

۳- کلیه مدارک مربوط به خانه مد نظر، داده های مربوط به نقل و انتقالات، حق وثیقه یا وام مسکن

۴- قرارداد یا قولنامه خرید و فروش که باید حتما به زبان ترکی باشد و به زبان انگلیسی نیز ترجمه گردد

۵- اطلاعات کامل فروشنده یا شرکت های ساخت و ساز که هم اکنون قصد واگذاری و فروش خانه را دارند

۶- کد مالیاتی؛ دریافت این مورد تنها بین ۱۰-۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد. دریافت شماره مالیات فردی مستلزم حضور شخص خریدار و همچنین ارائه پاسپورت معتبر دارد

۷- عکس رنگی برای دفتر ثبت و اسناد به عنوان خریدار املاک و مستغلات در ترکیه. آنها عکس مالک را در سند قرار می دهند و این تصویر نیز در اداره مدیریت ثبت اسناد tapu kadastro genel mudurluğu قرار می گیرد. برای دفتر اسناد رسمی به ۲ قطعه عکس مازاد دیگر نیز نیاز است

۸- ترجمه پاسپورت و کارت ملی فرد خریدار با مترجم رسمی و تایید شده توسط دفاتر نوتر 

۹- وکالت نامه؛ اگر شخص خریدار نمی تواند هنگام دریافت تاپو حضور مستقیم داشته باشید، کارکنان آژانس املاک یا وکیل این کار را برای او انجام می دهند. برای این مورد لازم است تا وکالتنامه رسمی محضری تهیه کنید. یک مترجم خبره به صورت رسمی مفاد وکالتنامه را به زبان مادری خریدار ترجمه می کند. وکالتنامه رسمی جهت انجام کلیه مراحل و فعالیت های مورد نیاز برای خرید خانه به نام شما، دریافت کنتور آب و برق و همچنین خریداری اشتراک تلفن و اشتراک اینترنت توسط نمایندگان آزانس املاک یا وکلا مورد نیاز خواهد بود.

آشنایی با مراحل خرید ملک در ترکیه

•    پس از تصمیم نهایی خود برای خرید ملک، قرارداد خرید منعقد خواهد شد و در آن زمان خرید را مشخص می نمایید. البته باید مبلغی را به صاحب ملک پرداخت کنید.

•    مبلغ ودیعه از ملکی به ملک دیگر متفاوت است. اما به عنوان یک قاعده کلی تا ۱۰ درصد قیمت ملک است. با امضای همه طرفین قرارداد و دریافت سپرده، قرارداد لازم الاجرا می شود.

•    به خاطر داشته باشید که اگر بیشتر از یک هفته از قرارداد، تصمیم به لغو قرارداد خود بگیرید، حق پس گرفتن بیعانه را نخواهید داشت. با این حال، اگر هر یک از طرفین از قرارداد منصرف شوند، شما سپرده را پس خواهید گرفت. همچنین در چنین رویدادی یک بند جریمه نیز اعمال خواهد شد.

•    پس از اتمام مراحل توافق، خریدار و مالک ملک (یا وکیل آن) حضوری برای انتقال سند در اداره رسمی ثبت اسناد و املاک یکدیگر را ملاقات خواهند کرد. این فرآیند حدود یک ساعت طول می کشد. خریداران خارجی نیز ملزم به همراه داشتن مترجم مخصوص اداره اسناد برای تایید ثبت ملک هستند. باید در نظر داشت که آژانس های املاک در این مرحله وظیفه دارند تا با مراجعه به اداره ثبت اسناد، اقدام به باز نمودن پرونده بنام زدن ملک و گرفتن سند برای شما نمایند.

•    باید قبل از امضای سند نهایی، مالیات و هزینه آن را (حدود ۴ درصد ارزش ارزیابی شده ملک) که توسط قانون تعریف شده است، پرداخت کنید. پس از امضای قرارداد همه طرفین، فرآیند خرید کامل می شود.

•    امضای قرارداد و گرفتن سند مالکیت به این معنی است، که اکنون ملک و مالکیت به شما منتقل شده و در سازمان ثبت اسناد و املاک ثبت می‌شوید. سند در همان روز از اداره اسناد دریافت می شود.

•    قبل از انتقال سند مالکیت، باید قیمت باقیمانده ملکی را که خریداری کرده اید، به فروشنده بپردازید. توجه نمایید که اگر ملک را به صورت وکالتنامه ای خریداری می نمایید لازم است تا وکالتنامه در سفارت ترکیه آپوستیل شود تا تایید شده و دارای اعتبار باشد.

در زمان خرید ملک باید به موارد زیر دقت کرد:

ملک مد نظر شما نباید در گرو دولت و بانک باشد. به عبارت دیگر نباید هزینه پرداخت نشده ای داشته باشد. برای این مورد دفاتر اسناد رسمی می توانند به شما کمک نمایند.

برای خرید ملک نیاز نیست تا شما حتما دارای اقامت این کشور باشید.

در زمان خرید ملک باید به موارد زیر دقت داشته باشید:

جمع بندی

اگر این اولین بار است که اقدام به خرید ملکی در استانبول می نمایید یا می خواهید در خارج از کشور سرمایه گذاری کنید، به شما پیشنهاد می کنیم تا از یک مشاور یا فرد آگاه کمک بگیرید تا به شما کمک نماید خانه مد نظر خود را در استانبول پیدا کنید. بسیار مهم است که آنها به زبان شما و همچنین زبان ترکی مسلط باشند. هوم ترکی به عنوان یک تیم حرفه ای، با بهترین و مورد اعتماد ترین مشاوران املاک و مستغلات در استانبول آماده است تا پاسخگوی هرگونه سوال و مشکلی در این حوزه باشد.

هوم ترکی می تواند به شما کمک کند تا بهترین ملک را برای فروش یا اجاره در استانبول با توجه به نیازهای خود پیدا کنید. این تیم در زمینه های زیر می تواند پاسخگوی شما باشد: 

پاسخگویی به شما در خصوص روال خرید و فروش 

به صورت کلی خرید ملک در ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک، دارای روند دشواری نیست، اما باید از افراد آگاه بهره برد که با پروسه خرید آشنا هستند.

 

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: