قیمت خودرو چند سالی است رو به افزایش است.با توجه به خدماتی که شرکت ها می دهند قیمت خودرو بالا است.قیمت خودرو در ایران زیادی بالا رفته است.آیا قیمت خودرو  کاهش می یابد؟

بحث واردات ۵۰ هزار دستگاه خودروی سواری و ده هزار دستگاه ماشین آلات سنگین معادن و راهسازی یکی از مصوبات جنجالی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ بود. اعضای کمیسیون تلفیق به دنبال این بودند که از مسیر واردات این تعداد خودرو علاوه بر اینکه تا حدودی سر وسامانی به وضعیت بازار خودرو دهند بتوانند از این مسیر منابع مالی مورد نیاز برای برخی از پروژه های عمرانی دولت نیز تدارک ببینند.

انتشار این خبر تا حدودی امید به برداشتن قفل از در واردات خودرو به کشور بعد از حدود سه سال و هفت ماه را زنده کرد و کارشناسان پیش بینی کردند چنانچه این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق تبدیل به مصوبه شود و در صحن نیز بتواند رای مثبت نمایندگان را کسب کند، شاهد نزولی شدن نمودار قیمت خودروهای وارداتی و به دنبال آن ریزش قیمت محصولات داخلی خواهیم بود.

کارشناسان معتقدند در حال حاضر قیمت خودرو علاوه بر اینکه از نوسانات نرخ ارز، افزایش نرخ تورم عمومی، میزان عرضه توسط شرکت های خودروساز تاثیر می پذیرد به دلیل ممنوعیت واردات نیز بیش از پیش دچار تلاطم شده است. آنها تاکید می کنند التهاب در بازار وارداتی ها و افزایش لجام گسیخته قیمت ها در این بازار به نوعی به بازار خودروهای داخلی نیز سرایت کرده است.

به نظر کارشناسان در این شرایط هر گونه سیگنالی که نشان دهد قفل از در واردات خودرو برداشته شده می تواند به نزولی شدن نمودار قیمت خودروهای وارداتی و به دنبال آن کاهش قیمت محصولات داخلی منجر شود.

با توجه به نظر مساعد اعضای کمیسیون تلفیق و همچنین نگاه مثبت سایر نمایندگان که چندی قبل با تصویب مصوبه کمیسیون صنایع در صحن به دنبال واردات خودرو از مسیر صادرات خودرو و قطعات بودند( مصوبه ای که به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و منتظر نظر اعضای هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت است) به نظر می رسید واردات خودرو در سال آینده اتفاق بیفتد.

تصویب این مصوبه در صحن علنی با توجه به ردیف های هزینه ای که برای ۶۰ هزار میلیارد تومان منابع پیش بینی شده حاصل از واردات در نظر گرفته شده بود، بیش از پیش محتمل به نظر می رسید.

براساس پیشنهاد مطرح شده در کمیسیون تلفیق قرار بود از محل درآمد حاصل از واردات ۵۰ هزار دستگاه خودروی سواری و ۱۰ هزار دستگاه ماشین آلات سنگین براساس تعرفه ورودی که به تصویب هیات وزیران می رسد، به دولت اجازه داده شود تا تأمین مالی شبکه راه‌آهن کشور و ایجاد خطوط ریلی مورد نیاز اعم از قطار عادی، برقی، سریع‌السیر و قطار شهری و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در خطوط ریلی و بخش راه‌سازی با اولویت مناطق محروم و روستایی و اصلاح نقاط حادثه‌خیز در جاده‌ها و ارتقای مدیریت عبور و مرور ناوگان حمل‌ونقل اقدام کند.

اما بررسی جزئیات مصوبه نهایی تلفیق در این زمینه از حذف بند واردات ۵۰ هزار دستگاه خودروی سواری و جایگزینی آن با واردات ۵۰ هزار دستگاه دستگاه کامیون ، اتوبوس بیرون و درون شهری، تریلی ، تریلی یخچال دار ، واگن ، واگن یخچال دار و کشنده حکایت دارد.

بنابراین اعضای کمیسیون تلفیق در دقیقه۹۰ پیشنهاد خود را برای واردات خودرو عوض کرده و واردات خودروهای تجاری را جایگزین سواری ها کردند.

تغییر پیشنهاد اعضای کمیسیون صنایع می تواند این سیگنال را به بازار خودرو مخابره کند که این مسیر واردات نیز برای سال آینده مسدود است و خبری از واردات خودرو به کشور در سال ۱۴۰۱نخواهد بود. تداوم محدودیت واردات خودرو به معنای ادامه سریال التهابات بازار خودرو خواهد بود.

وضعیت بازار خودرو

این هفته، قیمت «سمندLX با موتورEF7» ، «رانا پلاس»، «دنا معمولی»، «کوییک معمولی»، «کوییک R» و «ساینا» کاهش های یک تا چهار میلیون تومانی را تجربه کردند و «دنا معمولی» بیشترین کاهش قیمت را در میان خودروها ثبت کرد. این در حالی بود که قیمت تمامی محصولات خانواده پژو 206 یعنی «پژو 206 تیپ2»، «پژو 206 تیپ 5»، «پژو 206 صندوقدار» در کنار «شاهین»، «تیبا صندوقدار» و  «تیبا2 معمولی» این هفته ثبات قیمت در پیش گرفتند و تغییر قیمتی را نسبت به هفته قبل در کارنامه معاملاتی خود ثبت نکردند.  

قیمت کوییک در بازار خودرو

 

خانواده کوییک در نخستین روزهای زمستان، کاهش قیمت یافتند. «کوییک معمولی» در این هفته یک میلیون تومان افت قیمت داشتند قیمت آن به 194 میلیون تومان رسید. «کوییک R» هم به 200 میلیون تومان نزدیک شد. 

 

«شاهین» دیگر خودروی سایپایی ها که در ماه هایی که وارد بازار شده نتوانسته چندان خوش اقبال باشد، این هفته با خودروهایی که ثبات قیمت داشتند، همراه شد و همچون هفته قبل 345 میلیون تومان دست به دست شد.

قیمت تیبا در بازار خودرو

خانواده تیبا هم در هفته ای که گذشت، ثبات قیمت در پیش گرفت و با قیمت های هفته قبل معامله شد. «تیبا صندوقدار» و «تیبا 2 معمولی» این هفته به ترتیب 179 و 182 میلیون تومان از سوی فعالان بازار خودرو قیمت داده شدند.

 

«ساینا» در ادامه روند نزولی قیمت خود که از هفته قبل آغاز کرده است، این هفته هم در مقایسه با هفته گذشته، یک میلیون تومان ارزان تر شد و از سوی فعالان بازار خودروها 190 میلیون تومان قیمت داده شد.

 

قیمت محصولات پژو در بازار

این هفته تمامی محصولات خانواده پژو 206 ثبات قیمت داشتند و هیچ تغییر قیمتی را نسبت به هفته قبل تجربه نکردند. «پژو 206 تیپ 2» و «پژو 206 تیپ 5» این هفته همچون هفته قبل با به ترتیب به قیمت های 272 و 309 میلیون تومان دست به دست شدند و صندوقدار این خانواده یعنی «پژو 206 صندوقدار» هم با ثبت ثبات قیمت همچنان 306 میلیون تومانی به فروش رفت.

قیمت خانواده سمند در بازار

داستان خانواده سمند این هفته با بازار خودروهای پرطرفدار متفاوت بود. دو محصول این خانواده این هفته هم کاهش قیمت و هم افزایش قابل توجه را در کارنامه خود ثبت کردند. «سمند LX با موتورEF7» همچون هفته قبل بار دیگر یک میلیون تومان کاهش قیمت یافت و 279 میلیون تومان به فروش رسید. در مقابل «سمند سورن» رکورددار افزایش قیمت در بازار خودروها شد و رشد 18 میلیونی را تجربه کرد. این خودرو با ثبت این میزان افزایش قیمت 325 میلیون تومان قیمت خورد.

 

قیمت خودرو های پرطرفدار

نخستین روزهای زمستان برای سایر خودروهای پرطرفدار بازار نوسانی پشت سر گذاشته شد.

«دنا پلاس توربو» که هفته قبل رکورددار افزایش قیمت در بازار شده بود این هفته هم به افزایش قیمت ادامه داد و با 6 میلیون تومان رشد قیمت مرز 500 میلیون تومان را پشت سر گذاشت. دنا پلاس توربو در هفته ای که گذشت از سوی فعالان بازار خودروها 505 میلیون تومان قیمت داده شد. «رانا پلاس» در این هفته یک میلیون تومان کاهش قیمت یافت و 306 میلیونی شد و «دنا معمولی» هم با بیشترین کاهش قیمت در بازار 350 میلیون تومان قیمت خورد. در هفته ای که گذشت دنا معمولی چهار میلیون تومان ارزان شد.  

دربازار خودرو  چه در پیش است؟

اما پرسشی که شاید این روزها ذهن افکار عمومی را به خود مشغول کرده باشد، رفتار منحنی قیمت خودرو در آینده است. اینکه قیمت‌ها به روند صعودی خود ادامه می‌دهند یا سر به زیر می‌شوند، تا حد زیادی به این بستگی دارد که سرنوشت مذاکرات برجام چه شود و بازار ارز به کدام‌سو برود.

هرچند برخی معتقدند برجام درصورت احیا شدن این‌بار هم موقت خواهد بود (البته اگر در دور بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، کاخ سفید به دست جمهوری‌خواهان به‌ویژه دونالد ترامپ بیفتد) با این حال اکثر کارشناسان بر این باورند که زنده شدن برجام می‌تواند انتظارات تورمی و قیمت ارز را کاهشی کند. در این صورت، بازار خودرو نیز به احتمال فراوان با کاهش قیمت مواجه خواهد شد. این در حالی است که به بن‌بست رسیدن مذاکرات و احیا نشدن برجام می‌تواند زمینه‌سازرشد بیش از اینهای انتظارات تورمی و قیمت ارز شود و این یعنی، خودرو هم گران‌تر خواهد شد. این وسط البته باز هم نمی‌توان از نقش افزایش عرضه در کنترل قیمت خودرو در بازار غافل شد. با این حال به نظر می‌رسد سهم آن در مقایسه با انتظارات تورمی و قیمت ارز بسیار کمتر است.

  چه خبر از بازارخودرو؟

اما به بازار خودرو برویم و ببینیم در دومین هفته دی‌ماه منحنی قیمت در چه وضعی است. در این بین، قیمت سمند مدل ال‌ایکس به 257میلیون تومان رسیده و برای خرید پژو 405 نیز همین حول و حوش باید هزینه کرد. طبق اطلاعات رسیده از بازار، قیمت پژوپارس ساده نیز به 283میلیون تومان رسیده و پژو 206 تیپ2 هم 275میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این در حالی است که قیمت پژو 206 تیپ5 به 325میلیون تومان رسیده است. گویا ایران‌خودرویی‌ها تولید این مدل را متوقف کرده‌اند و در حال حاضر پژو 206 تنها در مدل تیپ2 و صندوقدار تولید می‌شود. به گفته فعالان بازار، قیمت پژو 207 اتوماتیک نیز در بازار به 540میلیون تومان رسیده و مدل دنده‌ای آن نیز 355میلیون تومان قیمت دارد.

رانا نیز در دو مدل پلاس و ال‌ایکس به ترتیب 270 و 247میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین دنا معمولی قیمتی برابر 357میلیون تومان دارد؛ اما برای خرید مدل پلاس توربوی دنده‌ای آن باید 475میلیون تومان هزینه کرد. اما از بازار پراید نیز خبر می‌رسد قیمت این خودرو به 186 میلیون تومان رسیده و ساینا نیز به خودرویی 191میلیون تومانی تبدیل شده است. برای خرید کوئیک هم باید 197 میلیون تومان هزینه کرد.

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۸ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: