در حالی که تشدید جنگ در اوکراین سبب تقویت تقاضا برای خرید امن در بازار طلا شده قیمت فلز زرد روز جمعه افزایش داشت و قیمت پالادیوم نیز به دلیل نگرانی از کاهش عرضه توسط روسیه برای اولین بار از می 2021 به بالای 3000 دلار در هر اونس رسید.

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با 1.79 درصد افزایش به 1970 دلار و 70 سنت رسید. قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی روز جمعه نیز با 1.59 درصد افزایش به 1966 دلار و 60 سنت رسید.

قیمت طلا این هفته شاهد رشد حدودا 4 درصدی بود.

روز جمعه قیمت فلز پالادیوم تا 8.4 درصد جهش داشت و به 3008 دلار و 74 سنت رسید.

روسیه تولید کننده 40 درصد از پالادیوم جهان است که در صنعت خودروسازی مصرف فراوانی دارد. جنگ اوکراین و نگرانی از کاهش عرضه پالادیوم روسیه سبب شد تا قیمت این فلز گرانبها در مسیر ثبت رشد هفتگی 25 درصدی قرار گیرد.

ادوارد مویا تحلیلگر موسسه اوآندا در این باره گفت: «به نظر می رسد که روسیه قصد کاستن از شدت حملات خود را ندارد و تحریم ها علیه این کشور قرار است تشدید شود. این وضعیت می تواند موجب اختلال در فعالیت های تجاری و دشوار شدن عرضه پالادیوم این کشور شود.»

وی در عین حال افزود: «ممنوعیت پروازها، مشکلات لجستیکی و تحریم ها موجب خواهد شد قیمت پالادیوم افزایشی باقی بماند زیرا این مشکلات در شرایطی رخ می دهد که تقاضا برای این فلز به شدت رو به افزایش است.»

اوله هانسن تحلیلگر ساکسو بانک در این باره گفت: «بحران روسیه و اوکراین همچنان موجب تقویت قیمت فلزات گرانبها خواهد شد.»

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۴۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: