معاون بهداشت وزارت بهداشت با تأکید بر لزوم تزریق واکسن ام‌ام‌آر، تعداد موارد شناسایی شده سرخک در کشور را ۱۶۴ نفر اعلام کرد.

کمال حیدری، در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، درباره شیوع سرخک در کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته موفق به اخذ گواهی حذف سرخک از سازمان جهانی بهداشت شد، اما متأسفانه همزمان با این رویداد، در کشور همسایه‌مان افغانستان بیماری سرخک شایع شد و از طرفی، با توجه به مسائل سیاسی کشور افغانستان و مهاجرت عده زیادی از شهروندان افغانستانی به کشورمان و پراکندگی آنها در نقاط و شهرهای مختلف، برای ما دغدغه خاطر ایجاد کرده است، زیرا در استان‌های مختلف مواردی از این بیماری گزارش شد و به دلیل حساسیتی که در مورد این بیماری وجود دارد، به طور ویژه به آن پرداختیم.

وی درباره شمار مبتلایان به سرخک در کشورمان، بیان کرد: تاکنون حدوداً ۱۶۴ نفر در کشورمان به این بیماری مبتلا شده‌اند، باید توجه شود که سرخک، واگیردار است و احتمال اینکه به افراد بیشتری سرایت کند زیاد است. لذا هر کسی که روند واکسیناسیون "ام‌ام‌آر" را تکمیل نکرده، حتماً به مراکز بهداشت در سراسر کشور مراجعه کند. امیدواریم که با وجود تلاش هایمان برای مهار این بیماری، مجدداً درگیر نشویم.

وی افزود: در این راستا، به تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی هشدار دادیم که در جهت مقابله با این موضوع که تهدیدکننده موفقیت‌مان در عرصه ریشه‌کنی سرخک در کشور است، اقدامات لازم را انجام داده و در زمینه تکمیل واکسیناسیون اتباع غیر ایرانی حتماً برنامه‌ریزی کنند، مخصوصاً در مناطقی که محل تجمع تبعه غیر ایرانی است، پوشش واکسیناسیون ام‌ام‌آر فراهم شده و به صورت فعال واکسیناسیون صورت می‌گیرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: همچنین به بخش دولتی و خصوصی دستور آمادگی داده‌ایم تا در صورت مراجعه افراد مبتلا مراقبت و آزمایشات لازم سریعاً انجام شود.

وی گفت: اتباع افغانستانی که قصد رفت و آمد به کشورشان را دارند، توجه داشته باشند که حتماً واکسیناسیونشان را کامل کرده باشند، زیرا در حال حاضر در کشور افغانستان این بیماری شایع است.

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۱۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: