رئیس پلیس تهران گفت: ما اتباع افغانستانی را مهمان عزیز خود می‌دانیم، احترام به آن‌ها از وظایف تمام افراد در نظام جمهوری اسلامی ایران است و هیچ مشکل خاصی در پایتخت درباره اتباع بیگانه نداریم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ مرحله 54 طرح رعد (نخستین مرحله از این طرح در سال 1401) با هدف برخورد با سارقان، مالخران، قاچاقچیان کالا و مواد مخدر توسط پلیس پیشگیری تهران بزرگ به اجرا درآمد.

امسال بحث ناامن‌سازی مراکز و پاتوق مجرمان در دستور کار پلیس تهران بزرگ قرار گرفته است و 103 مورد از پاتوق سارقان و مالخران و 15 مغازه که مرکز مالخری بود در مرحله 54 طرح رعد مورد ضربه پلیس قرار گرفتند.

در این مرحله از طرح رعد 712 سارق، مالخر و دیگر متهمان بازداشت شدند و 26 باند منهدم شد و 2 هزار و 335 سرقت کشف شد که ارزش آن‌ها حدود 27 میلیارد تومان است.

در این طرح، 30 درصد سارقان در حوزه قطعات و محتویات وسایل نقلیه، 23 درصد سارق در حوزه سرقت اماکن، 17 درصد سرقت در معابر، 9 درصد در امر قاپ‌زنی و موبایل‌قاپی، 6 درصد سارق منزل و 15 درصد سارق وسیله نقلیه و مغازه فعال بودند‌.

در این طرح پنج قبضه سلاح جنگی و 68 قبضه سلاح سرد کشف شد همچنین 16 هزار و 495 انواع و اقسام کالای قاچاق کشف شد.

در طرح مذکور در حوزه یکی از سرکلانتری‌ها بالغ بر 3 هزار و 563 لیتر مشروبات الکلی از دو کارگاه بزرگ تولید مشروبات الکلی کشف شد.

سردار حسین رحیمی؛ رئیس پلیس تهران در حاشیه این طرح درباره تکرار جرم توسط مجرمان و تجرّی مجرمان اظهار کرد: تکرار جرم و تعدد انجام جرم توسط یک مجرم، خود زمینه ارتقاء شدت برخورد با مجرمان را فراهم می‌کند که باید مدنظر قرار گیرد و ما نیز در پرونده‌های ارسالی به مراجع قضائی، این سوابق را لحاظ می‌کنیم اما اینکه چه تصمیمی گرفته شود، در اختیار پلیس نیست.

وی تصریح کرد: همچنین اخیراً باب شده است که مجرمان را به‌دنبال رضایت‌گیری از شکات می‌فرستند و همین بعضاً باعث شده است که این افراد با گستاخی تمام شکات را تهدید کنند که به‌نظر می‌رسد برای این قضیه نیز باید فکری جدی شود همچنین باید متذکر شوم که پلیس نه متهمی را به‌دنبال رضایت‌گیری می‌‌فرستد و نه آدرس و اطلاعات شکات را به متهمان می‌دهد.

این مقام انتظامی درباره اقدامات پلیس در برخورد با روزه‌خواری نیز گفت: حتماً و قطعاً همه ما باید حرمت ماه مبارک رمضان را حفظ کنیم، پلیس نیز در دو بخش اقدامات پیشگیرانه و کنترلی، فعالیت‌های خود را در این ایام انجام می‌دهد.

وی افزود: وضعیت در تهران خوب است و انصافاً مردم نیز این موضوع را رعایت می‌کنند.

رحیمی با اشاره به مضاعف شدن کار پلیس در ایام ماه‌ مبارک رمضان، بیان کرد: برقراری امنیت مجالس جزو مأموریت‌هایی است که علاوه بر اقدامات جاری، به مأموریت‌های پلیس اضافه می‌شود همچنین درباره شب‌های احیاء تمهیدات ویژه‌ای داریم و در این شب‌ها به‌طور کامل تا سحر آماده‌باش صددرصد خواهیم بود.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پاسخ به سؤالی درباره برخورد پلیس با اتباع افغانستانی در تهران، گفت: ما اتباع افغانستانی را مهمان عزیز خود می‌دانیم و احترام به آن‌ها از وظایف تمام افراد در نظام جمهوری اسلامی ایران است و هیچ مشکل خاصی در پایتخت درباره اتباع بیگانه نداریم و همه موضوعات تحت کنترل است.

وی از هموطنان ایرانی و اتباع غیرایرانی خواست به توطئه‌های استکبار که قصد درگیری و تفرقه بین دو ملت دوست و مسلمان ایران و افغانستان را دارند، توجه نکنند و یادآور شد: مردم نباید به فضاسازی‌هایی که در فضای مجازی صورت می‌گیرد، توجه کنند، عزیزان افغانستانی مورد تکریم قرار دارند البته پلیس کنترل‌های لازم را بر آن‌ها دارد و احترام آن‌ها به‌طور کامل مدنظر ماست.

وی درباره رصد و کنترل بازار ارز نیز عنوان کرد: فعلاً مطلب خاصی درباره بازار ارز نداریم اما طبیعتاً یکی از وظایف پلیس کنترل بازار ارز و افرادی است که قصد سوداگری را در این بازار داشته باشند.

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: