سخنگوی صنعت برق در گفت‌وگو با گسترش نیوز عنوان کرد؛

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در رابطه با چگونگی وضعیت برق به گسترش نیوز می‌گوید: «در سال جاری کم آبی وجود دارد به طوری که سد های ما هشت و نیم کمتر از سال گذشته پر شده، با این وجود کمبود برق نداریم.»

امسال خاموشی نداریم خبری که چند روزی است تیتر یک رسانه‌ها شده است. اما شبهاتی را به وجود آورده است. یکی از این شبهات به وجود آمده آنکه با کاهش منابع آب چگونه می‌توان انتظار داشت که در امسال آن هم با افزایش دما در روزهای بهاری تابستان بدون خاموشی برق خواهد بود؟ البته تجربه تلخ این موضوع را در سال‌های گذشته داشته‌ایم که در ابتدای بهار خبر تامین برق  را میدادند و با نزدیک شدن به فصل گرما لیست مناطق و ساعت قطعی برق منتشر میشد. مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق برای ملموس تر شدن این موضوع به گسترس نیوز می‌گوید: راه کار هایی را برای کاهش مصرف برق در نظر گرفته ایم، تا از این طریق شاهد خاموشی در تابستان نباشیم.»

کاهش هشت‌ونیم درصدی آب سدها

 تجربه سال‌های گذشته این را نشان می‌دهد که کاهش سطح آب‌های زیر زمینی تاثیر مستقی بر خاموشی‌های تابستان دارد، اما سخنگوی صنعت برق در رابطه با این موضوع می‌گوید: «در سال جاری کم آبی وجود دارد به طوری که سد های ما  هشت و نیم کمتر از سال گذشته پر شده است.»

سخنگوی صنعت برق با بیان این که در سال ۱۴۰۰، تقاضای مصرف برق رشدی حدود ۸ درصد را تجربه کرد، اضافه کرد:«وزارت نیرو ۱۰۰ برنامه عملیاتی را برای عبور موفق از تابستان ۱۴۰۱ برنامه‌ریزی کرده که از ابتدای دولت سیزدهم نیز در حال پیگیری است.»

وی با اشاره به چندین راه کار برای کنترل وضعیت برق و گریز از احتمال خاموشی  در تابستان ادامه داد: « چندین برنامه در دستور کار ما قرار دارد که می‌توان به توسعه ظرفیت نیروگاه‌های جدید، ارتقا تولید نیروگاه‌های موجود، شناسایی مصرف‌کنندگان پرمصرف، شناسایی استراج رمزارز، تعدیل روشنایی بزرگراه‌ها. اولویت بندی استفاده از صنایع و مشترکان عمده در دستور کار قرار دارند در صورتی که این راهکار‌ها جامه عمل بپوشانیم سالی بدون خاموشی را پشت سرخواهیم گذاشت. »

وی ادامه داد:«  در رابطه با تعدیل روشنایی بزرگراه ها باید گفت این عمل با هماهنگی های لازم انجام شده و در شامل بزرگراه های پر خطر نمی شود.»

رجبی مشهدی با اشاره به اینکه در صورت شناسایی متخلفان با آنها برخورد جدی صورت می گیرد در این زمینه توضیح داد:« در حال شناسایی افرادی هستیم که رمز ارز استخراج می کنند تا از این طریق بخش اعظمی از نیروی برق خود را تامین کنیم.»

همکاری با وزارت صمت راستای مدیریت برق

سخنگوی صنعت برق اضافه کرد: « همچنین باید در نظر داشت که همکاری و تعامل مناسبی با وزارت صمت انجام شده است که می‌تواند در جلوگیری از خاموشی‌ها مثمر ثمر باشد، به عنوان مثال صنایع، انرژی خود را در ساعات اوج صرف برق کاهش دهدند و یا تعمیرات سالیانه که قرار بر انجام آنها است در زمان هایی که اوج مصرف برق نیست انجام بگیرد،  به همین دلیل برای مدیریت بار اوج مصرف در تابستان امسال کاملا آماده‌ایم و با پشتوانه برنامه‌های تدوین شده ناترازی‌های تولید و مصرف جبران خواهد شد و انتشار جدول خاموشی‌ها در دستور کار نیست.»

رجبی مشهدی در پایان با اشاره به اینکه فعلا هیچ کمبود برقی وجود ندارد، اضافه کرد: درحال‌حاضر هیچ خاموشی در کشور ناشی از کمبود تولید و یا محدودیت انتقال برق نداریم. چنانچه خاموشی گزارش شده باشد ناشی از حوادث بر روی شبکه‌های برق است که اجتناب‌ از آن ممکن نیست. همچنین با توسعه و ارتقا نیروگاه‌ها و شبکه‌های برق و همچنین مدیریت مصرف به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است تا در تابستان کمترین میزان محدودیت را داشته باشیم.

 

این خبر برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: